
V apríli sme si pripomenuli 200. výročie narodenia Aničky Jurkovičovej (* 6. apríl 1824, Nové Mesto nad Váhom – † 2. február 1905, Turčiansky Svätý Martin), dcéry slovenského národovca a zakladateľa prvého slovenského divadla. Anička Jurkovičová dobyla srdcia štúrovcov a stala sa manželkou Jozefa Miloslava Hurbana. Borila mýty a stala sa prvou slovenskou herečkou.
V rodine zakladateľa prvého ochotníckeho spolku v Sobotišti, Slovenského národného divadla nitrianskeho, Samuela Jurkoviča sa jej dostala výchova v národoveckom duchu a láske k umeniu. Jej otec, ktorý podporoval divadlo, sa zaslúžil o rozvoj slovenskej divadelnej kultúry. Tu sa pravdepodobne zrodil aj talent Aničky Jurkovičovej. Anička Jurkovičová, prvá dáma slovenského divadla, patrila k slávnym ženám svojej doby.
Láska štúrovcov
V mladosti Anička Jurkovičová nadviazala vzťah s Jánom Franciscim, s ktorým sa neskôr rozišli. Ten po ich rozchode vo svojej básni napísal: „Letela, letela, uletela páva, pri mojom dievčatku už iný sedáva…“ Anička sa napokon 7. októbra 1845 vydala za Jozefa Miloslava Hurbana, ktorého Ľudovít Štúr od sobáša neúspešne odhováral. O dva roky neskôr sa im narodil nemenej slávny syn, spisovateľ a politik Svetozár Hurban Vajanský. Práve on bol jedným zo zakladateľov Slovenskej národnej strany v roku 1871 a od začiatku stál pri jej ideovom a politickom formovaní.

Anička Jurkovičová búrala predsudky
Mnohí ju považujú za prvú slovenskú herečku, no nájdu sa aj odporcovia tohto historického mýtu. Pred ňou sa v lete 1839 v Liptovskom Mikuláši pod vedením Gašpara Fejérpataky-Belopotockého, zakladateľa prvého slovenského ochotníckeho divadla postavili na javisko Anna Sokolová, Mária Balážiová, Zuzana Srenková, či Lujza Krivošová. Anička Jurkovičová sa na divadelné javisko prvýkrát postavila 5. augusta 1841 vo fraške Starý kočiš Petra III. v úlohe Aničky Dobrožilovej a stala sa symbolom a inšpiráciou žien nielen v 19. storočí. Vzhľadom na svoje počiny a rodinné i spoločenské prostredie zostáva i tak prvou výraznou priekopníčkou dievčenského a ženského herectva.

Divadlo vnímala Anička Jurkovičová ako prostriedok na šírenie vlasteneckých myšlienok. Účinkovaním v predstaveniach ochotníckeho spolku búrala spoločenské predsudky o úlohe ženy. Mnohí ju za to, že vystúpila na javisku ohovárali a jej otca odsudzovali, že jej to dovolil. Po fraške Starý kočiš Petra III. si zahrala v roku 1841 postavu Betušky v jednoaktovke českého autora Václava Klimenta Klicpera Divotvorný klobouk. O rok neskôr získala úlohu Oľgy v tragédii Salomoa Raupacha Nevoľníci alebo Izidor a Oľga. Hra, ktorú uviedli v júli 1842 vo veľkej sále kaštieľa barónky Pöckovej-Horeckej v Sobotišti bola poslednou inscenáciou, v ktorej Anička Jurkovičová účinkovala. Svojim dielom výrazne prispela aj k emancipácii žien.
Žena v národnom hnutí
Jej odhodlanie a túžba spraviť niečo pre národ sa prejavovala v podpore manžela Jozefa Miloslava Hurbana národnom boji. Vedúci povstaleckých akcií v revolučných rokoch J. M. Hurban pôsobil na fare v Hlbokom, kde sa kodifikovala štúrovská spisovná slovenčina. Pre Hurbanove angažovanie sa v Slovenskom povstaní 1848 sa Anička s Hurbanom presťahovali do Viedne. Po revolúcii sa vrátili a opäť usadili v Hlbokom. Po Hurbanovej smrti v roku 1888, žila u syna Konštantína v Martine. Zomrela 2. februára 1905 a pochovali ju na Národnom cintoríne.
Jej osud oslovil filmárov aj filateliu
Jej príbeh opísala Anna Lacková v románoch Anička Jurkovičová (1948) a Z čírej lásky (1958). V roku 1983 nakrútil režisér Ján Lacko trojdielny televízny film Anička Jurkovičová. Sústreďuje sa na jej úzko spätý osud s najvýznamnejšími členmi štúrovcov, ktorí významne zasiahli do slovenských dejín.
Pri príležitosti osláv 200. výročia narodenia Aničky Jurkovičovej vydala Slovenská pošta známku podľa výtvarného návrhu Mgr. Art. Natálii Ložekovej. Ten je s motívom hlavy Anny Jurkovičovej vykúkajúcej spoza divadelnej opony. Taktiež sa na jej počesť uskutočňuje divadelný Festival Aničky Jurkovičovej zameraný na postavenie a poslanie ženy v živote spoločnosti. Tento rok festival písal svoj 25. ročník.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: LA SNK/Matica slovenská
Zdroj: internet