Novinky

Kam do divadla (47/2022)

Kam do divadla (47/2022)

Začína sa nový týždeň, a tak prichádzame so zaujímavými tipmi na kultúrne podujatia. Hoci sa už v našich mestách schyľuje aj k otváraniu vianočných trhov, my sa pozrieme kam do divadla.

Sme tu s ďalším číslom výberových tipov kam za kultúrou. Pozreli sme sa do programov slovenských divadiel i koncertných siení, a opäť prinášame niekoľko zaujímavých tipov… Tak teda kam do divadla? Toto sú naše tipy!

Komédia, v ktorej nájdete aj vlastný život v Divadle Nová scéna

Naše tipy začíname – ako inak – v Bratislave. Štartuje v  Divadle Nová scéna. Tento týždeň sme z jeho programu vybrali niekoľko chuťoviek. A to ako činoherných, muzikálových i jeden hosťujúci. Už v utorok (22.11.2022) prináša do Štúdia Olympia divácky úspešnú manželskú komornú komédiu SEX PRE POKROČILÝCH. Komédia je blízka mnohým divákom, pretože v nej mnohí z nás nájdu vlastný život, dilemy a situácie, ktoré prežívajú najmä postarší manželia. Zabavia sa aj mladší diváci, a to najmä vďaka hereckému koncertu Lucie Vráblicovej a Pavla Topoľského!  

Jánošík - Mýtus i legenda

Hneď na druhý deň 23.11.2022 prichádza s veľkolepou muzikálovou freskou JÁNOŠÍK. Viacerí si ho privlastňovali, mnohí sa za neho schovávali. Rebeli, hrdinovia, mesiáši. Legenda a mýtus, národný hrdina JÁNOŠÍK. Muzikál  Jánošík je výnimočné a v mnohom aj ojedinelé muzikálové dielo. Tentokrát bude predstavenie spojené s krstom CD so skladbami s muzikálu JANOŠÍK.

Nová scéna privíta Martinské divadlo. S poctou Karolovi Duchoňovi

Hosťujúce Slovenské komorné divadlo Martin sa 24.11.2022 na Novej scéne predstaví s hudobnou biografiou Karola Duchoňa ZEM PAMÄTÁ, ako avizujeme TU.  Jedného z najväčších talentov slovenskej populárnej hudby 70. rokov minulého storočia Karola Duchoňa prirovnávali ku Karlovi Gottovi a označovali ho za slovenského Toma Jonesa. V súčasnosti sa jeho piesne sa vrátili do rádií, vzniklo mnoho cover verzií, vrátil sa na diskotéky, počúvajú ho teenageri.  V autorskej hre SKD Martin prichádza tento spevák na divadelné javisko ako zaujímavá dramatická postava.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou

Kam do divadla? Na dialóg poetiek a básnikov v slovenskej literatúre NEPOVINNE PO VÍNE

Stále zostávame s našimi tipmi v Divadle Nová scéna. Tento tip máme hlavne pre omladinu z radov študentstva a milovníkov spojenia poézie a dobrej hudby. V piatok 25.11.2022 uvedie o 19,30 hod. v Štúdiu Olympia hudobno-poetické pásmo NEPOVINNE PO VÍNE, ako avizujeme v prehľade novej sezóny Divadla Nová scéna. Vzniklo pod režijnou i hudobnou taktovkou Andrey Bučko. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami.

Ingrid Fašiangová / Svetozár Sprušanský a Andrea Bučko/ Divadlo Nová scéna
Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pani Ingrid Fašiangová, dramaturg Divadla Nová scéna Svetozár Sprušanský a dramaturgička Štúdia Olympia Andrea Bučko počas tlačovej konferencii ku komédii Škrupinka. Foto: Silvia Mária Petrovits

Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, otvorenosti, humoru, dojatia.  Otvára však aj tému alkoholizmu v slovenskej literatúre a jeho dopady na ľudí podané cez poéziu. V hudobných kompozíciách a klavírnom sprievode Andrey Bučko účinkujú Ján Mistrík, Karin Olasová, Dárius Koči, Monika Drgáňová a Lukáš Pišta. V originálnom prevedení odznejú básne. Máši Haľamovej, Mily Haugovej, Mirky Ábelovej, Kristy Bendovej, Milana Rúfusa, Jána Smreka, Ľubomíra Válka, Jána Kostru, Ivana Kraska a Janka Kráľa.

Strhujúci The Bodyguard žne úspechy

V sobotu 26.11.2022 prináša Nová scéna strhujúci súčasný muzikál THE BODYGUARD! Príbeh plný citov, vášne, napätia, humoru a podmaňujúcich skladieb Whitney Houston. Film má na konte dve nominácie na Cenu Akadémie (Oscar) v kategórii najlepšia filmová pieseň. Oficiálny soundtrack k filmu bol neuveriteľných 17 rokov na prvom mieste v rebríčku najpredávanejších filmových soundtrackov.  O premiére tohto muzikálu na Novej scéne sme vás informovali TU.

Kam do divadla s deťmi? Riešením je Zle strážené dievča s krásnymi pas de deux

So zaujímavým programom prichádza v tomto týždni aj SND. Klasický baletný titul určený pre celú rodinu začal písať svoju históriu ešte v roku 1789 prináša Balet SND už  22.11.2022. Súčasná inscenácia baletu ZLE STRÁŽENÉ DIEVČA / LA FILLE MAL GARDÉE  o márnej snahe vdovy Simony zabrániť láske svojej dcéry k mladému farmárovi, nesie rukopis choreografa Fredericka Ashtona. Obľúbený komický baletný titul s krásnymi pas de deux, veľkými zborovými charakterovými tancami a vtipnými mizanscénami sa vracia na javisko SND po tridsiatich rokoch. Ashtonova inscenácia s hudobným aranžmánom Johna Lanchberyho a originálnou výpravou Osberta Lancastera patrí k najčastejšie uvádzaným inscenáciám a je ozdobou repertoáru mnohých popredných baletných súborov sveta.

Pravdivý príbeh o najhoršej speváčke na svete

Kuriózna téma a bizarný životný príbeh JE ÚŽASNÁ! rozoznie Činohru SND24.11.2022. Jeden z najúspešnejších a najpopulárnejších komediálnych dramatikov Peter Quilter má na vypátranie kurióznych tém a bizarných životných príbehov perfektný „nos”. Taký je aj pravdivý príbeh Florence Fosterovej Jenkinsovej.  Táto americká  amatérska sopranistka sa pre svoju absenciu súdnosti stala legendárnou osobnosťou newyorskej hudobnej scény 20. až 40. rokov minulého storočia. Najhoršia speváčka na svete, ktorý zabávala divákov v desiatkach vypredaných divadiel na svete. Slávne operné árie vedela spievať  zle, no s takou chuťou, že vypredala slávnu Carnegie Hall. Ako  sama Florence Fosterová vravela  „Ľudia môžu povedať, že neviem spievať, ale nikto nemôže povedať, že som nespievala.”

Je úžasná! / Činohra SND / Kam do divadla
Kamila Magálová ako Florence Foster Jenkinsová. Autor: Ctibor Bachratý

Verdiho Rigoletto si vychutnáte aj tento týždeň

Opera SND má na programe  v piatok 25. 11. 202219,00 hod. a v nedeľu 27. 11. 202217,00 hod. jedno z najznámejších diel veľkého talianskeho majstra Verdiho RIGOLETTO.  Dráma Victora Huga Kráľ sa zabáva (viac o Hugových dielach sa dočítate TU) je pre Verdiho námetom na zobrazenie veľkých vášní, spoločenskej kritiky a nežnej otcovskej lásky.  V titulnej úlohe dvorské šaša si vychutnáte Daniela Čapkoviča. Jeho dcéru Gildu stvárni Mariana Sajko a v úlohe Vojvodu uvidíte Aleša Brisceina.

Najznámejšia a najhrávanejšia Shakespearova komédia je ďalším tipom kam do divadla

Z programu Divadla Astorka Korzo 90  sme vybrali na sobotu, 26. 11. o 19:00 najznámejšiu a najhrávanejšiu Shakespearovu komédiu SEN SVÄTOJÁNSKEJ NOCI.  Túto komédiu netreba predstavovať. Mnohí z nás ju videli nie raz a v podaní rôznych divadelných súborov. Skvelá zábava, vtipné scény a humorné situácie je to, čo táto inscenácia divákovi prináša.

Dva tipy z Divadla Jána Palárika v Trnave

Opúšťame Bratislavu a mierime do Trnavy. Naším prvým tipom je Goldoniho slávna hra SLUHA DVOCH PÁNOV, ktorú uvádzajú divadlá po celom svete. Môžete ju vidieť už v stredu 23. 11.2022 o 19,00 hod.  Ponúka výnimočnú realizáciu pre majstrov hereckého umenia. Hlavná postava, sluha Truffaldino rieši každú situáciu a každý problém originálnym a najmä vtipným spôsobom.

Divadlo Jána Palárika myslí aj na malé či veľké deti.  V piatok, 25.11.2022 o 10,00 dopoludnia všetkých návštevníkov prenesie do rozľahlej púšti a vyrozpráva im príbeh MALÝ PRINC. Úprimná a krehká bytosť , ktorá prichádza zo vzdialených svetov, aby nám vyjavila svoje tajomstvá. Prostredníctvom prostej detskej optiky hra ukazuje základné životné hodnoty a pomáha spoznať veci, ktoré je možné vidieť iba srdcom. Antoine de Saint-Exupéry napísal príbeh plný hlbokých myšlienok a magických alegórií, ktorý popisuje zvláštny kontrast medzi detstvom a dospelosťou. Rozprávka ponúka zážitok pre všetky generácie.

Kam do divadla? Myslíme aj na operných nadšencov

Po západnom Slovensku smerujeme na stredné Slovensko. Začneme v Štátnom komornom orchestri Žilina, kde sa v posledný novembrový štvrtok a v piatok odohrá (ne)tradičný koncert. Pre tamojších divákov si pripravili poloscénické uvedenie Verdiho evergreenu – LA TRAVIATA. Popri medzinárodných sólistoch sa po boku jediného orchestra mozartovského typu na Slovensku predstaví aj zbor Štátnej opery Banská Bystrica pod vedením Daniela Simandla.

SKO Zilina / Koncertné tipy / La Traviata

Klenoty svetovej opernej literatúry v Banskej Bystrici

Štátna opera Banská Bystrica prináša v utorok  22.11.202218,30 hod. veristický dvojtitul  SEDLIACKA ČESŤ / KOMEDIANTI. Veristické diela patria k najnavštevovanejším naprieč veľkými i malými opernými scénami. Nie nadarmo. Príbehy blízke divákovi sprevádza krásna, melodicky mimoriadne príťažlivá a inštrumentálne bohatá hudba. Nechýba v nich všednosť, vášne, strach, láska, nenávisť, žiarlivosť či hrdinstvo. Po prvý raz uviedla v jeden večer Sedliacku česť a Komediantov Metropolitná opera v New Yorku v roku 1893. Odvtedy tieto diela tvoria nerozlučnú dvojicu. Štátna opera na túto tradíciu nadväzuje už po štvrtý raz vo svojej histórii. V hlavných úlohách vystúpia Michaela Šebestová, Paolo Lardizzone, Zoltán Vongrey, Šimon Svitok či Patrícia Malovec.

Zakladateľské dielo českej modernej opery sa teší obľube i na Slovensku. PREDANÁ NEVESTA Bedřicha Smetanu je dielo, ktoré iste netreba nikomu predstavovať. V Štátnej opere Banská Bystrica ju nedávno premiérovali a aj teraz je na programe už v poslednú novembrovú sobotu. Poteší nielen náročných  divákov, ale aj  rodiny s deťmi i tých, ktorí operné umenie len objavujú. Tešiť sa môžete na Patríciu Malovec, Jozefa Gráfa, Michala Onufera, Evu Šeniglovú a ďalších.

Kam do divadla v Košiciach?

Naše divadelné tipy zakončíme v Košiciach. Konkrétne v Štátnom divadle Košice, ktoré tento týždeň prichádza s veľkou nádielkou. Núdza nebude ani o premiéru.

Slávni IDIOTI v divadelnej podobe v Košiciach

Štátne divadlo Košice uvádza 23.11.202219,00 hod. na Malej scéne slávnu hru IDIOTI.  Jej divadelná podoba vznikla na základe rovnomenného filmu, dánskej temnej komédie z roku 1998, ktorú napísal a režíroval Lars von Trier. Úzka skupina intelektuálov má zvláštnu záľubu. Hrajú sa na idiotov, vytvárajú neštandardné situácie, vyvolávajú nečakané reakcie a provokujú tým ľudí na verejnosti.  Ako dlho sa dá takto hrať, aby sa z toho človek nezbláznil, a čo sa stane, keď sa jedinci hrajúci idiotov zídu so skupinkou naozaj hendikepovaných ľudí? Pozor, predstavenie sa začína už vo foyeri divadla.

Lahôdka týždňa: Balet Gala v ŠDKE

Výber choreografií z klasického repertoáru Baletu Štátneho divadla Košice a svetového baletného repertoáru  prinesú vo štvrtok 24. 11.2022 do Historickej budovy ŠDKE sólisti a zbor košického Baletu. Predstavia sa v divertissemente klasických pas de deux a variácii. Estetika klasického tanca láka divákov po celom svete, a technika klasického tanca prináša vrcholný umelecky zážitok. Program BALET GALA sa skladá z ukážok najznámejších baletných titulov a je doplnený o nove klasické choreografie, vytvorených špeciálne pre tuto príležitosť. O programe sa dozviete viac.

Reklama / Článok pokračuje pod reklamou
Škrupinka

Košičanov čaká operná premiéra

Tento týždeň sa milovníci opery v Košiciach môžu tešiť na premiéru vrcholnej opery Karola Szymanowského KRÁĽ ROGER. Szymanowski po viacerých návštevách Talianska a Sicílie bol fascinovaný ich kultúrou a históriou, ako aj neznámymi svetmi, ktoré sa mu otvorili práve v mediteránskom prostredí. Duchovnou inšpiráciou Kráľa Rogera sa stali tiež Euripidove Bakchantky, Platónov Phaedron Symposion, ako i diela Friedricha Nietzscheho.  Uskutoční sa v stredu 23. a v piatok 25. novembra v Historickej budove ŠDKE. Košická Opera dielo uvádza v naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho. Viac sa dozviete o plánovanej premiére TU.

Nové naštudovanie klasického baletu LABUTIE JAZERO v Košiciach

Balet štátneho divadla Košice prináša do Historickej budovy ŠDKE v sobotu 26.11.202219,00 hod. nové naštudovanie klasického baletu LABUTIE JAZERO.  Svetové mená umelcov prispeli od jeho 4. marca 1877. k realizácii početných verzií. Dielo ponúka podnetnú hudobnú dramaturgiu autora a skladateľa P. I. Čajkovského, dostatok kreatívneho priestoru pre praktickú realizáciu mnohotvárnej umeleckej stavby predstavenia a samozrejme príležitosť uplatnenia bohatého interpretačného potenciálu. Nové spracovanie Labutieho jazera je v znamení spolupráce dvoch významných svetových osobnosti baletu. Choreografiu vytvorila renomovaná osobnosť svetového baletu Vladimír Malakhov, v režijnom spracovaní divadelného „mága” Ondreja Šotha.

Veríme, že sme vás inšpirovali a vybrali ste si z našich tipov. Koncertné tipy nájdete TUkam vyraziť za výtvarným umením a históriou do múzeí a galérii do konca mesiaca sa dozviete TU.

Zdroj: Divadlo Astorka, Divadlo Nová scéna, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Slovenské národné divadlo, Štátna opera BB, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina

One thought on “Kam do divadla (47/2022)”

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »