SND oslávi 30. výročie Slovenskej republiky

SND

Krásne tridsiate výročie Slovenskej republiky oslávi v roku 1993 aj naša prvá scéna. Slovenské národné divadlo pripravuje prostredníctvom svojich troch umeleckých súborov pri tejto príležitosti zaujímavé inscenačné tituly.

30. výročie samostatnej Slovenskej republiky reflektujú vo svojich dramaturgických plánoch, ako sme avizovali v pohľade na divadelnú sezónu 2022/2023 v SND aj my, všetky tri umelecké súbory Slovenského národného divadla

Oslava výročia Slovenskej republiky s Baletom SND bude veľkolepá

Baletný súbor SND chystá niekoľko projektov, ktoré vo viacerých aspektoch podčiarknu medzinárodný charakter tohto krehkého umenia. Zamerajú sa na hosťovania súborov medzi SND a Štátnym divadlom Košice, ale aj Národným divadlom Brno a na ďalšie uvedenie večera, ktorý osloví slovenských tvorcov v prepojení rôznych umeleckých aktivít. Jedinečnosť odkazu ľudového tanca a jeho akademickú formu bude dokumentovať komponovaný večer Balet SND & SĽUK. Obohatia ho o novú súčasť programu s príznačným podtitulom Tancom k sebe.

Návrat Kocúrkova na scénu SND

V dramaturgických plánoch Činohry SND nachádzame tituly, ktoré sa zaoberajú témou amnézie pamäti, bielym miestami dejín či témou, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. V tomto kontexte uvádza SND aj slovenskú klasiku z pera Jána Chalupku pod názvom Kocúrkovo. Tá v histórii slovenského divadla znamenala medzník. V čom môže byť aktuálna aj dnes (prvé uvedenie v roku 1830), akým spôsobom môže odrážať príbeh našej krajiny pri formovaní vlastnej identity? Na javisku v réžii Rastislava Balleka bude dianie komentovať sám autor Chalupka sebe príznačným bystrým umom, satirickými postrehmi a inteligentným humorom. Aj pri príležitosti aktuálneho výročia SR je to čas na zamyslenie, kam a akým spôsobom sa vyberieme v ďalších rokoch… Premiéru naplánovali na sobotu 4. februára 2023.

Opera SND s monumentálnym klenotom

Súbor Opery SND uvedie monumentálnu historickú fresku, hudobnú drámu Eugena Suchoňa Svätopluk. Námetom sa stala hra Ivana Stodolu z obdobia Veľkej Moravy o vnútornej rozorvanosti vládcu Svätopluka, mocenskej i čisto ľudskej, v konfliktoch so synmi a dobre známym posolstvom vyzývajúcim na zmierenie a jednotu – známej legende o troch prútoch. Operný titul sa od svojho vzniku (premiéra v roku 1960) ocitá na programe predovšetkým pri slávnostných príležitostiach. Faktom je aj to, že fanfáry z 1. dejstva opery sa po rozdelení Česko-Slovenska stali slávnostnými fanfárami prezidentov Slovenskej republiky.

Suchoňovho Svätopluka uvedie Opera SND v réžii Romana Poláka, v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa, na scéne Barbory Šajgalíkovej a v kostýmoch Pavla Dendisa. Nebude tradičnou inscenáciou. Otvorí aj témy, ktoré nás oslovujú aj dnes – o slobode a našich snahách o budúcnosť planéty. Premiéru opery Svätopluk ohlásilo SND na koniec februára 2023.

TS

Zdroj: SND

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »