Novinky

Česko-Slovensko v slzách: v sobotu nás opustila hudobná legenda Vašo Patejdl

Vašo Patejdl

Počas soboty obletela Českú i Slovenskú republiku veľmi smutná správa. Smúti rodina, kolegovia, umelci, politici i bežní ľudia. V skorých hodinách nás totiž po krátkej chorobe vo veku 68 rokov opustil výnimočný človek, vynikajúci hudobník, skladateľ, textár a spevák Václav, známejší ako Vašo Patejdl. Patril k zakladajúcim členom skupiny Elán, ktorej právo patrí titul snáď najslávnejšej skupiny na česko-slovenskom hudobnom trhu. S úspechom sa presadil ale aj na sólovej dráhe. Ovplyvnil mnoho generácií, a to nielen kultovými rockovými hitmi či baladami, alebo muzikálmi, ba aj tvorbou pre deti.

Správu o náhlom úmrtí fenomenálneho hudobníka priniesla na svojich sociálnych sieťach skupina Elán, ktorej zakladajúcim a dlhoročným členom bol zosnulý legendárny hudobník. V budúcom roku sa chystala na turné, aby hudbou oslávili 70. narodeniny dvoch ústredných členov a pilierov legendárnej skupiny,  Joža Ráža i Vaša Patejdla.

Zlodej slnečníc, Ak nie si moja, Nepriznaná, Ja viem, Umenie žiť, Kamarátka Nádej, Dvojčatá, Tanečnice z Lúčnice, Voda, čo ma drží nad Vodou, Kaskadér, Voňavky dievčat či hit Po schodoch, ktorý napísal pre Richarda Müllera. To je len malý výpočet slávnych hitov, ktoré po legendárnom Vašovi Patejdlovi zostali.

Zlodej slnečníc, Ak nie si moja, Nepriznaná, Ja viem, Umenie žiť, Kamarátka Nádej, Dvojčatá, Tanečnice z Lúčnice, Voda, čo ma drží nad vodou, Kaskadér, Voňavky dievčat či hit Po schodoch, ktorý Vašo Patejdl napísal pre Richarda Müllera. To je len malý výpočet slávnych hitov, ktoré po legendárnom hudobníkovi, spevákovi a skladateľovi zostali. Vašo Patejdl mal blízko k mnohým hudobným žánrom. Vyštudoval ako klasický hudobník kompozíciu v triede profesora Alexandra Moyzesa na bratislavskej VŠMU. Hoci na chvíľu vnikol do sveta vážnej hudby či opery ako klavirista, jeho umeleckým domovom sa stal najmä svet poprocku.

Československý BeeGees

Bez pochýb je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov našej pop-rockovej hudobnej scény od 80-tych rokov až do dnešných čias.Jeho hlas pripomínajúci BeeGees mu garantoval jedinečnosť na československej hudobnej scéne. Ako autor, interpret, spevák, inštrumentalista a producent spolupracoval s väčšinou osobností slovenskej a českej populárnej hudby uplynulých troch desaťročí.  Je autorom mnohých hitov i chytľavých balád. Patejdlova kompozičná tvorba je vysoko erudovaná. Na konte mal dvanásť štúdiových albumov, z ktorých tri venoval deťom. Mimochodom, deťom 80-tych a 90-tych rokov sa iste zachovala v pamäti jeho Hudobná škola, ktorú spolu s Patríciou Jariabkovou a handrovým Kukom, ktorú prezentovali aj v rámci relácií Od Kuka do Kuka.

Vašo Patejdl bol známym autorom  filmových soundtrackov, scénickej hudby a hudobne sa podpísal aj pod niekoľko muzikálov. A nesmieme opomenúť ani jeho početné autorské spolupráce s domácimi i zahraničnými interpretmi.

Od gitary ku klávesom

Václav Patejdl, ktorého sme všetci poznali pod menom “Vašo”, sa narodil v Karlových Varoch 10. októbra 1954. Keď mal päť rokov spolu s rodinou sa presťahovali do Bratislavy. Už od raných liet bola jeho záľubou hudba. S prvou kapelou začal ešte počas základnej školy. Neskôr, keď sa táto kapela rozpadla, oslovil svojho spolužiaka z hodín klavíra Joža Ráža. K ním sa pridal Ďuro Farkaš a Zdeno Baláž. Legendárny hudobník Vašo Patejdl začínal ako gitarista v časoch, kedy v popredí svetových skupín ako Beatles či Rolling Stones boli gitary. Až s nástupom Ricka Wakemana a jemu podobných muzikantov sa klavír či klávesy začali v kapelách dostávať na milosť. Spočiatku hrávali v stredoškolských či vysokoškolských kluboch, no koncertovali aj v Bulharsku a Švédsku, aby si zarobili na kvalitnú zvukovú aparatúru. Popri hraní Vašo Patejdl vyštudoval kompozíciu na Vysokej škole múzických umení.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dušan Kaprálik
Do umeleckého neba odišiel Dušan Kaprálik

Vašo Patejdl bol úspešný skladateľ, ktorý mal "čuch" na chytľavé melódie

Vašo Patejdl bol jednou z vedúcich osobností legendárnej skupiny Elán, na hitoch ktorých vyrastali generácie. Nahral s ňou prvé štyri albumy – Ôsmy svetadiel, Nie sme zlí, Elán 3 a Hodina slovenčiny. Na konci roku 1984 z legendárnej skupiny Vašo Patejdl ale odišiel a vydal sa na vlastnú dráhu. Aj tá bola úspešná. Počas nej vydal celkom sedem albumov, niektoré sa dočkali aj anglickej verzie.  V roku 1985 získal striebornú Bratislavskú lýru za pesničku Chlapčenský úsmev. Zložil hudbu k filmu Fontána pre Zuzanu a o rok na to vydal prvý sólový album Chlapčenský úsmev. Rok 1987 mu priniesol zlatú lýru za pesničku Umenie žiť. Do roku 1989 vydal dva ďalšie albumy Lov na city a Mon amour. V roku 1996 obnovil spoluprácu so skupinou Elán. Rok nato vydal album Spovedaj ma zo spomienok.

Na konte má početné spolupráce

Zosnulá legenda spolupracovala autorsky, hudobne aj spevácky na tvorbe viacerých slovenských i zahraničných interpretov. Patrili k ním speváčky Beáta Dubasová, Marika Gombitová, Heidi Janků či Karel Gott. Preslávil sa aj ako skladateľ filmovej hudby piesňami z kultovej Fontány pre Zuzanu.

Skomponoval tiež titulnú pieseň pre slovenskú filmovú komédiu Mŕtvola musí zomrieť. A napríklad podpísal sa i pod hudbu rozprávky Sedem krkavcov. Pre film Cinka Panna zložil skladbu Voľnosť, ktorú naspieval Karel Gott. S ním vydal v roku 2014 album S pomocí přátel. Jednu z pesničiek s názvom Chci tě Karlovi Gottovi zložil Vašo Patejdl s textárom Ľubošom Zemanom. Troma pesničkami autorsky prispel na nový album skupiny Elán Najvyšší čas, ktorý skupina hodlá vydať koncom októbra.

Muzikálom veril

Vašo Patejdl
Vašo Patejdl počas vystúpenia k narodeninám magazínu The Business Soirée. Foto: Silvia Mária Petrovits

Úspešný bol autorsky aj na muzikálovom poli. V Slovenskom národnom divadle mal 3. mája 1991 premiéru detský muzikál Snehulienka a sedem pretekárov, texty napísal Boris Filan. Skomponoval hudbu aj k ďalším muzikálom. Spomeňme z nich detský muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť, muzikály Adam Šangala či Tisícročná včela. Pre české divadlá pripravil hudbu k muzikálu Jack Rozparovač, Don Juan a Alenka v ríši zázrakov. Muzikál Rozparovač hrali dokonca aj v kórejskom Soule či japonskom Tokiu. V bratislavskom divadle Nová scéna mal 10. októbra 2008 premiéru slovenský muzikál s jeho autorskými pesničkami Fontána pre Zuzanu. Ďalší muzikál, ktorý pracuje s legendárnymi veľhitmi skupiny Elán, Ôsmy svetadiel, mal premiéru v tomto divadle 29. októbra 2011.

Vašo Patejdl oslávil aj narodeniny prestížneho periodika The Business Soirée

V júli 2022, po dvoch pandemických rokoch, odohral na letisku v Holíči  v rámci open air festivalu Cibula Fest prvý sólo koncert. V septembri 2022 prišiel spolu s redakciou a pozvanými hosťami osláviť siedme narodeniny prestížneho česko-anglického periodika The Business Soirée v pražskom hoteli Jalta. Nechýbali slávne hity ako Nepriznaná, Voda, čo ma drží nad vodou či Čakám Ťa láska

Ešte v marci tohto roku zložil pre speváčku Beátu Dubasovú pri príležitosti jej 60. narodenín úspešnú pesničku Pierko pravdy. V máji zase prostredníctvom open air tour ožil legendárny príbeh Fontána pre Zuzanu takmer po 40 rokoch od premiéry prvého filmu kultovej trilógie Dušana Rapoša. Príbeh lásky Zuzany a Olina pripomenul scénický muzikál práve s megahitmi Patejdla.

Nečakané úmrtie zasiahlo Českú republiku i Slovensko

V skorých hodinách v sobotu 19. augusta 2023 dotĺklo srdce usmievavého, priateľského človeka, fenomenálneho speváka, excelentného hudobníka a skladateľa, ktorý mal cit, sluch i nos na skvelé melódie. Zomrel nečakane, v kruhu najbližších. Rodine kondolovali tisícky fanúšikov v Českej a v Slovenskej republike, kolegov-hudobníkov i politické a kultúrne špičky.

Verejná rozlúčka bude koncom augusta

Vo svojom prehlásení zverejnila vdova po slávnom Vašovi Patejdlovi aj informáciu o konaní poslednej rozlúčky. Tá sa uskutoční v stredu 30. augusta 2023 o 14:00 hod. v bazilike Nanebovzatia Panny Márie na pražskom Strahove. „Vašo si nesmierne vážil svojich priateľov, ale i fanúšikov a priaznivcov. Možnosť rozlúčiť sa s ním tak budú mať ako jeho najbližší a kolegovia, tak i široká verejnosť, pre ktorú bude vyhradený priestor na nádvorí Strahovského kláštora. Ďakujeme všetkým, ktorí Vašovi venujú tichú spomienku,“ informuje vo svojom vyjadrení manželka Miluše Patejdlová.

Pozostalej rodine – hlavne manželke a deťom, taktiež i kolegom a priateľom vyslovujem v mene redakcie Art & History Magazine i v mene svojom, úprimnú sústrasť! Bolo nám cťou osobne poznať tohto výnimočného človeka, skvelého hudobníka a autora nesmrteľných hitov.

Odpočívajte v pokoji, maestro, a ďakujeme za fenomenálne hity!

Foto: Divadlo Nová scéna, Silvia Mária Petrovits

Video ukážky: Youtube

Zdroj: FB skupiny Elán, ČTK, The Business Soirée, TASR, TA3, RTVS

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »