Novinky

Začiatok sezóny v Divadle Nová scéna v znamení komédie Škrupinka

Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou

Divadlo Nová scéna otvára svoju 76. divadelnú sezónu premiérou komornej komédie ŠRUPINKA, ktorú uvedie 10. septembra 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu Olympia. V krehkej komédii o nečakanom stretnutí dvoch úplne rozdielnych žien, ktoré zmení ich životy, sa pod režijnou taktovkou Adriany Totikovej predstavia Miroslava Drínová a Jana Lieskovská.

Divadlo Nová scéna prináša publiku tretiu najslávnejšiu hru uznávaného poľského autora Marcina Szczygielskeho. Ten v hre Škrupinka ponúka svieži pohľad na rodiace sa priateľstvo dvoch žien z úplne iných svetov. Do seba utiahnutá knihovníčka (Jana Lieskovská) a excentrická zlatokopka (Miroslava Drínová) sa náhodne stretnú v zapadnutej knižnici. Ich povahy, životné skúsenosti aj pohľad na svet sú natoľko iné, až sa človek pýta, čo ich dokáže spojiť?  Postupne sa však jedna druhej otvárajú, vystupujú zo svojej komfortnej zóny, zbavujú sa škrupiniek predsudkov a strachov, aby sa na záver navzájom pochopili a našli si každá svoju novú cestu…

Škrupinka / Divadlo Nová scéna

Známeho dramatika inšpiroval život i kolegyne

Autor Marcin Szczygielski priznáva, že pri písaní hry, ktorá dosiahla veľký úspech nielen v Poľsku, ale aj na zahraničných javiskách a patrí medzi jeho najúspešnejšie hry, vychádzal zo situácií a osôb, ktoré v živote stretol: „Inšpiráciou pre postavu Haliny mi bola kolegyňa z redakcie, v ktorej som kedysi pracoval. Bola to introvertka, neistá sama sebou, úplne podriadená matke, ktorej denne volávala z práce.  Ale v krízových situáciách bola z nás všetkých vždy najsilnejšia a časom uskutočnila vo svojom živote obrovskú zmenu. V Haline je však aj veľa zo mňa samého. Keď som bol ešte malý, sníval som o tom, že raz budem pracovať v knižnici. Považoval som ju za najbezpečnejšie miesto na svete. Roxana je zasa typom ženy, ktoré som poznal pri práci v televízii – ich krása im otvárala všetky dvere. Nemuseli rozvíjať svoju inteligenciu a schopnosti, pretože k úspechu im stačila štipka drzosti. Ale keď som ich spoznal trochu bližšie, zistil som, že sú oveľa inteligentnejšie, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.“

škrupinka / Divadlo Nová scéna

Hra o ženách nielen pre ženy, ktorá poučí i pobaví

Režisérka Adriana Totiková vyzdvihuje v komornej hre Škrupinka práve jej presný zásah do ženského sveta: „Je to hra o ženách a pre ženy. Pravdaže aj muži sú na predstavení vítaní. Cítim však, že pre nich to bude skôr vtipné nahliadnutie do ženskej hlavy a duše. Ženy sa zasa nájdu v našich javiskových hrdinkách, ich útrapách a nedokonalostiach. Je to svet dvoch kontrastov, na prvý pohľad až extrémov. Autorovi sa však darí s nimi dobre hrať. Obe postavy majú na začiatku hrubú masku, tak sa ukazujú svetu, ale pod tou maskou – škrupinkou – je niečo citlivé a krásne.”

Herecký koncert skvelých herečiek

Hra je peknou hereckou príležitosťou pre dvojicu skúsených herečiek. V Štúdiu Olympia, na komornom javisku, ktoré scénografka Zuzana Malcová využila na maximum, dostali svoj herecký priestor dve výrazné herecké tváre umeleckého súboru Divadla Nová scéna – Jana Lieskovská (predstaviteľka Haliny) a Miroslava Drínová (predstaviteľka Roxany).

škrupinka / Divadlo Nová scéna

Halina sa naučí žiť vďaka Roxane, Roxana zvážnie vďaka Haline. Čo o hre vravia predstaviteľky hlavných hrdiniek?

„Som veľmi vďačná za tento text. Nie je veľa hier pre dve herečky, ktoré ponúkajú priestor na pestrú a intenzívnu hereckú prácu. Oba charaktery sú plnohodnotné, no taktiež vyžadujú prirodzenosť a vnútornú zainteresovanosť. Milujem príbehy prerozprávané s humorom, ktoré sa Vás zároveň silno dotknú. V mnohých situáciách “nastavia zrkadlo” alebo dokonca motivujú. To všetko táto hra obsahuje. Myslím si, že veľa žien sa v tejto hre nájde,“ hovorí Jana Lieskovská, predstaviteľka utiahnutej Haliny.

"V mnohých situáciách nastavia zrkadlo alebo dokonca motivujú. Myslím si, že veľa žien sa v tejto hre nájde:"

Ako priznáva: “Postava Haliny mi pripomína mňa, aká som bola kedysi. Bola som tiež skôr uzavretá, mala som rada istý stereotyp a dlho som sa bála nabrať odvahu spraviť prvý krok k zmene a začať naplno žiť. A to sa učím stále a Haline veľmi fandím. Myslím si, že keď má človek 41 rokov a otvorí sa svetu, to chce veľa odvahy. A tak som na Halinu hrdá!

Škrupinka / Divadlo Nová scéna

"V každom z nás je trochu Roxany a trochu Haliny."

Ako sa s úlohou popasovala predstaviteľka Roxany, Miroslava Drínová? Bolo to pre mňa náročne, pretože ja som úplne iná ako Roxana. Roxana je navonok zlatokopka, ktorá zatvrdla, pretože si prešla náročným detstvom. Ja som, podľa mňa ten najromantickejší človek, ktorého všetko dojíma. Hrať niekoho úplne iného ako som ja, je veľmi náročné. Stálo ma to veľa dávania preč samej seba, teda padlo zo mňa veľa “škrupiniek”. Ale zistila som, že v každom z nás je trochu Roxany a trochu Haliny.“

Škrupinka / Divadlo Nová scéna

"V živote treba byť šťastný."

S hereckou kolegyňou Janou Lieskovskou v mnohom súhlasí: „Autorom hry je síce muž, ale dokázal nahliadnuť hlboko do ženského vnútra. Myslím, že každá žena sa v tejto hre v rôznych aspektoch nájde. Dokonca viackrát. Odznejú tam silné myšlienky aj posolstvá. Len treba čítať medzi riadkami. Osobne ma veľmi inšpiruje Roxanina veta: “V živote treba byť šťastný.” Hra nie je návodom ako byť šťastný, ale hovorí nám o ceste ku šťastiu, o prijímaní a dávaní, “ prezradila nám Miroslava Drínová.

Škrupinka / Divadlo Nová scéna

Slovenská premiéra sa uskutoční za účasti autora Marcina Szczygielskeho 10. septembra 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu Olympia Divadla Nová scéna, ako sme avizovali TU. “Škrupinka je hra o priateľstve na nečakaných miestach s ľudmi, o ktorých si myslíme, že by sme sa s nimi nevedeli v živote spriateliť. Takže srdečne pozývam každého čitateľa, každého diváka, aby sa prišiel, zabaviť, zamyslieť a myslím si, že Škrupinka je práve taká hra,” pozýva našich čitateľov Miroslava Drínová.

Obsadenie:

Halina Koltavská: Jana Lieskovská
Roxana Kličková: Miroslava Drínová

Autorský tím:

Autor: Marcin Szczygielski
Preklad: Bohdana Hromádková
Réžia a kostýmy: Adriana Totíková
Dramaturgia: Svetozár Sprušanský
Scéna: Zuzana Malcová
Pohybová spolupráca: Elena Spaskov
Hudba: Martin Husovský

Poznáte autora komédie Škrupinka?

Marcin Szczygielski
Marcin Szczygielski

Poľský spisovateľ, dramatik, novinár a grafický dizajnér Marcin Szczygielski je autorom niekoľkých úspešných románov pre dospelých (PL-BOY, Berek, Mikádo, Počet poľských kráľov). Doma aj v zahraničí zbiera ocenenia za  knihy pre deti a mládež (Čierny mlyn, Za modrými dverami, Čarodejnica z poschodia nižšie, Divadlo neviditeľných detí). Je laureátom literárnych súťaží a držiteľ významných ocenení (Varšavská literárna cena, Kniha roka IBBY, trojnásobný držiteľ Hlavnej ceny Súťaže Astrid Lingrenovej), ako aj víťazom rakúskej súťaže Kniha roka 2015 v kategórii mládežníckej a detskej tvorby. Jeho romány boli doteraz preložené do bulharčiny, španielčiny, macedónštiny, nemčiny, ruštiny, ukrajinčiny a srbčiny. Ako dramatik debutoval hrou Berek, čiže upír v pulóvriku, ktorá sa s úspechom hrala vyše desať rokov na viacerých divadelných scénach v Poľsku. Jeho najúspešnejšou divadelnou hrou je komorná komédia Škrupinka, ktorú uviedli divadlá vo Varšave, Krakove, Lodži, Plocku, ale aj v Prahe a vo Viedni. Z jeho ďalšej dramatickej tvorby spomeňme divadelné hry: Fúrie, Kallas, Single a remixy, Zlatíčka na úver, Mikádo, Vidím to čierneRozlúčkový večierok s nevestou. Niektoré z nich sa dočkali premiéry nielen v Poľsku, ale aj vo Veľkej Británii.

Foto: jano stovka mqep, Marcin Szczygielski

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

One thought on “Začiatok sezóny v Divadle Nová scéna v znamení komédie Škrupinka”

Comments are closed.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »