Novinky

ŠFK sľubuje na Hromnice výnimočné hudobné zážitky. Hosťami budú Indi Stivín a Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný a ŠFK

Koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom VAŇHAL – DITTERS – MOZART sa programovo vymyká spomedzi ostatnej produkcie v aktuálnej sezóne. Do Košíc totiž prichádza dirigent Vojtěch Spurný – odborník na historicky poučenú interpretáciu. Orchester ŠFK tak čaká netradičná výzva a návštevníkov nevšedný zážitok.

Štátna filharmónia Košice sa snaží na jednotlivé projekty vyberať odborníkov v danej oblasti, pretože si stále kladie za cieľ zvyšovať aj kvalitu orchestra. Dirigent Vojtěch Spurný je špecialista na historicky poučenú interpretáciu. A práve týmto štýlom odohrá orchester ŠFK koncert VAŇHAL – DITTERS – MOZART začiatkom februára v Dome umenia.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Na koncerte odznie Symfónia C dur známa ako „Jupiterská“ od Wolfganga Amadea Mozarta a Symfónia A dur od Jana Křitela Vaňhala. Sólistom večera bude mladý hudobník, skladateľ a dirigent Indi Stivín. Uvedie Koncert pre kontrabas a orchester č. 2 Es dur od Karla Dittersa von Dittersdorf. Koncert B cyklu sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP kultúrnych podujatí týždňa, uskutoční 2. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu budú predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále.

Odbočka z koncertnej rutiny

Viac približuje Vojtěch Spurný: „Je vždy zaujímavou výzvou uplatniť pri naštudovaní programu niektoré princípy tzv. historicky poučenej interpretácie, zvlášť ak sa jedná o teleso, ktoré sa tomuto interpretačnému štýlu dlhodobo nevenuje. Ide vlastne v prvom rade o to, či majú hudobníci  chuť opustiť „vyšlapané chodníčky“ a treba i trochu experimentovať a skúsiť niečo, načo vôbec nie sú zvyknutí. Rozhodne sa to neobíde bez dobrej vôle a výsledok môže byť v pozitívnom zmysle prekvapivý a často veľmi osviežujúci. Po skúsenosti z minulého hosťovania, ktoré prebehlo vo veľmi ústretovej atmosfére, sa na tento koncert teším. Štátna filharmónia Košice je vynikajúci orchester a program z obdobia viedenského klasicizmu je pre veľký symfonický orchester vždy tak trochu vybočením z ustáleného repertoáru, a teda i z bežnej koncertnej rutiny.“

Vojtech Spurný a ŠFK
Vojtěch Spurný so ŠFK. Foto: Jaroslav Ľaš

Nešetrí nápadmi

Mladý mimoriadne nadaný hudobník, skladateľ a dirigent Indi Stivín je držiteľom Výročnej ceny OSA pre najúspešnejšieho českého hudobného skladateľa do 30 rokov. V šestnástich rokoch ako prvý kontrabasista vystúpil so svojím sólovým recitálom na festivale Pražská jar. Svoj koncert v Košiciach približuje nasledovne: „Dittersov koncert pre kontrabas mám veľmi rád, patrí medzi to najkrajšie, čo kedy pre kontrabas vzniklo. Je to veľmi výnimočné dielo, jedno vôbec z prvých pre sólový kontrabas. Autor do neho vložil ako virtuózne pasáže, tak lyrické melodické linky, takže si v ňom každý poslucháč môže nájsť to svoje. Ja osobne mám na Dittersovi najradšej, že nešetrí nápadmi, rozhadzuje ich plnými hrsťami a ani chvíľku nenechá mňa ani poslucháča sa nudiť. Je to zábavné a zároveň geniálne.“

Indi Stivín

Abonentný koncert B cyklu VAŇHAL – DITTERS – MOZART sa uskutoční vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 10/9/8 €, zľavnené: 7/6/5 €, lóža: 14 €. Verejná generálka sa začína o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. ŠFK spustila predaj vstupeniek na svoje koncerty cez nový predajný systém, pričom zľavy je už možné uplatniť aj pri online nákupe.

 

Foto: Miriama Fencíková, archív Štátna filharmónia Košice

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Posledná aktualizácia: 2023-02-01 (adm) ***

One thought on “ŠFK sľubuje na Hromnice výnimočné hudobné zážitky. Hosťami budú Indi Stivín a Vojtěch Spurný”

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »