
Už v prvú júlovú nedeľu začne v Bratislave letný open air koncertný cyklus komornej hudby HORTUS ARTIS 2023. Záhrada Domu Albrechtovcov na Kapitulskej 1 v Bratislave bude jeho dejiskom počas letných mesiacov až do začiatku septembra už po štvrtý raz. Koncertný cyklus pripomína a rozvíja tradíciu pestovania hudby v podmanivom prostredí historickej časti hlavného mesta. Počas aktuálneho ročníka čaká na návštevníkov pestrá dramaturgia, kde nechýba ani dielo prešporského (bratislavského) rodáka. Na návštevníkov čakajú intenzívne zážitky a krása komornej hudby spojená s jedinečným geniom loci
Cyklus hudby HORTUS ARTIS 2023 opäť pripravuje občianske združenie ALBRECHT FORUM, o. z., pričom nadväzuje na tri uplynulé ročníky festivalu. Myšlienka festivalu vznikla tesne pred pandémiou v roku 2019. Po období desaťročnej rekonštrukcie a občasných koncertov sa rozhodli organizátori oživiť záhradu Domu Albrechtovcov a vytvoriť v nej stabilný priestor pre komornú hudbu. Aj po štyroch rokoch festival zostáva naďalej verný ideám revitalizácie priestoru a ducha Domu Albrechtovcov. Činí tak prostredníctvom predstavovania komornej hudby s vysokými umeleckými ašpiráciami a návratu hudobného života do Domu Albrechtovcov. Už v predošlých ročníkoch si festival Hortus Artis získal popularitu nielen u Bratislavčanov.

Počas tohto leta organizátori pripravujú deviatku koncertov, ktoré v termíne od 2. júla do 10. septembra 2022 s výnimkou prvej augustovej nedele skrášlia deväť nedeľných podvečerov v Bratislave. „Náš festival sa snažíme robiť tak, aby bol prekvapením, zážitkom a očakávaním pre divákov a aj pre nás organizátorov,“ hovorí predseda ALBRECHT FORUM, o. z., pán Igor Valentovič.
Pestrý program pre každého
Festival Hortus Artis prináša žánrovo i poetikou rozdielne programy, zahŕňajúce diela od neskorej renesančnej a ranobarokovej monódie až po diela súčasných skladateľov. Na návštevníkov čaká aj pestré obsadenie, jedinečný genius loci a výnimočná atmosféra. Program ponúkne cez 50 skladieb, niektoré v miestnych či novodobých premiérach. V programe nechýba ani dielo bratislavského rodáka, či skladateľov spojených s Bratislavou. „Myslím si, že je dôležité, aby sme pestovali tradície. Jednou z nich je aj pripomenúť si osobnosti, ktoré v Bratislave žili a tvorili. Aj pre kultúru je nevyhnutné zachovať si kontinuitu či pamäť,“ vysvetľuje Igor Valentovič.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Domáci interpreti hrajú prím
V programe sa predstaví viac ako tridsiatka interpretov a zoskupenia Mucha Quartet či Spectrum Quartett. Organizátori stavili aj tohto roku na domácich i zahraničných umelcov, no slovenskí umelci hrajú prím. „Vždy sa snažíme prizvať predovšetkým slovenských interpretov, ale aj spolupracujúcich interpretov zo zahraničia, resp. interpretov, ktorí sa etablovali v zahraničí a sú pôvodom zo Slovenska,“ približuje Igor Valentovič. Pozvánku organizátorov dostali aj mladí umelci či nové umelecké spolupráce, ktoré charakterizuje vynikajúca interpretácia i miera angažovanosti pre skladbu a dramaturgiu.

Pestrá dramaturgia sľubuje atraktívne zážitky
Historická časť koncertov prináša vokálnu komornú hudbu baroka v dielach Cacciniho, Castaldiho, Ferrariho a Landiho. Zároveň zaznejú aj raritné diela pre gitaru a ďalšie nástroje bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Ďalšia časť programov uvedie virtuóznu komornú sláčikovú hudbu 19. a 20. storočia v tradičných formách (duá, triá, kvartetá a sextetá) či kombinované obsadenia s dychovými nástrojmi (flautové kvarteto, kvinteto, saxofónové kvintetá). Posledná skupina koncertov predstaví osobité nástrojové zoskupenia známych i menej známych autorov (kvinteto s kontrabasom, sláčikové kvarteto s hlasom či sláčikové kvarteto s mg záznamom a iné). Dramaturgia neopomína diela domácich autorov ako Burlas, Chuťková či Šarišský. Rovnako uvedie aj diela skladateľov Koesslera, Kodálya a Bartóka, ktorí sa rozhodujúcou mierou podieľali na podobe slovenskej profesionálnej hudobnej kultúry.
Festival otvorí slovenská flautistka žijúca vo Viedni
Cyklus hudby HORTUS ARTIS 2023 otvorí v nedeľu 2. júla o 18:00 hod. koncert s názvom V CUDZINE. Po prvý raz na tomto festivale sa po boku renomovaného súboru Mucha Quartet predstaví slovenská flautistka žijúca vo Viedni Veronika Vitázková.
Dramaturgia otváracieho koncertu prináša dialóg medzi svetom klasicizmu a 20. storočím. Všetkých skladateľov programu – W. A. Mozarta, R. Stöhra, J. K. Vaňhala a B. Bartóka zaviali osudy mimo vlastných domovov. Ich hudba sa rodila v súradniciach spomienok a nových inšpirácií.

Flauta sa predstaví ako „koncertujúci nástroj“ vo svetle klasickej galantnosti, romantickej virtuozity a rustikálnej živelnosti. Sprevádzať ju budú členovia súboru Mucha Quartet, ktorý vystúpi v zložení Juraj Tomka (1. husle), Jozef Ostrolucký (2. husle), Veronika Kubešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo).

Saxofón ako nástroj klasickej hudby
Mucha Quartet zostáva interpretom aj druhého júlového koncertu 9. júla 2023 so začiatkom o 18:00 hod. s názvom SAX PLUS 4. K členom zoskupenia Mucha Quartet sa pripojí na altovom saxofóne popredný slovenský saxofonista a klavirista Ladislav Fančovič. Spolu pripravujú program, ktorý tvoria menej známe kvartetá a kvintetá A. Bucha a L. Steina. V nich sa saxofón objavuje ako nástroj vážnej hudby a nie ako nástroj jazzovej hudby. Saxofón na festivale Hortus Artis priblíži aj ďalší festivalový koncert 13. augusta 2023.
V znamení (neo)klasicizmu
Festivalová dramaturgia pokračuje počas júla koncertom s dominujúcim prvkom neoklasicistickej hudby. Členovia orchestra SF Daniel Rumler a Martin Ruman navrhli program zostavený z troch diel. Po boku B. Martinů a S. Prokofieva predstavia dielo J. M. Spergera, ktorý pôsobil v kapele na prešporskom dvore prímasa Batthyányho. Koncert s názvom NEO – KLASICIZMUS zaznie v záhrade Domu Albrechtovcov v nedeľu 16. júla podvečer po 18:00 hod. v podaní huslistu Daniela Rumlera, violistu Martina Rumana, hobojistu Matúša Veľasa, klarinetistu Jozefa Eliáša a kontrabasistu Jána Prievozníka.
Spievajúce srdce
Podvečer predposlednej júlovej nedele (23.7.) od 18:00 hod. bude patriť na festivale Hortus Artis 2023 programu s názvom SPIEVAJÚCE SRDCE. Názov koncertu prepožičalo Spievajúce srdce Ladislava Burlasa. „Sextetový sláčikový koncert bude výnimočný aj tým, že väčšie sláčikové obsadenia sú pomerne zriedkavo uvádzanými kúskami na koncertných pódiách,“ zdôrazňuje zaujímavosť tohto koncertu Igor Valentovič. Večer otvorí Sláčikové sexteto f mol Hansa Koesslera, ktorý patril k skladateľským osobnostiam i k najlepším pedagógom kompozície prelomu 19. a 20. storočia v Rakúsko-Uhorsku. Neskôr zaznie už spomenuté Spievajúce srdce Ladislava Burlasa či Sláčikové sexteto H 224 Bohuslava Martinů.

„Dôvodom, prečo sme zaradili do programu Hansa Koesslera je aj fakt, že k jeho študentom patril Prešporčan Alexander Albrecht či skladatelia z budapeštianskej Akadémie ako Béla Bartók, Zoltán Kodály, Ernst von Dohnányi, Leo Weiner či Emmerich Kálmán,“ vysvetľuje Igor Valentovič. Program si publikum vypočuje v podaní sexteta, ktoré vedie dirigent a huslista Maroš Potokár. Po jeho boku účinkujú Juraj Tomka, Veronika Kubešová, Martin Ruman, Pavol Mucha a Kristína Chalmovská.
Večer s dielami expresívnych melódií a sugestívnych harmónií
Posledná júlová nedeľa 30. júla 2023 prináša o 18:00 hod. koncertný program s názvom AMARILLI, MIA BELLA. Názov programu dala známa ária Amarilli, mia bella z Cacciniho monódie Le nuove musiche z roku 1602. Barytonista Tomáš Šelc a hráč na teorbe a gitare Jan Krejča uvedú diela skladateľov konca 16. a polovice 17. storočia – B. Castaldiho, G. Cacciniho, B. Ferrariho a S. Landiho.
K foxtrotu a ragtimeu
Záhrada Domu Albrechtovcov ožije festivalom Hortus Artis po pauze v nedeľu 13. augusta. Prvý augustový koncert nesie meno SIX BROWNS RAGTIMES & FOX TROTS. Predstaví set dobových úprav foxtrotov a ragtimeov, ktoré hrávali na začiatku minulého storočia šiesti kanadskí saxofonisti zo Six Brown Brothers. O prepis ich slávnych nahrávok sa postaral slovenský saxofonista Ladislav Fančovič. Výber z nich ponúkne návštevníkom koncertu medzinárodné sexteto saxofonistov.
Neznáme piesne Johannesa Brahmsa
Druhý augustový festivalový koncert s názovom MELANCHOLIE nasleduje v nedeľu 20.8.2023 o 18:00 hod. tiež v záhrade Domu Albrechtovcov. V podaní speváčky Lucie Duchoňovej a za sprievodu Mucha Quartet zaznejú okrem iných piesní aj Ophelia Lieder Johannesa Brahmsa, ktoré autor nikdy nevydal. O ich existencii sa vedelo len zo skladateľovho katalógu diel, no ich noty znovu objavili až v roku 1934. Piesne sú v tradičnom, jednoduchom duchu a vyznačujú sa priezračnosťou a melancholickou náladou s výnimkou hravej tretej piesni cyklu.
Večer minimal music
Štvrtá edícia festivalu Hortus Artis pokračuje aj v septembri. Prvá septembrová nedeľa – 3. 9. 2023 o 17:00 hod. prináša koncert s názvom INSPIRATIONS. Zaznie v podaní Spectrum Quartett v zložení huslistov Jána Kružliaka a Miroslava Vilhana, violistu Petra Dvorského a violončelistu Branislava Bielika. Spectrum Quartett uvedie sláčikové kvartetá Vladislava Šarišského, Lucie Chuťkovej a Steva Reicha, kde sa z nich opäť stanú protagonisti epického rozprávania. Program je tiež dialógom medzi súčasnou slovenskou tvorbou s výraznými prvkami minimal music a tvorbou spolu-otca minimal music Steve Reicha. Z jeho diela zaznie Different Trains pre sláčikové kvarteto a záznam, ktoré pôvodne napísal pre mg pás.
Festival zavŕšia diela prešporského rodáka
Tohtoročný festivalový cyklus Hortus Artis 2023 vyvrcholí záverečným koncertom. Na pláne je v nedeľu 10. septembra so začiatkom o 17:00 hod. Program organizátori venujú štyrom dielam prešporského rodáka Johanna Nepomuka Hummela pre rôzne nástrojové inštrumentácie s jedným spoločným menovateľom. Tým je gitara, čo dalo aj názov poslednému festivalovému koncertu 4. ročníka – HUMMEL S GITAROU.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Vyvrcholením festivalu je pre mňa záverečný koncert, kde sú diela bratislavského rodáka J. N. Hummela. V programe sa objavujú jeho skladby, v ktorých sa objavuje gitara. Tie interpreti koncertu predstavia v sólisticky komornejšej podobe,“ približuje Igor Valentovič. Koncertný program interpretujú huslisti Peter Spišský, flautistka Martina Mestická, gitarista Martin Krajčo, violončelistka Kristína Chalmovská a Hrvoje Jugovic na fortepiane. Títo budú sprevádzať aj trojicu vokálnych umelcov – Matúša Šimka, Mykolu Erdyka a Ivana Lyvcha.
Festivalová pozvánka nechýba
A ktoré koncerty si nesmiete nechať ujsť, sa naša redaktorka opýtala predsedu Albrecht fóra, pána Valentoviča. „Ja si nenechám ujsť žiaden. Veľmi sa teším na sláčikové sextetá (23.7.), pretože z diel som naživo počul len Koesslerove Sexteto, ani Spievajúce srdce Ladislava Burlasa ani Sláčikové sexteto Bohuslava Martinů som naživo nepočul. Takže sa teším. Jediná nedeľa, kedy sa nehrá je 6.8.2023. Nenechajte si ujsť nedeľné podvečerné návštevy Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici a zažiť výnimočnú atmosféru. Odporúčam prísť ale na koncert radšej skôr na 17:00 hod., keďže koncerty sú dobre navštevované,“ pozýva na festival do Záhrady Domu Albrechtovcov predseda ALBRECHT FORA, o.z. pán Igor Valentovič.

Obdobnú otázku dostal aj jeden z interpretov záverečného koncertu, Martin Krajčo. „Srdečne pozývam Vašich čitateľov v zastúpení Albrecht fóra ako organizátora na celý cyklus, pretože si myslím, že je veľmi zaujímavý a programovo veľmi pestrý a rôznorodý. Každý si v programe nájde to, čo mu je najbližšie. A teda ja, ako interpret záverečného koncertu, srdečne pozývam všetkých milovníkov hudby a milovníkov krásneho prostredia, pretože Albrechtovský dom je naozaj prostredie, ktoré očarí každého. Srdečne pozývam na koncert 10. septembra, kedy v záhrade Domu Albrechtovcov zaznejú komorné diela J. N. Hummela, v ktorých účinkuje aj gitara.“
Operné okienko pomimo festivalu
Nasleduje krátka festivalová pauza, ktorú v Záhrade Domu Albrechtovcov 25. a 27. augusta vyplní, ako avizujeme, VI. ročník projektu Opera aeterna. Diváci uvidia dvojicu repríz komického intermezza v dvoch dejstvách pre tri hlasy La cantata e disfida di Don Trastullo z pera významného talianskeho predstaviteľa neapolskej opernej školy Nicolla Jommelliho (1714 – 1774). Jej minuloročnú úspešnú a vydarenú slovenskú premiéru, diváci a kritika hodnotili veľmi priaznivo. Dielo zaznie opätovne v hudobnom naštudovaní Musica aeterna. Pod taktovkou umeleckého vedúceho súboru Petra Zajíčka a v réžii Mariany Luteránovej si ju vypočujete v podaní sólistov Lenky Máčikovej, Martina Babjaka a Matúša Šimka.

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal a vždy hodinu pred koncertom na mieste konania. Celý výnos zo vstupného pôjde na pokrytie nákladov spojených s podujatím a pokračujúcou rekonštrukciou NKP – Domu Albrechtovcov.
Cyklus koncertov Hortus Artis 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, Bratislavský samosprávny kraj, Nadácia mesta Bratislavy, Hudobný fond a SOZA zo Sociálneho a kultúrneho fondu. Partnerom podujatia je Bratislavské kultúrne a informačné stredisko.
Foto: Dávid Hanko, Linda Kisková Bohušová, Silvia Mária Petrovits, Gabriel Szákal
Zdroj: ALBRECHT FORUM, o.z.
*** Posledná aktualizácia: 2023-07-03 (adm/mk) ***