Novinky

SND oslávi 30. výročie Slovenskej republiky

SND

Krásne tridsiate výročie Slovenskej republiky oslávi v roku 1993 aj naša prvá scéna. Slovenské národné divadlo pripravuje prostredníctvom svojich troch umeleckých súborov pri tejto príležitosti zaujímavé inscenačné tituly.

30. výročie samostatnej Slovenskej republiky reflektujú vo svojich dramaturgických plánoch, ako sme avizovali v pohľade na divadelnú sezónu 2022/2023 v SND aj my, všetky tri umelecké súbory Slovenského národného divadla

Oslava výročia Slovenskej republiky s Baletom SND bude veľkolepá

Baletný súbor SND chystá niekoľko projektov, ktoré vo viacerých aspektoch podčiarknu medzinárodný charakter tohto krehkého umenia. Zamerajú sa na hosťovania súborov medzi SND a Štátnym divadlom Košice, ale aj Národným divadlom Brno a na ďalšie uvedenie večera, ktorý osloví slovenských tvorcov v prepojení rôznych umeleckých aktivít. Jedinečnosť odkazu ľudového tanca a jeho akademickú formu bude dokumentovať komponovaný večer Balet SND & SĽUK. Obohatia ho o novú súčasť programu s príznačným podtitulom Tancom k sebe.

Návrat Kocúrkova na scénu SND

V dramaturgických plánoch Činohry SND nachádzame tituly, ktoré sa zaoberajú témou amnézie pamäti, bielym miestami dejín či témou, o aký svet a hodnoty má zmysel zabojovať. V tomto kontexte uvádza SND aj slovenskú klasiku z pera Jána Chalupku pod názvom Kocúrkovo. Tá v histórii slovenského divadla znamenala medzník. V čom môže byť aktuálna aj dnes (prvé uvedenie v roku 1830), akým spôsobom môže odrážať príbeh našej krajiny pri formovaní vlastnej identity? Na javisku v réžii Rastislava Balleka bude dianie komentovať sám autor Chalupka sebe príznačným bystrým umom, satirickými postrehmi a inteligentným humorom. Aj pri príležitosti aktuálneho výročia SR je to čas na zamyslenie, kam a akým spôsobom sa vyberieme v ďalších rokoch… Premiéru naplánovali na sobotu 4. februára 2023.

Opera SND s monumentálnym klenotom

Súbor Opery SND uvedie monumentálnu historickú fresku, hudobnú drámu Eugena Suchoňa Svätopluk. Námetom sa stala hra Ivana Stodolu z obdobia Veľkej Moravy o vnútornej rozorvanosti vládcu Svätopluka, mocenskej i čisto ľudskej, v konfliktoch so synmi a dobre známym posolstvom vyzývajúcim na zmierenie a jednotu – známej legende o troch prútoch. Operný titul sa od svojho vzniku (premiéra v roku 1960) ocitá na programe predovšetkým pri slávnostných príležitostiach. Faktom je aj to, že fanfáry z 1. dejstva opery sa po rozdelení Česko-Slovenska stali slávnostnými fanfárami prezidentov Slovenskej republiky.

Suchoňovho Svätopluka uvedie Opera SND v réžii Romana Poláka, v hudobnom naštudovaní Martina Leginusa, na scéne Barbory Šajgalíkovej a v kostýmoch Pavla Dendisa. Nebude tradičnou inscenáciou. Otvorí aj témy, ktoré nás oslovujú aj dnes – o slobode a našich snahách o budúcnosť planéty. Premiéru opery Svätopluk ohlásilo SND na koniec februára 2023.

TS

Zdroj: SND

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »