Novinky

Začína sa 26. Týždeň slovenských knižníc

Týždeň slovenských knižníc

Už dnes 3. marca sa začína populárne podujatie Týždeň slovenských knižníc. Jeho 26. vydanie prináša pestrý program, z ktorých si vyberú milovníci kníh naprieč generáciami. Pripravené sú zaujímavé výstavy, prednášky, workshopy, ale napríklad aj zľavy pri vybavovaní nových či predlžovaní jestvujúcich čitateľských preukazov.

Marec je mesiacom knihy. V prvý marcový týždeň sa už tradične koná Týždeň slovenských knižníc. Obľúbené podujatie píše tohto roku svoj 26. ročník. Aj tohto roku ho pripravuje Slovenská asociácia knižníc v spolupráci so Spolkom slovenských knihovníkov a knižníc i ďalšími partnermi – knižnicami po celom Slovensku v súlade s jeho aktuálnym mottom: Knižnice pre všetkých. Zámerom organizátorov je predstaviť knižnicu ako priestor istoty. Tému majú zapojené knižnice pretaviť nielen do dizajnu, ale aj do služieb, či s tým súvisiacou priestorov so zámerom navodiť pohodlia v tomto komunitnom priestore.

Týždeň plný zážitkov

Slávnostné otvorenie tohto celoslovenského podujatia sa uskutoční 3. marca 2025 v Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove. My sa spolu pozrieme do ponuky najvýznamnejších zapojených knižníc na Slovensku. Prichádzajú so zaujímavým programom, pričom svoje miesto v ňom majú nielen atraktívne výstavy, workshopy a prednášky. Z bohatej ponuky si vyberie naozaj každý milovník kníh – malý aj veľký. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 10. týždeň roka 2025 sú tu!
Kam za kultúrou? Tipy pre 10. týždeň roka 2025 sú tu!

Návštevníkov počas tohto týždňa čaká v zapojených knižniciach skutočne bohatý program rôznorodých aktivít, ktoré ponúkajú jednotlivé zapojené knižnice. Na svoje si prídu návštevníci všetkých generácií. Samozrejmosťou sú početné debaty, výstavy a napríklad aj literárno-hudobný workshop. 

Týždeň slovenských knižníc v Slovenskej národnej knižnici

Naším prvým tipom bude Slovenská národná knižnica v Martine, ktorá aj tohto roku prináša atraktívny program pre všetky vekové kategórie. Núdza nebude o zaujímavé výstavy venované dejinám knižnej kultúry či autorom známym nám všetkým zo školských lavíc. Pripravené sú aj ďalšie podujatia. Týždeň slovenských knižníc ovládne nielen sídelnú budovu SNK, ale jednotlivé podujatia sa uskutočnia tiež v Literárnom múzeu SNK či v Aponiovskej knižnici v Oponiciach, kam počas marca návštevníkov pozývajú na atraktívnu výstavu Od Proglasu po ypsilon.  

Oponice / knižnica / Slovenská národná knižnica / Týždeň slovenských knižníc
Aj v tomto roku sa do Týždňa slovenských knižníc zapoja priestory jednej z najkrajších historických knižníc stredoeurópskeho regiónu.

Návštevníkov prevedie fascinujúcim vývojom slovenského jazyka od jeho počiatkov v staroslovienčine až po podobu, ktorú dostal v polovici 19. storočia. K nahliadnutiu budú diela ProglasKamaldulská Biblia či jazykovedné diela A. Bernoláka, Ľ. Štúra a M. Hattalu. Všetko sú to dokumenty, ktoré sa považujú za historické míľniky vývinu nášho jazyka. Je to jedinečná príležitosť nahliadnuť do historických procesov, ktoré tento vývoj ovplyvnili a dozvedieť sa, ako sme sa od staroslovienčiny dopracovali napríklad ku ypsilonu. Nezabudnite si ho však vopred rezervovať: +421 915 851 883,  ondrej.somodi@snk.sk. Výstava potrvá do 31. marca 2025.

Odhalíte nielen dejiny ypsilonu, ale tiež šifru majstra Leonarda

Hoci podujatie sa aj v Martine začne už dnes, 3. marca 2025, odporúčame atraktívne stretnutie v utorok 4. marca 2025. Na pôde Slovenskej národnej knižnice sa v čase od 17. do 18.30 hod. uskutoční stretnutie s akademickým maliarom Stanom Lajdom. Na jedinečnom podujatí: [ODHALENÉ] Tajomstvo Leonardovej Poslednej večere ešte bližšie spoznáme slávnu nástennú maľbu renesančného génia Leonarda da Vinci, ktorá už niekoľko storočí fascinuje obyčajných ľudí i odborníkov.

da Vinci / Posledná večera / diskusia / Týždeň slovenských knižníc
Majstrova šifra bude ďalšou z tém Týždňa slovenských knižníc. Repro: Wikimedia Commons

Obdiv a záujem  S. Lajdu vyvrcholil napísaním dvoch kníh, ktoré rozoberajú toto veľké dielo  – novšou je práve [ODHALENÉ] Tajomstvo Leonardovej Poslednej večere. A práve o nej sa budú návštevníci baviť v sídelnej budove SNK. Ktovie, možno tie tajomstvá skutočne aj odhalíte. Čerešničkou na torte budú faksimile da Vinciho vzácnych nákresov a grafických listov, ktoré uchováva práve SNK.

Prednášky plné nových zážitkov

Na návštevníkov čakajú tiež tri popularizačno-náučné interaktívne prednášky, spojené s ukážkami vzácnych dokumentov z rozsiahlych knižničných fondov Slovenskej národnej knižnice. Podujatie Prvé pohľady na vesmír sa zaoberá otázkami, ako si naši predkovia vysvetľovali prírodné zákony a ako si predstavovali vznik sveta. Slovenská národná knižnica sprístupní Aristotelovo dielo Opera Omnia, kde zhrnul celé dovtedajšie poznanie o svete a vesmíre. Stredoveké predstavy budú rezonovať tiež. A to z diel Johna Hollywooda, Giordana Bruna a Galilea Gallileiho.

Historické knihy / Týždeň slovenských knižníc

Spoznávate svetové metropoly? V Slovenskej národnej knižnici sa pozriete aj na to, ako vyzeral Paríž, Londýn, Rím či Viedeň pred takými 500 rokmi. Myslíte, že by ste podľa tých máp vedeli nájsť parížsky Louvre či Bastilu alebo londýnske trhovisko tržnica Leadenhall či Dóm svätého Štefana vo Viedni? Skúsiť si to budete môcť práve počas Týždňa slovenských knižníc.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

A čože by to bol za marec, ak by nebola počas tohto podujatia reč aj o knihe ako takej? Podujatie Ako vzniká kniha? predstaví dejiny písma a vznik knihy. Spoznáte najdôležitejšie pramene slovenského písomníctva – od stredoveku až po 19. storočie. No a keď už budete v Martine, nenechajte si ujsť možnosť nahliadnuť do vzácnej Kroniky Jána z Turca z roku 1488. Pre tých, ktorí nevedia o akú knihu ide, tak práve v tejto knihe sa po prvýkrát v písanej podobe zobrazuje slovo „Slovák“ (zlowacko).

Na Národný cintorín či výstavu v Literárnom múzeu

Okrem iného si Slovenská národná knižnica pripravila aj komentovanú prehliadku Národného cintorína: Kde spia svoj večný sen. V piatok 7. marca o 10. a 16. hodine sa tam dozviete mnoho zaujímavých informácií o významných osobnostiach našich dejín, ktoré našli svoj posledný odpočinok na našom Národnom cintoríne. Počas celého týždňa sa môžete prejsť do Literárneho múzea a pozrieť si v jeho priestoroch nielen stálu expozíciu, ale aj aktuálnu výstavu J. Jesenský a J. G. Tajovský – piliere literárneho realizmu. Výstava v Literárnom múzeu SNK mapuje osudy týchto spisovateľov nielen prostredníctvom literárneho diela ale aj jedinečných osobných predmetov – napr. písacieho stroja, legionárskych insígnií či japonskej vázy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tajovský
Jozef Gregor Tajovský: spisovateľ kárajúci, no vždy láskavý

Týždeň slovenských knižníc ovládnu štátne vedecké knižnice v Banskej Bystrici, Prešove aj v Košiciach

Ďalšou zástavkou budú Štátne vedecké knižnice. Najbližšie sa pozrieme do Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici, ktorá návštevníkom tiež pripravila bohatý a inšpiratívny program. Počas celého pracovného týždňa sú pripravené komentované prehliadky, na ktorých sa dostanete aj do bežne neprístupných miest. Spoznáte prácu knihovníkov a ich spolupracovníkov. Zároveň v Literárnom a Hudobnom múzeu, ktoré patrí do portfólia tejto inštitúcie, môžete spoznať prácu múzejníkov a kurátorov, vďaka čomu nazriete do zákulisia múzea. Okrem iného sa práve s populárnym podujatím, ktorý Týždeň slovenských knižníc nepochybne je, spojili v regiónoch Banskobystrického, Trenčianskeho a Žilinského kraja aj jarné prázdniny. Pre školopovinných pripravujú zaujímavé voľnočasové prázdninové aktivity. Týkajú sa nielen spoznávania hudobných nástrojov.

SVKBB / Týždeň slovenských knižníc

Na úvod Týždňa slovenských knižníc otvorí svoje brány naozaj všetkým. Koná sa tam totiž Deň otvorených dverí. Návštevníkov vo svojej pobočke – v Literárnom a hudobnom múzeu pozve nielen na výstavy, ale aj na zaujímavé besedy. Na výstave z fondov starých tlačí sa vydajte spoznávať historickú i súčasnú Banskú Bystricu, nevynechajte však ani ľudové nástroje či poznávanie hudobného sveta vzdialených kultúr. V stredu o 16:00 hod. bude zaujímavý m podujatím aj beseda s autorkou románov Martinou Jakubovou.

Týždeň slovenských knižníc ovládne aj Prešov či Košice

V dňoch 3. – 9. marec 2025 sa uskutoční podujatie Týždeň slovenských knižníc aj pôde Štátnej vedeckej knižnice v Prešove, ktorá sa do projektu opäť zapojí rozmanitou paletou aktivít, ktoré budú pripravené pre mladších i starších návštevníkov a na rôznych oddeleniach knižnice. Aj tu pri príležitosti Roku Ľudovíta Štúra,  Medzinárodného dňa materinského jazyka a 210. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sprístupnili novú výstavu Ľudovít Štúr a jeho generácia. 

SVKPO / Týždeň slovenských knižníc

Pripravený je však aj ďalší program. 26. Týždeň slovenských knižníc do Štátnej vedeckej knižnici v Prešove prinesie zaujímavé exkurzie i workshopy pre návštevníkov.  V utorok 4. 3. 2025 sa o 17:00 hod. v Divadle Viola, Tkáčska 2, Prešov uskutoční podujatie ROMA SPIRIT AKADÉMIU, na ktoré pozvali rómsku návrhárku Moniku Vontszemuovú, ktorá bude „živou knihou“.  Dňa 5. marca 2025 sa  v prezentačnej miestnosti na Námestí mládeže 4, Prešov o 9.00 hod. uskutoční Prezentácia DICRK pre Erazmus.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
FILJARMÓNIA
Tip na jedinečné zážitky: FILJARMÓNIA v bratislavskej Redute

Program pokračuje vo štvrtok 6. 3. 2025 o 10.30 hod., a to prezentáciou titulu Cesta k demokratickej slovenskej štátnosti: Pronárodná občianska spoločnosť a Federálne zhromaždenie za osobnej účasti autora PhDr. Mateja Mindára, PhD. Podujatie, ktoré realizujú v spolupráci s Domom Matice slovenskej v Prešove, sa uskutoční v prezentačnej miestnosti knižnice, na Námestí mládeže 4, Prešov. Na záver tohtoročného vydania Týždňa slovenských knižníc ponúknu v piatok, 7. 3. 2025 o 13.00 hod.  otvorenie novej výstavy s názvom Z Kežmarku do Prešova, ktorú si môžete pozrieť v priestoroch novej Galérii Bibliotéka, na Hlavnej 99, Prešov.

