Novinky

Kam za kultúrou v týždni od pondelka 21. augusta 2023? Toto sú naše TIPY!

Kam za kultúrou v týždni od pondelka 21. augusta 2023? Toto sú naše TIPY!

Hoci letné prázdniny vrcholia, portál Art & History Magazine prináša svojim čitateľom ďalší augustový diel prehľadu TOP atraktívnych podujatí. Kam za kultúrou v týždni od 21. do 27. 8. 2023? Ktoré festivalové zážitky, hudobné stretnutia a iné atraktívne podujatia sa počas najbližších dní oplatí navštíviť osobne? TOTO sú naše TIPY!

Nový týždeň sa už nezastaviteľne blíži, a tak je tu ten správny čas na ďalší prírastok v rubrike Kam za kultúrou. Naše redaktorky Silvia Mária Petrovits a Mária Kleinová sa pozreli do bohatej ponuky kultúrnych podujatí, a opäť pripravili ďalšie vydanie výberovky Kam za kultúrou.  Slovensko sa nesie v znamení kultúrnych liet i viacerých festivalov. Počas týždňa nás čaká aj niekoľko zaujímavých podujatí, ktoré sa oplatí navštíviť. Poďte sa pozrieť na prehľad TOP tipov 34. kalendárneho týždňa a nechajte sa nami inšpirovať aj teraz!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna / Peter Zajíček / Kam za kultúrou
Musica aeterna jubiluje: s Petrom Zajíčkom o minulosti a plánoch

Slovensko v tanečných obrazoch a očarujúcich kostýmoch

Prehľadovku TOP tipov na atraktívne kultúrne podujatia začneme netradične tancom. Naša krajina ukrýva mnoho pokladov. Patrí k ním dedičstvo hudby, tanca a prekrásnych pestrofarebných krojov.

Ochutnávku pestrej a variabilnej mozaiky ľudových tancov a piesní prináša profesionálny tanečný súbor, ľudová hudba a ženská spevácka skupina SĽUK-u prostredníctvom predstavenia Slovensko. Najbližšie ho uvidíte už v pondelok 21. augusta 2023 večer v Mestskom amfiteátri v Trnave. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Náš TOP tip týždňa: Za komickou operou do Záhrady Domu Albrechtovcov.

Hoci ešte zatiaľ vládnu divadelné prázdniny, núdza nebude ani o TOP tip zo sveta divadla. Po piatich úspešných ročníkoch projektu Opera aeterna, ocenených priazňou publika i odbornej verejnosti, Musica aeterna pripravila jeho pokračovanie aj tento rok. Už v posledný augustový piatok a v nedeľu – 25. a 27. augusta 2023 uvedie v Záhrade Domu Albrechtovcov reprízu komického intermezza talianskeho skladateľa N. Jommelliho La cantata e disfida di Don Trastullo Don Trastullo, ktorá sa vlani dočkala mimoriadneho úspechu nielen u poslucháčov, ale aj u hudobnej a divadelnej kritiky. V naštudovaní a pod taktovkou umeleckého vedúceho Petra Zajíčka a v sprievode jubilujúceho súboru pre starú hudbu Musica aeterna sa sólisticky predstavia Lenka Máčiková, Martin BabjakMatúš Šimko. Vstupenky je možné zakúpiť v sieti Ticketportal, alebo hodinu pred každým predstavením v mieste jeho konania.

Viac sa dočítate v článku
Don Trastullo / Musica aeterna / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Jommelliho komorná opera Don Trastullo sa vracia do Záhrady Domu Albrechtovcov. Zaznie koncom augusta

Na vlne muzikálových i filmových tipov

V prehľadovke top tipov myslíme aj na milovníkov muzikálov a filmovej hudby. A teda, vo svete divadla sčasti ešte zostávame. Ak sa radi bojíte, máme pre vás aj ďalší tip. Ním je Dracula. Konkrétne jeho muzikálová adaptácia, ktorá vznikla na námet Stokerovho rovnomenného románu. Predlohy sa však drží len veľmi voľne. Dej sa odohráva v 15. storočí, v 19. storočí a v neurčitej blízkej budúcnosti. 

Predstavovať viac slávny muzikál Dracula iste nie je potrebné. Najbližšie ho okúsi Žilina v Budatínskom zámkuv poslednú augustovú nedeľu (27. augusta 2023). Zaznie v dvoch termínoch – od 16:30 a od 19:30 avšak v koncertnej verzii. Nebudú chýbať slávne piesne ako: „Vím, že jsi se mnou“, „Nespravedlivý Bůh“ alebo „Jsi můj pán“. Medzi účinkujúcimi budú Daniel Hůlka, Tomáš Trapl, Josef Vágner a v alternáciách Linda Finková s Kamilou Nývltovou a Alžbětou Bartošovou. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Letné hity z Fontány pre Zuzanu

Akosi plynule sme zo sveta divadla prešli do sveta hudby. Koncert trochu iný sľubuje ale aj náš ďalší TOP tip. Je ním letná koncertná show s megahitmi z kultovej filmovej trilógie režiséra Dušana Rapoša Fontána pre Zuzanu. Organizátori sľubujú kvalitu a zábavu. Postarať sa o ňu má živá kapela Bugalovci a tanečná skupina Čarovné ostrohy. Okrem nich vystúpia Dano Junas s hovoreným slovom, speváci Juraj Zaujec, Norbert Pompa, Andrea Luptáková, Amos Jordan Dragošek, Sara Varšová, Júlia Jamrišková Knoppová a ďalší. To všetko uvidíte v dramaturgii a hudobnej réžii Marca Pillapiatok 25. augusta 2023 v Myjavev sobotu 26. augusta v amfiteátri v Nových Zámkoch. Vstupenky kúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Koncertné tipy pre milovníkov jazzu

V redakčnej výberovke Kam za kultúrou nesmú chýbať koncertné tipy. A hoci tie začíname prehľadom žánrovej kategórie vážnej hudby, dnes po muzikálových tipoch pokračujeme tipmi jazzovými a popovými. V poradí 34. týždeň roka prináša trojicu vystúpení s top interpretmi garantujúcimi vynikajúce umelecké zážitky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

S legendou v kaštieli Petrovany

Koncertné tipy otvára v utorok 22. augusta 2023 koncert československej hudobnej legendy Pavla Hammela v záhrade Kaštieľa v Petrovanoch. Sprevádzať ho budú muzikanti Juraj Burian a Peter Preložník. Vstupenky na tento koncert zakúpite v sieti Predpredaj.sk

Bratislavské klarisky uhostia laureáta Rádiohláv

Prvým jazzovým TOP tipom týždňa je koncert viacnásobného držiteľa ocenenia Radio Head Awards za najlepší jazzový album a ceny Esprit za rok 2019, Ľuboša Šrámka a jeho priateľov. Jeho dejiskom sa vo štvrtok 24. augusta 2023 stane Koncertná sieň Klarisky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek
Dvojica Nikitin & Šrámek zobrazuje kinematický obraz akustickej hudby

V programe sa predstavia viacerí osobnosti jazzovej scény ako Sisa Michalidesová, Juraj Bartoš, Pavol Bereza, Nikolaj Nikitin a ďalší. Zaznejú nielen kompozície a aranžmány Ľuboša Šrámka, ktoré ovládli jeho nový sólový album s názvom Solopsism: Solos & Duets z dielne vydavateľstva HLAVA XXII. Album pokrstí výnimočný hosť, Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna. Môžete sa tešiť ale aj na premiéru novej piesne víťazky talentu 2022, ktorú zaspieva Nikka Kusendová a svoju pieseň zaspieva aj slovenská speváčka, pesničkárka, hudobná pedagogička a divadelná herečka Teri Čikoš. Vstupenky zoženiete v sieti Ticketportal.

Nedeľa s jazzovou legendou

Druhým je nedeľný koncert legendy slovenskej jazzovej scény medzinárodného renomé Petra Lipu. Uskutoční sa v Kultúrnom dome v Sečovciach a návštevníkom ponúkne to najlepšie pre svojich fanúšikov. Nebudú chýbať hity ako Páni v najlepších rokoch, Prosperita, Maturantky, ale aj evergreeny, či bluesové songy, alebo úplne čerstvá Niekde som čítal. Je na čo sa tešiť. Zakúpiť si vstupenky môžete v predpredajovej sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Slovensko stále v znamení festivalov

V prehľadovke Kam za kultúrou neopomíname ani festivalovú nádielku pre milovníkov vážnej hudby. Okrem komornej hudby svoj priestor opäť dostanú organové festivalové zážitky.

Radosť z hudby ovládne aj Žitný ostrov

Jedným z aktuálnych festivalov je Podunajský festival komornej hudby, ktorý počas 34. kalendárneho týždňa prinesie prvú dvojicu festivalových koncertov. Samozrejme, poradové číslo jedna z nich nesie otvárací koncert, ktorý sa uskutoční v utorok 22. augusta 2023 o 19:00 hod. Jeho dejiskom bude Kostol sv. Margity Antiochskej, ktorý patrí k najstarších stredovekých chrámov. Pochádza už z dôb pred mongolským vpádom (1241). Nachádza sa v Šamoríne, v časti Šámot. Jeho stav si vyžaduje rekonštrukciu, a práve túto skutočnosť reflektuje aj charitatívny rozmer prvého festivalového koncertu aktuálnej edície.

V jeho programe sa predstavia huslisti Orsolya Korcsolán László Nyári, ktorý je jedným z najvýraznejších huslistov svojej generácie. Je laureátom viacerých domácich a medzinárodných interpretačných súťaží. Hrá na majstrovskom nástroji vyrobenom v Cremone roku 1726, ktorý kedysi patril svetoznámemu huslistovi Ede Zathureczkému. Okrem nich patria k interpretom otváracieho koncertu aj violista Tamás Cseh, violončelista a pedagóg Ottó Kertész či japonská klaviristka Hiromi Cseh Ishiguri. Na programe nájdete diela Roberta Daubnera, Maxa Brucha, Ericha Korngolda či Roberta Schumanna. Vstupné je dobrovoľné a vyzbierané prostriedky poputujú na dobročinný cieľ.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Podunajský festival komornej hudby 2023 / Kam za kultúrou
Podunajský festival komornej hudby štartuje už o pár dní. Čo prinesie?

Dejiskom ďalšieho koncertu Podunajského festivalu komornej hudby sa vo štvrtok 24. augusta 2023 o 19:00 hod. stane majestátny Dôstojnícky pavilón v Komárne. V prvej časti zaznie Kvinteto pre klavír, hoboj a sláčikové nástroje, ktorého v roku 1905 skomponoval Théodore Dubois (1834 – 1927). Dielo zaznie v interpretácii Ivana Danka, Jozefa Horvátha, Róberta Lakatosa, Borisa Bohóa a Ladislava Fančoviča. V druhej časti programu koncertu uvedú diela Johannesa Brahmsa (1833 – 1897). Konkrétne to budú Dva spevy pre hlas, violu a klavír op. 91, ktoré skladateľ napísal pre svojho priateľa, hviezdneho huslistu Josepha Joachima a jeho manželku Amalie. Interpretmi budú operná speváčka Réka Kristóf, víťazka talentovej súťaže Virtuózi v roku 2017, Tamáš Cseh a Hiromi Cseh Ishiguri. Vstupenku zakúpite TU.

Organové festivaly pokračujú

Ak patríte k priaznivcov organových koncertov, máme aj pre vás zaujímavé tipy na najbližšie dni. Organ sa rozozvučí v Bratislave, v Piešťanoch, ale aj v Banskej Bystrici či v Španej Doline.

Návrat piešťanských Organových dní

Prvým TOP tipom pre milovníkov organu je v aktuálnej edícii Kam za kultúrou práve návrat prestížnych Organových dní v Piešťanoch, ktoré píšu 24. ročník svojej histórie. Po krátkom koncertnom predskokanovi začiatkom augusta, sa dejiskom stane opäť Dom umenia SF Piešťany. Najbližší festival miestny organ rozozvučí dvojicou koncertov. Prvý z nich je na programe už v pondelok, 21. august 2023 od 19.00 hod. Prinesie vystúpenie popredného slovenského organistu, dramaturga a skladateľa Stanislava Šurina a holandsko-českej hráčky na panovu flautu Liselotte Rokytu. Na koncerte venovanom pamiatke Helmuta Hauskellera zaznejú diela skladateľov ako J. S. Bach, G. Litaize, P. Heeren, A. Hovhaness, S. Šurin, M. Rühmann, J. Ropek. Vstupenky zoženiete v predpredaji na Ticketportal.

Dom umenia SF Piešťany
Dom umenia SF Piešťany

Druhý festivalový koncert je na programe v stredu, 23. augusta 2023 večer. Piešťany privítajú ukrajinského organistu, zakladateľa a dirigenta komorného orchestra „Arcata“ (od roku 1993), hudobného riaditeľa medzinárodného organového festivalu „Music in abby wall“ a pedagóga Georgija Kurkova. Pred publikom vystúpi s programom z diel J. S. Bacha, Ch. Gounoda, T. Duboisa, J. Ševčenka, H. Hawrylets a ďalších. Zároveň si ho návštevníci festivalového koncertu vychutnajú nielen v úlohe interpreta, ale aj skladateľa a interpreta.

Organová bude aj Bratislava

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
István Nagy
István Nagy: Nepreferujem streamy

Na priaznivcov organových festivalov čaká tento týždeň aj koncert aj v Bratislave. Ponúka ho vo svojom programe stálica prehľadovky Kam za kultúrou – Katedrálny organový festival Bratislava. Jeho dejiskom tradične býva starobylý korunovačný chrám uhorských kráľov – Katedrála sv. Martina. Tak tomu bude aj vo štvrtok, 24. august 2023 od 19.30 hod. na koncerte s názvom Organ Inspirations. Katedrálny organ sv. Alžbety rozozvučí britský organista Michael Harris. Publiku sa predvedie s dielami autorov ako K. Leighton, W. Byrd, J. S. Bach, H. Statham, J. MacMillan, A. Hollins či W. Walton. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Banská Bystrica i Špania Dolina ponúknu festivalové koncerty

Pre 34. kalendárny týždeň si ďalšia stálica našej rubriky – Medzinárodný organový festival Vivat vox organi pripravil dvojicu atraktívnych festivalových koncertov, ktoré organizátori pripravujú v spoluprácu s Alliance Française. Prvý z nich sa uskutoční už v stredu 23. augusta 2023 a rozozvučí organ v Evanjelickom kostole a. v. v Banskej Bystrici. Tentoraz sa festivalovému publiku predstaví v jeden večer dvojica organistov. Po boku francúzskeho organistu Gerauda Guillemota sa predstaví domáci organista Matúš Kucbel, ktorý sa stal dušou záchrany a obnovy špaňodolinského organa. Ostatne, francúzsky hosť, Geraud Guillemot rozozvučí aj festivalový organ v Španej Doline. V Kostole Premenia Pána sa v poslednú augustovú sobotu (26.8.2023) večer predstaví s programom Musica Barocca Sacra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Operný galavečer v Kežmarku

Samozrejme, v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou neopomíname ani mimofestivalové koncertné tipy. Prvým tipom je operný galavečer, ktorý pripravujú Cirkevný zbor ECAV Kežmarok a agentúra EPROK. Drevený artikulárny kostol v Kežmarku sa už v piatok 25. augusta 2023 v čase od 18:00 hod. stane dejiskom koncertu Opera pod Tatrami. Hlavnými protagonistami sú renomovaní operní speváci, sólistka Opery SND – mezzosopranistka Terézia Kružliaková a sólista Opery NDKE – tenorista Titusz Tóbisz. Obaja sólisti majú za sebou mnoho hosťovaní nielen doma ale aj v zahraničí či už na operných scénach alebo koncertných pódiách.

Titusz Tóbisz
Sólistom mimoriadneho večera bude tenorista Titusz Tóbisz. Zdroj: ŠfK
Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková / SF
Lenka Máčiková & Terézia Kružliaková (Koncert solidarity SF). Zdroj: RTVS/SF

Na klavíri ich bude sprevádzať Júlia Grejtáková, hlavná korepetítorka Národného divadla Košice. Zaznejú vrcholné diela opernej literatúry, známe árie a duetá z opier G. Verdiho, G. Pucciniho, A. Dvořáka a ďalších. Vstupenky získate na Predpredaj.sk

K pocte uhorského skladateľa

Z trochu iného „súdka“ bude liturgicko-umelecké podujatie v pútnickej obci Báč na Žitnom ostrove, ktoré sa uskutoční v sobotu 26. augusta 2023 dopoludní a v skorom predpoludní. Organizátori ho venujú pocte uhorského skladateľa a žitnoostrovského rodáka Ladislava Amadého (1703 – 1764).

Barón Ladislav Amadé sa pred 220. rokmi narodil v Gabčíkove. Po štúdiách na jezuitskom kolégiu v Győri a na univerzite v Trnave pôsobil v armáde i v krajinskej správe. Jeho srdcovkou však zostávalo umenie. Písal rytmické verše, často na ľudové motívy, ktoré vynikali ľahkosťou a živosťou. Venoval sa i hudbe, a to nielen ako interpret, ale aj ako skladateľ. Svoje verše – duchovné, vojenské či erotické si sám zhudobnil. Zložil tiež niekoľko piesní na nemecké a talianske nápevy. V roku 1836 ich tlačou vydal jeho vnuk, taktiež skladateľ a mecén Franza Liszta, Tadeáš Amadé.

Po liturgických sláveniach v báčskom pútnickom kostole sv. Antona z Padovy sa presne s úderom poludnia začne umelecký program. Ten otvoria príležitostné, nábožensky motivované básne v recitácii herca Gábora Endrédya. Následne zaznie výber skladateľových piesní v podaní sopranistky, organistky a pedagogičky Konzervatória v Bratislave Hildy Gulyás. Na historickom barokovom organe ju bude sprevádzať koncertný organista István Nagy.

Ladislav Amadé
Ladislav Amadé. Zdroj: Wikimedia Commons
Historický barokový organ v Báči.
Historický barokový organ v Báči. © Silvia Mária Petrovits

Kam za kultúrou? Na podujatia múzeí Slovenského národného múzea

Stálicou letných vydaní výberovky tipov Kam za kultúrou sú viaceré podujatia v múzeách Slovenského národného múzea. Jedným z je Etnografické múzeum v Martine, ktoré po celé prázdniny prináša tvorivé dielne pre rodiny s deťmi s názvom Leto v múzeu. Posledný workshop týchto letných prázdnin sa uskutoční v stredu 23. augusta v tradičnom čase od 10.00 do 16.00 hod. a jeho témou bude výroba šúpoľových bábik z krepového papiera.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lovci znakov / BIBIANA / Kam za kultúrou
Tip na výstavu: Dobrodružná BIBIANA so svetom znakov, symbolov a šifier

Rovnako v stredu, 23. augusta v čase od 15:00 hod. pozýva Historické múzeum SNM deti na Bratislavský hrad. Dôvodom sú nielen výstavy, ale aj tvorivé dielne “U lišiaka“. Na 3. poschodí Bratislavského hradu sa deti zahrajú na remeselníkov a umelcov. Vytvoria si malé dielka inšpirované výstavou Príbeh holíčskej manufaktúry. Počas detských tvorivých dielní budú pre deti vzorom predmety práve z tejto výstavy. Ak sa workshopu zúčastníte, budete mať možnosť si pozrieť nielen krásne predmety, ktoré môžete na výstave vidieť, ale aj koláž z výtvorov z predchádzajúceho detského workshopu. A mimochodom, workshop je v cene vstupenky.

Bratislavský hrad
Bratislavský hrad v súčasnosti. Foto: Matej Čapo

Aj koncom augusta sa oplatí prísť na Bojnický zámok

Čo nemôžeme opomenúť ani tento týždeň v prehľade tipov Kam za kultúrou, je Bojnický zámok. Prináša atraktívne podujatia pre milovníkov histórie, umenia, divadla a neopomína ani na deti. A tak tomu bude aj v nadchádzajúci týždeň od pondelka 21. augusta 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Rozprávkový Bojnický zámok plný tajomstiev

Šermiarsky utorok

Z podujatí najbližších dní, ktoré sa v Bojniciach konajú, nás oslovil utorok v znamení spojenia šermu a divadla. Takmer každý prázdninový utorok vás šermiarsko-divadelná spoločnosť Via Historica zábavným spôsobom prevedie slovenskou históriou. Počas 45 minút trvajúceho predstavenia môžete obdivovať šermiarske umenie aj dobové kostýmy či historické zbrane. Humorne ladené scénky a šermiarske súboje prinášajú okrem zábavy aj množstvo fascinujúcich informácií z našej histórie. Aj v predposledný prázdninový utorok (22. augusta 2023) začína o 20:00 hod. Po divadelnom predstavení, ktoré sa odohrá v Huňadyho sále, si môžete poprezerať priestory rodinnej hrobky, francúzskeho parku a prírodnej travertínovej jaskyne ležiacej priamo pod zámkom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Giacomo Agostini
Motocyklová legenda Giacomo Agostini: Túžim navštíviť Prahu i Tatry

Do rozprávky sa Bojnický zámok zahalí aj túto stredu

Tradičné letné podujatie – Rozprávky na Bojnickom zámku pokračuje aj v predposlednú augustovú stredu (23. augusta 2023) v tradičných časoch o 11:00 a o 15:00 hod. Tentoraz Divadelná spoločnosť rozpovie v srdci rozprávkového zámku – v Huňadyho sále – rozprávku Dračí príbeh. Tvorcovia sa pri nej inšpirovali legendou o svätom Jurajovi či princovi Bajajovi. Interaktívne predstavenie s pesničkami bude aj o tom, že je dôležité nedať na hlúpe reči a nebáť sa neznámeho! Princezná Dobromila, šaško Juraj a drak Draco vedia o tom svoje.

Streda patrí aj večerným prehliadkam

Bojnický zámok môžete spoznávať trochu inak ako sme zvyknutí v netradičnom čase. Nechať sa očariť atmosférou zámockých veží, vznešenosťou miest presiaknutých históriou, magickou atmosférou zámockej kaplnky a rodinnej hrobky či travertínovej jaskyne pod zámkom. Stane sa tak aj počas 34. kalendárneho týždňa tohto roka, a to prostredníctvom večerných prehliadok v stredu a štvrtok od 19:00 do 21:30 hod. Súčasťou prehliadky vo štvrtok 24. augusta 2023 bude aj prednáška dokumentátora Andreja Alberta na tému Izák Abrahamides a Turzovci.

Pálffy - sarkofág
Pohľad do pálffyovskej hrobky v Bojniciach. Zdroj: Wikimedia Commons

Posledný augustový piatok od 18:00 hod., a opätovne od 20:30 hod. však bude Bojnický zámok patriť vlastným dejinám Bojnického zámku. Rozprávaním a prehliadkou od Hradu po zámok vás prevedie riaditeľ SNM-Múzea Bojnice, Mgr. Igor Socha. Objavíte tajomstvá premien Bojnického zámku, hradného kopca a jaskyne, od najstarších čias po súčasnosť. Dostanete sa ale aj na niektoré zaujímavé a doposiaľ neprístupné miesta hradného areálu.

Legendy ožívajú

Zaujímavosti z histórie Bojnického zámku, mesta a regiónu sa dozviete pomocou  9 divadelných obrázkov, priamo v historických častiach mesta Bojnice. Divadelná spoločnosť vás nimi oboznámi na podujatí Legendy ožívajú, ktoré sa uskutoční v sobotu 26. augusta 2023 v čase medzi 17:00 – 23:15 hod.  

Tentoraz ich venujú oslave jubilea Zoborskej listiny. Príbehy na seba nenadväzujú, každý vypovedá svoju legendu. Podujatie je bez vstupného, formou korzovania mestom. Ak chcete vidieť všetky legendy, strávite s nami príjemný večer v čarovných Bojniciach, za hodinu to nezvládnete! Každá legenda má svoj čas, a ktorá kedy, to sa dozviete na plagáte.

Legendy ožívajú / Kam za kultúrou

Hrad Červený Kameň pripomenie príbeh kráľovej metresy a pozve na čaj o piatej

A keď sme už pri atraktívnych podujatiach múzeí, nesmieme opomenúť ani perlu Malých Karpát – Hrad Červený Kameň. Ten počas najbližších dní pozýva na dvojicu podujatí, ktoré si právom vybojovali svoje miesto v aktuálnej výberovke TOP tipov Kam za kultúrou.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Príbeh kráľovej metresy

V ostatnú augustovú sobotu (26. 8. 2023) v čase medzi 18:00 – 21:00 hod. opäť ožije príbeh kráľovej metresy pochádzajúcej z aristokratického rodu Pálffyovcov. Hlavné scénické podujatie sezóny s názvom Kráľova metresa. Zamlčaný osud Marianny Pálffy z dielne SNM-Múzeum Červený Kameň predstaví príbeh Marianny Pálffy, prvej metresy v dejinách Habsburského rodu. Ako sa dostala z Červeného Kameňa až na viedenský dvor, priamo do spálne cisára a uhorského kráľa Jozefa I.? A s čím všetkým musela bojovať po tom, ako cisár predčasne zomrel? 

Širšie kontexty inscenácie osobne objasní historička Anna Fundárková, ktorá utajený príbeh Marianny Pálffy objavila. Divákom porozpráva o svojich výskumoch, ktoré stáli pri zrode predstavenia Kráľova metresa, ale aj o tom, čo nášmu poznaniu o Marianne Páffy stále uniká a na svoje objavenie ešte len čaká. Predstavenie sa bude odohrávať v najväčších pivniciach Strednej Európy, ktoré budú môcť diváci zažiť v netradičnom scénografickom prevedení a v atmosfére živej sláčikovej hudby inšpirovanej Johanom Sebastianom Bachom. Začiatok predstavenia je vždy o 18.00, 19.30 a 21.00 hod. Vstupenky si môžete zakúpiť aj online cez aplikáciu GoOut.

O aristokracii a o šľachtických portrétoch pri šálke čaju

Ak ešte nemáte program na nedeľný podvečer, tak vedzte, že sa vám v nedeľu 27. 8. 2023 v čase 17:00 – 19:00 oplatí zavítať na Červený Kameň. SNM-Múzeum Červený Kameň pozýva na výnimočné podujatie, ktoré kombinuje históriu, umenie a chuťové potešenie v nádherných priestoroch malebného hradu Červený Kameň. V spoločnosti historika, Daniela Hupku, sa pri šálke čaju na hradnom nádvorí prítomní porozprávajú nielen o portrétoch aristokratky. Otvorí sa aj téma aristokracie v časoch, keď jej najväčšia sláva už pominula. Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť preniknúť na miesta, kam by ste sa za iných okolností nedostali a spoznať históriu ako nikdy predtým. Okrem zaujímavých faktov sa môžete tešiť aj na dobovú hudbu a neodolateľné čajové špeciality, ktoré dodajú potešenie aj vašim chuťovým pohárikom. Nezmeškajte túto výnimočnú príležitosť a poďte objaviť krásu a fascinujúce príbehy portrétov. Vstupenky si môžete rezervovať e-mailom na adrese: lubos.harsany@snm.sk. Pozor, počet miest je limitovaný na 30 návštevníkov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Neulengbach
Slávne ženy v dejinách: Odolala osmanským vojskám

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že ste sa našimi tipmi inšpirovali aj tentokrát. A teraz prezradíme, že už o týždeň tu bude pre vás ďalší prehľad čerstvých kultúrnych tipov Kam za kultúrou. Dovtedy prajeme príjemný týždeň nielen so slovenskou kultúrou.

Foto: Wikimedia Commons, archív SF, ŠFK, RTVS, Matej Čapo, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: Bratislavská arcidiecéza, Divadelná spoločnosť, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, LitArt Agency, Podunajský festival komornej hudby, SNM – Etnografické múzeum v Martine, SNM – Hrad Červený Kameň, SNM – Bojnický zámok, Musica aeterna, o.z., R.-k. farnosť Báč, Vivat vox organi, Predpredaj.sk, Ticketportal

*** Spracovali: Mária Kleinová (ostatné podujatia), Silvia Mária Petrovits (koncerty). Text neprešiel jazykovou korektúrou (adm/kv) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »