Časť pozostalosti Edity Gruberovej získali popredné slovenské kultúrne inštitúcie

Edita Gruberová

Pozostalosť kráľovnej belkanta, Edity Gruberovej sa v septembri 2022 stala predmetom dražby aukčného domu Dorotheum. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000,- € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum (SNM) a Divadelný ústav (DÚ), ktoré sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

Výnimočný zjav opernej scény, kráľovná belkanta, koloratúrna sopranistka Edita Gruberová (1946–2021), svojím jedinečným hlasom, nebeskými výškami, umením i osobnosťou dokázala  po celom svete uchvátiť a získať si srdcia priaznivcov opery. Jej jedinečný hlas podnietil mnohých režisérov k tomu, aby do svojho repertoáru zaradili zriedkavo uvádzané opery s obzvlášť náročnými vokálnymi časťami. Edita Gruberová zažiarila v najvýznamnejších operných domoch sveta. Spev sa môže dotknúť duší ľudí. To je to najviac, čo existuje,“ povedala raz v rozhovore Edita Gruberová Jej nečakaný skon minulý rok nás všetkým zaskočil. Okrem koncertov na jej počesť si priaznivci zosnulej divy mohli zaspomínať aj na aukčnej výstave pozostalostnej zbierky Edity Gruberovej vo Viedni. Začiatkom septembra 2022 sa jej pozostalosť dostala najprv na výstavu a neskôr aj na aukciu v známom aukčnom dome Dorotheum vo Viedni, ako sme vás o tom informovali.

Edita Gruberova
Edita Gruberová na Pražskej jari 2012. Zdroj: Pražské jaro – Ivan Malý

Kráľovná belkanta bola aj vášnivou zberateľkou

Edita Gruberová bola nielen výnimočnou divou, opernou speváčkou svetového formátu, ale aj vášnivou zberateľkou. Od notových záznamov a fotografií až po autogramy a maľby zbierala najrôznejšie predmety, ktoré rada vystavovala aj vo svojom dome. Pre Editu Gruberovú boli cenné najmä spomienkové predmety, s ktorými mala osobný vzťah. takým bol napríklad spevník Richarda Straussa, ktorého vlastníctvo si veľmi vážila. Súčasťou pozostalosti sú aj početné javiskové kostýmy a nezvyčajný náhrdelník, ktorý sopranistka nosila len na vystúpenia. Edita Gruberová mala osobitnú záľubu aj  v dielach viedenského maliara Ernsta Fuchsa, ktorého dobre poznala, keďže mu bola neraz aj ako modelka.

Ernst Fuchs, Die Kameliendame (Edita Gruberová in “La Traviata”), 1989 Öl auf Leinwand, 150 x 150 cm
Ernst Fuchs, Die Kameliendame (Edita Gruberová in “La Traviata”), 1989 Öl auf Leinwand, 150 x 150 cm (detail). Zdroj: Dorotheum Wien

Ministerstvo kultúry SR uvoľnilo prostriedky na nákup časti pozostalosti

Edita Gruberová si svojím talentom a operným umením získala srdcia milovníkov a milovníčok opery po celom svete. Pre Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky bolo dôležité získať predmety, ktoré boli späté so životom a kariérou Edity Gruberovej. Hoci ona ostane navždy živou vďaka svojmu pôsobeniu, predmety z jej života nám pomôžu uchovať jej vzácnosť vo väčšej celistvosti. Nielen ako ministerka kultúry, ale aj ako žena som nesmierne rada, že Slovensko sa vo svete zviditeľnilo aj vďaka jej dielu,“ povedala Natália Milanová, ministerka kultúry SR. Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky uvoľnilo v tejto súvislosti finančné prostriedky vo výške 20 000,- € pre zbierkotvorné inštitúcie vo svojej pôsobnosti – Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav. Tie sa v dražbe uchádzali o vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu podľa oblasti svojho výskumu.

O pozostalosť poprednej slovenskej sopranistky malo záujem aj Ministerstvo kultúry

Edita Gruberová predstavuje poprednú osobnosť svetovej opernej scény. Jej pozostalosť je pre nás cenná a zároveň zaujímavá aj z pohľadu dokumentácie Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorú v SNM spracováva novo založené Dokumentačné centrum slovenského vysťahovalectva,“ uviedol Branislav Panis, generálny riaditeľ SNM. „Edita Gruberová, ktorá patrila k svetovej opernej špičke, na najvyššej úrovni reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie. Je pre nás nesmiernym prínosom, že sme mohli získať niektoré unikátne kostýmy a predmety múzejnej hodnoty, ktoré sprevádzali jej jedinečnú umeleckú kariéru, “ doplnila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu.

Časť z nej získali v online aukcii Divadelný ústav aj Slovenské národné múzeum

Slovenské národné múzeum a Divadelný ústav sa zúčastnili online dražby aukčného domu Dorotheum 8. septembra 2022. Z pozostalosti sa im podarilo vydražiť predmety kultúrnej hodnoty. Získali koncertné róby, divadelný kostým, odevné doplnky, šperky, ale aj portrétnu fotografiu či secesný notový stojan. Do rúk sa im dostali ocenenia za umelecký prínos a reprezentáciu Slovenska a Rakúska v zahraničí. Tie patria do súboru 8 medailí a plakiet. Sú medzi nimi aj štátne vyznamenania Rad bieleho dvojkríža II. triedy a Medailu prezidenta SR.

Zdroj: Dorotheum, Divadelný ústav

Redakciu informovala Jana Dugasová, PR & marketing Divadelný ústav

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »