Novinky

Ironická komédia Lá-á-á-ska skúma city, vernosť, aj zmysel života

Ironická komédia skúma city, vernosť, aj zmysel života Bláznivá Lá-á-á-ska priviedla do Spišského divadla Mareka Majeského

Tri zadumané duše, predstavy, túžby, osudový most a príliš často opakované slovo láska – to je brilantná komédia Murraya Schisgala Lá-á-á-ska. Spišské divadlo (SD) ponúka divákom ďalšiu skvelú inscenáciu, ktorá do Spišskej Novej Vsi priviedla aj známeho herca Mareka Majeského. Premiéru úspešnej hry o láske, ktorá občas zamáva každým, prinesie Spišské divadlo, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, v piatok 20. januára o 19-tej hodine.

Slávna iskrivá komédia je najúspešnejšou hrou amerického dramatika Murraya Schisgala, ktorý môže byť Slovákom známy aj ako spoluscenárista oscarového filmu Tootsie s Dustinom Hoffmanom v hlavnej úlohe. Ironická tragikomédia od svojej svetovej premiéry v Londýne v roku 1963 nikdy natrvalo nezmizla zo svetového divadelného repertoáru. „Táto hra je predovšetkým satirou na pomerne zneužívané slovo, ktoré vyjadruje lásku. Preto sa v angličtine volá Luv, čo je zneváženie slova love. Najväčším prínosom tejto horkej komédie je pre mňa poznanie, že prinútila divákov zamyslieť sa nad pojmami cit, vernosť, zmysel života, ktoré sa často stávajú prázdnymi frázami,“ povedal o svojej hre autor, ktorý zomrel v roku 2020.

Mikuláš Macala ako Harry a Marek Majeský ako Milt. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Mikuláš Macala ako Harry a Marek Majeský ako Milt.

V príbehu sa spieva o láske, pre ktorú sa oplatí zomrieť. Čo je však ozajstná láska? Dvaja spolužiaci – manipulátor Milt a hypochonder Harry, sa po dlhých rokoch nečakane stretnú na moste. Odtiaľ sa Harry práve chystá skočiť a skoncovať so životom. Milt ho presvedčí, aby si to rozmyslel – život je predsa krásny, lebo na svete stále existuje láska. On sám je šťastne zamilovaný, jediný problém je jeho manželka Ellen, ktorá mu nedovolí rozviesť sa s ňou a odísť k milenke. Milt preto nahovorí Harryho, aby mu pomohol, zbalil Ellen a otvoril mu cestu za šťastím. Všetko vyjde podľa plánu: Milt sa ožení s milenkou Lindou, Ellen skončí s Harrym. Dočkajú sa však lásky? Keď sa bývalí manželia stretnú na moste po istom čase, lá-á-á-ska sa s nimi poriadne zahrá…

Ironická komédia skúma city, vernosť, aj zmysel života. Bláznivá Lá-á-á-ska priviedla do Spišského divadla Mareka Majeského.

Podľa Mareka Majeského, ktorý stvárnil postavu manipulátora Milta, sa majú diváci na čo tešiť. „Keďže ide o nezvyčajne prepletený ľúbostný trojuholník, myslím si, že divákov bude veľmi milo a úsmevne prekvapovať autor, hlavne prostredníctvom slovnej ekvilibristiky postáv Ellen, Harryho a Milta. Autor s veľkou iróniou a niekedy až sarkasticky pomenúva a hyperbolizuje modelové vzťahové situácie medzi mužom a ženou. Napríklad, aký je medzi nimi rozdiel v období zaslepenej zidealizovanej zamilovanosti, a aký zase v niekoľkoročnom všednom manželstve,“ uviedol herec.

Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom. / Lá-á-á-ska / Spišské divadlo
Hlavní protagonisti komédie Lá-á-á-ska Mikuláš Macala, Denisa Macalová Ďuratná a Marek Majeský s režisérom Michalom Spišákom.

Inscenáciu, ktorú preložil Miloš Ruppeldt, pre Spišské divadlo naštudoval režisér Michal Spišák.  Hudbu zložil Slavo Solovic. Dramaturgom predstavenia je Michal Babiak. Scénu a kostýmy navrhli bratia Jaroslav a Miroslav Daubravovci. Po boku Denisy Macalovej Ďuratnej ako Ellen a Mikuláša Macalu ako Harryho sa v úlohe Milta predstaví vynikajúci slovenský herec Marek Majeský. Ten sa vlani stal hosťujúcim členom umeleckého súboru SD. Pôsobenie v Spišskom divadle hodnotí veľmi pozitívne. „Dovolím si tvrdiť, že spolupráca a skúšobný proces bol fantastický. Myslím, že sme si s kolegami rýchlo porozumeli, naladili sa na spoločnú vlnu a ja osobne sa už neviem dočkať premiéry. Dúfam, že tento môj pocit budú v konečnom výsledku zdieľať aj diváci,“ neskrýva spokojnosť Marek Majeský.

Marek Majeský

Počas 3. týždňa roka 2022 tak nie je v bohatom programe kultúrnych podujatí núdza ani o premiéru. V piatok a sobotu (20. a 21.1.2023) uvedú v Spišskom divadle novinku. Komédia Lá-á-á-ska je v aktuálnej 32. divadelnej sezóne Spišského divadla zatiaľ štvrtou premiérou. Od septembra uviedlo SD drámu Pani Bovaryová, komédiu Všetko o ženách a komornú hru Kontrakt. V nasledujúcich mesiacoch pripravuje Rozprávky z krivého zrkadla (Andersenove rozprávky), komédie Klub hypochondrov a Meno. Sezónu divadlo v júni uzavrie inscenáciou Kubo (po špisky), v ktorej sa ako hosťujúci herec v úlohe Kuba predstaví Marián Labuda ml.   

TS, spisskedivadlo.sk

Foto: Pavol Furik, Spišské divadlo  

Zdroj: Spišské divadlo Veronika Fitzeková, hovorkyňa

One thought on “Ironická komédia Lá-á-á-ska skúma city, vernosť, aj zmysel života”

Comments are closed.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »