Novinky

Kam za kultúrou na prelome januára a februára (4/2023)

Kam za kultúrou na prelome januára a februára (4/2023)

Prišiel nový týždeň a s ním aj náš výberový prehľad kam za kultúrou. I tentoraz máme pre vás zaujímavé tipy na atraktívne kultúrne podujatia. Tak, kam za kultúrou na prelome januára a februára?

Odpovede na našu tradičnú otázku „kam za kultúrou?“ sme opäť hľadali a aj teraz sme ich našli. Z bohatej ponuky slovenských divadiel a prajnej koncertnej nádielky vyberáme celkom úctyhodný počet atraktívnych tipov. Nebudeme napínať, nechajte sa inšpirovať!

Kam za kultúrou? Do divadla! Pretože tam leto zažijete aj na Hromnice

Naše tipy začíname s legendárnym muzikálom. Ak ste ho ešte nevideli a nepočuli, máte možnosť už vo štvrtok 2.2.2023 sa započúvať v Divadle Nová scéna do najslávnejších piesní  skupiny ABBA. Je ním príbeh romantickej lásky dvoch generácií Muzikál MAMMA MIA! je našou výberovou stálicou. Muzikál, ktorý sa hral a hrá vo vyše štyridsiatich krajinách na všetkých kontinentoch predstavuje celosvetový divadelný fenomén a obrovský divácky úspech. S originálnymi slovenskými textami od Martina Sarvaša si budete určite dlho pospevovať! Známe hudobné čísla podporuje fascinujúcou choreografiou na pozadí malebnej scenérie a oku lahodiacimi kostýmami.

Freska o národnom hrdinovi

Muzikálové Divadlo Nová scéna prináša v piatok 3. februára muzikál JÁNOŠÍK. Veľkolepú muzikálovú fresku o legende, národnom hrdinovi. Viacerí si ho privlastňovali a mnohí sa za neho schovávali. Toto ojedinelé muzikálové dielo so živými dialógmi a oslobodzujúcim humorom spolu s poéziou scénických obrazov vytvára mnoho dramatických zvratov a humorných momentov. V hlavných úlohách sa predstavia Dárius Koči (v alternácii Patrik Vyskočil) ako Jánošík, či Mirka Drínová, ktorú v úlohe Aničky alternuje Lenka Machciníková. Aj títo interpreti sú istou zárukou vydareného predstavenia.

Osvedčený Sex pre pokročilých

Ostatne, ďalším vydareným kúskom na scéne Divadla Nová scéna je komorná manželská komédia o nemanželských túžbach SEX PRE POKROČILÝCH. Na programe divadla je 3. a 4. 2. 2023. Herecký koncert dvoch protagonistov Lucie VráblicovejPavla Topoľského spríjemní večer každému návštevníkovi predstavenia. Že je tomu tak, svedčí aj skutočnosť, že všetky predstavenia na túto komédiu sú až do 28.3.2023 vypredané. Ale pri troche šťastia ju môžete vidieť aj dovtedy.

Nová premiéra v ASTORKE

V Bratislave už v utorok 31.1.2023 prichádza bratislavské Divadlo Astorka Korzo 90 s novou premiérou komédie JAKUB A JEHO PÁN. Pocta Denisovi Diderotovi. Ak nemôžete ísť na premiéru, máte tento týždeň aj možnosti pozrieť si jednu z jej repríz, a to 1.2. a 4. 2.2023.

Jakub a jeho Pán / Kam do divadla / Kam za kultúrou

Melancholická komédia najznámejšieho českého prozaika Milana Kunderu je divadelnou repertoárovou stálicou už roky. Teraz uvidíte v réžii Ondreja Spišáka a v preklade Milana Lasicu vtipné, hravé, múdre variácie na Diderotov román Jakub Fatalista. Hovorí o priateľstve, láske, zrade ale aj o ceste. Putovanie Pána a jeho sluhu Jakuba prelínajú pútavé príbehy, v ktorých sú Jakub a Pán zároveň protagonistami i divákmi. Divadlo v divadle s nadsádzkou a humorom, v podaní postavičiek ako remeselníci Ozembuchovci, gauner rytier, bohatá markíza či sukničkár markíz.  Metaforicky je i príbehom ľudstva, ktoré si od nepamäti kladie rovnakú otázku: „… a sme my vôbec dobre napísaní“?  Aj účinkujúci Marián Miezga, Juraj Kemka, Anna Šišková, Sarah Arató, Róbert Jakab, Pavol Šimun, Tomáš Turek a Fany Horváthová a. h. sú zárukou, že to bude na doskách Divadla Astorka úspešný kúsok a diváci sa spolu s hercami budú dobre baviť.

A čo tak pohár dobrého vínka a literatúra...

Chcete zažiť príjemný večer pri kvalitnej literatúre a hudbe v jedinečnom prevedení Adyho Hajdu a Kamila Mikulčíka? Máte možnosť už 5. 2. 2023 v Astorke. V tomto divadle si môžete vtedy vychutnať výnimočný večer pri pohári vína ČERVENÝ BALÓN (VINUM VERSUS TEATRUM). Červený balón je miestom stretnutia s veršami a vínom. Stretnutia s literatúrou, hudbou, divadlom v ich intímnej podobe. V nedeľu vás slovne a hudobne prevedú textami autorov a dramatikov M. Váleka, R. Slobodu, S. Becketta, P. Vilikovského, M. Kunderu a P. Zelenku. Na ich textoch vyrastali a ovplyvňovali ich.  

Červený balón / Kam za kultúrou

Novinka v SND - Kocúrkovo. Bude to klasika alebo experiment?

Činohra Slovenského národného divadla uvádza, ako sme už informovali, pri príležitosti 30. výročia Slovenskej republiky v prvý februárový víkend (4. a 5.2.2023) premiéru satirickej kritiky spoločenských neduhov v novom šate KOCÚRKOVO z pera klasika Jána Chalupku. Prvú verziu Kocúrkova zverejnil Ján Chalupka v roku 1830 anonymne. V réžii Rastislava Balleka účinkujú Anežka Petrová, Róbert Roth, Ondrej Kovaľ, Martin Šalacha, Roman Poláčik, Gregor Hološka (ako hosť), Jakub Rybárik a Michal Noga (ako hosť).

Kocúrkovo / SND / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Ľuboš Kostelný, Róbert Roth a Jakub Rybárik v pripravovanej inscenácii hry Kocúrkovo. Foto: SND

Kam za kultúrou v Nitre? Za zábavou i na výstavu

Z Bratislavy sa vydáme do Nitry. Divadlo Andreja Bagara v Nitre prináša 3.2.2023 bláznivú komédiu zo súčasnosti LÁSKA, SEX A DANE.  Sľubuje skvelú zábavu, smiech a relax. V réžii Svetozára Sprušanského sa predstavia Juraj Ďuriš, Jakub Rybárik, Nikolett Dékány, Daniela Kuffelová, Ivan B. Vojtek, Andrea Sabová, Martin Nahálka a Ján Hrmo a. h. Šialený kolotoč nepredvídateľných momentov a vtipných situácií odhalí všetko, čo potrebujete vedieť. Aby ste oklamali daňový úrad, nestratili podnájom, nezradili kamaráta, udržali si snúbenicu, neprezradili milenku, nesklamali mamičku… A zostali pritom nažive!

LÁSKA, SEX A DANE / DAB
Foto: DAB

Holokaust – memento doby

Na ďalší deň  v sobotu 4.2.2023 prichádza s inscenáciou NEVESTA ALEBO ZDÁ SA, ŽE HRMÍ. Jej premiéra sa, ako sme informovali, uskutočnila 20.1.2023. Žiaľ, najbližšie predstavenie je vypredané. Svoju šancu máte ešte 13.2.2023. Inscenácia rozpráva o osudoch židovských dievčat tesne pred ich transportmi. Ponúka príbeh mladej židovskej dievčiny Lízele, ktorý je, aj napriek neustálej hrozbe perzekúcií zo strany Slovenského štátu, plný ľudskosti a zaujímavej poetiky. Hra vznikla na motívy poviedky Nevesta od Ladislava Grosmana, autora literárnej predlohy oscarového filmu Obchod na korze. Inscenácia odhalí nielen život, tradície a vzťahy vo vnútri židovskej komunity. Odhaľuje aj postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Napriek tomu, že hovorí o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka, nechýba v nej humor.

Nevesta / DAB / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Záber z novinky v Divadle Andreja Bagara. Foto: Ctibor Bachratý

Dopĺňa ju výstava

Divadlo Andreja Bagara  sprístupnilo k premiére inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že hrmí  aj výstavu o živote a dejinách židovskej komunity v Nitre pod názvom Židovská Nitra. Výstava po prvýkrát prináša ucelený pohľad na život židovskej komunity v Nitre od konca 19. storočia až po koniec 2. svetovej vojny. Ponúka množstvo fotografií i zaujímavostí, napríklad o aj zázračnom rabínovi, o miss sionistického spolku Makabi z 30. rokov 20. storočia či svetoznámej nitrianskej ješive.

Židovská Nitra / Kam na výstavu / Kam za kultúrou

Kam za kultúrou v Trnave?

Kým minulý týždeň Prešovčanov divadelníci pozvali do Benátok na Goldoniho hru Sluha dvoch pánov, tento týždeň si na svoje prídu Trnavčania. Divadlo Jána Palárika totiž taktiež uvádza slávnu Goldoniho hru SLUHA DVOCH PÁNOV. Stane sa tak v stredu 1.2.2023. V úlohe sluhu Truffaldina sa predstaví obľúbený komik Peter Trník. Hra ponúka výnimočnú rolu pre majstrov hereckého umenia – hlavnú postavu sluhu Truffaldina, ktorý si trúfa naozaj na všetko. Ten každý problém rieši originálnym a najmä vtipným spôsobom. Hoci v hre ide o vážne veci lásky, ba aj o život, dominuje jej séria komických omylov a nedorozumení.

Sluha dvoch pánov / DJP / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Foto: DJP

Ale prezradíme, že už na budúci týždeň chystajú premiéru. Je o vášni, zrade a pomste, ktorý odkrýva tajomstvá “lásky až za hrob”  Búrlivé výšiny od Emily Brontëovej.  

Zo zlatého fondu svetovej opery

Pre Stredoslovákov sme vybrali operný dvojtitul SEDLIACKA ČESŤ /KOMEDIANTI a muzikál HELLO, DOLLY. Veristický dvojtitul Sedliacka česť (1890) a Komedianti (1892) patrí k zlatému fondu svetovej opery. Obe diela sú reprezentantmi operného prúdu, ktorý na konci 19. storočia zachvátil svet. Banskobystrická Štátna opera ich uvedie 2.2.2023. Tieto dve jednoaktové operné dvojčatá sa na svetovom repertoáre držia nerozlučne už viac než storočie.  Opery Sedliacka česťKomedianti charakterizuje verizmus – štýl, ktorý zobrazuje aj na divadelnej – opernej scéne pravdu, často veľmi krutú. Príbehy veristických opier sú sprevádzané melodicky mimoriadne príťažlivou a inštrumentálne bohatou hudbou.  Pod taktovkou dirigenta Igora Bullu sa v hlavných úlohách predstavia Jolana FogašováMax Jota.

Muzikál, ktorý žne úspechy už skoro 60 rokov

Štátna opera už 4. februára prinesie jeden z najpopulárnejších broadwayských muzikálov HELLO, DOLLY! Ten žne úspechy na divadelných scénach už od roku 1964. Dej sa sústredí okolo šarmantnej vdovy Dolly Leviovej, ktorá poskytuje konzultácie všetkého druhu, od finančných, cez právnické až po psychologické. Niet problému, s ktorým by si neporadila. Ako úspešná dohadzovačka je vyhľadávaná starými i mladými, lebo vraj nikto nie je lepší v sprostredkovaní manželstva, ako ona. V réžii Dani Dinkovej sa úlohe Dolly predstaví sopranistka Oľga Hromadová, dirigovať bude Igor Bulla.

Hello, Dolly! / Kam za kultúrou / Kam do divadla
Foto: Štátna opera

Kam za kultúrou na východnom Slovensku?

Spišské divadlo ponúka 3. a 4.2.2023 zo svojho repertoáru absolútnu novinku. Je ňou skvelá komédia LÁ-Á-Á-SKA, ktorej premiéru sme avizovali. Ako názov naznačuje, bude o láske, ktorá občas zamáva každým, a ani Marek Majeský, Denisa Macalová Ďuratná a Mikuláš Macala ako hlavní protagonisti nebudú výnimkou.

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Komédia ovenčená cenou Laurenca Oliviera

Z ponuky Divadla Jonáša Záborského v Prešove sme vybrali komédiu DOMA, SOM MILÁČIK!  Rozmýšľate či existuje dokonalý manželský pár? Existuje! Čo je človek schopný urobiť preto, aby bol šťastný? Možno táto hra Laury Wade ovenčená cenou Laurenca Oliviera za najlepšiu komédiu 3.2.2023 na túto otázku zodpovie.

Keď sa nepríjemnosti rútia jedna za druhou

Našim ďalším tipom v Prešove je iskrivá komédia EDMOND. Na programe divadla je 5.2.2023. Komédia prekypuje nepríjemnými situáciami, ktoré sa rútia jedna za druhou. Vášeň k divadlu, vrtochy herečiek, tlak producentov, žiarlivosť, pokušenie, ale hlavne láska. To všetko sa pripletie do života mladého Edmonda Rostanda a inšpiruje ho pri písaní slávnej hry o romantickom búrlivákovi a rojkovi Cyranovi z Bergeracu.

A čo si nachystali pre svojich divákov v Košiciach?

utorok 31.1. prinesie na Malú scénu Štátne divadlo Košice hru od autora, a zároveň jej režiséra Kamila Žišku o významnej Košičanke SÁRA SALKHÁZI. Žena s rukami vo vreckách, ako sa aj sama nazýva, sa do dejín mesta vpísala nezmazateľným znakom. Sára Salkházi, intelektuálka z dobrej rodiny, žila bohémskym životom novinárky. Prešla však veľkým prerodom a stala sa z nej mučeníčka viery. Články, ktoré písala pod menom Sifax, ľudia čítali a diskutovali o nich. Počas 2. svetovej vojny pomáhala mnohým bezbranným a prenasledovaným. Jej život ukončila nacistická guľka. Postavu hlavnej hrdinky stvárňuje Tatiana Poláková.

Stefan Zweig :„Nijaká vina nie je zabudnutá, kým o nej vie svedomie.“

V ŠDKE nás zaujal nesentimentálny príbeh o osobnej a spoločenskej skúsenosti od Stefana Zweiga NETRPEZLIVOSŤ SRDCA, ktoré je na programe divadla 3.2.2023.  Zobrazuje intímny príbeh medzi chromou Editou a jej potenciálnym nápadníkom, poručíkom Tonim Hofmillerom, ktorý sa odohráva na začiatku prvej svetovej vojny. Edita túži uveriť v možnosť uzdravenia a lásku. Zmätený Toni túži po lepšom spoločenskom postavení. Židovská rodina verí vo svet včerajška, lenže nad touto vierou sa už vznáša duch rozpadajúcej sa monarchie, hodnôt i vzťahov. Jedno nevinné pozvanie do tanca spôsobí nielen celospoločenské strápnenie, ale osudovo zasiahne do životov všetkých zúčastnených. V réžii Júlie Rázusovej sa v úlohe Edity predstaví Alena Ďuránová a Toniho stvárni Tomáš Diro.

Kam na koncert na Hromnice?

Neboli by sme to my, ak by sme sa nepozreli na koncerty klasickej hudby. Keďže divadelné tipy sme končili v metropole východného Slovenska, tak tie hudobné tam začneme. Pod vedením dirigenta Vojtěcha Spurného uvedie 2. februára 2022 orchester Štátnej filharmónie Košice Symfóniu C dur „Jupiterskú“ od Wolfganga Amadea Mozarta a Symfóniu A dur od Jana Křitela Vaňhala. Koncert pre kontrabas a orchester č. 2 Es dur od Karla Dittersa uvedie na pôde Štátnej filharmónie Košice kontrabasista Indi Stivín.

Bratislava s debutom mladého iránskeho dirigenta

Vo štvrtok 2. februára 2023 to bude koncertné aj v Bratislave. Prinesie populárny program z diela Modesta Petroviča Musorgského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibelia. Zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta Hosseina Pishkara, ktorý sa so Slovenskou filharmóniou predstaví po prvýkrát. Už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi. Štvrtkový koncert Populárneho cyklu sa začne o 19.00.  

Naše tipy na výstavu

Jedným z TOP výstavných tipov je atraktívna výstava akvizícií slovenských inštitúcií s názvom Z pozostalosti kráľovnej belkanta Edity Gruberovej. Pripravili ju Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav, ktorí sa vďaka mimoriadnej podpore Ministerstva kultúry SR mohli zapojiť do aukcie rôznorodých pamiatok v rakúskom DOROTHEU po tejto významnej operne dive, o čom sme vás už dávnejšie informovali. Historické múzeum SNM a Divadelný ústav na nej predstavujú artefakty z pozostalosti Edity Gruberovej, ktoré sa podarilo obom inštitúciám získať do svojich zbierok. Z pozostalosti opernej divy vydražili jej koncertné róby, divadelný kostým, odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu, secesný notový stojan.

Edita Gruberová / Bratislavský hrad / Kam na výstavu

Cenný je súbor 8 medailí a plakiet, štátne vyznamenania Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR. Tieto ocenenia získala Edita Gruberová za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí. Na výstave čakajú na vás aj video ukážky zo slávnych operných predstavení, v ktorých diva účinkovala. Výstavu si môžete prezrieť v priestoroch Bratislavského hradu do 1.5.2023.

Edita Gruberová / vyznamenania/ Kam na výstavu / SNM

Múzy v chrámoch ovládajú aj vo februári trnavské divadlo

Výstavu Múzy v chrámoch pripravilo Divadlo Jána Palárika v Trnave v spolupráci s Divadelným ústavom pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika. Jej názov inšpiroval výrok z autorovej dobovej state Dôležitosť dramatickej národnej literatúry: „Najprv povstali Múzy, a len potom sa im chrámy stavali.“ Hoci sa Palárik postavenia chrámu pre svoje Múzy nedočkal, jeho komédie sa stali jedným zo základných pilierov repertoáru slovenských profesionálnych divadiel. Výstavu koncipujú ako dialóg klasika dramatickej tvorby 19. storočia s klasikmi slovenskej profesionálnej réžie. Prvým je Ján Borodáč, nasleduje Karol L. Zachar, Ivan Lichard, Magda H. Lokvencová, Ľubomír Vajdička, Ján Sládeček či Juraj Nvota. Verejnosť si ju môže pozrieť  do 28.2.2023 v priestoroch divadla pred každým predstavením.

Múzy v chrámoch / Kam na výstavu

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: Divadelný ústav, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Astorka Korzo 90, Divadlo Jána Palárika v Trnave, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, Divadlo Nová scéna, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera Banská Bystrica, Štátne divadlo Košice

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »