
Je tu čas na špeciálne vydanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Prinášame v ňom tipy na zaujímavé výstavy, ktoré sa oplatí navštíviť v marci 2025. Niektoré sa ešte stále nesú vo vianočnom šate, iné sú aktuálnejšie s jarnou sviežosťou fašiangov či blížiacich sa sviatkov Veľkej noci. Pozývame vás na tie najatraktívnejšie z nich.
Portál Art & History magazíne prináša na úsvite nového mesiaca aj svoj pravidelný špeciál s tipmi na atraktívne výstavy. Ktoré sa oplatí navštíviť počas marca 2025? Mesiac marec je venovaný knihám, čo špeciálny diel pravidelnej rubriky výstavných tipov. Pozrieme sa tiež na končiace výstavy, ale aj na tie novšie. Niektoré sú stále s dozvukmi Vianoc, iné žijú vrcholiacim obdobím fašiangov a ďalšie sú už predzvesťou sviatkov Veľkej noci. No tematicky sú výstavy omnoho bohatšie. V samostatnom článku si už v pondelok 3. marca priblížime aj tipy na najatraktívnejšie podujatia (mimo koncertov a divadelných predstavení) marcových dní.
Kremnica patrí miniatúram
Ako prvé si predstavme v marci končiace staršie výstavy. Medzi tzv. posledné šance, ktorými tradične začíname mesačný prehľad tipov so zaujímavými výstavami, patrí aj výstava v malebnej Kremnici. Tamojšie Múzeum mincí a medailí prezentuje v priestoroch stálej expozície Líce a rub krátkodobú výstavu s názvom Banícke domčeky v miniatúrach. Už len do 8. marca na nej uvidíte architektúru baníckych domov z Kremnice a Kremnických Baní.

Okrem typického domu nemeckých baníkov sa na výstave nachádza aj rodinný dom obuvníka, banícky dom s pavlačou zapísaný v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO a ďalšie stavby. Pozoruhodná je miniatúra banskej klopačky, z ktorej je dnes na pôvodnom mieste v Kremnici zachované len torzo. Autorom miniatúr je Ján Dávidík z Kremnických Baní, ktorý sa profesijne celý život venoval stavebníctvu a murárstvu. Po odchode na starobný dôchodok našiel záľubu vo výrobe modelov pôvodných drevených stavieb. Pri zhotovení domčekov využíva bukové a javorové drevo, šindle, kameň. Zhotovuje ich na základe dobových fotografií, malieb, fotografií z publikácií alebo podľa vlastných návrhov.
Končiace výstavy v znamení vianočných dozvukov
Už v dvoch predošlých tohtoročných špeciáloch s tipmi na zaujímavé výstavy sme informovali o ponuke výstav pracujúcich s témou sakrálneho umenia a betlehemov ako symbolov Vianoc. Je nevyhnutné skonštatovať, že ešte vždy ovládajú expozičné priestory niekoľkých múzeí na Slovensku.

Našou najbližšou zástavkou tak bude budúcoročné hlavné mesto kultúry – Trenčín. Konkrétne Trenčianske múzeum, ktoré aj počas marca prináša hneď dvojicu výstav, ktoré si v tomto vydaní bližšie predstavíme. Na Trenčianskom hrade až do konca marca nájdete výstavu Pokoj ľuďom dobrej vôle. Prezentujú tam vzácne historické betlehemy zo zbierok Historického múzea Slovenského národného múzea.

O predĺžení výstavy s vianočnou tematikou rozhodlo vedenie Podjavorínskeho múzea. Práve tam totiž nájdete menšiu časť z úchvatnej zbierky betlehemov Slovenského národného múzea. Pozrieť si ju môže verejnosť až do 29. marca 2025.
Fašiangy, Turíce, Veľká noc príde....
Špeciál Kam za kultúrou prináša súčasne aj tipy na výstavy, ktorých témou je aktuálne obdobie fašiangov. Obdobie po skončení vianočných sviatkov, konkrétne od Troch kráľov až do Popolcovej stredy prinášalo a dodnes prináša so sebou zábavu, hodovanie a masky, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej kultúry. Toto obdobie bolo odjakživa spojené s bujarými oslavami, pretože po ňom nasledovalo 40-dňové pôstne obdobie. Okrem atraktívnych podujatí sú tu aj zaujímavé fašiangové výstavy, no rezonuje v nich aj téma Veľkej noci.

V objektoch skanzenu Múzea kysuckej dediny pripravujú výstavu Fašiangové masky, ktorá návštevníkov prenesie do sveta fantázie a ľudovej tvorivosti. Objavíte tam tak bohatú paletu farieb, tvarov a symbolov, ktoré odrážajú život našich predkov. Nuž a zistíte aj to, aké dôležitú úlohu zohrávali masky v tradičných obradoch a ako sa vyvíjali v priebehu času. Samozrejme, nebude chýbať ani vystúpenie folklórneho súboru Bystrica z Novej Bystrice. Títo skúsení tanečníci a hudobníci nás prenesú do čias našich predkov a priblížia bohatstvo ľudovej kultúry. Ďalšie atraktívne tipy spoznáte napríklad v článku Fašiangy v roku 2025 prinášajú atraktívne podujatia. Kam nielen v posledný februárový víkend?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V termíne od 20.2.2025 do 22.4.2025 na Trenčianskom hrade rezonujú popri betlehemoch aj tradičné fašiangové masky a kostýmy zo zbierky Jozefa Ďuráčiho z Trenčína. Tieto masky a kostýmy pre našich predkov predstavovali “svet naopak”. Navodzovali neviazanú a veselú atmosféru inakosti počas fašiangového obdobia a aj dnes majú prevažne zábavnú funkciu. A tie najkrajšie uvidíte na výstave “Zima, fašiangy, masky a svet naopak”

Okrem fašiangových masiek na výstavách rezonuje aj symbol zrodu nového života – vajíčko. V najrôznejších podobách ho nájdete aj v Kysuckom múzeu, ktoré každoročne organizuje výstavu kraslíc, ale aj veľkonočných aranžmánov, vencov či medovníkov s témou jari a veľkonočných sviatkov. Výstava prezentuje tvorbu remeselníkov a kreatívnych tvorcov a je spojená s predajom výrobkov. Tento rok nesie názov „To vajíčko maľované“. Počas trvania výstavy čaká návštevníkov pastva pre oči v podobe maľovaných, madeirových, sitinových, voskovaných či batikovaných kraslíc, voňavých perníkov s veľkonočnými motívmi, či dekorácií z prírodných materiálov v sviežich farbách jari. Spoznáte veľkonočné kraslice nielen ako ozdobu domácností či verejných priestranstiev počas jarného a veľkonočného obdobia.

K veľkonočným výstavám sa pripojí 6. marca aj Tríbečské múzeum výstavou Krojovaná Veľká noc na strednom Ponitrí, ktorá potrvá do 22. apríla 2025. Výstava plná farieb, ornamentov, vzorov dýcha tradíciou našich predkov ponúka prehliadku variability krojov z vybraných obcí regiónu stredné Ponitrie na pozadí veľkonočného sviatkovania.
Mesiac knihy prináša aj výstavy
Marec je mesiacom kníh a už v prvom marcovom týždni sa uskutoční obľúbené celoslovenské podujatie Týždeň slovenských knižníc. Okrem jedinečných prehliadok a workshopov, autorských čítaní či ďalšieho zaujímavého programu v ponuke nechýbajú tiež atraktívne výstavy. Pravidelným ťahákom býva Oponický kaštieľ, ktorý ukrýva jednu z najvýznamnejších historických knižníc v stredoeurópskom priestore. Ako každý marec, i tentoraz tam môžete navštíviť ďalšiu zaujímavu výstavu Od Proglasu po ypsilon.

Návštevníkov prevedie fascinujúcim vývojom slovenského jazyka od jeho počiatkov v staroslovienčine až po podobu, ktorú dostal v polovici 19. storočia. K nahliadnutiu budú diela Proglas, Kamaldulská Biblia či jazykovedné diela A. Bernoláka, Ľ. Štúra a M. Hattalu. Všetko sú to dokumenty, ktoré sa považujú za historické míľniky vývinu nášho jazyka. Je to jedinečná príležitosť nahliadnuť do historických procesov, ktoré tento vývoj ovplyvnili a dozvedieť sa, ako sme sa od staroslovienčiny dopracovali napríklad ku ypsilonu. Nezabudnite si ho však vopred rezervovať: +421 915 851 883, ondrej.somodi@snk.sk. Výstava potrvá do 31. marca 2025.
Marec plný ďalších atraktívnych výstav
Do tohto vydania špeciálu sa popri kategórii “končiacich”, dostáva aj výber nových či trvajúcich výstav, ktoré sú v ich obsahovom zameraní naozaj veľmi pestré. Na svoje si prídu milovníci výtvarného umenia – historického i súčasného, módy či histórie. Tradične pripomenieme dvojicu jedinečných interaktívnych expozícií vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach. Vydajte sa spoznať umenie gotiky a baroka na vlastnej koži. Atraktívne expozície Zaži gotiku a Zaži barok priam musí vidieť každý návštevník Košíc a milovník sakrálneho umenia a architektúry dávnych storočí! Pri návšteve Košíc nesmiete opomenúť ani výstavu prezentujúcu Tajomstvá samurajov. Na ceste za pokladmi natrafíte na jedinečné kúsky a fúru zaujímavostí vám poodhalí aj výstava Z archeologického kufríka.
Za ďalšou výstavou, ktorá našu pozornosť získala, sa vypravíme do Považského múzea. Výstavná sála Budatínskeho hradu návštevníkov očarí výletom do starovekého Egypta. Egypt – dar Nílu prezentuje prostredníctvom autentických replík najznámejších a najkrajších artefaktov zo súkromnej zbierky Jána Hertlíka kultúru, každodenný život, umenie a náboženstvo starovekých Egypťanov. Zároveň na nej ožijú i pamiatky starovekého Egypta. Čo poviete? Rozhodne stojí za návštevu!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nové i staronové tipy na výstavy
Niekoľko zaujímavých výstav hostí aj Bratislava. Zavítajme do SNM – Historické múzeum, ktoré sídli na Bratislavskom hrade. Nielenže tam nájdete výstavu zameranú na prezentáciu vývoja slovenského štátneho znaku – Dvojkríž, ale aj sakrálneho umenia z historických zbierok SNM – Na slávu a chválu. Pozrieť sa oplatí aj do mája predĺženú výstavu úžitkového umenia Príbeh holíčskej manufaktúry. V termíne do 20. marca 2025 si tam môžeme pozrieť výstavu diel kovačičského výtvarníka Martina Jonáša (1924 – 2024) – Maliar z belasého domu.

Martin Jonáš vlastnil ojedinelú zbierku diel vojvodinských naivných umelcov, vzácnu knižnicu a bohatý historický a literárny archív. Vytvoril výnimočný výtvarný opus čítajúci viac ako tritisíc malieb, akvarelov, kresieb a grafík. Svoje diela predstavil na viac ako troch stovkách samostatných i kolektívnych výstav v takmer 50 štátoch piatich kontinentov. Jeho diela sú zastúpené vo fondoch mnohých domácich i zahraničných galérií a múzeí i v súkromných zbierkach.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Našou ďalšou bratislavskou zástavkou budú múzeá SNM v Podhradí. Cieľom je Múzeum židovskej kultúry, kde sa oplatí navštíviť výstavu obrazom Imra Weinera Kráľa, jedného z najvýznamnejších predstaviteľov surrealizmu na Slovensku. No nevynecháme ani Archeologické múzeum SNM. Zaujala nás tam trojica výstav. Prvá z nich s názvom Benediktínsky Kláštor sv. Kozmu a Damiána prezentuje zaniknuté benediktínske opátstvo a donedávna len málo známy kláštor benediktínov, ktorý v stredoveku existoval v Ludaniciach (okr. Topoľčany). Návštevník sa oboznámi s jeho dejinami, ako aj výsledkami archeologického a geofyzikálneho výskumu.

Na ďalších dvoch výstavách Archeologického múzea spoznáme Život na hradoch a hrádkoch. Súčasne sa všetko podstatné aj s mnohými zaujímavosťami dozviete aj na interaktívnej výstave Hravo o hradoch.

Ak vás zaujímajú dejiny nemeckej kolonizácie, tak vás určite poteší výstava SNM – Múzea kultúry karpatských Nemcov. V Bratislave prezentujú sídla obývané Nemcami, ako ich dokumentovali vojenské mapy v 18. storočí.
Netradičné spojenia
Našou ďalšou zástavkou budú Bojnice. Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice návštevníkom do konca marca sprístupňuje v priestoroch Bojnického zámku jedinečnú výstavu, ktorá spája novinársky svet s umeleckou tvorbou. Výstava Dva plus jeden v Bojnickom zámku predstavuje diela troch tvorcov – novinárov, fotografov a výtvarníkov – Tatiany Michalkovej, Mariána Michalka a Jozefa Faba, ktorí sú zároveň členmi jednej rodiny.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V znamení módy
Potešíme aj priaznivcov módy. Za módou sa oplatí vybrať na Oravu. Tentoraz sa dotkne kožušníckej výroby, vo výrobkoch ktorej sa spájala úžitková funkcia s výtvarnou tvorbou. Najrozšírenejšie podoby kožúškov, kožuchov a ďalších výrobkov zhotovených z kože prezentuje výstava s názvom V teple a v kráse odetí. Výstava v objekte Florinovho domu potrvá do 16.3.2025.

Našou ďalšou zástavkou bude Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek. Na hrade Modrý Kameň si na svoje prídu nielen milovníci histórie, ale tentoraz aj módy. Jedinečná výstava Čo sa nosilo pod šatami, ktorú možno navštíviť od 7. marca do 1. júna 2025, návštevníkom predstaví históriu spodnej bielizne. Návštevníci sa môžu tešiť na kolekciu exponátov zo súkromnej zbierky Margaréty Novákovej, ktorá zahŕňa unikátne kusy spodnej bielizne z rôznych historických období. Získate prehľad ako sa móda a spoločenské normy vyvíjali v súvislosti so spodnou bielizňou od elegantných korzetov po originálne nočné košele či rôzne háčkované a látkové pokrývky hlavy na noc.
Na výstavy v Kysuckom múzeu
Zamierime tiež na Kysuce. Priblížime si výstavy s rôznou tematikou, ktoré rezonujú v Kysuckom múzeu. Zamierime na výstavu U mäsiara v kráme, ktorá návštevníka Múzea v Čadci prevedie dejinami profesionálneho mäsiarskeho remesla, ale aj tradičných domácich zabíjačiek.

Ďalšou témou je valentínska téma lásky. Kysucké múzeum sprístupnilo opäť pohľadnice zo svojich zbierok. Tentoraz sa zameralo na výstavu sviatočných, nazývaných „žánrové.“ Mnohé z vystavovaných pohľadníc majú vyše sto rokov. Návštevníci si do 11. 5. 2025 zaspomínajú na staré časy a uvidia rôzne „Srdečné blahoželania“ nielen k meninám a narodeninám. Na výstave Starožitné sviatočné pohľadnice v renesančnom Kaštieli Radoľa nechýbajú ani pozdravy k Veľkej noci, novoročné a vianočné priania, ako aj blahopriania k sviatku MDŽ.
INZERCIA
Popritom nevynechajte tiež výstavu s názvom Zlaté vlákna našich predkov. Tá sa uskutoční v Múzeu kysuckej dediny počas troch februárových piatkovíkendov. Konkrétne v termínoch 28. 2. – 2. 3. 2025, a tiež 7. – 9. 3. 2025 v čase od 10:00 do 15:00 hod. Výstava približuje tradičné remeslá spojené so spracovaním prírodných vlákien – ľanu a ovčej vlny. Návštevníci budú mať možnosť vidieť autentické nástroje a náradie, ktoré sa kedysi používali pri týchto náročných procesoch. Medzi vystavenými exponátmi nájdete lámačky, trepačky, šteť, motovidlá, kolovráty, nožnice na strihanie oviec, krample na česanie vlny a mnoho ďalších. Výstava predstaví aj hotové výrobky ako sú plátno z ľanu, súkno z vlny a rôzne časti odevu.
Od Hálových ilustrácií k osobnostiam slovenských dejín
Opäť si pripomenieme aj výstavy Spišského múzea. Hálove ilustrácie k románu Levočská biela pani ovládajú Spišské múzeum. Nevynechajte tiež návštevu Historickej radnici v Levoči. Uvidíte tam i výstavu Levoča kráľov, ktorá pripomína stretnutie jagellonských vládcov, ktoré sa tam uskutočnilo na sklonku stredoveku. Kladie mnohé otázky a zachádza až priamo pod kožu stredovekým vládcom.
INZERCIA
V rámci histórie rezonujú aj osobnosti, zvlášť osobnosť Ľudovíta Štúra či ďalších predstaviteľov štúrovcov. Osobnosť Aničky Jurkovičovej približuje Múzeum Ľudovíta Štúra na ešte vždy trvajúcej výstave Emancipovaná, rozhľadená a vzdelaná: Anička Jurkovičová. Odkaz Karola Plicku rezonuje v martinskom Etnografickom múzeu, a to dokonca na dvoch výstavách.
Výstavy k pocte Ľudovítovi Štúrovi
Iste viete, že aktuálny rok vyhlásili za Rok Ľudovíta Štúra. Pri príležitosti jeho tohtoročného 210. výročia narodenia sa tak konajú viaceré zaujímavé výstavy, ktoré približujú túto významná osobnosť slovenských dejín. Prvou z nich je Univerzitná knižnica v Bratislave, ktorá Ľudovíta Štúra predstavuje pomocou knižných kalendároch, vydávaných na Slovensku v 19. – 20. storočí. Spoznáte aj Štúrov súdobý názor na ľudové kalendáre, jeho publikačné aktivity v nich a nazeranie na jeho osobnosť prostredníctvom kalendárov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna vedecká knižnica v Košiciach sa k prezentácii osobnosti Ľudovíta Štúra hlási tiež počas Týždňa slovenských knižníc. V budove Pri Miklušovej väznici 1 nájdete výstavu Ľudovít Štúr a Ján Hollý v historickom fonde ŠVK. Táto výstava prezentuje tieto dve významné osobnosti slovenskej literatúry prostredníctvom originálnych dokumentov súvisiacich so životom a dielom slávnych týchto osobností.
Prešov v znamení štúrovcov
Výstavu Ľudovít Štúr a jeho generácia, ktorú nájdete taktiež v priestoroch študovne starých tlačí Štátnej knižnice v Prešove. V rámci panelovej časti je vytvorená pomyselná časová os od prelomu 18. a 19. storočia, počnúc osvietenskými reformami, vznikom Katedry reči a literatúry česko-slovenskej na bratislavskom evanjelickom lýceu (1803), pokračujúc uzákonením spisovnej slovenčiny (1843), charakteristickými znakmi novej kodifikácie, sporom o novú slovenčinu s Jánom Kollárom, názormi Slovákov na národnostné usporiadanie v Uhorsku (prosbopis, žiadosti), revolúciou v rokoch 1848/1849, slovenskými dobrovoľníckymi výpravami, neoabsolutizmom v Uhorsku, jazykovou i spoločenskou situáciou po revolúcii a končiac hodžovsko-hattalovskou reformou štúrovskej slovenčiny (1852), Memorandom národa slovenského a vznikom Matice slovenskej.

V expozičnej časti výstavy sa v rámci dejín knižnej kultúry prezentujú staré tlače. Konkrétne almanachy poskytujúce publikačný priestor štúrovskej generácii či základné diela Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu. Okrem nich je to ale aj výber z beletristickej produkcie štúrovskej generácie v porevolučnom období. V prepojení na vývin spisovného slovenského jazyka sú záujemcom sprístupnené aj gramatiky porevolučného obdobia (Radlinský, Hattala).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V súvislosti s mestom Prešov a východoslovenským regiónom vystavujú tiež dielo súputníka romantickej generácie – Jonáša Záborského. O význame štúrovskej generácie svedčia aj faksimilné vydania diel Ľudovíta Štúra, M. M. Hodžu či opätovné vydávanie diela J. M. Hurbana už v prvej polovici 20. storočia (vrátane prvej Československej republiky). Súčasťou expozičnej časti je aj reflexia vedeckej obce, či už v rámci vydaní tematicky ladených zborníkov alebo kritických edícií súborného diela jednotlivých osobností.
Tajovský rezonuje v Bratislave i v Martine
Za ďalšou výstavou sa vydáme do priestorov Literárneho múzea Slovenskej národnej knižnice v Martine. Práve tam až do mája 2025 nájdete výstavu s názvom Janko Jesenský a Jozef Gregor Tajovský – piliere literárneho realizmu. Pri príležitosti 150. výročia narodenia oboch spisovateľov a spoločensky mimoriadne angažovaných mužov ju pripravila Slovenská národná knižnica. Mapuje v nej životné osudy a diela týchto spisovateľov nielen prostredníctvom literárneho diela ale aj jedinečných osobných predmetov – napr. písacieho stroja, legionárskych insígnií či japonskej vázy. A mimochodom, nezabudnite si prečítať tiež článok Márii Kleinovej venovaný Tajovskému – Jozef Gregor Tajovský: spisovateľ kárajúci, no vždy láskavý.

Zaujímať vás bude iste aj výstava JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ – ĽUDSKÝ DRAMATIK o práci a živote Tajovského, vlastným menom Jozefa Gregora, ale aj o jeho nemenej slávnej manželke Hane Gregorovej. Pozrieť si ju môžete v priestoroch Divadelného ústavu v Bratislave Komentovaný sprievod reinštalovanou výstavou povedie vo štvrtok 6. marca so začiatkom o 15.00 hod. teatrologička Dária F. Fehérová.
Belgická literatúra rezonuje tiež
Okrem výstavy Ľudovít Štúr na stránkach slovenských kalendárov si do konca marca môžete v Univerzitnej knižnici pozrieť tiež výstavu s názvom Čítaš belgickú literatúru? Výstava kníh, ktorá sa koná v rámci Dní Frankofónie 2025, návštevníkom predstavuje frankofónnu belgickú literatúru prostredníctvom výberu pestrých diel autorov pochádzajúcich z Valónska a Bruselu. Pozýva ponoriť sa do literárneho sveta vyznačujúceho sa bohatstvom a rozmanitosťou, preskúmať jeho témy, humor či predstavivosť a užiť si malý kútik Belgicka priamo v srdci knižnice.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tipy na výstavy aj pre rodiny s deťmi. Nielen škola volá
V tomto špeciálnom vydaní Kam za kultúrou máme tiež niekoľko atraktívnych tipov na výstavy pre deti. Za prvou z tohto “portfólia” sa vyberieme do Kysuckého múzea. V renesančnom Kaštieli Radoľa uvidíte tiež výstavu šlabikárov zo súkromnej zbierky pána Štefana Peteju z Bardejova. Na výstave s názvom Šlabikáre z celého sveta, ktorú otvorili v Kaštieli Radoľa, prezentujú takmer 300 šlabikárov. Zastúpené sú všetky svetadiely okrem Antarktídy. Najviac ich je z Európy, ale nechýbajú ani islamské krajiny, africké, Čína, India a Indonézia, Austrália a Oceánia. Výstavu dopĺňajú zbierky Kysuckého múzea z oblasti školstva. Najstarším vystaveným múzejným exponátom je čítanka z roku 1898, učebnice, “mluvnice” z 1. polovice 20. storočia, i učebnice z obdobia socializmu.

Chýbať nemôže školská lavica, s počítadlom a glóbusom tiež z obdobia 1. ČSR, secesné fotografie kysuckých škôl, či školské pomôcky – perá, kalamáre, triedne knihy, zošity, žiacka knižka a pod. Táto výstava potrvá do 11. mája 2025.

Vydáme sa tiež do Oravského múzea. To len nedávno sprístupnilo v priestoroch Stĺpovej sály Renesančnej budovy v Oravskom Podzámku novú výstavu s názvom Svet v obrazoch J. A. Komenského. Približuje život a dielo jedného z najväčších mysliteľov v dejinách ľudstva, zakladateľa modernej pedagogiky a učiteľa národov Jána Amosa Komenského, ktorý sa preslávil aplikovaním zásady škola hrou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vďaka faksimile diela Orbis sensualium pictus sa môžu návštevníci dotknúť knihy a v duchu Komenského hesla škola hrou pozrieť si textovú a obrazovú časť. Tú dopĺňajú dobové školské pomôcky a hračky zo zbierok Oravského múzea P. O. Hviezdoslava. Nechýbajú ani interaktívne prvky kiosk a tablet, v ktorých návštevníci majú možnosť virtuálne cestovať po miestach spojených so životom J. A. Komenského. Pozrieť si ju budeme môcť do konca septembra 2025.
Cesta okolo sveta
A nevynecháme ani bratislavskú BIBIANY. V bratislavskom Medzinárodnom dome umenia pre deti na vás čaká dobrodružstvo. Vydajte sa na cestu okolo sveta za 80 dní. Že vám to niečo pripomína? Áno, slávnu verneovku si detičky vyskúšajú všetkými zmyslami.

Malých návštevníkov výstava prenesie do sveta fantázie a objavovania. Podobne ako hlavný hrdina Phileas Fogg, uzavriete stávku a pokúsite sa obísť svet za 80 dní. Prejdete deviatimi jedinečnými prostrediami, ktoré symbolizujú rôzne kúty našej planéty, kde na deti čakajú interaktívne úlohy a hádanky. Za ich vyriešenie získate indície do svojho pasu, ktoré vám umožnia pokračovať v ceste. Tí, ktorí úspešne zvládnu všetky výzvy, objavia na konci poklad samotného Phileasa Fogga!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A tým sme vyplnili vyhradený priestor marcovú časť tradičného špeciálu s tipmi na atraktívne výstavy a kultúrne podujatia z rubriky Kam za kultúrou. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali. Budeme sa na vás tešiť nielen pri týždenných pokračovaniach tipov Kam za kultúrou, ale aj pri ďalšom špeciálnom vydaní s tipmi na atraktívne kultúrne podujatia. Veríme, že sa uvidíme tiež pri iných zaujímavých článkoch z oblastí kultúry, histórie a umenia.
—
Koláž: Mária Kleinová
Foto: Silvia Mária Petrovits, archívy múzeí a galérií
Zdroj: BIBIANA – Medzinárodný dom umenia pre deti, Divadelný ústav, Kysucké múzeum, Múzeum mincí a medailí, Oravské múzeum, Ponitrianske múzeum, Považské múzeum, Slovenská národná knižnica, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Prešove, Trenčianske múzeum, Univerzitná knižnica, Východoslovenské múzeum
Spracovali: Mária Kleinová (fašiangy, výstavy k osobnostiam, výstavy pre deti) a Silvia Mária Petrovitsová
*** Posledná aktualizácia: 2025-03-07 (mk) ***