Novinky

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba.

Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v mnohých profesionálnych aj amatérskych divadlách po celej Európe. K ním sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade tipov kam do divadla, teraz pridáva aj Divadlo Nová scéna. V hre o troch kamarátoch tučniakoch a sile ich priateľstva, ktoré aj hory prenáša a potopu zastaví, sa v réžii Svetozára Sprušanského v alternáciách predstavia Michal Candrák / Lukáš Pavlásek, Martina Dolná / Lenka Machciníková, Peter Makranský / Vladislav Plevčík / Viktor Vrbiar, Monika Drgáňová / Andrea Somorovská a Karol Čálik.

Tučniaky / DNS / 1
A. Somorovská (Holubica), M. Candrák (1. tučniak) a L. Machciníková (2. tučniak). Foto: Dalibor Krupka

Tri tučniaky versus potopa

Aj keď sa tri tučniaky medzi sebou hádajú a robia si prieky, sú kamarátmi a majú sa radi. Jedného dňa však do ich pokojného života vtrhne nečakaná udalosť: blíži sa potopa a s ňou aj koniec sveta. Pozvánka na Noemovu archu platí však len pre dvoch zástupcov každého zvieracieho druhu. Teda, aj pre tučniaky! Ako sa s touto zložitou situáciou vyrovnajú? To už je obsahom samotnej hry, ktorá prináša nielen kopec humoru ale aj momenty na zamyslenie sa.

Tučniaky / DNS / 2
V. Plevčík, L. Machciníková a M. Candrák ako traja tučniaci. Foto: Dalibor Krupka
Téma priateľstva, porozumenia a viery v každodennom správaní

Režiséra a dramaturga inscenácie Svetozára Sprušanského hra oslovila témou nerozlučného priateľstva, porozumenia medzi najbližšími, hľadaním viery a jej podôb v každodennom správaní sa ľudí:  „Aj keď ústrednými postavami tejto hry sú zvieratá, všetko je pretavené do výborného textu, ktorý inscenátorom ponúka číru divadelnosť: skvelé situácie a pointy, slovné bonmoty, plnokrvné postavy. Pritom je inscenácia náročná spojením myšlienkovo bohatého textu a dynamickej javiskovej akcie so spevmi a choreografiami. Tá hodina a desať minút dá hercom na javisku naozaj zabrať. Naskúšať inscenáciu pre detského diváka je neuveriteľne náročné. Je to ten najkritickejší divák. Nesmiete ho ani preceniť, ani podceniť.“

Tučniaky / DNS / 3
V. Vrbiar (ako 3. tučniak), M. Drgáňová (Holubica) a L. Pavlásek (1. tučniak). Foto: Dalibor Krupka

Dôležitou súčasťou inscenácie sú vtipné a melodické pesničky skladateľky Sisi Michalidesovej s textami Petra Konečného, ktoré hudobne naštudoval Ľubomír Dolný. Opäť Svetozár Sprušanský: „Mám rád pestrosť a inakosť v živote, v divadle. A teda aj vo svojich tvorivých tímoch. Sisa Michalidesová a Peter Konečný sú skúsení autori v tvorbe pre deti a mládež. Ale ich rukopis, poetika je trochu iná, nezvyčajnejšia, než by sme my „dospeláci“ očakávali od detských produkcií. Ich piesne nepodceňujú detského diváka. Prinášajú jeho uchu melodicky zaujímavé, nezvyčajnejšie nápevy, texty podnecujú detskú fantáziu. A tak skvelo dopĺňajú tento dramatický text a súzvučia s ním, rovnako ako svieže choreografie Silvie Belákovej, či hravé kostýmy a scéna Doroty Cigánkovej.“ 

Tučniaky / DNS
P. Makranský, M. Dolná a L. Pavlásek, Foto: Dalibor Krupka

Hra dostala i rozhlasovú podobu a pripravuje sa sfilmovanie

Nemecký spisovateľ, dramatik a režisér Ulrich Hub sa narodil v roku 1963 v Tübingene, študoval herectvo na Vysokej škole hudby a divadla v Hamburgu. Päť rokov pracoval v rôznych divadlách ako herec. Od roku 1993 sa venuje réžii, ale predovšetkým píše divadelné hry a detské knihy. Hub je tiež autorom rozhlasových hier a divadelných adaptácií klasických diel (napr. Moby Dick). Mnohonásobne ocenený autor tvorby pre deti a mládež žije v Berlíne. Do širšieho povedomia sa dostal knihou O ôsmej pri arche (An der Arche um acht, 2007), kde hravo a vtipne spracoval biblickú tému s postavami troch tučniakov – kamarátov. Hra TUČNIAKY je dramatizáciou úspešnej knižky nemeckého autora, dramatika a režiséra Ulricha Huba s pôvodným názvom An der Arche um acht. Kniha sa stala čitateľským hitom a dostala množstvo medzinárodných ocenení. Neskôr získala aj rozhlasovú podobu a pripravuje sa jej sfilmovanie.

Tučniaky / Divadlo Nová scéna
M. Drgáňová (Holubica), V.Vrbiar (3. tučniak), L. Pavlásek (1. tučniak) a M. Dolná (2. tučniak). Foto: Dalibor Krupka

Premiéra: 4. decembra 2022, Divadlo Nová scéna, Veľká sála

Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Obsadenie:
Prvý tučniak: Michal Candrák / Lukáš Pavlásek
Druhý tučniak: Martina Dolná /  Lenka Machciníková
Tretí tučniak: Peter Makranský / Vladislav Plevčík / Viktor Vrbiar
Holubica: Monika Drgáňová / Andrea Somorovská
Noe/Boh:  Karol Čálik

Autorský tím:
Autor: Ulrich Hub
Preklad: Zuzana Reveszová
Texty piesní: Peter Konečný
Hudba: Sisa Michalidesová
Hudobné naštudovanie: Ľubomír Dolný
Pohybová spolupráca: Silvia Beláková
Kostýmy a scéna:  Dorota Cigánková
Réžia: Svetozár Sprušanský

Foto: Dalibor Krupka

Zdroj: TS DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »