Novinky

Vo štvrtok debutuje v Redute po boku Slovenskej filharmónie Hossein Pishkar

Hossein Pishkar

Vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 hod. zaznie v bratislavskej Redute populárny program. Diela Modesta Petroviča Musorgského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibelia uvedú v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar sa so Slovenskou filharmóniou predstaví po prvýkrát.

Hromnice oslávite v Bratislave atraktívnym koncertom v znamení debutu so Slovenskou filharmóniou. Na úvod Populárneho koncertu zaznie Noc na lysej hore Modesta Petroviča Musorgského. V tomto diele skladateľ spracováva tému sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave  Rimského-Korsakova. Nasledovať bude Orchestrálna suita č. 2 C dur, op. 53 Piotra Iľjiča Čajkovského. Jej autora k skomponovaniu inšpirovalo narodenie dieťaťa bratovej dcéry. Program večera v Redute uzavrie Symfónia č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia, ktorú skladateľ skomponoval na objednávku fínskej vlády v roku 1915 k svojim 50. narodeninám. Jean Sibelius piatu symfóniu v deň svojich narodením, 8. decembra, uviedol v premiére.  Koncert, ako sme avizovali v aktuálnom prehľad Kam za kultúrou, zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi.

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »