Novinky

Vo štvrtok debutuje v Redute po boku Slovenskej filharmónie Hossein Pishkar

Hossein Pishkar

Vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 hod. zaznie v bratislavskej Redute populárny program. Diela Modesta Petroviča Musorgského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibelia uvedú v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar sa so Slovenskou filharmóniou predstaví po prvýkrát.

Hromnice oslávite v Bratislave atraktívnym koncertom v znamení debutu so Slovenskou filharmóniou. Na úvod Populárneho koncertu zaznie Noc na lysej hore Modesta Petroviča Musorgského. V tomto diele skladateľ spracováva tému sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave  Rimského-Korsakova. Nasledovať bude Orchestrálna suita č. 2 C dur, op. 53 Piotra Iľjiča Čajkovského. Jej autora k skomponovaniu inšpirovalo narodenie dieťaťa bratovej dcéry. Program večera v Redute uzavrie Symfónia č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia, ktorú skladateľ skomponoval na objednávku fínskej vlády v roku 1915 k svojim 50. narodeninám. Jean Sibelius piatu symfóniu v deň svojich narodením, 8. decembra, uviedol v premiére.  Koncert, ako sme avizovali v aktuálnom prehľad Kam za kultúrou, zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi.

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »