Novinky

Muzikál Lazarus mal premiéru v DPOH

Lazarus

Bratislavské Divadlo Aréna z dôvodu rekonštrukcie svojej budovy od septembra hráva na doskách Divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH). V pondelok 27. septembra 2021 tu uviedlo svoju premiéru – posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, muzikál Lazarus.

Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem) režiséra Nicolasa Roega z roku 1976. V ňom, vtedy mladý David Bowie, stvárnil hlavnú postavu mimozemšťana. Ten prišiel na Zem hľadať zdroj vody, pretože jeho domovská planéta už o všetku prišla. Ľudia ho odhalili, mučili a robili na ňom pokusy. Srdce mu zlomila žena menom Mary Lou a teraz sa s ním zahráva vlastný mozog. Túži sa vrátiť domov, no zabránili mu vtom. Ubíja sa v samote a v alkohole.

Muzikál Lazarus túto myšlienku rozvíja ďalej v čase o niekoľko desaťročí neskôr. Sami tvorcovia ho označujú za temný, tak trocha sci-fi horor s prvkami trileru. Zničený a depresívny Thomas Jerome Newton uväznený na Zemi preberie na seba všetky civilizačné a deštruktívne vlastnosti ľudí. Žije osamelým životom v newyorskom byte. S nikým okrem svojej asistentky sa nestýka a na prahu šialenstva sa utápa v gine. Pritom sa mu zhmotňujú ďalšie postavy vedúce zápas o jeho dušu. Na jednej strane bolestné spomienky a na druhej bolestné vidiny. Mladučké a čisté dievča ho napĺňa nádejou na lepší a šťastný život, kým diabolský Valentín ho o šťastie a lásku oberá. 

Okrem nich stretá Newton ďalšie postavy, s ktorými sa navzájom ovplyvňujú. Túži sa vrátiť domov do vesmíru a k rodine. A zároveň sa chce z nenávisti k ľuďom všetkého vzdať, zničiť lásku, dobro i celú Zem. Newton je aj metaforou osamelého človeka, cudzinca medzi vlastnými vytlačeného na okraj spoločnosti. Nájsť sa v ňom môžeme aj my. Máme s ním totiž veľa spoločného, ako zvládame boj dobra so zlom, svoj strach, túžbu po často nenaplnenej láske, o nádeji a vnútornej izolácii.

Na Broadwayi premiéroval len mesiac pred Bowieho smrťou

Svetovú premiéru mal muzikál na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred spevákovou smrťou. Stal sa hitom svetových scén a láka divákov vyhľadávajúcich divadlo prepájajúce činohru s hudobným žánrom. Hoci Bowieho piesne tvoria podstatnú časť muzikálu so živou hudbou, spev a hudba sa s rečou striedajú prirodzene a plynulo.

Slovenská premiéra so skvelým obsadením

Slovenskú premiéru muzikálu v podaní Divadla Arény si mohli diváci pozrieť v réžii Mariána Amslera. Pod dramaturgiu nového titulu sa podpísali Jana Slouková a Saša Sarvašová. Scénu navrhol Juraj Kuchárek, kostýmy Eva Jiřikovská.

Lazarus
Muzikál Lazarus na javisku DPOH v Bratislave. Foto: archív Divadla Aréna

Trojicu hlavných predstaviteľov si režisér Marián Amsler vybral na istotu. Nehľadal komerčné spevácke hviezdy, ale výborných hercov so speváckym darom.  V hlavnej úlohe Thomasa Jerome Newtona sme mohli vidieť Roberta Rotha, všestranného herca a speváka. Diabla s maskou patróna zamilovaných, používajúceho taktiku cukrík a bič, stvárnil Dávid Uzsák. Mení sa veľmi rafinovane pred očami aj v tónoch hudby. Dievča prinášajúce Newtonovi šťastie, nádej a lásku stvárnila  Lenka Libjaková. Do inak temného nie ľahkého príbehu vniesla svojou jemnou energiou uveriteľnú nádej. 

Lazarus
Robert Roth v titulnej postave muzikálu Lazarus. Foto: archív Divadla Aréna

V ďalších úlohách účinkujú Edita Koprivčevič Borsová, Erik Žibek, Tomáš Pokorný, Sára Polyáková, Michaela Trokanová a Alexandra Lukáčová. Dielo hudobne naštudoval Ján Cibula, ktorý tiež vedie živú kapelu v zložení Branislav Novotný (bicie), Filip Kúdela (basgitara), Rastislav Sumega (gitara), Ján Slezák (saxofón), Tomislav Koprivčević (trombón) a Ján Cibula (klávesy).

Hoci muzikál Lazarus i keď nie je ľahký a každý si ho môže vysvetliť po svojom, ponúka zaujímavý zážitok.

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Aida / Štátna opera Banská Bystrica / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Odporúčame PR

Verdiho Aida po prvýkrát na doskách banskobystrickej Štátnej opery

Štátna opera Banská Bystrica uvádza vo svojej aktuálnej jubilejnej sezóne poslednú tohto sezónnu premiéru. Je ňou slávna Verdiho opera Aida.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News PR

Spišské divadlo s cenou na festivale Nová dráma

Spišské divadlo sa nedávno predstavilo po prvý raz na festivale Nová dráma a s inscenáciou Šeptuchy zaznamenali vlnu pozitívnych ohlasov u bratislavského diváka.

Read More
Translate »