Muzikál Lazarus mal premiéru v DPOH

Lazarus

Bratislavské Divadlo Aréna z dôvodu rekonštrukcie svojej budovy od septembra hráva na doskách Divadla P. O. Hviezdoslava (DPOH). V pondelok 27. septembra 2021 tu uviedlo svoju premiéru – posledné dielo hudobného velikána Davida Bowieho, muzikál Lazarus.

Muzikál Lazarus nadväzuje na nezávislý sci-fi film Man who fell to Earth (Muž, ktorý spadol na Zem) režiséra Nicolasa Roega z roku 1976. V ňom, vtedy mladý David Bowie, stvárnil hlavnú postavu mimozemšťana. Ten prišiel na Zem hľadať zdroj vody, pretože jeho domovská planéta už o všetku prišla. Ľudia ho odhalili, mučili a robili na ňom pokusy. Srdce mu zlomila žena menom Mary Lou a teraz sa s ním zahráva vlastný mozog. Túži sa vrátiť domov, no zabránili mu vtom. Ubíja sa v samote a v alkohole.

Muzikál Lazarus túto myšlienku rozvíja ďalej v čase o niekoľko desaťročí neskôr. Sami tvorcovia ho označujú za temný, tak trocha sci-fi horor s prvkami trileru. Zničený a depresívny Thomas Jerome Newton uväznený na Zemi preberie na seba všetky civilizačné a deštruktívne vlastnosti ľudí. Žije osamelým životom v newyorskom byte. S nikým okrem svojej asistentky sa nestýka a na prahu šialenstva sa utápa v gine. Pritom sa mu zhmotňujú ďalšie postavy vedúce zápas o jeho dušu. Na jednej strane bolestné spomienky a na druhej bolestné vidiny. Mladučké a čisté dievča ho napĺňa nádejou na lepší a šťastný život, kým diabolský Valentín ho o šťastie a lásku oberá. 

Okrem nich stretá Newton ďalšie postavy, s ktorými sa navzájom ovplyvňujú. Túži sa vrátiť domov do vesmíru a k rodine. A zároveň sa chce z nenávisti k ľuďom všetkého vzdať, zničiť lásku, dobro i celú Zem. Newton je aj metaforou osamelého človeka, cudzinca medzi vlastnými vytlačeného na okraj spoločnosti. Nájsť sa v ňom môžeme aj my. Máme s ním totiž veľa spoločného, ako zvládame boj dobra so zlom, svoj strach, túžbu po často nenaplnenej láske, o nádeji a vnútornej izolácii.

Na Broadwayi premiéroval len mesiac pred Bowieho smrťou

Svetovú premiéru mal muzikál na Broadwayi v decembri 2015, len mesiac pred spevákovou smrťou. Stal sa hitom svetových scén a láka divákov vyhľadávajúcich divadlo prepájajúce činohru s hudobným žánrom. Hoci Bowieho piesne tvoria podstatnú časť muzikálu so živou hudbou, spev a hudba sa s rečou striedajú prirodzene a plynulo.

Slovenská premiéra so skvelým obsadením

Slovenskú premiéru muzikálu v podaní Divadla Arény si mohli diváci pozrieť v réžii Mariána Amslera. Pod dramaturgiu nového titulu sa podpísali Jana Slouková a Saša Sarvašová. Scénu navrhol Juraj Kuchárek, kostýmy Eva Jiřikovská.

Lazarus
Muzikál Lazarus na javisku DPOH v Bratislave. Foto: archív Divadla Aréna

Trojicu hlavných predstaviteľov si režisér Marián Amsler vybral na istotu. Nehľadal komerčné spevácke hviezdy, ale výborných hercov so speváckym darom.  V hlavnej úlohe Thomasa Jerome Newtona sme mohli vidieť Roberta Rotha, všestranného herca a speváka. Diabla s maskou patróna zamilovaných, používajúceho taktiku cukrík a bič, stvárnil Dávid Uzsák. Mení sa veľmi rafinovane pred očami aj v tónoch hudby. Dievča prinášajúce Newtonovi šťastie, nádej a lásku stvárnila  Lenka Libjaková. Do inak temného nie ľahkého príbehu vniesla svojou jemnou energiou uveriteľnú nádej. 

Lazarus
Robert Roth v titulnej postave muzikálu Lazarus. Foto: archív Divadla Aréna

V ďalších úlohách účinkujú Edita Koprivčevič Borsová, Erik Žibek, Tomáš Pokorný, Sára Polyáková, Michaela Trokanová a Alexandra Lukáčová. Dielo hudobne naštudoval Ján Cibula, ktorý tiež vedie živú kapelu v zložení Branislav Novotný (bicie), Filip Kúdela (basgitara), Rastislav Sumega (gitara), Ján Slezák (saxofón), Tomislav Koprivčević (trombón) a Ján Cibula (klávesy).

Hoci muzikál Lazarus i keď nie je ľahký a každý si ho môže vysvetliť po svojom, ponúka zaujímavý zážitok.

Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Hľadá sa nové vedenie SND: zostáva už len pár dní

Na prihlásenie sa do verejného vypočutia na miesto generálneho riaditeľa alebo generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla ostáva už len pár dní. Záujemcovia a záujemkyne o túto pozíciu môžu posielať svoje prihlášky len do 5. decembra 2022. Ministerstvo kultúry SR hľadá nového generálneho riaditeľa alebo novú generálnu riaditeľku Slovenského národného divadla, ktoré je inštitúciou v zriaďovateľskej […]

Read More
Translate »