Výstavy k pocte Ľudovítovi Štúrovi

Výstavu Ľudovít Štúr a jeho generácia, ktorú nájdete v priestoroch študovne starých tlačí, tvorí panelová i expozičná časť. V rámci panelovej časti je vytvorená pomyselná časová os od prelomu 18. a 19. storočia, počnúc osvietenskými reformami, vznikom Katedry reči a literatúry česko-slovenskej na bratislavskom evanjelickom lýceu (1803), pokračujúc uzákonením spisovnej slovenčiny (1843), charakteristickými znakmi novej kodifikácie, sporom o novú slovenčinu s Jánom Kollárom, názormi Slovákov na národnostné usporiadanie v Uhorsku (prosbopis, žiadosti), revolúciou v rokoch 1848/1849, slovenskými dobrovoľníckymi výpravami, neoabsolutizmom v Uhorsku, jazykovou i spoločenskou situáciou po revolúcii a končiac hodžovsko-hattalovskou reformou štúrovskej slovenčiny (1852), Memorandom národa slovenského a vznikom Matice slovenskej.

1843 slovenčiny / Pripomíname si 180 rokov od kodifikácie spisovnej slovenčiny štúrovcami
Ľ. Štúr, J. M. Hurban a M. M. Hodža na návšteve u Jána Hollého na Dobrej Vode. Zdroj: archív SNM

V expozičnej časti výstavy sa v rámci dejín knižnej kultúry prezentujú staré tlače. Konkrétne almanachy poskytujúce publikačný priestor štúrovskej generácii či základné diela Ľudovíta Štúra, Jozefa Miloslava Hurbana a Michala Miloslava Hodžu. Okrem nich je to ale aj výber z beletristickej produkcie štúrovskej generácie v porevolučnom období. V prepojení na vývin spisovného slovenského jazyka sú záujemcom sprístupnené aj gramatiky porevolučného obdobia (Radlinský, Hattala).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Janko Kráľ
Spomienka na Janka Kráľa

V súvislosti s mestom Prešov a východoslovenským regiónom vystavujú tiež dielo súputníka romantickej generácie – Jonáša Záborského. O význame štúrovskej generácie svedčia aj faksimilné vydania diel Ľudovíta Štúra, M. M. Hodžu či opätovné vydávanie diela J. M. Hurbana už v prvej polovici 20. storočia (vrátane prvej Československej republiky). Súčasťou expozičnej časti je aj reflexia vedeckej obce, či už v rámci vydaní tematicky ladených zborníkov alebo kritických edícií súborného diela jednotlivých osobností.

Týždeň slovenských knižníc ovládne aj Košice

Týždeň slovenských knižníc ovládne aj Štátnu vedeckú knižnicu v Košiciach. Aj tam návštevníkov mladších i starších vítajú rozmanitou paletou aktivít. Môžete sa tešiť na výstavy, prednášky, swap kníh, besedu, ale aj výhodnú bezplatnú registráciu pre nových používateľov. Od pondelka do štvrtka 3.3. – 6.3.2025 sa oplatí v budove Pri Miklušovej väznici 1 navštíviť atraktívnu výstavu Ľudovít Štúr a Ján Hollý v historickom fonde ŠVK. Táto výstava prezentuje tieto dve významné osobnosti slovenskej literatúry prostredníctvom originálnych dokumentov súvisiacich so životom a dielom slávnych týchto osobností. 

Ľudovít Štúr a Ján Hollý v historickom fonde ŠVK / Rok Ľudovíta Štúra / výstavy / Týždeň slovenských knižníc

Utorok 4.3. prinesie v čase 10:00 – 15:00 hod. do priestorov Haly služieb na Hlavnej 10 predajnú výstavu kníh vydavateľstva Portál Slovakia. Popoludní, o 16:00 – 17:00 sa v KVC na Pribinovej 1 koná výstava Tlače 16. storočia v košických inštitúciách. Pripravená je tiež komentovaná prehliadka výstavy Andrása Szeghyho spojená s predajom rovnomennej publikácie. V stredu 5.3. sa medzi 15:00 – 18:00 hod. uskutoční v priestoroch Nemeckej knižnice na Hlavnej 10 swap kníh. Následne v čase 16:00 – 17:00 bude KVC na Pribinovej 1 hostiť prednášku s názvom Biografický výskum v knižnici: Lexikón Košičanov 1848 – 1938. Eleonóra Blašková záujemcom porozpráva o biografickom slovníku ako súčasti pramenného materiálu k dejinám Košíc. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Projekt Slovenské scénické umenie sa rozšíril o profily scénografiek a scénografov
Projekt Slovenské scénické umenie sa rozšíril o profily scénografiek a scénografov

Štvrtok bude patriť nielen možnosti bezplatne sa zaregistrovať a aktivovať si ročný čitateľský preukaz. Medzi 16:30 – 18:00 sa v budove KVC uskutoční beseda o knihách, podcastoch a projektoch s Renátou Zolnaiovou, predsedníčkou OZ Vedecký brloh. Porozprávame sa o tom, ako priviesť deti a mládež k vede a vzdelávaniu zaujímavou, hravou formou. Moderuje Martin Konečný.

Univerzitná knižnica tiež prispieva k obľúbenému podujatiu

Týždeň slovenských knižníc (TSK) 2025 ovládne v týždni od pondelka do piatku (3. – 7. marca 2025) aj priestory Univerzitnej knižnice v Bratislave. Jeho súčasťou bude množstvo zaujímavých podujatí i aktivít. V neposlednom rade môžete navštíviť zaujímavé výstavy, vydať sa na exkurzie či prezentácie odborných pracovísk a špecializovaných študovní UKB. Dozviete sa, ako pracuje moderný dátový archív.

Michalska, Bratislava
Univerzitná knižnica pozýva tiež na atraktívne podujatia. Foto: Silvia Mária Petrovits

V hudobnom kabinete budete mať možnosť nahliadnuť do notových faksimile tohtoročného “jubilanta” J. S. Bacha. Počas prednášky odborných pracovníčok Kabinetu rukopisov, starých a vzácnych tlačí spoznáte niekoľko výnimočných starých a vzácnych tlačí z fondu UKB, ktoré reprezentujú naše kultúrne dedičstvo v jeho bohatej rozmanitosti. Sprievodca knižnicou ponúkne jedinečnú prehliadku priestorov UKB spojenú s výkladom o histórii, fondoch i ponuke služieb knižnice. Okrem týchto atraktívnych podujatí budete mať možnosť zúčastniť sa mnohých ďalších zaujímavých aktivít.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Johann Sebastian Bach / Dva dátumy narodenia
Slávil Bach narodeniny dvakrát, keď má dva dátumy narodenia?

Mimoriadne atraktívnou bude prednáška Alchymistické rukopisy, heraldické exlibrisy a iniciály v inkunábulách vo fonde UKB, ktorá sa bude konať v stredu 5. marca 2025 o 16:30 v seminárnej sále Univerzitnej knižnice (Klariská 5). Odborné pracovníčky Kabinetu rukopisov, starých a vzácnych tlačí UKB na prednáške predstavia iniciály v inkunábulách, ktoré okrem praktickej úlohy museli spĺňať aj vysoké nároky na umeleckú výzdobu kníh, heraldické knižné značky príslušníkov šľachtických rodov objavené počas spracovania tlačí zo 16. storočia a napokon alchymistické rukopisy zo 17.–18. storočia.

Od inkunábul k Štúrovi

Počas návštevy Univerzitnej knižnici nevynechajte ani dvojicu zaujímavých výstav. Iste viete, že aktuálny rok je Rokom Ľudovíta Štúra. Pri príležitosti  jeho 210. výročia narodenia Ľudovíta Štúra sa rozhodla Univerzitná knižnica predstaviť jeho túto významná osobnosť slovenských dejín na výstave, a to pomocou knižných kalendároch, vydávaných na Slovensku v 19. – 20. storočí. Výstava, ktorú pripravil Kabinet retrospektívnej bibliografie UKB, predstaví Štúrov súdobý názor na ľudové kalendáre, jeho publikačné aktivity v nich a nazeranie na jeho osobnosť prostredníctvom kalendárov.

Přemysl Otakar II. / Kam za kultúrou / výstava
Priestory Univerzitnej knižnice pravidelne hostia rôzne zaujímavé výstavy. Foto: Silvia Mária Petrovits

Okrem výstavy Ľudovít Štúr na stránkach slovenských kalendárov si do konca marca môžete v Univerzitke pozrieť tiež výstavu s názvom Čítaš belgickú literatúru? Výstava kníh, ktorá sa koná v rámci Dní Frankofónie 2025, návštevníkom predstavuje frankofónnu belgickú literatúru prostredníctvom výberu pestrých diel autorov pochádzajúcich z Valónska a Bruselu. Pozýva ponoriť sa do literárneho sveta vyznačujúceho sa bohatstvom a rozmanitosťou, preskúmať jeho témy, humor či predstavivosť a užiť si malý kútik Belgicka priamo v srdci knižnice. 

Týždeň slovenských knižníc s Veronikou Šikulovou

Mimoriadne zaujímavým bude aj autorské čítanie a diskusia Anasoft litera uvádza Veroniku Šikulovú, ktorá je najúspešnejšou ženskou autorku v 20-ročnej histórii ceny Anasoft litera. Na Anasoft litera – najprestížnejšiu slovenskú literárnu cenu za pôvodnú prózu – bola nominovaná celkovo päťkrát. Po každý raz bola jej kniha vo finále, pričom raz získala hlavnú cenu (v roku 2015 za dielo Medzerový plod). Celkom trikrát získala Veronika Šikulová tiež Cenu čitateľov a čitateliek, čo sa v rámci ceny zatiaľ nikomu inému nepodarilo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Posuň svoju hudbu ďalej / festival Konvergencie
Posuň svoju hudbu ďalej. 4. ročník skladateľskej súťaže je v plnom prúde

Jej najnovšia kniha, Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte, o ktorej sama vraví, že je viac francúzska ako všetky jej ostatné, sa na pultoch kníhkupectiev objaví už v najbližších týždňoch. Autorské čítanie a diskusia s Veronikou Šikulovou sa bude konať v piatok 7. marca 2025 o 17:30 v prednáškovej sále Univerzitnej knižnice (Ventúrska 11).

Týždeň slovenských knižníc aj s Divadelným ústavom

Medzi zapojené inštitúcie do obľúbeného podujatia Týždeň slovenských knižníc patrí aj tohto roku Divadelný ústav. Návštevníčky a návštevníci Divadelného ústavu môžu nielen vrátiť knihy po lehote bez sankcií, ale pozrieť si aj atraktívnu výstavu JOZEF GREGOR TAJOVSKÝ – ĽUDSKÝ DRAMATIK o práci a živote Tajovského, vlastným menom Jozefa Gregora, ale aj o jeho nemenej slávnej manželke Hane Gregorovej. Komentovaný sprievod reinštalovanou výstavou povedie vo štvrtok 6. marca so začiatkom o 15.00 hod. teatrologička Dária F. Fehérová. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prešporok / Opernball /
Aj Prešporok mal svoj „Opernball“

Pozrieme sa ale aj do regiónov. Do Týždňa slovenských knižníc sa zapoja tiež všetky knižnice zriaďované Trnavským krajom. Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozýva na slávnostné otvorenie podujatia, a to v utorok 4. marca od 17.00 h v Záhradnej čitárni. V rámci ďalšieho programu je napríklad na stredu 5. marca pripravené stretnutie so spisovateľom a dramatikom Pavlom Weissom. Aj Galantská knižnica v Galante otvorí Týždeň slovenských knižníc v utorok o 17.00 h. Plánovaná je beseda so spisovateľkou Soňou Bulbeck o živote v arabskom svete. Okrem iného programu je pre deti v predškolskom veku vo štvrtok 6. marca predpoludním pripravené divadelné predstavenie Zúbkovo.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianoce / zima / hrady / zámky / Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Záhorská knižnica v Senici sa zapojí do celoslovenskej výzvy Je nás počuť. Ide o verejné čítanie príbehov na netradičných miestach. Zažiť čítanie kníh v mestskej hromadnej doprave v Senici môžete v stredu 5. marca. V rovnaký deň si budú priamo v knižnici prebiehať aj ďalšie aktivity pre deti. Žitnoostrovská knižnica v Dunajskej Strede prinesie napríklad hudobný večer s uvedením nového albumu gitaristu Pásztora Ádáma “Cuba” či besedu so spisovateľkou Petrou Nagyovou Džerengovou.  

Kniha hlavnej úlohe aj na hradoch

Našou ďalšou zástavkou bude Považské múzeum, kde si na piatok 7. marca pripravujú atraktívne podujatie s etnologičkou Mgr. Katarínou Kendrovou. Počas neho si deti z drôtu vyrobia netradičné záložky do knihy, do ktorých vložia cez pripravené obrázky aj vlastný „drotársky príbeh“.

Považské múzeum / Budatín / Kam za kultúrou / Kam na výstavy
Budatínsky hrad. Zdroj: Považské múzeum

Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava chystá v termíne od 3.3. do 9.3. 2025 podujatie Čaplovičiana (ne)známa“. Toto podujatie sa uskutoční v rámci „Týždňa slovenských knižníc“. Návštevníkov počas tohto týždňa čakajú prednášky  pre školy a verejnosť na témy – Ako vzniká kniha?Vavrinec Čaplovič a jeho bibliotékaVzácnosti Čaplovičovej knižnice spojené s powerpointovou prezentáciou a praktickými ukážkami z fondu Čaplovičiany a sprevádzanie návštevníkov v Expozícii Čaplovičovej knižnice odbornými pracovníkmi (knihovníkmi) spojené s ukážkami z fondu.

Rožňava plná čitateľských výziev

Pestrý program pre všetky vekové kategórie prinesie Týždeň slovenských knižníc aj Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja. Sľubujú inšpiratívne stretnutia, plno tvorivých aktivít a zaujímavých výziev, ktoré oslovia malých aj veľkých čitateľov. Vyberáme z nich niekoľko tipov. Prvým je Čitateľská výzva Cesta okolo sveta za 8 kníh. Od marca až do septembra sa môžu čitatelia zapojiť do výzvy, ktorá ich zavedie na fascinujúce literárne dobrodružstvo naprieč kontinentmi. Stačí prečítať osem kníh z rôznych krajín a objaviť tak krásu svetovej literatúry. Druhým tipom je Autorská beseda a vernisáž výstavy  Eva Wilson Ilustrácie. Žiaci základných škôl sa môžu tešiť na stretnutie so spisovateľkou a ilustrátorkou, ktorá nielenže píše pre deti aj dospelých, ale venuje sa aj drevorezbe a maľbe. Súčasťou besedy bude aj slávnostné otvorenie jej výstavy ilustrácií. 

Dominika Sakmárová
Dominika Sakmárová bude jednou z hostiek Týždňa slovenských knižníc.

Milovníci exotických krajín a kultúr si prídu na svoje na stretnutí s autorkou a cestovateľkou Dominikou Sakmárovou, ktorá priblíži život v Číne a Kórei s názvom Cesta do tajov čínskej a kórejskej kultúry. Podujatie je určené pre študentov stredných škôl i širokú verejnosť. Rodáčka z východu, ktorá vyštudovala sinológiu, je známa aj prostredníctvom svojich blogov o živote na Ďalekom východe, ktorý sa stal jej prechodným domovom. . 

Podujatie so súťažami, hlavolamami aj detektívkou

Do podujatia Týždeň slovenských knižníc sa zapojila tiež Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB). Pripravený má bohatý program plný zaujímavých podujatí a aktivít. V pondelok 3. marca Košický samosprávny kraj a Verejná knižnica Jána Bocatia vyhlasujú 1. ročník prestížnej súťaže Kniha roka Košického kraja 2024. Zámerom súťaže je propagácia a podpora v minulom roku vydanej knižnej tvorby, ktorá je osobou autora alebo tematicky spätá s Košickým krajom. Malí aj veľkí čitatelia sa môžu 4. marca 2025 od 15:00 zapojiť do interaktívnej detektívnej hry Po stopách troch pátračov. V centrálnej knižnici je pripravené napínavé pátranie po poklade so zaujímavými úlohami a hlavolamami. Chýbať nebude tiež Beseda z cyklu 1+1 s autormi Petrom Juščákom a Miroslavom Pollákom. Uskutoční sa vo štvrtok 6. marca 2025 o 17:00 v centrálnej knižnici na Hviezdoslavovej 5. 

Verejná knižnica Jána Bocatia (VKJB) / Týždeň slovenských knižníc

Komiks predstavuje vizuálnu umeleckú formu, ktorá dokáže spracovať a sprostredkovať aj náročné historické, spoločenské, či osobné príbehy. Silnou emocionálnou výpoveďou je výstava Holokaust v komikse, ktorá je verejnosti prístupná od 4. marca 2025 v centrálnej knižnici VKJB na Hviezdoslavovej 5. Predstavuje tvorbu štyroch významných talianskych komiksových autorov. Paolo Bacilieri, Lorena Canottiere, Carmine Di Giandomenico a Pietro Scarnera vo vystavených dielach prinášajú rôzne pohľady na tému holokaustu. Prostredníctvom komiksovej formy približujú životopisné príbehy, historické rekonštrukcie či intímne portréty. Výstavu pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave.

Celoslovenské podujatie ovládne aj Prešovský kraj

Zrak verejnosti sa sústredí na región tohtoročného usporiadateľa slávnostného otvorenia 26. ročníka, Prešovský samosprávny kraj. V Krajskej knižnici P. O. Hviezdoslava v Prešove čaká na návštevníkov napríklad beseda so spisovateľkou žijúcou vo Fínsku Alexandrou Salmelou, bábkové divadlo Babadlo či prednáška s environmentalistkou Laurou Martinkovou na tému ekológie v rodičovstve. Pre predškolákov je pripravená tradičná súťaž v čítaní rozprávok. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
LitArtAgency / Art & History Magazine

Okresná knižnica Dávida Gutgesela v Bardejove ponúkne svojim návštevníkom okrem zážitkového čítania a mini divadelného predstavenia pre najmenších taktiež Večer s turistikou južnou Čínou. Na výstavu Sacharova cena spojenú s európskym kvízom pre stredné školy sa môžu tešiť návštevníci Vihorlatskej knižnice v Humennom. Portfólio podujatí doplní stretnutie členov Asociácie priateľov Francúzska na Hornom Zemplíne, ale aj rozprávkové popoludnie pre deti.

Je nás počuť opäť na rôzne témy už v stredu

Súčasťou celoslovenského týždňového podujatia (3. – 9.3.2025) je v tomto roku podujatie Je nás počuť. Organizujú ho zapojené knižnice v stredu 5. 3. 2025 o 15,30 hod. naprieč Slovenskom. Číta sa v jeden deň a v jednu hodinu. Jedná sa o symbolickú akciu a možností je veľa. Téma je dobrovoľná. Zamerať sa jednotlivé knižnice môžu na svoj príbeh či na regionálnych autorov a podobne. Niekde čítajú tak, že otvoria okná a vyložia reproduktory, niekde sa číta pred knižnicou, niekto vysiela Live a dáva na sociálne siete, niekde čítajú v obecných rozhlasoch a pod. Cieľom nie je mať veľký počet poslucháčov, ale aby o nás ľudia vedeli, aby nás bolo počuť.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Tulipány
Keď tulipány boli nad zlato

A to je o aktuálnom ročníku obľúbeného podujatia Týždeň slovenských knižníc už naozaj všetko. Ako ste videli, pripravený je bohatý program, z ktorého si vyberie dozaista každý z nás! Už si len vybrať a stráviť krásny týždeň aj návštevou knižnice. Ďakujeme za vašu priazeň a vidíme sa v knižnici, ale aj na našich stránkach!

Foto: Silvia Mária Petrovits / archív Art & History Magazine, archív knižníc a múzeí

Zdroj: Divadelný ústav, Oravské múzeum, Považské múzeum, Slovenská asociácia knižníc, Slovenská národná knižnica, Slovenský syndikát novinárov,  Štátna vedecká knižnica v Banskej Bystrici, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Štátna vedecká knižnica v Prešove, TASR, Univerzitná knižnica v Bratislave 

*** Posledná aktualizácia: 2025-03-04 (mklein) ***

Fiľakovo / hrad
Cestovanie Community Eventy História Kultúra Lifestyle News PR

Palócka Veľká noc opäť na Fiľakovskom hrade

Palócka Veľká noc sa opäť uskutoční na Fiľakovskom hrade, a to už na Veľkonočný pondelok. Pripravený je bohatý program…

Read More
Hrad Červený Kameň
Cestovanie Community Divadlo Eventy Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez Veľkú noc zaodeje do rozprávky

Malokarpatská perla – Hrad Červený Kameň sa cez veľkonočné prázdniny zaodeje opäť do rozprávky. A doslovne, práve o šatách bude reč. Viete akú rozprávku uvedú?

Read More
laureati skladatelskej sutaze na koncerte v Prahe / Posuň svoju hudbu ďalej
Community Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Konvergencie pripomínajú: deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži

Konvergencie pripomínajú mladým skladateľom a skladateľkám. Deadline na prihlasovanie diel do 4. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie sa blíži.

Read More
Translate »