Trblietavé vianočné svetielka, vyzdobený vysoký stromček, príjemná zmes vôní, vianočné koledy. To všetko je tá sviatky evokujúca predvianočná nálada, ktorú tradične prinášajú vianočné trhy. Naladiť sa na sviatočnú atmosféru pomáhajú aj mnohé podujatia a výstavy symbolov adventu i vianočných sviatkoch, o ktorých si spoločne povieme a snáď vás i trochu poinšpirujeme.
Aj keď je v kalendári ešte oficiálne jeseň, je už koniec novembra časom, kedy sa pomaly, ale iste zvianočnieva. Ostatne, naplno nám to už ukazujú obchody a všakovaké letáky či reklamy. Vianoce – buď ich milujeme, alebo nenávidíme. I napriek stresom, zhonom i nákupnému, kuchárskemu i pekárskemu šialenstvu sú pre mnohých dni nadchádzajúceho adventu tým správnym časopriestorom, kedy sa treba naladiť na sviatočnú – vianočnú pohodu. Môžete sa venovať aj rôznym tradíciám, zvykom i predvianočným prípravám a príjemným stretnutiam. To sľubujú po slovenských mestách i v zahraničných metropolách práve vianočné trhy. Sú jasným znakom blížiacich sa najkrajších sviatkov roka. Tento článok však o vianočných trhoch nebude. Povenujeme sa tipom na zaujímavé výstavy a podujatia, ktoré nás naladia na adventné (pred)vianočné obdobie i vianočné sviatky. Prijmite naše pozvanie a nechajte sa nami inšpirovať!
Článok pokračuje pod reklamou
Podobne, ako aj v ostatné roky, aj teraz, hoci je v kalendári ešte jeseň a do adventu nejaký ten dník ešte zostáva, pripravujú slovenské múzeá, galérie a knižnice viaceré zaujímavé podujatia a atraktívne výstavy. Rezonuje na nich nielen sviatočná nálada a bohatstvo ľudovej kultúry, tradícií a zvykov, ale tiež tradičné i menej tradičné, originálne symboly Vianoc.
Nalaďme sa na Vianoce
Navodiť sviatočnú náladu sa snažia tiež najprestížnejšie umelecké telesá, ale aj mnohé komornejšie umelecké súbory a interpreti, vďaka čomu je bezprostredne pred začiatkom adventu a vo sviatočnom čase skutočne sviatočne ladených koncertov neúrekom. Rovnako tak k predvianočnému času patria tiež predstavenia ikonických titulov baletnej literatúry, zo všetkého najviac práve Čajkovskému Luskáčikovi. Presne tak tomu bude i tohto roku. Avšak hudobnej a divadelnej nádielke predsviatočnej a sviatočnej nálady sa budeme venovať v samostatnej časti, ale aj priebežne v jednotlivých týždenných vydaniach Kam za kultúrou. V tomto špeciálnom vydaní si ich tak dovolíme “opomenúť”.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent je tu "coby dup"
To, že sa december blíži a advent je tu „coby dup“, vidíme už nielen na námestiach vďaka postaveným vianočným stromčekom a stánkov trhovníkov na vianočných trhoch. Svedčí o tom tiež výzdoba a mikulášsko-vianočný sortiment v obchodných domoch. Na predvianočnú náladu sa už naladíme aj na viacerých podujatiach, ktoré štartujú už v týždni od pondelka 18. novembra 2024, ako o tom informujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou.
Kysucké múzeum vás naladí na sviatky podujatím a ponúka aj tradičné výstavy
Prvou zástavkou tohto špeciálu bude Kysucké múzeum, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Toto si pripravilo deň pred svätou Katarínou, ktorou začínajú tzv. stridžie dni, veľmi zaujímavé podujatie. V nedeľu 24. novembra 2024 sa v Múzeu kysuckej dediny koná tematické zimné podujatie s názvom Drápačky. Návštevníkov na chvíľu prenesie do čias našich predkov. Zistíte ako sa kedysi pripravovali na zimu a vianočné sviatky.
V slovenskom folklóre zohrávajú významnú úlohu tzv. stridžie dni. Toto obdobie, spájajúce sa s rôznymi poverami a predstavami o nadprirodzených bytostiach, sa tradične začína dňom svätej Kataríny, ktorý pripadá na 25. novembra. Výber svätej Kataríny ako začiatku obdobia stridžích dní nie je náhodný. Tento deň sa spájal s koncom poľnohospodárskeho roka a s prípravou na zimu. V tomto období sa ľudia viac zdržiavali doma, venovali sa napr. aj drápaniu peria, čo mohlo prispieť k rozširovaniu rôznych povier a povestí. Tmavé a chladné večery navyše umocňovali atmosféru tajomna.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Stridžie dni boli spojené s rôznymi druhmi mágie, no jednou z najobľúbenejších bola práve ľúbostná mágia. Pre návštevníkov si múzejníci z Kysuckého múzea okrem drápania peria pripravili aj ďalšie zaujímavé aktivity. Ukážka ľúbostnej mágie, liatie olova a veštenie ženíchov návštevníkom priblíži magickú atmosféru nadchádzajúceho zimného obdobia. V nedeľu o 13.30 hod. vystúpi v pásme Od Kataríny do Štefana Ženská spevácka skupina Dolinka a Ľudová hudba Starejší z Novej Bystrice. Toto vystúpenie návštevníkov prenesie do čias, keď sa ľudia stretávali pri spoločnom speve a hudbe. Viac o podujatí si povieme už v piatok.
Vianočný čas v znamení saní, medovníkov a betlehemov? Tiež o tom sú výstavy
V Múzeu Čadca sa už chystajú tradične výstavy Vianočný čas a Zima na saniach. Nebude chýbať ani kreatívny program pre organizované skupiny – maľovanie sklenených vianočných ozdôb. Tvorivé dielne budú prebiehať počas pracovných dní, v termíne od 27. novembra do 18. decembra 2024. V prípade záujmu je potrebné sa tam vopred objednať. K výstave Zima na saniach múzejníci pripravili tiež výtvarnú súťaž pre žiakov základných škôl, do ktorej sa môžu zapojiť do 21. novembra 2024 a vyhrať pekné ceny z dielne Kysuckého múzea.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predajná výstava s tvorivými dielňami
Každoročná predajná výstava s názvom Vianočný čas bude i teraz miestom, kde sa od 27. novembra do 18. decembra 2024 prezentujú ľudoví remeselníci a kreatívni tvorcovia z nášho regiónu. Už tradične nebude chýbať ani kreatívny program pre organizované skupiny – maľovanie sklenených vianočných ozdôb. Tvorivé dielne budú prebiehať počas pracovných dní, je potrebné sa vopred objednať.
Článok pokračuje pod reklamou
V stredu 27. novembra otvárajú druhú vianočnú výstavu. Zima na saniach pracuje s exponátmi zo zbierkového fondu Kysuckého múzea. Čakajú vás časy dávno i nedávno minué, keď dvojmetrové záveje a sneh praštiaci pod nohami nebol ničím výnimočným. Zimnú atmosféru výstavy ilustrujú nielen rôzne typy lyží, sánok a doplnkov k zimným športom. Potešia vás tiež unikátne odevy z muzeálnych zbierok, ako kabáty, kožuchy, čiapky, topánky či detské fusaky. Výstava však nie je len módnou prehliadkou zimného odievania, ale aj prehliadkou prác a trávenia voľného času v chladných mesiacoch.
Vianočný šat získa aj výstava Socialistické Kysuce
Okrem toho uvidíte vianočne ladené Socialistické Kysuce vo Vlastivednom múzeu v Krásne nad Kysucou a tiež neopakovateľnú atmosféru Múzea kysuckej dediny počas decembrových podujatí.
Na výstavy plné betlehemov. Betlehemy uvidíte aj z netradičných materiálov
Od pondelka 18. novembra 2024 možno v Kaštieli Radoľa navštíviť výstavu prezentujúcu unikátne betlehemy. Výstava Betlehemy ako ich nepoznáme prezentuje v priestoroch renesančného kaštieľa v Radoli vyše 300 unikátnych betlehemov z tvorby Jozefa Práznovského zo Žiliny. Autor sa už 25 rokov venuje tvorbe betlehemov, ďalej kresbe, maľbe, grafike, kolážam, kombinovanej technike a plastike. Tvorí figuratívne kompozície s citom k farbe a priestoru.
Betlehemy – ako symboly Vianoc rezonujú aj na ďalších výstavách. Za jednou takou sa vyberieme do Osvetového stredisko v Považskej Bystrici. Výstava Symboly Vianoc prezentuje symboly Vianoc s artefaktami zo zbierok vianočných dekorácií a sklenených ozdôb a papierových betlehemov Jána Hertlíka. Uvidíte sochy Mikulášov, Santa Clausov, luskáčikov (drevené vianočné figúrky, ktoré slúžia na rozbíjanie orechov), sklenených ozdôb a papierových adventných kalendárov. Túto vianočnú výstavu, ktorá vás na sviatky iste naladí, si môžete pozrieť v termíne od 15. novembra 2024 do 30. januára 2025 v priestoroch Osvetového strediska v Považskej Bystrici. Ďalšiu vianočnú výstavu zo zbierky Jána Hertlika chystajú sprístupniť v Hradnom múzeu vo Fiľakove už 30. novembra 2024. Pozrieť si ju tam budete môcť taktiež do 30. januára 2025.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Za príbehom z Betlehema sa vyberieme aj do Nitry. V Krajskej knižnici Karola Kmeťka v Nitre tu do 13. decembra uvidíte v čase otváracích hodín knižnice zaujímavú výstavu početných betlehemov v rôznych veľkostiach a z rôznych materiálov, ktoré zapožičali zberatelia a výrobcovia z okolia Nitry. Betlehemy sú tu v orechovej škrupinke, zo skla, vosku, dreva či keramiky, v rozmeroch približne od troch centimetrov až do výšky jedného metra.
Betlehemy budú rezonovať vďaka výboru Združenia kresťanských seniorov Slovenska aj v Malackách. Od 27. novembra tam sprístupnia predvianočnú výstavu betlehemov. Navyše, v predvianočnom čase k bohatej ponuke vianočných výstav prispeje svojou výstavou betlehemov aj Hrad Trenčín. Na nej uvidia návštevníci betlehemy zo zbierok Slovenského národného múzea.
Chute Vianoc
Medovníky sú obľúbenou sladkou pochúťkou malých i veľkých naprieč stáročiami nielen v (pred)vianočnom čase. Typickú a nezameniteľnú vôňu si vychutnáte v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. V termíne od 9. novembra 2024 do 31. januára 2025 sa tam totiž koná tradičná predajná výstava Šťastné a medové, ktorá približuje tvorbu vybraných súčasníkov, majstrov medovnikárov a pernikárov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Vianoce sa naladíme aj v Tatrách
K tipom tohto špeciálneho vydania Kam za kultúrou je unikát, ktorý sa len tak nevidí. Je to krehká a pominuteľná krása… Už 15. novembra otvorili obľúbený Tatranský ľadový dóm. Tento rok reflektuje 30. výročie návštevy Jána Pavla II. vo Vysokých Tatrách. Výnimočné emócie vyčarí Wawelská katedrála a kostol sv. Vojtecha v Krakove, v ktorom sa neskorší 264. pápež v dejinách cirkvi dlhé roky modlil a celebroval omše. Kostol sv. Vojtecha patrí medzi najstaršie v Krakove a celom Poľsku.
Pri vstupe do Tatranského dómu uvidíte západnú, južnú stranu a tri veže wawelskej katedrály: Vežu strieborných zvonov, hodinovú vežu a vežu Zigmundovskú. Pod hodinovou vežou je vyobrazený portrét Jána Pavla II. a na hodinovej veži môžeme pozorovať jednoručičkové hodiny, ktoré zobrazujú čas úmrtia Jána Pavla II. – 21:37. Návštevníci môžu bránou vojsť na “nádvorie” kostola sv. Vojtecha a sadnúť si na ľadovú lavičku. Druhá vstupná brána odkryje návštevníkom pohľad na wawelského draka – Smoka.
Čarovná krajina zimy
imnú krajinu odhalíte aj vo Winter Wonderlande Bratislava, ktoré nájdete v areáli Závodiska v Bratislave-Petržalke. Pokocháte sa veľkolepými svetelnými inštaláciami, ktoré nádherne dekorujú rozľahlý park Dostihovej dráhy v bratislavskej Petržalke. Rozprávkový zábavný svetelný park, aký tu ešte nebol priváža do Bratislavy spoločnosť JVS Trade Group, za ktorou stoja veľkolepé projekty ako Šmolkovia-Magický svet, výstavy Cosmos Discovery, Titanic, Tutanchamon či Poklad Inkov. Vstupenky do zimnej krajiny zakúpite v sieti Ticketportal.
Sviatočnú náladu navodia nielen výstavy, ale aj mikulášske a vianočné podujatia
Sviatočnú náladu navodia nielen výstavy, ale aj mikulášske a vianočné podujatia. Etnografické múzeum v Martine pozýva v sobotu 30. novembra 2024 na tvorivé dielne s názvom Ozdobme si stromček. Počas konania tvorivých dielní sa v čase od 11.00 do 16.00 hod. budú môcť účastníci vyrobiť tradičné ozdôbky z papiera, papierových prúžkov, nitiek a iných materiálov. A ak máte tip na vlastné ozdoby, môžete si ich skúsiť vyrobiť. Ďalšie podujatia sa už ponesú v mikulášskom duchu. Za Mikulášom sa vydáme na Oravu a aj do Bojníc.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Svätý Mikuláš navštívi v prvú adventnú nedeľu a zároveň v prvý decembrový deň Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava. V čase od 12.00 do 16.00 hod. sa tam totiž koná podujatie s názvom Mikuláš na Oravskom hrade. Všetci návštevníci sa môžu tešiť na čarovnú predvianočnú atmosféru sviatočne vyzdobeného hradu, tradičný remeselný jarmok plný sviatočných dobrôt a nebudú chýbať ani ľudové koledy v podaní talentovaných muzikantov. Na deti už netrpezlivo čakajú obľúbené rozprávkové bytosti, ktoré si pre nich pripravili zábavné úlohy. Po ich zdolaní sa vo vrchných častiach hradu stretnú s Mikulášom a jeho pomocníkmi a získajú aj sladkú odmenu.
Svätý Mikuláš s pomocníkmi zavíta aj tento rok na Bojnický zámok. Stane sa tomu tak v pondelok a v utorok 2. a 3. decembra 2024 počas špeciálnych prehliadok, na ktoré sa treba vopred registrovať. Špeciálne prehliadky zámku so vstupmi o 10:40, 11:00, 11:40, 12:00, 12:40, 13:00 hod. sprostredkujú návštevníkom nielen predstavenie tradičných symbolov Vianoc a vianočných bytostí. Sú tiež aj miestom stretnutia s Mikulášom a jeho pomocníkmi.
Vianoce na zámkoch
K tradičným podujatiam patria Vianoce na hradoch a zámkoch, pričom prvé “lastovičky” prichádzajú už na konci novembra. Naladiť sa na Vianoce bude možné už na konci novembra a začiatkom decembra. Svoju úlohu v tom hrá aj Považské múzeum. Ako prvé sa uskutoční tradičné podujatie Drôtené Vianoce, ktoré sa bude konať v utorok 26. 11. o 16.00 na Budatínskom hrade. Záujemcovia sa môžu tešiť na zaujímavé informácie, ktoré návštevníkom priblížia prežívanie sviatkov v minulosti a zároveň si vyskúšajú svoje zručnosti pri tvorbe rozmanitých ozdôb z drôtu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Návštevníci sa pritom dozvedia kedy a odkiaľ k nám prišiel vianočný stromček, kto ako prvý vytvoril betlehem či vianočnú pohľadnicu. Zistia tiež, prečo boli rozličné povery a čary neoddeliteľnou súčasťou Vianoc a dozvedia sa aj o mnohých ďalších zvyklostiach. Pri návšteve si pripomeniete tiež tradičné vianočné jedlá či koledy, bez ktorých Vianoce jednoducho nemohli byť. Súčasťou bude aj tvorivá dielňa, v ktorej si zúčastnení vyrobia vianočné ozdoby na stromček z rôznych druhov drôtu.
Vianoce v Budatíne: Taký je názov ďalšieho sviatočného projektu Považského múzea. Už 8. decembra 2024 sa vrátite v čase a uvidíte, ako to asi mohlo vyzerať počas týchto sviatkov v šľachtickej rodine. Okrem oživenej prehliadky vás na hrade čakajú aj tvorivé dielne. Vyrobíte sa na nich sviatočné dekorácie a vianočné ozdoby. Tešiť sa tiež môžete na horúci punč a zdobenie vianočného stromčeka v parku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianoce zažijete na Modrom Kameni aj v Bojniciach
Vianočný šat si zaodeje aj Hrad Modrý Kameň. SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek pozýva v tretiu adventnú nedeľu 14. decembra stráviť Vianoce na Modrom Kameni. V čase od 16:00 do 20:00 hod. sa môžu návštevníci tešiť popri prehliadke expozícií na živý betlehem (predstavenia sa uskutočnia o 16:00 a o 18:00 hod.), slávnostné rozsvietenie vianočného stromčeka a môžu si vyrobiť aj vlastné vianočné dekorácie. Atmosféru dotvorí posedenie s Mikulášom. Hlad zasýti vianočná kapustnica a zahreje vás vianočný punč.
Unikátne priestory Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných Vianoc zaplnia vôňou ihličia a leskom vianočných ozdôb. SNM-Múzeum Bojnice pripravilo pre návštevníkov sviatočné prehliadky zámku. Vybrané miestnosti múzea ozdobia vianočné dekorácie. Chýbať nebudú ani vianočné stromčeky a tradičné hudobné melódie. K vianočnej výzdobe zámku prispejú už tradične ručne robenými ozdobami a dekoráciami aj deti zo špeciálnej materskej školy a žiaci autistických tried špeciálnej základnej školy Spojenej školy internátnej v Prievidzi.
Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku budú prebiehať vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod. V dňoch 23. decembra, 24. decembra, 25. decembra, 30. decembra, 31. decembra 2024 a 1. januára 2025 bude múzeum pre verejnosť uzatvorené.
Vianočné trhy v Bytči aj na Betliari
Tradičné vianočné remeselné trhy s typickými vôňami a chuťami v príjemnej atmosfére si vychutnáte priamo v renesančných priestoroch Sobášneho paláca v Bytči. Príďte si na podujatie Remeselné Vianoce oddýchnuť a obdivovať šikovné ruky zručných majstrov. Cez víkend 14. a 15. decembra sa v čase od 10.00 do 18.00 hod. môžete tešiť na remeselníkov, ktorí naživo predvedú svoje umenie spojené s vianočnou tematikou. Súčasťou sprievodného programu bude vianočné hudobné pásmo a chýbať nebude ani občerstvenie v podobe sviatočných špecialít.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V Kaštieli Betliar k ním patria tradičné vianočné trhy. Tretí ročník gemerských trhov prinesú do areálu SNM-Múzea Betliar v termíne od štvrtka 12. decembra 2024 do nedele 15. decembra 2024 kultúrno-umelecky vianočný program. Nebude chýbať Mikuláš, hudba, zábava, divadlo, výstavy, dobročinnosť, história a samozrejme, remeselné trhy s gemerskými remeselníkmi.
Z bohatej ponuky tipov na sviatočné výstavy a (pred)vianočných podujatí je to nateraz všetko. Ďakujeme za pozornosť a snáď sme vás inšpirovali. Na ďalšie atraktívne podujatia a výstavy, na ktorých sa na najkrajšie sviatky roka naladíte, vás budeme priebežne upozorňovať. A to napríklad v decembrovom vydaní tipov na zaujímavé výstavy a podujatia. Ďalšie pripomenieme a predstavíme v pravidelných vydaniach Kam za kultúrou.
—
Foto: Silvia Mária Petrovits, archívy múzeí a galérií
Zdroj: Ján Hertlík, Krajská knižnica Karola Kmeťka, Kysucké múzeum, Mesto Malacky, Oravské múzeum, Slovenské národné múzeum, ÚĹUV, Ticketportal
*** Posledná aktualizácia: 2024-11-22 (mklein) ***