Novinky

Kam za kultúrou v posledný júlový týždeň roka 2023? TOTO sú TOP TIPY

Kam za kultúrou

Redakcia portálu Art & History Magazine prináša ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Slovensko je stále v znamení festivalov, koncertov i atraktívnych podujatí. Z nich mimoriadne zážitky sľubujú tri dni korunovačných slávností… A nielen tie. Prinášame inšpiratívne zážitky takmer na každý deň v týždni od pondelka 24.7.2023.

Začína sa nový týždeň, a tak nastáva ten správny čas na prehľad najnovších tipov Kam za kultúrou. Teší nás, že ste si nás vybrali ako svojho sprievodcu svetom kultúry. Pravidelnú rubriku opäť pre vás pripravili redaktorky Mária Kleinová a Silvia Mária Petrovitsová, ktoré si „prelistovali“ širokú ponuku atraktívnych kultúrnych podujatí na Slovensku. Prázdninové tipy vypĺňajú festivalové tipy, programy kultúrnych liet či tradičné korunovačné trojdnie, ktorým sa vydáte na cestu do raného novoveku. Čaká vás však ešte o mnoho viac atraktívnych zážitkov, ktorých je naozaj nepočítane. Tak, kam za kultúrou v týždni od 24. júla 2023? Nechajte sa nami inšpirovať!

Kam za kultúrou? TIETO atraktívne PODUJATIA si nesmiete nechať ujsť

Najnovšie vydanie výberovky Kam za kultúrou začneme tipmi na atraktívne podujatia, ktoré potešia milovníkov histórie. Toto číslo otvorí tip na poslednú júlovú sobotu (29.7.2023) vo východoslovenskom múzeu Tripolitana. Práve sobotné popoludnie od 15:00 hod. venovali organizátori téme Františka II. Rákocziho. Na  6. ročníku najväčšieho podujatia v Rákociho paláci Leto s Rákocim sa ponoríte do histórie nielen prostredníctvom zaujímavých informácií, ale aj s vystúpeniami šermiarskej skupiny Saruš Prešov, za sprievodu hudby Artio Band remeselným jarmokom či dobovou kuchyňou.

Leto s Rákocim / Tripolitana / Kam za kultúrou

Bojnický zámok netradične

V tomto prehľade Kam za kultúrou zamierime aj na nejeden slovenský hrad či zámok. Rozprávkový Bojnický zámok patrí ku klenotom Slovenska, ktoré našinci i turisti pravidelne navštevujú. Ono, nie je obťažné podľahnúť jeho čaru. Je krásny v každom ročnom období a nikdy sa mi nezunuje. Ak ste na tom rovnako, tak Vás iste poteší možnosť spoznať ho inak než bežne. A práve také niečo sľubujú večerné prehliadky.

Keď má večer svoju moc

Prvým tipom pre utorok (25.7.) večer po 20:00 hod. je event v podaní šermiarsko-divadelnej spoločnosti Via Historica. Tá vás zábavným spôsobom zoznámi so slovenskou históriou. Obdivovať môžete šermiarske umenie aj dobové kostýmy či historické zbrane. Humorne ladené scénky a šermiarske súboje prinášajú okrem zábavy aj  množstvo fascinujúcich informácií z našej histórie. Po divadelnom predstavení, ktoré sa odohráva v Huňadyho sále, si môžete poprezerať priestory rodinnej hrobky, francúzskeho parku a prírodnej travertínovej jaskyne priamo pod zámkom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bojnice
Romantický Bojnický zámok plný tajomstiev

Spoznajte zámocké nádvoria aj po zotmení a poprechádzajte sa miestami presiaknutými históriou. Súčasťou prehliadky sú aj priestory kaplnky, rodinnej hrobky, travertínovej jaskyne pod zámkom s atmosférou osvetleného francúzskeho parku. Nechať sa očariť atmosférou zámockých veží môžete už v najbližšiu stredu a štvrtok (26. a 27.7.2023) v čase od 19:00 do 21:30 hod.

Bojnice pre malých i veľkých milovníkov rozprávok

Bojnický zámok bol neraz kulisou obľúbenej filmovej rozprávky. Každoročne bývajú jeho expozície dejiskom rozprávok či rozprávkových prehliadok, a tak je tomu i tento rok. Najbližšie rozprávkové, interaktívne predstavenie okúsite v stredu v tradičných časoch o 11:00 a 15:00 hod. S pesničkami vám umelci z Divadelnej spoločnosti prerozprávajú príbeh jedného kráľovského šaša, ktorý sa každú noc budí na rôzne zvuky v hrade a bojí sa čo i len nos vystrčiť spod prikrývky. Ale nebojte sa, príbeh nie je o strachu. Práve naopak. Je o odvahe, nebojácnosti a hlavne o tom, ako sa prestať báť bubákov. Predstavenie, ktoré sa uskutoční 26.7. v Huňadyho sále, je vhodné pre všetky deti do 100 rokov. Nenechajte si to ujsť, pretože najbližšiu reprízu tohto predstavenia plánujú až na 30. augusta 2023 o 11:00 a 15:00 hod.

Tradičný trh na Červenom Kameni

Máme tip aj pre vášnivých zberateľov starožitností. V poslednú júlovú sobotu prichádza Trh starožitností na Hrad Červený Kameň. Čakajú na vás unikátne predmety z minulosti, ktoré majú svoj príbeh. Nájdete tu starodávne nábytky, klenoty a iné výrobky z minulého storočia, staré knihy, fotografie a dokonca aj mince. Každý z predmetov je originálny a jedinečný. Okrem toho, že môžete objaviť nové klenoty do vašej zbierky, môžete zažiť aj atmosféru histórie a kultúry. Tento trh vám ponúka možnosť vidieť a dotknúť sa starého sveta. A keď už tam budete, nenechajte si ujsť príležitosť na návštevu muzeálnych expozícií!

Čaj o piatej bude aj o rábskom hrdinovi

SNM-Múzeum Červený Kameň pokračuje v cykle výnimočného podujatia Čaj o piatej, ktoré kombinuje históriu, umenie a chuťové potešenie v nádherných priestoroch hradu Červený Kameň. V spoločnosti kurátora múzea, Petra Rybárika, sa pri šálke čaju dozviete zaujímavosti o portrétoch protiosmanských bojovníkov, medziiným i rábskeho hrdinu Mikuláša ll. Pálffyho. Najbližšie sa event uskutoční už v nedeľu 30. júla 2023 o 17.00 hod. na hradnom nádvorí.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Nenechajte si ujsť jedinečnú príležitosť preniknúť na miesta, kam by ste sa za iných okolností nedostali a spoznať históriu ako nikdy predtým. Okrem zaujímavých faktov sa môžete tešiť aj na dobovú hudbu a neodolateľné čajové špeciality, ktoré dodajú potešenie aj vašim chuťovým pohárikom. Nezmeškajte túto výnimočnú príležitosť a poďte s nami objaviť krásu a fascinujúce príbehy portrétov. Vstupenky si môžete rezervovať e-mailom na adrese: lubos.harsany@snm.sk. Počet miest je obmedzený na 30 návštevníkov. Vstupné na podujatie činí 5 €.

Kam za kultúrou v Bratislave? Bratislava bude opäť korunovačná!

Na tradíciu korunovačného mesta uhorských kráľov v pomoháčskom období už pravidelne roky nadväzuje pamätnými predstaveniami a sprievodnými podujatiami naše hlavné mesto. Korunovačnými dňami si pripomína jednu z prešporských korunovácií, zakaždým iného panovníka. Tak tomu bude aj tento rok. Bratislava na tri dni znova ožije veľkolepými oslavami na počesť práve korunovaného panovníka. Od piatka 28. do nedele 30. júla čaká na bratislavské obyvateľstvo i návštevníkov výlet do histórie i kopa zábavy!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Vráblicová
Lucia Vráblicová: Ku každej postave si musí herec nájsť vzťah

Bohatý hlavný program i pestré sprievodné aktivity

Centrom podujatia je sobotný hlavný program. Ten bude prebiehať v poslednú júlovú sobotu od 15:00. Z Bratislavského hradu budete môcť sprevádzať približne 200-členný korunovačný sprievod vo vyšperkovaných historických kostýmoch ulicami Bratislavy. Tento rok si pripomenieme korunováciu Leopolda I., ktorý bol zanieteným milovníkom umenia, baletu a celkom slušným hudobným skladateľom. No ako panovník sa obľube priveľmi netešil…

V korunovačnom sprievode budú zastúpené slovenské a české skupiny historického šermu, ako aj historického divadla a tanečné skupiny. Nájdete tu kráľa a kráľovnú, vyššiu aj nižšiu šľachtu, cirkevných hodnostárov, a taktiež i obyčajný ľud. Prejdete ulicami Starého Mesta až na Hlavné námestie, kde sa na tamojšej tribúne uskutoční korunovačná ceremónia. Po nej nasleduje ďalší program.  Tu si budete môcť pozrieť aj ukážky historických divadelno-šermiarskych vystúpení z obdobia protitureckých bojov, ktoré boli realitou nielen vlády Leopolda I.. Čaká na vás sokoliarske vystúpenie spojené s ukážkami lovu dravcov z konského chrbta.

Nechýbajú ani kontexty s našou súčasnosťou

Vzápätí, od 17:00 – 17:30, si tu pripomenieme osobnosť a osudy Márie Španielskej. Na oslavu začiatku Španielskeho predsedníctva rady v Európskej únii si pripomenieme Španielsko – Uhorskú korunovačnú históriu prostredníctvom Márie Španielskej, manželky cisára a kráľa Maximiliána II. Habsburského. Jej život si môžete s nami priblížiť prostredníctvom príbehov a tanca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Třeboňská nocturna / Irma Mrázková
Třeboňská nocturna oslavujú 20 rokov. O minulosti i plánoch s riaditeľkou festivalu Irmou Mrázkovou

Turistom v Bratislave

Bratislavské Turistické informačné centrum pripravilo od piatka do nedele tematické bezplatné prehliadky so sprievodcom v slovenskom, anglickom, nemeckom, maďarskom a ukrajinskom jazyku, na ktoré sa môžete prihlásiť cez bookio. Počas korunovačných prehliadok sa dozviete odpovede na zaujímavé otázky. Ako napríklad prečo sa Bratislava stala korunovačným mestom uhorských kráľov a kráľovien, kde sa korunovácie konali, koľko kráľov a kráľovien korunovali v Katedrále sv. Martina, ako prebiehala samotná korunovácia, koľko je bronzových koruniek značiacich trasu korunovačného sprievodu a kde sa nachádzal korunovaný pahorok.

Malé vychádzky po starom Prešporku

Od piatka do nedele sa môžu Bratislavčania i návštevníci mesta tešiť na tematické vychádzkovéokruhy.piatok si historické centrum v čase 18:00 – 19:00 pozrite netradične s členmi historickej skupiny Exheredis. Čaká na vás pastva pre oči. Členovia skupiny sa prejdú centrom mesta v nádherných kostýmoch a pristaviacím sa predvedú ukážky bojov. Tešiť sa môžete aj na ďalší dobový sprievod historickým centrom mesta s nedeľným štartom od 11:30 a opäť po 13:00 na Hlavnom námestí. Skupina Exheredis predvedie ukážky bojov na lokalitách, kde stáli alebo stále stoja historické brány mesta Prešporok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Viktor Rumpelmayer / Na stope neznámym Devínčanom
Naši a svetoví Devínčania (6): Viktor Rumpelmayer bol v službách cára i miest

Staré mesto v znamení šermiarov i mušketierov

Šermiarsky pochod centrom Starého mesta nechýba ani v nedeľné dopoludnie. Ten so šermiarsko-divadelnými vstupmi na vybraných stanovištiach odštartuje na Hlavnom námestí. Uvidíte bubeníkov, vlajkonosičov, ale aj šerm členov skupiny Manu Forti. Popoludní, v časoch 15:00 – 16:00 a 16:30 – 17:30, je na pláne ďalšia dvojica historických sprievodov mestom. Historický sprievod skupiny Ursus mestom s ukážkami dobovej hudby, štartuje a končí na Hlavnom námestí. Medzi 15:30 – 16:00 sa stane Hlavné námestie cvičiskom mušketierov Vystúpenie mušketierskej jednotky Banderium ukáže  ako taký mušketier počas 30-ročnej vojny vyzeral, čím všetkým bol vybavený a ako prebiehal jeho výcvik.

Bratislava / Hlavné námestie
Pohľad na Hlavné námestie. Foto: Silvia Mária Petrovits

Skrížené meče doplnia aj dravce

V piatkovom programe nechýbajú ani ukážky renesančnej techniky sokoliarskeho lovu z koňa, ukážky lovu dravcov a loveckých plemien psov umeleckej skupiny Falconia. S historickou skupinou Tostabur si na východnej terase Bratislavského hradu užijete aj ukážky historického šermu a hudobným zážitkom z dôb minulých bude pre vás krátke vystúpenie sláčikového kvarterta.

Vzácne korunovačné klenoty v Katedrále

Celý piatkovíkend prinesie pestrý program aj do korunovačného chrámu – Katedrály sv. Martina. Okrem príležitosti pozrieť si chrám pripravujú organizátori aj chuťovku. Tou je verná kópia uhorskej kráľovskej koruny z diela klenotníckych majstrov klenotníctva Mikuš Diamonds. Kostol i korunu si môžete pozrieť v čase medzi 09:00 – 11:30 a 13:00 – 18:00  hod.

Most SNP z Petržalskej strany
Ikonický Most SNP z Petržalskej strany s pohľadom na Bratislavský hrad a Katedrálu sv. Martina. Foto: Silvia Mária Petrovits

V priľahlom Martineu pri Katedrále sv. Martina na vás čaká zaujímavá výstava. Spoznajte minulosť korunovačných dní prostredníctvom unikátnej výstavy fotografií z histórie Bratislavských korunovačných dní. Pozrieť si ju môžete v čase 10:00 – 18:00  v unikátnych priestoroch Martinea.

Stratila sa koruna. Je ohrozená korunovácia?

Stratila sa koruna. Ohrozí to korunováciu? V sprievodnom programe má svoje miesto aj pátracia akcia pre deti hodná Sherlocka Holmsa. Vyskúšajte šifrovaciu hru pre deti aj dospelých na mobile, a zadarmo. Vypátrate korunovačné klenoty a zachránite korunovácie?

Degustácia pre veľkých

V sobotu i v nedeľu medzi 10:00 – 18:00 majú dospeláci príležitosť navštíviť bežne neprístupnú historickú pivnicu zo 17. storočia pod Jeszenákovým palácom (dnes Hotel Palace apartments) na Michalskej 3. Na počesť 300. výročia korunovácie Márie Terézie je každoročne vyrábané limitované množstvo špeciálneho šípkového vína, navyše šípky boli zbierané v okolí Kopčan a Holíčskeho zámku, ktorý slúžil ako jej letné sídlo. Odborníci z Tmavej degustácie pripravili unikátne víno z premrznutých šípok (spoplatnené) a tri slovenské hroznové vína zdarma.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava - casova skrinka
Odhalili tajomstvo časovej schránky

Bratislava ožije aj rozprávkami

Kam za kultúrou s dedičkami? Bratislavský hrad sa stane v sobotu na hodinu od 10:00 rozprávkovým. Teší sa na vás veršovaná rozprávka Ruže a meč z obdobia stredoveku pre deti i dospelých. Nechýba v nej nežná princezná, mocný kráľ, dobrý i zlý princ a rozprávačka, ktorá kúzlom dokáže meniť aj beh osudu. Od 14:00 – 14:45 hod. bude v nedeľu rozprávkovým Hlavné námestie. Divadlo Tyjátr prinesie bábkové divadlo na motívy hry ľudových bábkarov Turecký ostrov, ktoré patrilo do repertoáru každej bábkarskej dynastie. Štafetu po ňom preberie Divadlo Havran, ktoré sem od 17:00 hod. prinesie divadelné predstavenie Rozprávka. Čaká na vás komediálny príbeh, ktorý okúzli nečakanými zvratmi cez tradičné rozprávkové obrazy, pobaví deti a ešte viac rodičov.

Šermiari nechýbajú ani v nedeľu

Pestrý program bude počas celého predĺženého víkendu na Hlavnom námestí. Od 10:30 – 10:55 sa môžete tešiť na vystúpenie Dass Aramis. Podujatie predstaví vývoj oblečenia, strelných zbraní a šermu od obdobia gotiky po rokoko. Program od 11:30 do 11:50 sa ponesie na tému dobového trestného súdnictva. Spoznáte i mučiareň, okúsite hrôzu dobovej tortúry a mučiacich strojov z obdobia stredoveku v podaní skupiny Bojník.

Od tanca k prednáške i organovému koncertu

Ako sa kedysi tancovalo? Dozviete sa to vďaka zaujímavému workshopu. V čase medzi 12:30 – 13:00 na Hlavnom námestí sa naučíte tancovať tance z obdobia renesancie. Čakajú na vás ukážky dobových tancov spojené s tanečným workshopom pre malých aj veľkých, ktoré zabezpečujú umelci zo skupiny Galthilion.

Ak máte radi fakty a chceli by ste sa dozvedieť viac o období vlády Leopolda I., o 14:00  hod. sa Rómerov dom stane dejiskom prednášky BRATISLAVA V ČASE PANOVANIA LEOPOLDA I. Tá popíše dobu vládnutia Leopolda I. popíše vtedajšiu situáciu v Európe, Uhorsku a v Prešporku – obdobie reformácie, osmanské vpády, protihabsburské povstania a ich dôsledky, korunováciu a pozíciu Leopolda I. ako panovníka.

Dom sv. Martina
Katedrála sv. Martina. Zdroj: Wikimedia Commons

Od 15:00 – 16:00 sa centrom diania stane opäť Katedrála sv. Martina. Užijete si unikátnu atmosféru Katedrály sv. Martina počas organového koncertu v podaní Daniela Gabča a Kristíny Gabčovej. Zaznejú ukážky tvorby J. S. Bacha a iných velikánov.

Spoznáte aj čaro heraldiky i historické remeslá

Pestrý program slávností vyvrcholí v nedeľu bohatým programom pre malých aj veľkých. Medzi 10:00 – 16:00 čakajú na Nádvorí Bibiana na vás a vaše ratolesti tvorivé dielne.  Deti budú tvoriť svoj rodinný erb, dospeláci svoj erb či osobný znak, a pritom sa dozvedia aj niečo z histórie erbov a ich význame. Podľahnete čaru heraldiky?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Naši a svetoví Devínčania / Dynastia Rumpelmayerovcov
Naši a svetoví Devínčania (5): Fridrich z rodu Rumpelmayerovcov postavil bratislavský Sacré-Coeur

Ako sa na podujatie venované histórie patrí, chýbať nebudú historické remeslá. Tým bude v nedeľu patriť v čase 10:00 – 18:00 Hlavné námestie. Bude dejiskom života historických remesiel. Dozviete sa ako fungovala kníhviazačská dielňa, ako sa kedysi písalo, prečo sa listiny spečaťovali, alebo spoznáte stredoveký sústruh. Vyrazíte si vlastnú mincu a preveziete sa na historickom drevenom kolotoči. Toto a mnoho iného vás čaká, ak sa pridáte!

Kam za kultúrou? Na výstavu v obdobnom duchu do Galérie mesta Bratislavy

Tematický blízkou korunováciám v starom Prešporku-Bratislave je inšpiratívna výstava Pozri, Prešporok! Nájdete ju v Galérii mesta Bratislave. Prináša pohľady na staré mesto, ako ho zachytili staré veduty, kresby, akvarely, olejomaľby a fotografie. Spoznáte, ako sa vyvíjala Bratislava od čias prvej korunovácie v roku 1563 až po vznik Československa. 

Bratislava oslavuje
Takto vyzeral Prešporok (Bratislava) v 16. storočí. Môžeme sa naň pozrieť očami Wolfganga Lazia v jeho diele Civitates Orbis Terrarum. Túto podobu zdokumentoval v prvom atlase plánov miest. Zdroj: Wikimedia

Kam za kultúrou? Ponorení do sveta divadla

Ani v tomto čísle Kam za kultúrou nevynecháme pohľad do sveta divadla. V rámci Letných shakespearovských slávností sa môžeme tešiť na dvojicu Shakespearových titulov. Každý deň od pondelka do štvrtka to budú Dvaja páni z Verony a v nedeľu predstavenie známeho diela Macbeth. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Hudobné festivalové zážitky nechýbajú ani v tomto prehľade Kam za kultúrou

Ani počas najbližších dní nechýbajú festivaly vážnej hudby. A ponajprv sa pozrieme na tie, ktoré prinášajú hudbu do chrámov a rozozvučia píšťaly historických i moderných chrámových organov.

Organové festivaly v Bratislave i v Kremnici

vo štvrtok 27. júla 2023 začína v bratislavskej Katedrále sv. Martina medzinárodný Katedrálny organový festival. Na otváracom koncerte sa predstaví duo poľských umelcov huslistka Mária Perucka v sprievode organistu Romana Peruckeho. V programe FROM BACH TO REGER zaznejú diela J. S. Bacha, G. F. Händela, F. Mendelssohna, J. Rheinbergera, M. Regera. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

kostole sv. Kataríny na Kremnickom hrade pokračuje ďalším koncertom aktuálne, v poradí 27. vydanie medzinárodného festivalu Kremnický hradný organ. V sobotu 29. júla 2023 vystúpi taliansky organista Prof. Gianluca Libertucci pôsobiaci vo Vatikáne. Majster miniatúr vystúpi s atraktívnym programom. Ten je mozaikou viacerých diel, ktoré vytvárajú napätie svojim kontrastom, náladou a temperamentom. Aj minuloročný koncert nedal návštevníkom čas na potlesk, stále prinášal niečo nové, prekvapujúce a až na záver mohol zaznieť obrovský potlesk umelcovi prichádzajúcemu z vrcholnej duchovnej inštitúcie.

Viva Musica! pokračuje s festivalovými ťahákmi

Počas posledného júlového týždňa pokračuje aj obľúbený festival Viva Musica!, a ten nesmie chýbať v letných číslach prehľadu tipov Kam za kultúrou. Prinesie tri koncerty, ktoré patria k TOP tipom tohto leta! Na prvom z nich oslávi s verejnosťou svoje tohtoročné životné jubileum legenda slovenského jazzu, spevák a skladateľ Peter Lipa. Stane sa tak na koncerte s názvom Peter Lipa Symphony. Na ňom budú oslávenca sprevádzať členovia Orchestra Viva Musica! pod taktovkou Michaely Rózsa Růžičkovej a za účasti ďalších hudobných hostí. Koncert sa, ako sme avizovali, uskutoční 28. júla 2023 o 20:00 hod. vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Festival Viva Musica! aj v znamení návratu

Víkend prinesie dvojicu vystúpení charizmatickej českej speváčky Ivy Bittovej, ktorá sa na festival Viva Musica! po čase vracia opäť. Tentoraz sa predstaví s violončelistom, skladateľom a improvizátorom Anilom Eraslanom. Spoločne uvedú svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me). Ten nielenže nesie jej jedinečný umelecký rukopis, no zároveň pripomína i minulosť, zabudnuté svety našich rodičov a starých rodičov či vplyvy národnostne bohatého kultúrneho prostredia Strednej Európy.

Prvý z jej festivalových koncertov sa uskutoční v sobotu 29. 7. o 19:00 hod. v rámci cyklu Hudobných záhrad. Jeho dejiskom bude Letná čitáreň u Červeného raka. Pre veľký záujem publika sa festivalu podarilo v spolupráci s Kaštieľom Pálffyovcov vo Svätom Jure doplniť program o ďalší festivalový koncert Ivy Bittovej a Anila Eraslana. Uskutoční sa na nádvorí Pálffyovského kaštieľa v nedeľu 30. júla o 19:00 hod. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Nedeľa v Záhrade Domu Albrechtovcov

Posledná júlová nedeľa pozýva, ako sme už informovali, do Záhrady Domu Albrechtovcov v Bratislave stráviť večer na koncerte Amarilli, mia bella v rámci festivalu Hortus Artis. Názov programu tomuto koncertu prepožičala známa ária Amarilli, mia bella z Cacciniho monódie Le nuove musiche z roku 1602. Barytonista Tomáš Šelc a hráč na teorbe a gitare Jan Krejča uvedú popri nej aj ďalšie diela skladateľov konca 16. a polovice 17. storočia – B. Castaldiho, G. Cacciniho, B. Ferrariho a S. Landiho. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska / Dom Albrechtovcov BA
Vďaka podpore bratislavskej verejnosti získava Dom Albrechtovcov špeciálny grant na svoju rekonštrukciu

Kam za kultúrou? Hudobné tipy aj pomimo početné festivaly

Tipy pre priaznivcov vážnej hudby zakončíme sobotňajším koncertom v Martine s názvom Čaro klasiky. Éterom martinského amfíka sa ponesú najznámejšie árie a duetá z opier, operiet a muzikálov v podaní spevákov Martin Babjak, Jaroslav Dvorský, či sólistov Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorými sú Šimon Svitok a Katarína Procházková. Netradičné prepojenie klasickej a populárnej hudby vám predvedie spevácke zoskupenie Lamour z Banskej Bystrice. Prvýkrát vôbec pôjde na javisku o prepojenie Komorného symfonického orchestra a Vojenskej hudby. Vyše 70. hudobníkov spoločne zahrá svetoznáme valčíky, či najznámejšie klasické melódie, aj v spojení s tanečníkmi – sólistami opery v Banskej Bystrici. Nádherné róby, skvelá atmosféra a k tomu fantastický moderátor Štefan Skrúcaný  garantujú výnimočné zážitky…. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Čaro klasiky / Kam za kultúrou

Oslávte 55 rokov legendárneho Modusu

V aktuálnom vydaní tipov Kam za kultúrou nevynecháme ani atraktívny tip na koncert z iného žánru ako klasiky. Trenčianske Teplice uvítajú v nedeľu vo svojom Kursalone legendárnu skupinu Modus v novodobej zostave. Legendárny Modus tento rok píše 55. ročník svojej histórie na slovenskej hudobnej scéne. Zaznejú slávne hity ako Úsmev, Sklíčka, Dievčatá či Veľký sen mora. Zaspomínajte si na nehynúce hity priekopníkov rockovej hudby 70. – 80. rokov na Slovensku. Okrem najznámejších hitov, publikum kapela Modus poteší aj svojou autorskou tvorbou. Tá po rokoch pôsobenia prináša novú energiu, avšak so zachovaním zvuku aj štýlu pôvodného Modusu.  Vstupenku získate v sieti Ticketportal.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz. Pre ďalšie atraktívne tipy nás sledujte aj naďalej! Želáme príjemný týždeň aj so slovenskou kultúrou!

Spracovali: Silvia Mária Petrovitsová a Mária Kleinová

Zdroj: Albrecht forum, o.z., Bratislavská arcidiecéza, BKIS, Galéria mesta Bratislavy, Kremnický hradný organ, Slovenské národné múzeum – Bojnický zámok, Slovenské národné múzeum – Hrad Červený Kameň, TIK Martin, Viva Musica!, Ticketportal, Tripolitana

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »