November ponúka mnoho atraktívnych kultúrnych podujatí. Okrem koncertov a divadelných predstavení k ním patria aj zaujímavé podujatia či výstavy. Pozrite si spolu s nami niekoľko tipov na výstavy, ktoré sa nesú v znamení histórie i umenia.
Aj začiatkom novembra 2023 sa nechajte inšpirovať tipmi z najnovšieho vydania našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Už niekoľko mesiacov vám jej prostredníctvom prinášame nielen tipy na divadelné premiéry či špičkové koncerty, ale aj na ďalšie zaujímavé divadelné tituly, podujatia a výstavy. Kam za kultúrou? Zájdite počas novembra 2023 na zaujímavé výstavy. Z bohatej ponuky slovenských galérií a múzeí sme vybrali niekoľko z nich. Tie najzaujímavejšie či unikátne nájdete práve v tomto prehľade. Ktoré sú to? Nechajte sa inšpirovať!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? Do sveta umenia
Ak hľadáte tú pravú inšpiráciu, ste na správnom mieste. Teraz sa spolu pozrime na zaujímavé výstavy mesiaca novembra. Vyberieme sa za spoznávaním hradov Turca, pripomenieme návštevu T. G. Masaryka v Nitre a pozrieme sa za umením na výstavy. Nenecháme bez povšimnutia ani stále atraktívnu holíčsku fajansu či najkrajšie knihy Slovenska v bratislavskej BIBIANE. Náš výber tipov na výstavy začneme vo svete umenia.
Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť
SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove v spolupráci s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach pripravilo mixmediálnu výstavu Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť. Zameriava sa na tri podstatné témy života, filozofie a diela Andyho Warhola. Výstava ponúkne návštevníkom predpop-artovú tvorbu A. Warhola v kontexte kultúry, vierovyznania a vplyvu jeho matky na percepciu umenia i jeho samostatnú tvorbu. Budú to kresby Andyho Warhola z obdobia pred štúdiom na univerzite, vzácne dokumenty a fotografie. Predstavené budú aj majstrovské práce kráľa pop-artu z obdobia 60.–70. rokov 20. storočia, filmy a iné vizuálne médiá, ako aj Factory na fotografiách Billyho Naema. Chýbať nebudú obrazy so sakrálnou tematikou a portréty diktátorov, ktoré umelec vytvoril za posledných 10 rokov života.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
V obkolesení ilustrácií
Malých i veľkých poteší Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA výstavou najkrajších ilustrácií detských kníh, ktoré až do 3. decembra prináša Bienále ilustrácií Bratislava. Na súťažnej výstave 29. ročníka tohto podujatia nájdete to najlepšie zo sveta ilustrácií za uplynulé dva roky. 275 autorov z 36 krajín. Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti a mládež Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Medzinárodná porota udelila ceny BIB: Grand Prix, Zlaté jablká, Plakety a Čestné uznania.
Taktiež do začiatku decembra hostí Galéria mesta Bratislavy v Pálffyho paláci výstavu držiteľov Ceny detskej poroty BIB 1993 – 2021. 29. ročník Bienále ilustrácií Bratislava obohatí v Zichyho paláci unikátna výstava od 3+ galerie. Odkrýva časť najväčšej medzinárodnej zbierky originálov detskej knižnej ilustrácie v Európe, ktorú získalo mesto Český Krumlov (CZ) od svetoznámeho vydavateľa, iniciátora medzinárodných výstav a nositeľa Zlatého benátskeho leva za zásluhy v oblasti kultúry Otakara Božejovského von Rawennoff. Výstava Zbierka ilustrácií pre deti predstavuje sto originálov od šestnástich európskych ilustrátorov, ktorí venovali svoje umenie práve deťom:
Autorské experimenty v ilustrácii a grafickom dizajne knihy na výstave mladých ilustrátorov, absolventov bakalárskeho štúdia v odbore Kniha, ilustrácia, tlačená grafika na Národnej akadémii umení v Sofii prezentuje počas októbra a novembra Bulharský kultúrny inštitút.
Východoslovenská galéria s jedinečnou kolekciou na výstave
Výstava s názvom „Pre všetky ostatné a navždy“ prezentuje kolekciu diel zo zbierky košickej Východoslovenskej galérie, vytvorených výhradne ženskými autorkami. Táto kolekcia vznikla s cieľom predstaviť niektoré z nich, a zároveň poukázať na nedostatočné zastúpenie žien v umeleckých zbierkach. V zbierkovom fonde Východoslovenskej galérie sa nachádza 7 615 diel od 707 mužských autorov, zatiaľ čo ženských diel je nepomerne menej, len 627 od 90 ženských autoriek.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ambíciou výstavy je predstaviť pestrý celok, zložený z rôznych autorských prístupov, médií, a poukázať na rôznorodosť tém, ktorými sa autorky zaoberali čo do istej miery odzkradľuje meniace sa postavenie ženy a tiež vnímanie vlastnej role od 19. storočia po súčasnosť. Vystavené diela tematicky zastupujú rôznorodú škálu od žánrových motívov, osobnej lyriky, kritiky vojny, násilia či kritiky spoločnosti, náboženských motívov, námety ženy, materstva, ale aj krajiny, zátišia a portrétu. Vedľa seba sa ocitajú napríklad diela autoriek Márie Schultz, Dariny Kopkovej, Viery Žilinčanovej, Edity Spannerovej-Nemčíkovej, Lýdie Jergušovej Vydarenej či Katy Mach.
Hudba na výstave: Roky a dni na Bratislavskom hrade len do polovice novembra
Na Bratislavskom hrade si nezabudnite do 15.11.2023 pozrieť predĺženú výstavu Miro Žbirka: Roky a dni, ktorú sme bližšie predstavili ešte vo februári prehľade Kam za kultúrou v časti Za Mekym na hrad. Prostredníctvom krásnych spomienok, ale aj osudových míľnikov vás prevedie Mekyho životom. Nahliadnete do vzťahu troch súrodencov a ich nadšenia pre hudbu. Zažijete Mekyho prvé hranie na legendárnej bratislavskej lavičke, ale aj prvé koncerty s Modusom. Dozviete sa, že dnes už kultový muzikál Neberte nám princeznú z roku 1981 odštartoval Mekyho sólovú kariéru. Zistíte tiež, čo mali spoločné Modern Talking a Miro Žbirka.
Na výstave nájdete veľa príbehov neobyčajne obyčajného hudobníka. Výstava venuje veľký priestor aj Mekyho porevolučnej tvorbe v kontexte jeho osobného života. Nezabudnuteľný je príbeh Mekyho splneného sna. Tým bolo nahrávanie v legendárnom štúdiu Abbey Road, kde vznikali nahrávky skupiny Beatles. Patril k nim aj príbeh Mekyho spolupráce so symfonickým orchestrom a vznik štúdiového Double Alba.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľký úspech zastavilo obdobie nedobrovoľnej izolácie počas koronakrízy. Napriek tomu Meky tvoril, koncertoval cez sociálne siete „zo svojej obývačky“, dával hodiny hry na gitaru. A to až do 10. novembra 2021, kedy hudobný svet zasiahla smutná správa. Miro Žbirka zomrel. Pomyselne tak výstavu uzatvára príbeh posledného albumu, ktorý vyšiel v roku 2022, Posledné veci. Mimochodom, práve toto album valcovalo nomináciami Ceny Anděl či Rádiohlavy.
Kam na výstavy? V znamení výročí
Veľkú skupinu výstav, tvoria tie, ktoré reflektujú výročia. Od literárnej venovanej Imremu Madáchovi, cez výtvarnú až po tie, ktoré pripomínajú historické výročia či osobnosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Do sveta literatúry a maďarskej kultúry pozýva výstava „…zložil som báseň…“ Pamätná výstava Imre Madácha. Pripravili ju k 200. výročiu narodenia maďarského spisovateľa Imre Madácha v Sídelnej budove SNM. Projekt vychádza z Madáchovho najvýznamnejšieho diela – dramatickej poézie – Tragédia človeka, ktoré Madách začal autor písať 17. februára 1859 v Dolnej Strehovej vo vtedajšom Uhorsku. Na pozadí dejín Európy a sklamania v revolučných rokoch 1848 – 1849 tu vyjadril márnosť morálneho pokroku či akéhokoľvek boja o slobodu.
K pätnástim obrazom Tragédie človeka vzniklo postupom času množstvo ilustrácií, z ktorých autori zostavili grafický materiál ako podklad. Súčasťou výstavy je aj projekcia jedného z diel súčasného autora Endre Koroncziho – 15 obrazov z Ploubuter parku, vytvorené priamo pre tento projekt. pre túto výstavu. Svojou koncepciou na Tragédiu človeka nadväzuje tak, že každá sekunda filmového spracovania jednotlivých obrazov zodpovedá jednému veršu drámy. Paralela vetra a idey, pádu či vzletu bytosti a ducha vo filme poskytuje možnosť vžiť sa do drámy Madáchovho človeka v zrkadle súčasnosti.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Cieľom tejto netradičnej, výtvarne avantgardnej výstavy, je predstaviť nielen autora, ale práve Tragédiu človeka, okolnosti jej vzniku a jej následný samostatný život ako diela. Projekt ho interpretuje v rôznych žánroch, zobrazeniach a materiáloch tak, aby ho čo najviac priblížil rôznym skupinám návštevníkov.
Východoslovenské múzeum v Košiciach pripravilo výstavu k 155. výročiu narodenia Jozefa Fabiniho
Výstava Obrazy môjho domova prezentuje vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach retrospektívny výber z tvorby významného východoslovenského maliara druhej polovice uplynulého storočia Jozefa Fabiniho (1908 – 1984), ktorý svoj ľudský aj výtvarný život spojil predovšetkým s Košicami.
Vystavený súbor pripravený k umelcovmu jubileu sústreďuje a prezentuje umelcove diela zo súkromných zbierok a z majetku umelcovej rodiny. Jozef Fabini sa vo svojej tvorbe venoval krajinomaľbe. Jeho ústrednou témou boli zobrazenia majestátnej krajiny a panorámy Spiša a jej typické scenérie. Nemenej typickým sa stali Fabiniho veduty s motívmi architektúry a detailov interiéru spišských mestečiek a podobne aj architektonické motívy z košického prostredia.
Výstava predstavuje výber z umelcovej tvorby od polovice 50. rokov po obdobie polovice 80. rokov 20. storočia. Prezentuje autorov záujem o dominujúcu techniku olejomaľby a tiež približuje autorovu menej frekventovanú kresliarsku tvorbu, doloženú figurálnymi aj krajinárskymi motívmi kresbami ceruzkou a pastelom. Umelcovu tvorbu okrem olejomaľby a olejovej tempery charakterizuje ojedinelý záujem o enkaustiku, ktorej sa sústredene venoval. Autorova tvorba sa menila, prechádzala od pôvodne väčšej viazanosti na optickú formu a realistické videnie smerom k rukopisnej uvoľnenosti a maliarskemu oslobodzovaniu sa. V pozvoľne plynúcom prúde Fabiniho tvorby vzrastala umelcova záľuba o koloristické hodnoty maľby a zväčšovalo sa priznávanie dekoratívnych hodnôt obrazu a maliarstva samotného. Typickými sa stali veľké voľnejšie definované maliarske plochy, výraznejšia štylizácia tvaru zobrazenia a koloristické nasadenie.
Okrúhle výročia našej histórie rezonujú tiež
100 rokov od návštevy prvého československého prezidenta T. G. Masaryka v Nitre si Ponitrianske múzeum v Nitre pripomína podujatiami i výstavou. Výstava s názvom Návšteva T. G. Masaryka v Nitre zachytáva tri hodiny zo života prezidenta, nakoľko približne tak dlho prezident v Nitre pobudol. Po 100 rokoch sa tak T. G. Masaryk symbolicky vracia do Nitry, ktorú navštívil 12. augusta 1923 počas svojho letného pobytu na Zámku v Topoľčiankach.
Cieľom výstavy je pripomenúť osobnosť prvého československého prezidenta, jeho životné osudy a odkaz pre súčasnosť. Vo výstavných priestoroch Veľkej dvorany, ktorá sa stala miestom stretnutia T. G. Masaryka s predstaviteľmi mesta Nitry dňa 12. 8. 1923, sú prezentované predmety zo zbierkového fondu Masarykovho ústavu v Prahe, Masarykovho múzea v Hodoníne, Zámku Topoľčianky, Štátneho archívu v Nitre, Tribečského múzea v Topoľčanoch, Krajskej knižnice Karola Kmeťka v Nitre a Ponitrianskeho múzea v Nitre.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Roky bojov, obetí a nádejí
Pri príležitosti okrúhlych výročí významných momentov našej novodobej histórie, pripravila Nadácia Milana Rastislava Štefánika putovnú panelovú výstavu pod názvom Roky bojov, obetí a nádejí (1914 – 1920). Výstava oboznamuje návštevníka s históriou vzniku prvého slobodného demokratického štátu, v ktorom sa slovenský národ stal prvýkrát v dejinách národom štátotvorným.
Štruktúru výstavy charakterizujú názvy jednotlivých panelov: Prvá svetová vojna (1914 – 1918), Zahraničné akcie Slovákov a Čechov po vypuknutí prvej svetovej vojny, Vedenie nášho zahraničného odboja a druhy našich légií, Československá légia v Rusku, Československá légia vo Francúzsku, Československá légia v Taliansku, Významní Slováci v čs. légiách, Slováci v zahraničí aj doma v boji za samostatnosť, Významné dokumenty o budúcom československom štáte, 28. október – vznik Československej republiky (ČSR), Zápas o územnú suverenitu, o československé hranice a české pohraničie, vojna o Tešínsko a vojna na Slovensku, Zabudnutá (?) légia v Rusku, Osudy ČSR, prvého slobodného spoločného štátu Slovákov a Čechov a vznik Slovenskej republiky 1. 1. 1993, Vedúca osobnosť moderných slovenských dejín generál PhDr. Milan Rastislav Štefánik, Štefánikov podiel v boji Čechov a Slovákov za slobodu v rokoch prvej svetovej vojny. Výstavu si návštevníci môžu pozrieť v priestoroch Ponitrianskeho múzea v Nitre do 29. 11. 2023.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
200 rokov Andrássyho
Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, si v tomto roku pripomenulo 200. výročie narodenia grófa Júliusa Andrássyho celým radom zaujímavých aktivít. Bodku za aktivitami dala nová expozícia Portrét rodu Andrássy, ktorá prezentuje najvýznamnejších mužských členov rodu. Návštevníci sa dozvedia zaujímavosti o legende spojenej so vznikom rodu či o ich rozsiahlych majetkoch. Zahŕňa aj prvky múzejnej pedagogiky – prostredníctvom hier, skladačiek, puzzle či animovaných filmov sa podáva história aj najmenších návštevníkom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sprievodný text expozície je doplnený o nahovorené príbehy i legendy. Nechýbajú archívne filmy a expozícia je dotvorená aj zbierkovými predmetmi z fondu histórie trebišovského múzea v podobe juráckej šable grófa Júliusa Andrássyho, malieb grófa Emanuela Andrássyho či modlitebného kľačadla grófa Dionýza Andrássyho z Krásnej Hôrky.
Kam na výstavy? Za stratenými hradmi Turca a Komenským do Martina
Slovensko je krajinou posiatou stredovekými hradmi, z ktorých často zostali len ruiny. SNM – Etnografické múzeum v Martine o pár mesiacov – do konca marca 2024 predĺžilo zaujímavú výstavu Hrady Turca. Odhalíte na nej stratené hrady nachádzajúce sa na území Turčianskej kotliny v ich niekdajšej podobe. V Turci ich je hneď niekoľko, no v porovnaní s ostatnými regiónmi sú menej známe. Výstava oživuje ich niekdajšiu podobu prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov. Ocitnete sa na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade. Nájdete na nej šesť zmenšených modelov prevažne z polystyrénu, dreva a papiera. Okrem rekonštrukcií hradov sú vystavené ďalšie zaujímavé artefakty.
S novou výstavou prišlo koncom októbra SNM v Martine. Reč je o osobnosti, ktorú isté nikomu nemusíme bližšie predstavovať. Jan Amos Komenský chcel zmeniť svet. Veril, že práve vzdelaním to dosiahne a dnes mu nikto nepovie inak ako Učiteľ národov. O Janovi Amosovi Komenskom, o jeho živote, diele a odkaze pripravilo výstavu Múzeum Jana Amosa Komenského v Uherskom Brode. V priestoroch Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Čechov na Slovensku ju budete môcť navštíviť do 28. marca 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A na záver zamierime do Bratislavy, na Bratislavský hrad. Tu nájdete viacero atraktívnych výstav. Príbeh holíčskej manufaktúry, ktorú v prvej polovici 18. storočia založil František Štefan Lotrinský, manžel Márie Terézie, aby povzniesol priemyselné podnikanie v krajine, približuje jedna z nich. Dodnes je holíčska fajansa stále atraktívna a aj dnes sa dobre predáva po celom svete. A múzeá ju s obľubou vystavujú aj v stálych expozíciách.
Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentokrát. Želáme príjemné novembrové dni aj so slovenskou kultúrou. Hoci aj návštevami expozícií a výstav či zaujímavých podujatí. Pre ďalšie tipy pravidelne sledujte naše stránky.
—
Foto: Maria Kleinová, BIBIANA, Matej Čapo, Ponitrianske múzeum, SNM, Múzeum moderného umenia Andyho Warhola
Zdroj: BIBIANA, Ponitrianske múzeum, Múzeum a kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, Východoslovenská galéria, Východoslovenské múzeum