Novinky

ŠFK sľubuje na Hromnice výnimočné hudobné zážitky. Hosťami budú Indi Stivín a Vojtěch Spurný

Vojtěch Spurný a ŠFK

Koncert Štátnej filharmónie Košice s názvom VAŇHAL – DITTERS – MOZART sa programovo vymyká spomedzi ostatnej produkcie v aktuálnej sezóne. Do Košíc totiž prichádza dirigent Vojtěch Spurný – odborník na historicky poučenú interpretáciu. Orchester ŠFK tak čaká netradičná výzva a návštevníkov nevšedný zážitok.

Štátna filharmónia Košice sa snaží na jednotlivé projekty vyberať odborníkov v danej oblasti, pretože si stále kladie za cieľ zvyšovať aj kvalitu orchestra. Dirigent Vojtěch Spurný je špecialista na historicky poučenú interpretáciu. A práve týmto štýlom odohrá orchester ŠFK koncert VAŇHAL – DITTERS – MOZART začiatkom februára v Dome umenia.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Na koncerte odznie Symfónia C dur známa ako „Jupiterská“ od Wolfganga Amadea Mozarta a Symfónia A dur od Jana Křitela Vaňhala. Sólistom večera bude mladý hudobník, skladateľ a dirigent Indi Stivín. Uvedie Koncert pre kontrabas a orchester č. 2 Es dur od Karla Dittersa von Dittersdorf. Koncert B cyklu sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade TOP kultúrnych podujatí týždňa, uskutoční 2. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu budú predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále.

Odbočka z koncertnej rutiny

Viac približuje Vojtěch Spurný: „Je vždy zaujímavou výzvou uplatniť pri naštudovaní programu niektoré princípy tzv. historicky poučenej interpretácie, zvlášť ak sa jedná o teleso, ktoré sa tomuto interpretačnému štýlu dlhodobo nevenuje. Ide vlastne v prvom rade o to, či majú hudobníci  chuť opustiť „vyšlapané chodníčky“ a treba i trochu experimentovať a skúsiť niečo, načo vôbec nie sú zvyknutí. Rozhodne sa to neobíde bez dobrej vôle a výsledok môže byť v pozitívnom zmysle prekvapivý a často veľmi osviežujúci. Po skúsenosti z minulého hosťovania, ktoré prebehlo vo veľmi ústretovej atmosfére, sa na tento koncert teším. Štátna filharmónia Košice je vynikajúci orchester a program z obdobia viedenského klasicizmu je pre veľký symfonický orchester vždy tak trochu vybočením z ustáleného repertoáru, a teda i z bežnej koncertnej rutiny.“

Vojtech Spurný a ŠFK
Vojtěch Spurný so ŠFK. Foto: Jaroslav Ľaš

Nešetrí nápadmi

Mladý mimoriadne nadaný hudobník, skladateľ a dirigent Indi Stivín je držiteľom Výročnej ceny OSA pre najúspešnejšieho českého hudobného skladateľa do 30 rokov. V šestnástich rokoch ako prvý kontrabasista vystúpil so svojím sólovým recitálom na festivale Pražská jar. Svoj koncert v Košiciach približuje nasledovne: „Dittersov koncert pre kontrabas mám veľmi rád, patrí medzi to najkrajšie, čo kedy pre kontrabas vzniklo. Je to veľmi výnimočné dielo, jedno vôbec z prvých pre sólový kontrabas. Autor do neho vložil ako virtuózne pasáže, tak lyrické melodické linky, takže si v ňom každý poslucháč môže nájsť to svoje. Ja osobne mám na Dittersovi najradšej, že nešetrí nápadmi, rozhadzuje ich plnými hrsťami a ani chvíľku nenechá mňa ani poslucháča sa nudiť. Je to zábavné a zároveň geniálne.“

Indi Stivín

Abonentný koncert B cyklu VAŇHAL – DITTERS – MOZART sa uskutoční vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 10/9/8 €, zľavnené: 7/6/5 €, lóža: 14 €. Verejná generálka sa začína o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a hosťami o 18:00 v Malej sále. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. ŠFK spustila predaj vstupeniek na svoje koncerty cez nový predajný systém, pričom zľavy je už možné uplatniť aj pri online nákupe.

 

Foto: Miriama Fencíková, archív Štátna filharmónia Košice

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Posledná aktualizácia: 2023-02-01 (adm) ***

One thought on “ŠFK sľubuje na Hromnice výnimočné hudobné zážitky. Hosťami budú Indi Stivín a Vojtěch Spurný”

Comments are closed.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »