Časť pozostalosti Edity Gruberovej získali popredné slovenské kultúrne inštitúcie

Edita Gruberová

Pozostalosť kráľovnej belkanta, Edity Gruberovej sa v septembri 2022 stala predmetom dražby aukčného domu Dorotheum. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000,- € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum (SNM) a Divadelný ústav (DÚ), ktoré sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

Výnimočný zjav opernej scény, kráľovná belkanta, koloratúrna sopranistka Edita Gruberová (1946–2021), svojím jedinečným hlasom, nebeskými výškami, umením i osobnosťou dokázala  po celom svete uchvátiť a získať si srdcia priaznivcov opery. Jej jedinečný hlas podnietil mnohých režisérov k tomu, aby do svojho repertoáru zaradili zriedkavo uvádzané opery s obzvlášť náročnými vokálnymi časťami. Edita Gruberová zažiarila v najvýznamnejších operných domoch sveta. Spev sa môže dotknúť duší ľudí. To je to najviac, čo existuje,“ povedala raz v rozhovore Edita Gruberová Jej nečakaný skon minulý rok nás všetkým zaskočil. Okrem koncertov na jej počesť si priaznivci zosnulej divy mohli zaspomínať aj na aukčnej výstave pozostalostnej zbierky Edity Gruberovej vo Viedni. Začiatkom septembra 2022 sa jej pozostalosť dostala najprv na výstavu a neskôr aj na aukciu v známom aukčnom dome Dorotheum vo Viedni, ako sme vás o tom informovali.

Edita Gruberova
Edita Gruberová na Pražskej jari 2012. Zdroj: Pražské jaro – Ivan Malý

Kráľovná belkanta bola aj vášnivou zberateľkou

Edita Gruberová bola nielen výnimočnou divou, opernou speváčkou svetového formátu, ale aj vášnivou zberateľkou. Od notových záznamov a fotografií až po autogramy a maľby zbierala najrôznejšie predmety, ktoré rada vystavovala aj vo svojom dome. Pre Editu Gruberovú boli cenné najmä spomienkové predmety, s ktorými mala osobný vzťah. takým bol napríklad spevník Richarda Straussa, ktorého vlastníctvo si veľmi vážila. Súčasťou pozostalosti sú aj početné javiskové kostýmy a nezvyčajný náhrdelník, ktorý sopranistka nosila len na vystúpenia. Edita Gruberová mala osobitnú záľubu aj  v dielach viedenského maliara Ernsta Fuchsa, ktorého dobre poznala, keďže mu bola neraz aj ako modelka.

Ernst Fuchs, Die Kameliendame (Edita Gruberová in “La Traviata”), 1989 Öl auf Leinwand, 150 x 150 cm
Ernst Fuchs, Die Kameliendame (Edita Gruberová in “La Traviata”), 1989 Öl auf Leinwand, 150 x 150 cm (detail). Zdroj: Dorotheum Wien

Ministerstvo kultúry SR uvoľnilo prostriedky na nákup časti pozostalosti

Edita Gruberová si svojím talentom a operným umením získala srdcia milovníkov a milovníčok opery po celom svete. Pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky bolo dôležité získať predmety, ktoré boli späté so životom a kariérou Edity Gruberovej. Hoci ona ostane navždy živou vďaka svojmu pôsobeniu, predmety z jej života nám pomôžu uchovať jej vzácnosť vo väčšej celistvosti. Nielen ako ministerka kultúry, ale aj ako žena som nesmierne rada, že Slovensko sa vo svete zviditeľnilo aj vďaka jej dielu,“ povedala Natália Milanová, ministerka kultúry SR. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000,- € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav. Tie sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

O pozostalosť poprednej slovenskej sopranistky malo záujem aj Ministerstvo kultúry

Edita Gruberová predstavuje poprednú osobnosť svetovej opernej scény. Jej pozostalosť je pre nás cenná a zároveň zaujímavá aj z pohľadu dokumentácie Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú v SNM spracováva novo založené Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva,“ uviedol Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM. „Edita Gruberová, ktorá patrila k svetovej opernej špičke, na najvyššej úrovni reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie. Je pre nás nesmiernym prínosom, že sme mohli získať niektoré unikátne kostýmy a predmety múzejnej hodnoty, ktoré sprevádzali jej jedinečnú umeleckú kariéru, “ doplnila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Časť z nej získali v online aukcii Divadelný ústav aj Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav sa zúčastnili online dražby aukčného domu Dorotheum 8. septembra 2022. Z pozostalosti sa im podarilo vydražiť predmety kultúrnej hodnoty. Získali koncertné róby, divadelný kostým, odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu či secesný notový stojan. Do rúk sa im dostali ocenenia za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí. Tie patria do súboru 8 medailí a plakiet. Sú medzi nimi aj štátne vyznamenania Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR.

Zdroj: Dorotheum, Divadelný ústav

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR & marketing Divadelný ústav

One thought on “Časť pozostalosti Edity Gruberovej získali popredné slovenské kultúrne inštitúcie”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »