Novinky

Bonviván na doskách Novej scény už od piatka 5. mája 2023

Bonviván

Divadlo Nová scéna uvedie v piatok 5. mája 2023 premiéru poslednú novinku aktuálnej divadelnej sezóny - muzikál Bonviván. Autorov pôvodného slovenského muzikálu inšpiroval život a piesne legendy slovenského hudobného divadla a populárnej hudby Františka Krištofa Veselého. Predstavenie dýcha eleganciou, humorom, strhujúcim príbehom a je aj pastvou pre oči i sluch diváka.

Aktuálny týždeň sa pomaly schyľuje k svojmu záveru, a práve piatok sľubuje jeden z najatraktívnejších TOP kultúrnych podujatí mesiaca i týždňa. Do sveta divadla prináša premiéru pôvodného slovenského muzikálu BONVIVÁN v réžii Martina Kákoša. Osobnosť významnej osobnosti slovenského divadla, otca zakladateľa slovenskej operety, populárnej hudby a spoluzakladateľa Divadla Nová scéna – Františka Krištofa Veselého si pri príležitosti 120. výročia jeho narodenia pripomína novým titulom Divadlo Nová scéna. Muzikál Bonviván je totiž už dávnejšie avizovanou TOP premiérou tejto sezóny. Do svojho repertoáru príjme nový titul na slávnostnej premiére už v piatok 5. mája 2023.

Bonviván

Bonviván, František Krištof Veselý

František Krištof Veselý bol v 30. až 50. rokoch minulého storočia naozajstnou divadelnou, speváckou a filmovou hviezdou. Stal sa idolom niekoľkých generácií. Bol príťažlivým elegánom, ktorý diktoval vtedajšiu pánsku módu. A aj bez škandálov a bulváru si získal srdcia Maďarov, Slovákov i Čechov. Rodák zo Skalice vyštudoval v Budapešti hereckú školu a prvé divadelné skúsenosti zbieral v provinčných maďarských divadlách. Už tam jeho talent a javisková príťažlivosť zaúčinkovali. Bolo iba otázkou času, kedy sa presadí v širšom meradle. Naozajstnou hviezdou prvej veľkosti sa stal po prechode do operety Slovenského národného divadla v roku 1931, kde postupne začal aj režírovať. Elegantný zjav ho predurčil aj na filmovú dráhu. V roku 1936 natočil svoj prvý film Uličnice a v tom istom roku nahral svoju prvú platňu vo firme Ultraphon. Všimli si ho aj na Barrandove, kde v priebehu troch rokov natočil 17 filmov s vtedajšími filmovými hviezdami.

Po návrate z Čiech sa v roku 1946 stal spoluzakladateľom Novej scény Národného divadla, neskôr Novej scény, kde viedol súbor Hudobnej komédie. Za 19 rokov kariérne zviazaných s javiskom Novej scény režijne vytvoril 30 inscenácií a stvárnil 22 divadelných postáv. Overené zdroje uvádzajú až 111 divadelných postáv a 61 zrežírovaných inscenácií  v divadlách po celom Slovensku. V archívoch Slovenského rozhlasu nájdeme vyše dvestopäťdesiat nahrávok jeho piesní, ktoré doslova zľudoveli a dodnes sú v repertoári viacerých hudobných zoskupení. Jeho pestrý život a úspešná kariéra na pozadí rozpadu Rakúsko-Uhorska, vzniku prvej Československej republiky, Slovenského štátu a nakoniec socialistického Československa dali tvorcom množstvo podnetov na vznik muzikálu Bonviván.

Bonviván

Po stopách bonvivána

Tvorcovia muzikálu – Martin Kákoš a Jozef Lenhart ho vystavali na inšpirácii životom Františka Krištofa Veselého. Nepredstavuje však životopisnú hru kopírujúcu jednotlivé etapy života umelca. Je akýmsi univerzálnym príbehom umelca – bonvivána v spleti profesionálnych a osobných vzťahov, v súkolí valiacich sa dejín. Náš Bonviván je inšpirovaný Veselého životom, ale nechce byť inscenovanou Wikipédiou. Niektoré dátumy stopercentne nesedia, s istými ľuďmi sa zrejme nestretol a mnohé situácie v realite mohli vyzerať inak… Veď napokon – je to divadlo. Muzikál Bonviván je príbeh o hercovi, pre ktorého bolo divadlo alfou a omegou jeho života. Ktorý mu veľa obetoval, a napriek tomu sa neho na dlhé roky takmer zabudlo. Našťastie, ostali jeho evergreeny. A dodnes stojí divadlo, ktoré vzniklo aj vďaka nemu – Divadlo Nová scéna,“ približuje novinku  režisér Martin Kákoš.

Silný príbeh, noblesa, humor i dramatické zvraty

S Divadlom Nová scéna sa na predstavení vydáte naprieč časom do vzrušujúcej doby a môžete sledovať nevšedný príbeh výnimočného človeka. Zavítate do jednej malebnej, minulosťou dýchajúcej, secesnej bratislavskej kaviarne. Práve tam sa totiž začína odvíjať životný príbeh známeho bonvivána. Životné osudy legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla – Františka Krištofa Veselého zároveň zrkadlia dobu, ktorú prežil nielen on, ale aj celá naša krajina. Poodhaľuje oponu divadelného zákulisia, časti slovenskej histórie…

Bonviváb

Muzikál sa vracia aj k počiatkom vzniku Divadla Nová scéna a zachytáva zrod jeho genia loci. A ako bonus sa dozviete aj niečo o tomto umelcovi, o krajine, v ktorej sme žili a žijeme, či o nás samotných. Hru charakterizuje silný príbeh, elegancia, noblesa a humor. Núdza nebude ale ani o dramatické či prekvapivé zvraty a vtipné bonmoty.

Bonviván

S dvoma protagonistami v titulnej úlohe

Pod režijnou taktovkou Martina Kákoša sa v titulnej úlohe Františka Krištofa Veselého predstavia dvaja protagonisti. Mladého F. K. Veselého stvárni Dárius Koči a v zrelom veku zase Ján Greššo.

Bonviván
Dárius Koči ako František Krištof Veselý v novinke na doskách Divadla Nová scéna.

Pre mladého, ale skúseného sólistu divadla Dáriusa Kočiho to bolo príjemné, aj keď veľmi náročné skúšobné obdobie: V muzikáli spievam sedemnásť piesní, takže to nie je úplne jednoduché, som v podstate stále na javisku. Ale hrať Františka Krištofa Veselého je pre mňa radosť, rovnako ako on, chcem divadlom baviť ľudí, divákov a robiť to najlepšie, ako viem, to máme spoločné. Jeho piesne poznám od detstva, s mojou nebohou babkou som ich často počúval, mám na to krásne spomienky. A dokonca na jeden zo šansónových večerov si ma pozval spievať pán režisér Bednárik pieseň „Ja som optimista“ a vtedy mi povedal, že som pre neho taký František Krištof Veselý. A tak sa mi to celé teraz spojilo a odkazujem do nebíčka  – maestro, asi ste mali zase raz pravdu…

Bonviván

Bonviván - pastva pre oči i sluch

Postavu manželky Gizi stvárni Karin Olasova. V ďalších úlohách uvidíte Juraja Ďurdiaka, Moniku Drgáňovú, Karola Čálika, Marcela Ochránka, Petra Makranského, Luciu Vráblicovú, Pavla Plevčíka, Martina Kaprálika a mnohých ďalších.

Bonviván

Libreto Jozefa Lenharta je pretkané osemnástimi skladbami, ktoré Františka Krištofa Veselého preslávili, ako napr. Prečo sa máme rozísť, So slzami v očiach, Ja som optimista, Len bez ženy v sprievode 12-členného orchestra pod dirigentskou taktovkou Ľubomíra Dolného. Tím účinkujúcich dotvára aj tanečný súbor pod vedením choreografa Jaroslava Moravčíka a off stage zbor pod vedením Ivety Weis Viskupovej.

Bonviván

Muzikál je aj pastvou pre oči, takmer 200 elegantných kostýmov, ktoré korešpondujú s dobou, v ktorej sa muzikál odohráva, navrhla kostýmová výtvarníčka Ľudmila Várossová. Scénu, ktorá evokuje starú kaviareň, i veľkorysé dekorácie navrhol scénograf Pavol Andraško. 

TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Foto:  Anton Sládek

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

Správu sme redakčne upravili.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »