Dvaja dlhoroční hudobní partneri, saxofonista Nikolaj Nikitin a klavirista Ľuboš Šrámek, vydávajú pod overenou značkou Altar už svoj piaty album. Nahrávka Directions & Connections prináša hudbu plnú príbehov, obrazotvornosti i kontrastných zamyslení. Album zároveň štartuje vznik vlastného hudobného vydavateľstva Hlava XXII.
Nespočetné spoločné zážitky, dlhoveké priateľstvo, hudobná kompatibilita – to sú nefalšované ingrediencie fungovania chémie dvojice Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek. Po vydaní predošlých albumov ich projektu Altar však prišlo obdobie pandemických karantén i prísnych lockdownov. A práve tu, v období zdanlivého hudobného ticha, vznikol nový album. Directions & Connections je ich už piata štúdiová spolupráca v rámci projektu Altar. Hudobníci sa počas pandémie zavreli do štúdia a budovali hudbu na kostrách aranžmánov, ktorých výsledná podoba vznikla postprodukciou. Nahrávanie albumu Directions & Connections sa tentokrát uskutočnilo doma na Slovensku a vyústilo k založeniu vlastného hudobného vydavateľstva Hlava XXII. Album sa potom symbolicky posielal na mastering do USA, inak sa všetko podstatné odohralo niekde medzi Bratislavou, Viničným, Modrou a pár nahrávok sa ocitlo v Budapešti.
Na otázku, či sa chcel týmto albumom posunúť iným smerom v oblasti zvuku a formy, alebo je zosumarizovaním predchádzajúcich skladateľských aj interpretačných skúseností, Nikolaj odpovedá: „Hľadal som posun smerom k novému zvuku. Ten vychádzal jednak z nového obsadenia (husle a marimba), ale aj s experimentovaním s efektami. Kompozične ho cítim ako prirodzené smerovanie, ktoré u mňa sprevádzajú vplyvy komponovanej hudby 2. polovice 20.storočia. Najväčší posun vnímam práve v obrazotvornosti, ktorú posúva u mňa práca s tanečníkmi, scenáristami a skúsenosť s filmovou hudbou.“
Nový album Directions & Connections prináša 11 kompozícií, prevažne autorských
Na albume nájdete jedenásť kompozícii, väčšina pochádza z pera Nikolaja Nikitina a Ľuboša Šrámka. Autorsky nevedome prispeli i francúzsky velikán baroka Jean-Philippe Rameau a jazzový génius John Coltrane. Okrem jadra a srdca Altaru, dvojice Nikitin-Šrámek, formujú originálnu atmosféru nahrávky prizvaní hudobníci – jedinečný tón huslí Lucie Harvanovej spolu s dažďovou marimbou Kyrila Stoyanova, éterické dychy – flauta Sisy Michalidesovej a krídlovka Kornela-Fekete Kovácsa. Dvojica hudobníkov sa rozhodla urobiť album bez bicích nástrojov. Namiesto nich pokrytl rytmický základ kontrabas v podaní Juraja Grigláka. Postprodukcie sa ujal Peter Preložník.
Prvý titul nového vydavateľstva Hlava XXII
„V prípade hudobných príbehov, ktoré sme na nahrávke tentokrát priniesli, boli inšpiráciou naše vlastné momenty šťastia, ale zároveň i temnejšie chvíle a zážitky. Tie sa nám v tomto projekte prelínajú a vynárajú jeden za druhým v celkom náhodnom poradí. Hranice medzi povznášajúcou emóciou a tou temnou však často závisia od subjektívneho pocitu poslucháča,“ hovorí Nikolaj Nikitin, autor väčšiny skladieb na albume. Altar Ensemble – Directions & Connections je prvým titulom novozaloženého vydavateľstva vydavateľstve Hlava XXII, ktoré sa bude špecializovať na komornú a jazzovú hudbu. O vydavateľstve Hlava XXII sa dočítate v najnovšom čísle 03/2022 časopisu Nový Populár.
Album Directions & Connections prijíma kritika veľmi pozitívne
Z prvých recenzií si je možné prečítať pohľad publicistu Jána Hoceka na skjazz: „Všetky skladby spájajú bohaté a lahodné témbry, zvukomaľba, vrelosť, umný kontrapunkt, kinematickosť, zahusťujúce pradivo marimby, dynamicky premenlivá tkanivá saxofónu, trúbky a elektrického piana. Úvodní Directions je tiež sýtený minimalizmus, zvonivým ambientom a nostalgiou. Connections je pohodový, melodicky priezračný, avšak v závere nečakane rozleptaný…” Viac v recenzii na skjazz.sk.
Altar Ensemble – Directions and Connections (Hlava XXII, 2022)
- Nikolaj Nikitin – saxofóny, syntetizátory, programovanie
- Ľuboš Šrámek – Rhodes, syntetizátory, perkusie
- Lucia Harvanová – husle
- Kiril Stoyanov – marimba
- Juraj Griglák – kontrabas
- Sisa Michalidesová – flauta
- Kornél Fekete-Kovács – trúbka, krídlovka
Z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia, SOZA, Bratislavský samosprávny kraj
Zdroj: Music Press Production
3 thoughts on “Dvojica Nikitin & Šrámek zobrazuje kinematický obraz akustickej hudby”
Comments are closed.