Novinky

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB) v roku 2023

Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB)

Čo prináša rok 2023 do Divadla Andreja Bagara v Nitre (DAB)? Divadlo prezradilo plány. V roku 2023 uvedie štyri nové premiéry, no plánuje aj modernizáciu svetelného parku.

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie v druhej časti aktuálnej divadelnej sezóny štyri nové premiéry. V roku 2023 plánuje tiež zmodernizovať svoj svetelný park. Na projekt sa DAB podarilo získať dotáciu v hodnote 200.000 eur. Riaditeľ DAB Jaroslav Dóczy zdôraznil, že najpozitívnejšou správou v novom roku je skutočnosť, že ľudia po dvojročnej pandemickej pauze na divadlo nezabudli a stále doň radi chodia. Zvýšený záujem o divadelné predstavenia zaznamenalo DAB už v druhej polovici uplynulého roka. Pozitívny trend je podľa J. Dóczyho badateľný aj v novom roku. „Naozaj sa ukazuje, že diváci na naše divadlo nezabudli a nestratili oň záujem. Čísla návštevnosti ukazujú, že na predstavenia chodia a radi u nás zmysluplne trávia svoj čas,“ uviedol J. Dóczy. Dobrou správou tiež je, že aj napriek rastúcim cenám energií a ďalších nákladov, DAB v roku 2023 neplánuje zvyšovať vstupné. „Vďaka teplému počasiu ceny energií nestúpajú takým tempom ako vlani, kedy sme za prvé dva mesiace minuli svoj celoročný rozpočet určený na energie. Veríme, že tento rok už nebudeme musieť opäť zápasiť s nepredvídateľnými cenami, ktoré by stúpali o stovky percent,“ povedal J. Dóczy.

Dve premiéry aktuálnej sezóny má DAB už za sebou

DAB už počas jesennej časti divadelnej sezóny 2022/2023 uviedlo premiéru inscenácie Rozsobáše, ktorá je adaptáciou piatich poviedok B. S. Timravy. V druhej časti sezóny pripravuje štyri nové premiéry. Diváci sa môžu tešiť na inscenácie Nevesta alebo Zdá sa mi, že hrmíZlatá lýraPribina (Making of) a Domov (viac o inscenáciách nižšie).

Rozsobáše / DAB
Záber z inscenácie Rozsobáše.

Druhá premiéra sezóny, a zároveň prvá novoročná premiéra sa uskutočnila 20. januára 2023. Patrila titulu Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí… Inscenácia hovorí o osudoch Židov za Slovenského štátu. Autorská hra v réžii Martiny Havierovej na motívy poviedky Ladislava Grosmana Nevesta vyrozpráva osud mladej, sebavedomej židovskej dievčiny Lízele. Aj napriek neustálej hrozbe perzekúcií zo strany Slovenského štátu, je plný ľudskosti a zaujímavej poetiky. Inscenácia odhaľuje život, tradície a vzťahy vnútri židovskej komunity, ale aj postoje majoritnej spoločnosti k židovskej menšine v období Slovenského štátu. Aj napriek tomu, že hovorí o spoločnosti, ktorá dopustila poníženie človeka, nechýba v nej ani humor. 

Nevesta / DAB
Záber z inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí...

Pútavé spracovanie i nevšedná scéna

 „Chceme sa zamerať viac na príbehy ľudí, ako na veľké dejinné udalosti. Takže inscenácia rozpráva o vzťahoch v komunite, medzi rodičmi a deťmi a o ich drobných príbehoch, ktoré sú často aktuálne aj dnes. Všetko je to samozrejme poznačené veľkým historickým pozadím a hoci je téma ťažká, chceme do nej dostať to ľudské i komiku, s ktorou Ladislav Grosman vo svojej literárnej predlohe pracuje,“ povedala autorka a režisérka inscenácie Martina Havierová. 

Nevesta / DAB
Záber z inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí...

Hra odsudzuje rôzne podoby a dôsledky antisemitizmu, no prináša aj silnú ženskú tému. Rozpráva o osudoch židovských dievčat tesne pred ich transportmi. Ukazuje príbehy ľudí v malom meste, ktorých život je poznačený prichádzajúcou hrozbou. Tej sa snaží uniknúť aj hlavná hrdinka a ďalšie dievčatá. „V inscenácii nedominuje ťažoba. Napriek všetkému zlému čo sa udeje, je tu podstatná láska a snaha nadviazať s ľuďmi nejaký vzťah a pomáhať si navzájom. Práve v súčasnej dobe, keď je veľmi jednoduché zaujať cynickú perspektívu, je to pohľad, ktorý znázorňuje aj to dobré, čoho sú ľudia schopní,“ uviedol dramaturg inscenácie Andrej Purkart.

Nevesta / DAB
Záber z inscenácie Nevesta alebo Zdá sa, že aj hrmí...

Okrem pútavého spracovania literárnej predlohy sa diváci môžu tešiť aj na nevšednú scénu, pri ktorej tvorcovia plne využili technické možnosti Štúdia DAB a jeho posuvných hydraulických stolov. Tie medzi divákmi, ktorí budú sedieť v polkruhu okolo scény, vytvoria ilúziu malého mestečka a jeho zákutí. „Vytvoríme na javisku členité prostredie, rôzne chodníčky, cestičky a priestory, ktoré evokujú mesto. Ide nám o to, aby bol na javisko pohľad z hora, pretože sa na ňom neraz odohráva viacero akcií naraz. Takže hocikde človek v hľadisku bude sedieť, takmer vždy bude mať vo svojej blízkosti nejaký dej,“ prezradili tvorcovia. Mimochodom, pri príležitosti premiéry tejto inscenácie sprístupnili aj výstavu Židovská Nitra.

Židovská Nitra / DAB

Zlatá lýra i knieža Pribina mieria na divadelné dosky

Najbližšou novinkou DAB bude hudobná inscenácia Zlatá lýra v réžii Mariána Amslera. Divákom priblíži atmosféru niekdajšieho kultového podujatia. Poodhalí zákulisie a predstaví festival Bratislavská lýra ako fenomén doby, bez nostalgie, bez idealizácie, ale s nadhľadom, humorom a s pomenovaním defektov bývalého režimu. Premiéru ohlásili na 31. marca 2023 vo Veľkej sále DAB v Nitre.

Zlatá lýra / DAB

Slovenské dejiny ovplyvňujú aj ďalšiu novinku aktuálnej divadelnej sezóny. Na dosky DAB mieri v apríli 2023 inscenácia Pribina (Making of) v réžii Rastislava Balleka. Prináša nekonvenčný pohľad na našu históriu. Ponúkne divadelnú koláž materiálov, historických štúdií, ale aj dramatických spracovaní vzostupov a pádov prvého známeho panovníka Nitrianskeho kniežatstva Pribinu. Premiéra inscenácie sa uskutoční 21. apríla 2023 v Štúdiu DAB v Nitre.

Pribina / DAB

Záver sezóny DAB plný absurdného humoru

Poslednou premiérou aktuálnej sezóny bude adaptácia románu Máriusa Kopcsaya Domov. Sľubuje jemne absurdný humor. Na pozadí príbehu hlavného hrdinu sa odohráva spoločenská transformácia deväťdesiatych rokov. Kniha s autobiografickými prvkami podnietila dramaturga Daniela Majlinga a režiséra Matúša Bachynca, aby vtipný i trpký príbeh adaptovali pre divadelné javisko. Premiéra inscenácie je naplánovaná na 9. júna 2023 v Štúdiu DAB v Nitre. 

Domov / DAB

Modernizačné plány

DAB sa tento rok pripravuje aj na modernizáciu svojej techniky. Divadlu sa podarilo získať dotáciu vo výške 200.000 eur. Určená je na nákup nového svetelného parku. Projekt chce DAB realizovať počas divadelných prázdnin „Už niekoľko rokov sa snažíme uberať cestou „zeleného divadla“. V rámci tejto línie chceme znižovať energetickú náročnosť našej budovy, ktorá je naozaj veľmi vysoká. Verím, že vďaka novému osvetleniu sa nám podarí dosiahnuť významné úspory. Očakávame, že moderné inteligentné svetlá prinesú nie len úsporu na energiách, ale uľahčia a zjednodušia aj ich ovládanie a zmodernizujú svietenie na javisku,“ dodal J. Dóczy.

TS, dab.sk

Foto: Ctibor Bachratý / DAB

Zdroj: DAB

2 thoughts on “Divadlo Andreja Bagara v Nitre (DAB) v roku 2023

Comments are closed.

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Aida / Štátna opera Banská Bystrica / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Odporúčame PR

Verdiho Aida po prvýkrát na doskách banskobystrickej Štátnej opery

Štátna opera Banská Bystrica uvádza vo svojej aktuálnej jubilejnej sezóne poslednú tohto sezónnu premiéru. Je ňou slávna Verdiho opera Aida.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News PR

Spišské divadlo s cenou na festivale Nová dráma

Spišské divadlo sa nedávno predstavilo po prvý raz na festivale Nová dráma a s inscenáciou Šeptuchy zaznamenali vlnu pozitívnych ohlasov u bratislavského diváka.

Read More
Translate »