Novinky

Vo štvrtok debutuje v Redute po boku Slovenskej filharmónie Hossein Pishkar

Hossein Pishkar

Vo štvrtok 2. februára 2023 o 19:00 hod. zaznie v bratislavskej Redute populárny program. Diela Modesta Petroviča Musorgského, Piotra Iľjiča Čajkovského a Jeana Sibelia uvedú v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar sa so Slovenskou filharmóniou predstaví po prvýkrát.

Hromnice oslávite v Bratislave atraktívnym koncertom v znamení debutu so Slovenskou filharmóniou. Na úvod Populárneho koncertu zaznie Noc na lysej hore Modesta Petroviča Musorgského. V tomto diele skladateľ spracováva tému sabatu čarodejníc počas svätojánskej noci. Pôvodný vokálno-inštrumentálny projekt sa nikdy nepodarilo zrealizovať, dielo preslávila až fantázia pre orchester v úprave  Rimského-Korsakova. Nasledovať bude Orchestrálna suita č. 2 C dur, op. 53 Piotra Iľjiča Čajkovského. Jej autora k skomponovaniu inšpirovalo narodenie dieťaťa bratovej dcéry. Program večera v Redute uzavrie Symfónia č. 5 Es dur, op. 82 Jeana Sibelia, ktorú skladateľ skomponoval na objednávku fínskej vlády v roku 1915 k svojim 50. narodeninám. Jean Sibelius piatu symfóniu v deň svojich narodením, 8. decembra, uviedol v premiére.  Koncert, ako sme avizovali v aktuálnom prehľad Kam za kultúrou, zaznie v naštudovaní mladého iránskeho dirigenta. Hossein Pishkar už ako dieťa vynikal v hre na perzskom strunovom nástroji tar, neskôr v kompozícii a hre na klavír. Po získaní prestížnej Deutscher Dirigentenpreis sa rozbehla jeho dirigentská kariéra. Spolupracuje s mnohými európskymi koncertnými a opernými domami a hudobnými festivalmi.

Foto/Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografiu poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »