Novinky

Kam za kultúrou na prelome augusta a septembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Kam za kultúrou

Posledný prázdninový týždeň je tu, a tak nastáva ten správny čas na ďalšie pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Zamierte do Banskej Bystrici, kde na vás čakajú oslavy SNP s atraktívnym programom či oslava Dňa ústavy SR so Svätoplukom v Opere SND. A to nie je všetko. Kam za kultúrou? Pozriete sa s nami na čerstvé a obsahovo "nadupané" TIPY pre posledný týždeň letných prázdnin.

V kalendári kultúrnych podujatí je rušno počas celého leta. Je tak vďaka kultúrnym letám, ktoré slovenské mestá a obce predsa len – i napriek škrtom – svojím obyvateľom i návštevníkom ponúkajú. No zároveň k bohatej ponuke v kultúre prispievajú aj letné festivaly. Tradičné i novučičké. A, samozrejme, svojou troškou prispievajú aj koncerty všetkých žánrov, slovenské múzeá i galérie atraktívnymi podujatiami, výstavami či expozíciami. Tým väčšmi je tomu tak počas tohto týždňa, kedy na nás čakajú dva štátne sviatky, ktoré hodno osláviť! Okrem nich sa Slovenskom nesie festivalová nálada a nechýbajú početné koncerty. Kam za kultúrou na prelome augusta a septembra 2023?

V znamení oslavy 79. výročia SNP

Tohtoročné oslavy Slovenského národného povstania patria k TOP tipom Kam za kultúrou. V štátny sviatok bude areál Múzea SNP v Banskej Bystrici prístupný širokej verejnosti zdarma po celý deň. Program začína už od 10.00 hod. pietnou spomienkou spojenou s kladením vencov pri Pamätníku SNP. Zároveň, v tom istom čase, sa začína aj tradičná prehliadka Ozbrojených síl SR. V hlavnom programe sa môžete tešiť na bohatý hudobný program. Podujatie tento rok prinesie vystúpenia folklórnej skupiny Marína, jazzového kráľa Petra Lipu či Kataríny Knechtovej. Na záver programu slávnostného podujatia vystúpi o 19.00 hod. aj Štátna opera. Pod taktovkou Jána Procházku sa za sprievodu Zboru a orchestra Štátnej opery predstavia sólisti Patrícia Malovec, Katarína Procházková, Šimon Svitok a Ivan Zvarík.

Program oslavy SNP 2023 / Kam za kultúrou

Bohatý sprievodný program

Ako sme už avizovali, čakajú vás i ďalšie aktivity. Medzi nimi to bude dobový vojenský tábor klubov vojenskej histórie, prezentácia Vojenského historického ústavu či činnosti Múzea SNP. Potešia vás i diaľkovo riadené modely. V sprievodnom programe to ďalej budú športové aktivity VŠC Dukla Banská Bystrica, ukážky športového klubu Dracula Gym a vystúpia aj sokoliari zo skupiny Biatec.

Deň ústavy so Svätoplukom

Prvého septembra slávime ďalší štátny sviatok: Deň ústavy SR. Majestátnu oslavu chystá Opera SND, ktorá v tento deň nasadila výnimočný repertoárový klenot – Suchoňovho Svätopluka. Monumentálna historická opera nie je len sondou do dávnej slovanskej minulosti, ale aj presvedčivou hudobnou drámou so zaujímavým vnútorným svetom hlavných postáv. Vládca Svätopluk má pred sebou dilemu: postaviť sa za novú kresťanskú budúcnosť alebo ustúpiť pohanom, nasledovať odkaz Rastislava alebo sa držať moci za každú cenu? Jeho vnútro je sužované i osobnou drámou panovníka, ktorý sa na ceste k moci dopustil ťažkých morálnych deliktov. Zmierenie s Bohom i vlastným svedomím prichádza ako vyvrcholenie drámy na záver v podobe prorockej panovníckej múdrosti a zhovievavosti.

Nová inscenácia režiséra Romana Poláka však otvára aj témy, ktoré rieši súčasná spoločnosť. Postavíme sa za slobodu a udržateľnú budúcnosť alebo ustúpime tým, ktorí nevidia ani niekoľko krokov dopredu? Zásadná historická téma v novej, vizuálne silnej a filozofickej koncepcii.

S hviezdnym obsadením nielen na štátny sviatok

V titulnej úlohe sa predstaví výnimočný slovenský basista Peter Mikuláš. Počas oboch predstaví v ďalších úlohách vystúpia Daniel Čapkovič, Ondrej Šaling, Peter Račko, Pavol Remenár, Jolana Fogašová, Tomáš Juhás, Monika Fabianová, Michaela Kušteková, Adriana Banásová, Michal Onufer, Filip Tůma a ďalší.

Predstavenie historickej hudobnej drámy Eugena Suchoňa Svätopluk sa okrem 1. septembra uskutoční aj v prvú septembrovú nedeľu (3. septembra 2023). Toto predstavenie venuje Slovenské národné divadlo emeritnej sólistke Opery SND pani Ľubici Rybárskej, ktorá bola v predchádzajúcej inscenácii tejto opery skvelou predstaviteľkou postavy Ľutomíry.

Kam za kultúrou? Slovensko v znamení festivalov

Festivalová nálada pokračuje aj v záverečný týždeň letných prázdnin. Na svoje si prídu milovníci organového umenia, vážnej hudby v príťažlivom duchu, ale aj iných žánrov. Organové umenie rezonuje po celom Slovensku od Bratislavy cez Banskú Bystricu až po Humenné. Pokračujú však festivaly Hortus Artis i Podunajský komorný festival. Vracajú sa Helfest či Symfónia umenia i obľúbený festival Dni majstrov ÚĽUV.

Svätomartinská katedrála stále festivalová

XIV. ročník medzinárodného festivalu Katedrálny organový festival Bratislava pod záštitou Bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského pokračuje aj počas tohto týždňa svojím programom. Obyvateľom a návštevníkom hlavného mesta prináša koncerty medzinárodne uznávaných interpretov organovej hudby. Tentoraz sa okrem tradičného dejiska – Katedrály sv. Martina stane festivalovým dejiskom i kostol v Lamači.

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

Vo štvrtok 31. augusta 2023 sa v katedrálnom chráme predstaví nemecký organista Markus Eichenlaub. Laureát významných ocenení z medzinárodných súťaží (vrátane prvej ceny na „International Schnitger Competition“ v Alkmaare) s bohatou diskografiou je katedrálnym organistom v najväčšom románskom kostole na svete, v katedrále v Speyeri.  Jeho rušná koncertná kariéra ako sólistu a korepetítora renomovaných vokálnych a inštrumentálnych sólistov sa rozvíja predovšetkým v Európe a USA. Pre koncert v Bratislave, ktorý nazvali Symphonisch mit Flötenuhr, si pripravil program z diel H. Fryklöfa, J. Haydna či Maxa Regera.

Netradične je i Lamač dejiskom Katedrálneho organového festivalu

Netradične sa dejiskom tohto festivalu v nedeľu (3.9.2023) o 15:00 hod. stane Kostol sv. Margity v Lamači. Predstaví sa na ňom mladý slovenský organista Matúš Maraček. Absolvent hudobnej pedagogiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre v organovej triede Mareka Štrbáka momentálne študuje na Súkromnom konzervatóriu v Nitre u Mareka Štrbáka a na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni v organovej triede prof. Pier Damiana Perettiho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Múzeum SNP pripravuje celoštátne oslavy 79. výročia SNP v Banskej Bystrici
Múzeum SNP pripravuje celoštátne oslavy 79. výročia SNP v Banskej Bystrici

Získal viacero ocenení v národných i medz­inárodných súťažiach (Nitra, Ružomberok, Hradec Králové a iné). Zúčastnil sa majstrovských interpretačných kurzov pod vedením renomovaných profesorov a interpretov. Okrem pravidelnej koncertnej činnosti na Slovensku i zahraničí (Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko) sa venuje tiež organologickej a organárskej činnosti. Pre svoj recitál si vybral program z diel Maxa Regera, Dietericha Buxtehudeho, Felixa Mendelssohn-Bartholdyho, Johanna Sebastiana Bacha a Oliviera Messiaena. Vstup na tento koncert je voľný.

Organové Piešťany i Banská Bystrica

Ďalším koncertom pokračuje v Banskej Bystrici aktuálna, v poradí 11., edícia festivalu Vivat vox organiv stredu 30. augusta 2023. Do evanjelického kostola na Lazovnej ulici prinesie nemecký organista Markus Eichenlaub program Hudby zo Speyeru (Musik aus Speyer).

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Sacra Samariensis 2023 / Kam za kultúrou
Odštartoval festival Musica Sacra Samariensis

V Kam za kultúrou pokračujeme aj ďalšími tipmi pre priaznivcov organového umenia. Organové a hudobné produkcie na vysokej umeleckej úrovni s umelcami z celého sveta pravidelne prináša prestížny medzinárodný festival Organové dni v Piešťanoch. Aj na prelome augusta a septembra 2023 nás v rámci jeho 24. ročníka v Dome umenia SF v Piešťanoch čaká ďalší festivalový koncert. Štvrtok, 31. august 2023 vystúpi s programom z diel skladateľov ako J. S. Bach, F. Mendelssohn, E. Gigout, E. Torres, L. Boëllmann či L. J. A. Lefébure-Wély profesor hudby na konzervatóriu Joaquína Villatora a organista katedrály v Jereze, Angel Hortas. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Za klasikou v znamení organu a hlasu aj na východné Slovensko

V Kam za kultúrou nevynecháme ani festivalové dianie na východnom Slovensku. Prvým z nich, na ktorý odporúčame zavítať, je festival Organové dni Jozefa Grešáka v Bardejove. Podujatie pokračuje ďalším koncertným stretnutím už tento týždeň. V utorok 29. augusta 2023 návštevníkom sprostredkuje spoločné vystúpenie poľského organistu Krzysztofa Urbaniaka a kanadskej sopranistky, sólistky montrealskej opery, Karoline Podolak. Program zostavili s dielami W. A. Mozarta, F. Mendelssohn-Bartholdyho, C. Francka, J. S. Bacha či s Pie Jesu z Faurého Rekviem. A ani tento koncert neopomenie tradíciu – uviesť jedno z diel Jozefa Grešáka. Z jeho Organovej knihy pre Ivana Sokola uvedie poľský umelec Lento.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu
Sperger Duo pozýva na cestu poznávania klenotov českého romantizmu

S totožným programom sa obaja umelci predstavia aj na ďalších dvoch festivaloch. V stredu 30. augusta 2023 vystúpia na festivale Humenské organové dni Štefana Thomána. Dejiskom koncertu bude už tradične Rímskokatolícky kostol Všetkých svätých. Ďalšie ich spoločné vystúpenie s týmto programom bude na festivale Michalovský organ. Uskutoční sa v Rímskokatolíckom kostole Narodenia Panny Márievo štvrtok 31. augusta 2023.

Záhrada umenia pokračuje aj počas posledného prázdninového týždňa

Len o organovom umení to v kultúre počas najbližších rozhodne nebude. V Kam za kultúrou mapujeme celé leto koncerty letného openairu v Záhrade Domu Albrechtovcov v Bratislave. Festival Hortus Artis pomaly nabieha do svojho finále. Predposledný koncert je už „na spadnutie“. Uskutoční sa v nedeľu 3. septembra 2023. Prvá septembrová nedeľa o 17:00 hod. prináša koncert s názvom INSPIRATIONS.

Zaznie v podaní Spectrum Quartett v zložení huslistov Jána Kružliaka a Miroslava Vilhana, violistu Petra Dvorského a violončelistu Branislava Bielika. Spectrum Quartett uvedie sláčikové kvartetá Vladislava Šarišského, Lucie Chuťkovej a Steva Reicha, kde sa z nich opäť stanú protagonisti epického rozprávania. Program je tiež dialógom medzi súčasnou slovenskou tvorbou s výraznými prvkami minimal music a tvorbou spolu-otca minimal music Steve Reicha. Z jeho diela zaznie Different Trains pre sláčikové kvarteto a záznam, ktoré pôvodne napísal pre mg pás.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Dunajom inšpirovaný festival hudby aj s prednáškou

Počas posledného prázdninového týždňa si v Kam za kultúrou pripomeňme, aké podujatia nachystal Podunajský festival komornej hudby. Je pomerne mladým podujatím v kalendári kultúrnych podujatí. A hoci píše svoj štvrtý ročník, dýcha atmosférou vzájomnosti, hodnotnými dielami a radosťou z kvalitnej interpretácie vážnej hudby. Tento týždeň ponúkne koncert pre milovníkov opery i večer s prednáškou o Felixovi Mendelssohnovi-Bartholdym. A samozrejme, na návštevníkov čaká aj hudobný zážitok. 

Sviatočný deň strávte s Felixom Mendelssohnom-Bartholdym v Dunajskej Strede

Program festivalu pokračuje aj v štátny sviatok, v utorok 29. augusta 2023. O 19:00 hod. sa ďalším festivalovým dejiskom stane, ako sme avizovali, Žitnoostrovské múzeum v Dunajskej Strede. Na programe je ponajprv prednáška hudobného historika a prezentátora Ádáma Bőszeho. Témou bude Felix Mendelssohn-Bartholdy, o ktorom sa humorne a obsažne čo-to nové dozviete. Následne podujatie doplní hudobná časť. V nej zaznie majstrovské Okteto Es dur op. 20 Felixa Mendelssohna Bartholdyho (1809 – 1847), ktoré napísal len ako 16-ročný v roku 1825. Medzi interpretmi bude aj huslista, nositeľ Ceny F. Liszta a ceny Emmy, koncertný majster Symfonického orchestra Maďarského rozhlasu Vilmos Oláh. Okrem neho sa predstavia huslista László Nyári, violisti Róbert Lakatos Tamás Cseh či violončelista Ottó Kertész. Vstupenky na toto podujatie zakúpite TU.

Podunajský festival komornej hudby 2023 / Kam za kultúrou
Podunajský festival komornej hudby štartuje už o pár dní. Čo prinesie?

Myslia aj na milovníkov opery

Hneď na druhý deň, v poslednú augustovú stredu (30.8.2023) večer o 19:00 hod. sa uskutoční v poradí štvrtý festivalový koncert. Tentoraz bude dejiskom Koncertná sieň Základnej umeleckej školy Jozefa Janigu. Na koncerte zaznejú úpravy z opier a diela komornej hudby. V programe vystúpi Opera Trio, ktoré tvoria Tünde Kevicky, Katalin Kollár a Andrea Kovács Nagy – finalistky 10. ročníka súťaže televízie Česko-Slovensko má talent. Spevácke trio bude sprevádzať rodinné Tamás Cseh Trio. To vystúpi v zložení huslista Tamás Cseh, klaviristka Hiromi Cseh Ishiguri a kontrabasista Sándor Cseh. Vstupné je dobrovoľné. Výťažok použijú organizátori na obnovu nástrojového parku ZUŠ Jozefa Janigu Veľký Meder.

Tretí ročník multižánrového festivalu v Ružinove začína. Symfónia umenia s TOP podujatiami

V Kam za kultúrou neopomenieme ani medzinárodný multižánrový festival Symfónia umenia, ktorý prináša Mestská časť Bratislava – Ružinov. Počas tretieho ročníka ponúkne festival 10 koncertov, ktoré nadchnú milovníkov veľkého orchestrálneho zvuku, komorných koncertov, džezu, swingu, ale i filmu či výtvarného umenia. Festival oficiálne otvorí 31. augusta 2023 umeleckú sezónu Bratislavy v Hoteil Sheraton galavečerom – Letným bálom Symfónie umenia. Netradičné podujatie bude plné hudby, zábavy a stretnutia milovníkov umenia. Exkluzívnym hosťom bálu bude svetovo uznávaný tenor José Cura.

Vlastný otvárací koncert festivalu sa uskutoční v piatok 1. septembra 2023.  Pradiareň 1900 sa stane kulisou výnimočného podujatia. Po prvý raz vystúpi na Slovensku svetovo preslávený tenor Rolando Villazón za sprievodu Slovenskej filharmónie.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Sobota 2. septembra 2023 ponúkne na festivale swingový koncert. Jeho interpretmi budú Matt Dusk a Rozhlasový Big Band Gustava Broma pod taktovkou Vlada Valoviča. Spoločne vás v Pradiarni 1900 vezmú na cestu do čias elegancie a ikonického Las Vegas roku 1966. Aj prvá septembrová nedeľa bude v Pradiarni 1900 veľkolepá. Čaká vás večer plný hitov Karola Duchoňa tak ako ste ich ešte nezažili. V grandióznych symfonických aranžmánoch skladateľky Ľubice Čekovskej a so štyrmi veľkými hlasmi operných sólistov Martina Gyimesiho, Karol Csina, Titusza Tóbisza a Jiřího Rajniša to bude výnimočný zážitok. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Bratislava v znamení folklóru

Festivalový prehľad aktuálneho vydania Kam za kultúrou ukončíme tipom v znamení folklóru. Tým je obľúbený festival Dni majstrov ÚĽUV, ktorý sa uskutoční počas prvého septembrového víkendu v dňoch 2. – 3. septembra 2023. Jeho dejiskom bude Hviezdoslavove námestie, Rybné námestie a Panská ulica pred Bibianou v bratislavskom Starom Meste.  Do Bratislavy prináša ľudovú kultúru a remeslá z regiónov Slovenska, krásu ľudových krojov, hudbu, spev ale aj kvalitnú tradičnú kuchyňu. Hudobný kultúrny program a Škola remesiel sú neodmysliteľné sprievodné aktivity festivalu. Festival vytvára pre najlepších regionálnych remeselníkov prestížnu možnosť prezentácie a zároveň pre návštevníkov ponúka priestor pre priamy kontakt s tradíciami, vyskúšaním si remesla a komunikáciou s výrobcom. Aktuálny ročník je venovaný prírodným pletivám.

Mesto pod Zoborom žije hudbou i divadlom

V Kam za kultúrou nevynecháme ani podujatia z programu 3. ročníka Festivalu hudby a divadla v Nitre – LABYRINTFEST Nitra. Koná sa priamo pod Nitrianskym hradom v dňoch od 29. augusta do 4. septembra 2023. Tešiť sa môžete na atraktívne vystúpenia hudobných legiend, divadla i performance. Vstupenky na celý festival zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Horor
Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Programový prehľad? Všetko na jednom mieste!

Prvý festivalový večer – utorok 29.8.2023 o 19:00 hod. prinesie vystúpenie českej vokálnej formácie 4 Tenoři, ktorý sympaticky poslucháčov prevádza klasikou, crossoverom, popom, piesňami Karla Svobodu i muzikálovými hitmi. Pokáč zavíta pod Nitriansky hrad v stredu večer a skupina Desmod odohrá svoj večerný koncert v posledný augustový večer.

Piatok večer prinesie vystúpenie Márie Čírovejprvá septembrová sobota zase exkluzívny letný koncert prvej dámy českého soulu Marie Rottrovej s Bigbandom Septet Plus Orchestra.

Galakoncert kráľovnej českého soulu

Sobotňajší galakoncert českej hudobnej ikony, Marie Rottrovej, známej ako „Lady Soul“ bude výnimočným zážitkom. Legendárna speváčka vystúpi v sprievode Bigband Septet Plus Orchestra. Počas galakoncertu zaznejú okrem osvedčených hitov a pesničiek zo začiatku ich kariéry, zaznejú aj piesne, ktoré ju vyniesli na pomyselný Olymp. Môžete sa teda tešiť na hudobné klenoty ako napr.: Lásko voníš deštěm, Ten vůz už jel, Skořápky ořechů, Markétka, Zřejmě letos nikde nejsou kytky, S tím bláznem si nic nezačínej, a mnoho ďalších piesní.

Ako predkapela na koncerte vystúpi slovenská speváčka, textárka a hudobníčka Jana Krištof Lehotská so svojou kapelou. Predstaví vám svoj nový koncertný program, vyskladaný z tých najlepších skladieb z jej albumov Sny a Dotyky slov.

Nedeľa i prvý septembrový pondelok v znamení divadla

LABYRINTFEST prinesie v prvú septembrovú nedeľu na Námestie Jána Pavla II. pod Nitrianskym hradom humoristicko-satirický program. Tým je KABARET TEATRO TATRO. Je pokusom o návrat do čias, keď kabaret bol miestom bujarej zábavy, ale aj miestom, kde vznikali nové smery v umení. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vašo Patejdl
Smutná správa: v sobotu nás opustila hudobná legenda Vašo Patejdl

Pondelok 4.9.2023 sa od 19:30 hod. môžete tešiť na inscenáciu – Anna Polívková – PROSLOV. V nej sa sympatická česká herečka vo svojej show s humorom a sebairóniou zamyslí, či sa treba za každým vyjadriť, alebo by bolo lepšie mlčať. Príbeh rozvíja okolo slávnostného večera, pri ktorom získala ocenenie.  Mala by rečniť, povedať niečo naozaj dôležité, zásadné, ovplyvniť svet, prebudiť ľudstvo… Ale ako? A je to vôbec možné? A máme sa o to snažiť? Bude to iste zaujímavé!

Kam za kultúrou? Na východné Slovensko za festivalmi aj iných žánrov

V Kam za kultúrou nesmieme opomenúť ani východné Slovensko. Tu máme pre vás dvojicu tipov pre vyznávačov iných žánrov ako vážnej hudby. Prvým z nich je medzinárodný narodeninový festival kapely Heľenine Oči pod názvom HELFEST 2023. Už tento týždeňzaháji svoj prvý ročník 2. septembra 2023 na Letnom kúpalisku Delňa v Prešove.

Heľenine Oči / Langoš
Heľenine Oči. Zdroj: Archív Heľenine Oči

Keď kapela oslavuje narodeniny

Pre pilotný ročník hudobného festivalu HELFEST si kapela Heľenine Oči pripravila celodennú hudobnú oslavu svojich narodenín. K nej si prizvala slovenských i zahraničných účinkujúcich, ktorí sa predstavia až na šiestich pódiách! Počas divokej párty sa okrem oslávencov predstavia kapely Zdob si Zdub, Horkýže Slíže, N.O.H.A., Medial Banana, Slobodná Európa, TABU, 16-členné zoskupenie Dirty Shirt & Transylvanian FolkCore Orchestra, BijouTerrier, Ultrazvuk, Zverina, Hrdza, Saprophyte, IONS, duo Malalata známe z akcií Balkan Bashavel. Medzi účinkujúcimi bude i prešovské zoskupenie BDHS – Blikajúci dychový hudobný systém a ďalší. Návštevníci sa tiež môžu tešiť na živé vystúpenie úspešnej komickej dvojice Lužifčák či live verziu relácie Inkognito (Michal Hudák, Juraj Šoko Tabaček, Marián Čekovský, Tomáš Hudák) na Jojka Story Stage. Chýbať nebudú tanečné párty ktoré ukončia program na 5tich pódiách. Súčasťou festivalu bude veľkolepý pivný stan Svijany Pub, ktorý návštevníkom poskytne 21 druhov piva, bohatú ponuku gastra a mnohé ďalšie programové vychytávky. Vstupenky v sieti GoOut.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Giacomo Agostini
Motocyklová legenda Giacomo Agostini: Túžim navštíviť Prahu i Tatry

Hudbe patrí aj Domaša

Druhým festivalovým TOP tipom v aktuálnom Kam za kultúrou sú aj podujatia festivalu HUDBA ŽIJE DOMAŠA. Festival, ktorý sa teší prívlastku najväčšieho hudobného podujatia na východnom Slovensku, píše svoj siedmy ročník. Ako tradične, uskutoční sa na jazere DOMAŠA v termíne od piatku 31.8. do soboty 1.9.2023. Tešiť sa môžete na špičku slovenskej hudobnej scény. V line upe sú mená účinkujúcich ako Kontrafakt, Separ, Gleb, Nerieš, Tina, Samey, Dalyb, Majk Spirit, Radikal Chef, Pil CAlan Murin. Zažijete jedinečnú atmosféru tohto hudobného sviatku. Vstupenky v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Le Nuove Musiche / Kam za kultúrou
Le nuove musiche opäť v Nemecku

Kam za kultúrou? Na koncerty pomimo festivalov

V prehľade TOP tipov kultúrnych podujatí nechýbajú ani koncerty pomimo festivalov. Na svoje si prídu priaznivci klasiky i ďalších hudobných žánrov. Ak obľubujete diela starých majstrov, zájdite v prvú septembrovú sobotu (2.9.2023) do Moyzesovej sieni v Bratislave. Solamente naturali – renomovaný súbor starej hudby – uvedie s Vocale Ensemble SoLa Kantáty Johanna Sebastiana Bacha a Johanna Davida Heinichena. Koncert povedie americký lutnista, dirigent a rešpektovaný špecialista na barokovú operu Stephen Stubbs, ktorý pôsobil 30 rokov v Európe, kde bol o. i. profesorom na Hochschule für Künste v Brémach a patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti starej hudby posledných dekád. Je držiteľom Grammy v kategórii „Best Opera Recording 2015“ a piatich nominácií na toto prestížne ocenenie.  Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Solamente naturali
Solamente naturali

Senzáciou pre koniec leta bude aj jedinečné spojenie dvoch svetovo známych mien a hviezd 70-tych až 90-tych rokov. Bonnie Tyler a Chrisa Normana sa predstavia na ich exkluzívnom spoločnom dvojkoncerte v Nitre a Košiciach. Do Nitry zavítali v poslednú augustovú nedeľu a do Košíc prídu presne 29. augusta 2023.

Jedna noc – dve svetové megahviezdy

Predskokanom má byť aj v košickom Amfíku v čase medzi 18:00 – 18:45 hod. Peter Nagy. O 19:15 až do 20:30 hod. štafetu preberá Bonnie Tyler & Band. Bonnie Tyler priniesla svetu niekoľko známych megahitov, ktorým vládnu najmä skladby It’s a Heartache, Holding Out For A Hero a najmä absolútny a všade známy megahit Total Eclipse Of The Heart.  

Košický amfiteáter v čase 21:00 – 22:30 ovládne Chris Norman & Band. Chris Norman je známy predovšetkým zo svojho sólového pôsobenia po odchode zo SMOKIE – ale i vďaka tejto mimoriadne úspešnej a hity chrliacej mašine. Poznávacím znamením Chrisa je jeho charizma, jeho nezameniteľný chrapľavý vokál a vystúpenia plné energie. Obrovská popularita z čias SMOKIE a nasledovne sólovej kariéry, mu zaručujú aj dnes obrovskú fanúšikovskú základňu.

Výpočet hitov SMOKIE je na dlhý zoznam, ale nik nemôže povedať, že by snáď nepoznal Living Next Door to Alice, I’ll Meet You at Midnight, Needles and Pins Mexican Girl, Don’t Play Your Rock ‘n’ Roll to Me či sólové trháky Midnight Lady, Some Hearts Are Diamonds alebo duet so Suzi Quatro – Stumblin’ In. Vstupenky zoženiete na Ticketportal.sk.

Kam za kultúrou v Žiline a v Šuranoch?

Parkovisko Domu Techniky v Žiline sa 31. augusta 2023 večer stane dejiskom koncertu legendárnej kapely INEKAFE. Počas celej svojej 27-ročnej histórie (1995 – 2022) vydali 14 hudobných nosičov, 37 singlov, pričom zatiaľ posledným je Málo z decembra 2021.
Ich chytľavé pesničky ako Ráno, Ružová záhrada, Ďakujeme Vám, Úspešne zapojení, Vianoce, Špinavé objatie, 090x, Kašovité jedlá, Právo na šťastie, Spomienky na budúcnosť a desiatky ďalších si spievajú už dve generácie ľudí a dlhodobo patria k headlinerom akýchkoľvek podujatí… Vstupenky v sieti Predpredaj.sk

V piatok 1. septembra 2023 sa v Šuranoch predstaví ďalšia stálica slovenskej hudobnej scény – kapela Polemic. Tento koncert bude zavŕšením pekného rodinného dňa s Dúhalkou, G-shock run a bohatou ponukou sprievodného programu. Brány amfiku sa otvárajú o 20:00 hod., začiatok koncertu je 20:30.  Vstupenky v sieti Ticketportal.

Nevynecháme ani Bojnice

Počas celého leta si svoje miesto v prehľadovke Kam za kultúrou nachádzal Bojnický zámok. Tak tomu bude aj teraz. V utorok večer o 20:00 hod. sa vydáte na Cestu slovenskou históriou, s ktorou vás zábavným spôsobom oboznámi šermiarsko-divadelná spoločnosť Via Historica. Po divadelnom predstavení, ktoré sa odohráva v Huňadyho sále, si môžete poprezerať priestory rodinnej hrobky, francúzskeho parku a prírodnej travertínovej jaskyne priamo pod zámkom. Streda a štvrtok večer zase budú patriť tradičných Večerným prehliadkam. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Rozprávkový Bojnický zámok plný tajomstiev

Streda na zámku už tradične patrí deťom. Rozprávkové, interaktívne predstavenie s pesničkami tu bude aj v poslednú prázdninovú stredu, 30. augusta 2023. Divadelná spoločnosť vyrozpráva príbeh jedného kráľovského šaša, ktorý sa každú noc budí na rôzne zvuky v hrade a bojí sa čo i len nos vystrčiť spod prikrývky. Ale nebojte sa, príbeh nie je o strachu. Práve naopak. Je o odvahe, nebojácnosti a hlavne o tom, ako sa prestať báť bubákov. Predstavenie je vhodné pre všetky deti do 100 rokov a začína sa v štandardných termínoch (o 11:00 a 15:00 hod.). 

Ďakujeme za Vašu pozornosť a priazeň a veríme, že sme vás i tentoraz opäť inšpirovali. Pre ďalšie zaujímavé informácie o dianí v kultúre či ďalšie zaujímavé tipy a články z oblasti histórie a umenia sledujte naše stránky.

Zdroj: Albrecht forum, o.z., BKIS, Dom umenia SF Piešťany, Hudobné centrum, Katedrálny organový festival Bratislava,  MCK Bardejov, MCK Humenné, MCK Michalovce, Múzeum SNP, Podunajský komorný festival, Predpredaj.sk, SND,  SNM – Múzeum Bojnický zámok, Štátna opera, Ticketportal, ÚĽUV, Vivat vox organi, VIVIEN

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »