
Patrí medzi prestížne festivaly klasickej hudby v kultúrnom kalendári u našich západných susedov a teší sa priazni domáceho i medzinárodného publika. Prináša atraktívne koncertné zážitky, sprostredkúva vystúpenia zaujímavých domácich i zahraničných umelcov. Priestor dáva aj mladým umelcom i nádejam. Reč je o festivale Třeboňská nocturna, ktorý tohto roku oslávil 20 rokov. Ako sa menil a vyvíjal počas uplynulých rokov a aký bol jeho aktuálny ročník? Nielen tieto otázky nám zodpovedala Irma Mrázková, výkonná riaditeľka Medzinárodného festivalu (nielen) klasickej hudby Třeboňská nocturna. Zároveň nám priblížila aj plány na budúci rok i pripravovanú zimnú koncertnú sériu.
Festival Třeboňská nocturna oslávil tohto roku 20 rokov a uskutočnil sa počas uplynulého týždňa. Hostil Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Jana Smigmatora s Tonyou Graves v sprievode Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Priniesol vystúpenie Jiřího Stivína, ale taktiež tradičnú opernú poctu Eme Destinnovej, tentoraz so sólistami Eliškou Weissovou a slovenským barytonistom Danielom Čapkovičom. Výkonná riaditeľka MHF Třeboňská nocturna, Irma Mrázková, sa s nami pozrela do (ne)dávnej minulosti festivalu. Pripomenula jeho počiatky a priblížila nám nielen jeho uplynulý 20. ročník. Poodhalila nám zákulisie príprav i plány na budúci rok či pripravovanú zimnú koncertnú sériu.

Pani Mrázková, ako sa menil festival Třeboňská nocturna počas rokov? Konal sa už v prvých ročníkoch na niekoľkých miestach Třeboně tak, ako je tomu teraz? A premenilo sa zloženie programu?
Mesto Třeboň ponúka celý rad krásnych historických miest. Našou snahou je a bolo ich návštevníkom predstaviť. Prvé veľké koncerty sa konali na hlavnom Masarykovom námestí. Ďalším miestom konania bolo veľké nádvorie zámku a teraz sme už okrem neho dvanásť rokov hosťami nádvoria Mestského úradu, bývalých Tereziánskych kasární. Jeden koncert sa odohráva taktiež v empírovom Divadle J. K. Tyla, kde kedysi vystúpila trebárs Ema Destinnová či Antonín Dvořák. Verme, že v nasledujúcom ročníku nám bude po niekoľkých rokoch opráv umožnený návrat do kostola sv. Egídia (kostel sv. Jiljí).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Aké okamžiky z festivalovej histórie by ste vyzdvihli?
Pri začiatku prípravy organizácie prvého ročníku asi nik z usporiadateľov neuvažuje o dlhodobosti trvania festivalu. Je potrebné presvedčiť ľudí, ktorí rozhodujú, teda predstaviteľov mesta, tí sa však menia a aj ich vzťah k vážnej hudbe. Ďalej je nutné získať si priazeň publika, a to je vždy v začiatkoch veľmi obťažné. Samozrejme, že najpodstatnejším je finančné zabezpečenie. A to je za každým najťažšou úlohou. Ďalej je nutné poslucháčov presvedčiť o výnimočnosti akcie, čo sa nám podarilo. Do Třebone zavítal celý rad významných osobností kultúrneho, spoločenského, športového i politického života. Iste, nevyhli sa nám ani dramatické okamihy, kedy sú usporiadatelia postavení pred riešenie rôznych problémov, väčšinou je tomu tak v spojitosti s počasím. Spomínam si, že v roku 2008 bolo pred záverečným koncertom Dagmar Peckovej krásne počasie a predpovede nedávali žiadne varovania. Tesne pred vystúpením však prišiel silný vietor a nasledoval ho prudký lejak. Rýchle sme všetko presunuli do kostola sv. Egídia. Ľudia boli mokrí do nitky, ale zážitok z vystúpenia všetkých protagonistov bol úžasný. Po koncerte mi Dagmar Pecková povedala, že spievala na rôznych miestach, ale z kazateľnice doposiaľ ešte nikdy (smiech).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ako vyzerá - pre tých, čo ešte na festival nezavítali - festival dnes? Čo návštevníkov čaká, na aké miesta zavítajú a čo Třeboň ponúka?
Ako už bolo povedané, našou snahou je poslucháčom priblížiť historické miesta mesta. Koniareň zámku je miestom tradičného otvorenia, už ale nestačí počtu záujemcov o vstupenky. Má však skvelú akustiku i isté kúzlo, ktoré väčšinou komornej hudbe náleží. Divadlo J. K. Tyla so svojou takmer 200-ročnou tradíciou je ďalším zastavením. Malé nádvorie zámku, taktiež s dobrou akustikou je pri dobrom počasí miestom pre cca. 300 návštevníkov, čo v súčasnej dobe vyhovuje. Dva veľké záverečné koncerty sa uskutočňujú na nádvorí MÚ Třeboň. Jedná sa o bývalé Tereziánske kasárne s ohromnou historickou tradíciou. Kapacita tohto miesta je až 1000 poslucháčov. Snažíme sa myslieť i na mladších poslucháčov usporadúvaním jedného nočného koncertu a taktiež myslíme na rodiny s deťmi. V tohtoročnom programe to bolo s programom Harlekýn klarinetistu Karla Dohnala. Od samého vzniku Třeboňských nocturen spolupracujeme s miestnou ZUŠ Třeboň, s ktorou usporadúvame jedno z vystúpení pod názvom Pódium mladých, na ktorom vystupujú žiaci a absolventi tejto úspešnej školy. Koncert má i charitatívny rozmer, dobrovoľné vstupné je poukazované rodinám s handicapovanými deťmi.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ako prebieha výber festivalového programu? Usporadúvate porady, sledujete scénu v priebehu roka a posielate si tipy? Inšpirujú Vás iné festivaly?
Na návrh dramaturga a niekoľkých ďalších osôb mám o programovej skladbe definitívne slovo ja ako riaditeľka festivalu. S niekoľkými ľuďmi potom prerokúvam technické i logistické problémy a ich riešenia. Samozrejme, že sa pozeráme i na ostatné festivaly, ale vždy v rámci našich finančných možností.
Ako náročné je pripraviť festival klasickej hudby, ako dlho vopred si rezervujú čas umelci, ako vyzerajú prípravy, jednania s partnermi či produkcia?
Rokovania s umelcami prebiehajú vždy cca. jeden rok pred festivalom. U umelcov zvučnejších mien až dva roky. Ďalší jednania a príprava zmlúv je potom záležitosťou dramaturga, produkcie a mňa osobne počas celého roka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Iste sú umelci, ktorých by ste na festivale radi privítali a zatiaľ sa tomu tak nestalo. Prezradíte niektorá mená?
Samozrejme, je mnoho mien, ktoré by sme na festivale radi privítali. To však mnoho ráz naráža na termínové problémy, finančné otázky a ďalšie veci. Dnes, snáď, môžeme prezradiť, že vzhľadom na ohromný záujem publika o vystúpenie klaviristu Jana Schulmeistera a huslistu Daniela Matejču, sme s oboma umelcami dohodnutí na ich budúcom vystúpení v júli 2024.

Ako by ste zhodnotili uplynulý 20. ročník? Návštevnosť, najväčší festivalový zážitok?
Snáď nebude moje hodnotenie brané ako istá samochvála, ale ohlasy publika po jednotlivých koncertoch, správy od jednotlivcov, ktorých v neveľkej Třeboni denne stretáme, ale i maily, telefonáty od ľudí zo vzdialenejších miest mi hádam dovolí povedať, že bol veľmi vydarený. Moje zážitky vždy rekapitulujem po skončení jednotlivých koncertov i po celom cykle s mojimi najbližšími spolupracovníkmi. Väčšinou sme sa zhodli, že ohromným zážitkom pre poslucháčov bolo vystúpenie klaviristu Jana Schulmeistera a huslistu Daniela Matejču. Talichovo kvarteto potvrdilo vysoké postavenie na pomyselnom rebríčku našich kvartet. Eliška Weissová i Daniel Čapkovič boli pre mnohých veľmi príjemným prekvapením. Veľkú profesionalitu preukázali Jan Smigmator i Tonya Graves. A vystúpenie klarinetistu Karla Dohnala v úlohe Harlekýna, ktoré sprevádzal nadšený smiech detí i obrí potlesk dospelých, bolo potvrdením, že sme učinili dobrú voľbu. Skrátka, všetci, ktorí sa na tohtoročnom ročníku umelecky podieľali, podali skvelé výkony a publikum to ocenilo.

Novinkou bol práve zmienený program pre deti. Vydáte sa týmto smerom i na budúci rok? Je pre vás vzdelávanie najmladších dôležité?
Je to úloha, ktorú sme si dali hneď od prvého ročníka, kedy sme naviazali spoluprácu s miestnou ZUŠ Třeboň a začali organizovať spoločné koncerty. Berieme to ako poďakovanie vedeniu školy a jej učiteľom za neúnavnú prácu pri vzdelávaní a výchove ďalšej generácie umelcov. Pred niekoľkými rokmi sme tento koncert z dôvodu letných prázdnin presunuli na máj. Ukázalo sa, že to bol šťastný krok, Divadlo J. K. Tyla bolo vždy celkom plné. Nevyberáme vstupné, ale peniaze od darcov sú vždy venované jednej konkrétnej handicapovanej osobe a jej rodine. Čiastky vždy dosahujú niekoľko desiatok tisíc korún.

Súčasťou sú i Zimné abonentné koncerty od jesene do jari. Čo ponúknu tento rok?
Teraz, bezprostredne po skončení tohto ročníka Třeboňských nocturien nastáva čas pre prácu na 27. ročníku Abonentných koncertov. Bude sa jednať opäť o 6 večerov z toho 5 hudobných a 1 hovoreného slova, ktoré tradične uvádza Martina Kociánová. Detailný časový plán i konkrétne mená zverejníme v najbližších dňoch. Otvorenie sa uskutoční 26. októbra a séria bude pokračovať až do marca.
Mohli by ste krátko predstaviť i ďalšie projekty, na ktorých okrem festivalu Třeboňská nocturna pracujete?
Třeboňská nocturna majú iba jedného stabilného zamestnanca, a to som ja, riaditeľka festivalu. Ostatní pomáhajú, aby o všetkom, čo sa okolo Třeboňských nocturien deje, mali naši priaznivci dostatok informácií. Rozhodne chceme naďalej robiť mestu Třeboň dobrú reklamu na kultúrnej mape celej ČR. A okrem toho som taktiež riaditeľkou pražského festivalu Věčná naděje, ktorý sa konáva na jeseň a na jar na rôznych miestach Prahy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ďakujeme za rozhovor a prajeme mnoho inšpirácií, krásnych dramaturgií a spokojné publikum!
Ďakujem.
Foto: Ivan Malý / Třeboňská nocturna
Zhovárala sa Anna Mašátová. Z pôvodného českého znenia rozhovor do slovenčiny preložila Silvia Mária Petrovits.