Festival Viva Musica! zverejnil ďalšie mená i novinky aktuálneho ročníka. Prinesie hudbu spájajúcu minulosť so súčasnosťou. Tešiť sa môžete na novinky, slávne mená, nečakané spolupráce, excelentnú virtuozitu či umeleckú bezhraničnosť. Navyše oslávi životné jubileum ikony slovenského jazzu, Petra Lipu.
Prvých účinkujúcich 19. ročníka prestížneho hudobného festivalu Viva Musica! sme už spoznali. Teraz nastáva čas spoznať ďalšie mená i novinky, ktoré si pre svoje publikum pripravili počas tohto ročníka. Kto sa pripája k menám ako Gidon Kremer, Kremerata Baltica, Emily D’Angelo, Simona Šaturová a Marek Kozák?
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
19. ročník v znamení osláv i s novinkami v duchu návratov
Atmosférou slávnostnosti bude na tohtoročnom vydaní festivalu Viva Musica! dýchať už otvárací koncert. Dôvodom prečo, je tohtoročná oslava 30. výročia vzniku Slovenskej republiky, ktorá vznikla 1.1.1993 rozdelením Českej a Slovenskej federatívnej republiky. K oslavám, ktoré toto výročie lemujú, sa tak pripája aj festival Viva Musica! práve na otváracom koncerte. Vystúpia na ňom vynikajúci slovenskí a českí umelci – mezzosopranistka Jana Kurucová, klavirista Marian Lapšanský, huslista Pavel Šporcl a violončelista Jiří Bárta.
Duch vzájomného rešpektu a spolupráce bude prítomný aj na koncerte Spectrum Quartett & Nogaband a v spoločnom projekte súborov Solamente naturali a Barokksolistine One Music. Oslavou bude taktiež špeciálny koncert ikony slovenského jazzu, Petra Lipu s orchestrom a ďalšími hudobnými hosťami. Novinkou 19. ročníka festivalu budú open-air koncerty s podtitulom Hudobné záhrady odkazujúce na úplne prvý ročník festivalu. Uskutočnia sa v bratislavských mestských záhradách a parkoch a vstup na ne bude bezplatný.
Veľkolepá oslava 30. výročia Slovenskej republiky aj na festivale Viva Musica!
Tohtoročný otvárací koncert festivalu Viva Musica! bude mať výnimočný charakter. Bude tomu tak i pre oslavu 30. výročia vzniku samostatnej Slovenskej republiky, ktorá vznikla rozdelením federatívneho Česko-Slovenska. Festival si to pripomenie nielen prostredníctvom hudby slovenských a českých autorov, ale aj v podaní renomovaných slovenských a českých umelcov. Ich medzinárodná kariéra tento moment viac či menej presahuje, no bude sa však reflektovať vzájomná kultúrna a umelecká prepojenosť našich dvoch krajín.
V programe koncertu o. i. zaznie Suchoňova Sonatína pre husle a klavír, op. 11, Janáčkova Sonáta pre klavír 1. X. 1905, Dvořákove Klavírne trio e mol č. 4, op. 90 „Dumky“ či slovenskou ľudovou hudbou inšpirované Variácie na slovenskú ľudovú pieseň pre violončelo a klavír Bohuslava Martinů.
Na koncerte, ktorý sa uskutoční už vo štvrtok 29. júna 2023 o 20:00 vo Veľkom evanjelickom kostole, sa predstaví vynikajúci český violončelista Jiří Bárta a husľový virtuóz Pavel Šporcl.
„Na Slovensku a v Bratislave hrám vždy veľmi rád. Festival Viva Musica! poznám a veľmi sa teším na svoje prvé účinkovanie v rámci neho. Som veľmi rád, že sa na koncerte stretnem so skvelými kolegami zo Slovenska a Čiech,“ neskrýva nadšenie Šporcl, ktorý je zároveň známym propagátorom klasickej hudby najmä u mladej generácie.
Slovenských umelcov bude zastupovať výnimočná mezzosopranistka Jana Kurucová, sólistka Staatsoper v Hamburgu a v súčasnosti jedna z najobsadzovanejších slovenských operných speváčok na európskych pódiách, a klavirista Marian Lapšanský, ktorý už celé desaťročia reprezentuje to najlepšie zo slovenského klavírneho umenia.
Hudba je len jedna
Návštevníci festivalu Viva Musica! sa už týždeň po otváracom koncerte môžu tešiť na projekt One Music, ktorý je výsledkom spolupráce dvoch renomovaných súborov z oblasti starej hudby, Solamente naturali zo Slovenska a Barokksolistene z Nórska.
Oba súbory okrem zamerania na historicky poučenú interpretáciu spája aj dlhoročná spolupráca ich umeleckých lídrov, huslistov Miloša Valenta a Bjarteho Eikeho. V spoločnom programe predstavia skladby, ktoré sú i napriek nesmiernej bohatosti prejavov či koreňov, z ktorých vychádzajú, súčasťou „jednej hudby“. „Tento vrkoč upletený zo severských a našich starých melódií sme s Bjartem pripravovali podvedome 25 rokov. Tak dlho spolu hráme v rôznych programoch. Jeho Alehouse Sessions a naša Musica Globus sa stretávajú teraz v tomto unikátnom prepojení s názvom Hudba je len jedna,“ priblížil koncert Miloš Valent.
„Miloša poznám, hrám s ním a obdivujem ho viac ako 20 rokov. Jeho nekonečná zvedavosť a otvorenosť voči hudbe, histórii a najmä iným ľuďom je jedinečná. To, čo so Solamente naturali vytvoril, pokiaľ ide o objavovanie neznámej alebo zabudnutej starej hudby pre dnešné publikum, je pozoruhodné. Odkedy som v roku 2005 založil svoj súbor Barokksolistene, naša práca sa uberá podobnými cestami. Spoločný projekt One Music je tak prirodzeným výsledkom našej dlhoročnej vzájomnej úcty, obdivu a priateľstva – a zároveň jedinečnou príležitosťou na ešte hlbšie preskúmanie väzieb medzi minulosťou a súčasnosťou, východom a západom či ľudovou a barokovou hudbou,“ doplnil Bjarte Eike.
Farebnú mozaiku starého a nového sveta doplní rozmanitá hudba národností, ktoré sú súčasťou slovenskej a nórskej kultúry. Na jednom pódiu tak zaznie hudba rómska, židovská, ale aj sámska a vikingská. Koncert Solamente naturali & Barokksolistene sa uskutoční 6. júla 2023 o 20:00 na Nádvorí Starej radnice.
Nevšedné spojenie zdanlivo nesúvisiacich hudobných svetov
Súčasťou festivalu Viva Musica! sú aj koncerty, na ktoré je voľný vstup. Takým koncertom 19. ročníka je spoločný projekt sláčikového kvarteta Spectrum Quartett pod vedením huslistu Jána Kružliaka ml. a ľudovej kapely Nogaband primáša Michala Nogu. Nevšedné spojenie klasickej a ľudovej hudby postavené na hľadaní vzájomných inšpirácií a prepojení medzi týmito dvomi zdanlivo nesúvisiacimi hudobnými svetmi predstavia na spoločnom koncerte 20. júla 2023 o 20:00 na Námestí pri Eurovea. „Kvarteto je základným kameňom orchestra a rovnako tvorí aj jadro tradičnej kapely. Poslucháčom chceme priblížiť spoločné a odlišné znaky klasickej a ľudovej interpretácie, ale aj nástrojové zloženie telies a ich funkciu,“ priblížil vystúpenie Ján Kružliak ml.
Obe hudobné zoskupenia reprezentujú to najlepšie, čo v súčasnosti mladá generácia slovenských hudobníkov v žánri klasickej a ľudovej hudby ponúka. Spectrum Quartett je zoskupením, ktorého originálny zvuk v sebe navzájom spája skúsenosti jednotlivých hráčov nielen z prostredia klasickej hudby, ale tiež z oblasti jazzu, world music či improvizácie.
Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Ľudová hudba Nogaband je zase známa vďaka prvotriednej interpretácii tradičnej hudby. Na koncerte predstavia hudbu skladateľov, ktorí sa vo svojej tvorbe nechali inšpirovať slovenskou ľudovou piesňou. Budeme tak počuť autentickú podobu ľudových motívov, ale aj ich stvárnenie v komplexnejších hudobných formách z tvorby autorov ako Eugen Suchoň či Béla Bartók. „Eugen Suchoň je jedným zo slovenských hudobných skladateľov, ktorý sa inšpiroval aj slovenskou ľudovou hudbou. V jeho tvorbe sú spracované viaceré ľudové piesne, ktoré je možné spoznať vo väčšej či menšej miere. Naším zámerom je odhaliť spoločné kontexty a presahy medzi týmito dvoma hudobnými svetmi,“ doplnil Michal Noga.
Ten sa spolu s Jánom Kružliakom ml. pri tvorbe koncertného programu snažili o rekonštrukciu pôvodu piesní. Ich zdrojom boli viaceré muzikologické výskumy priamo v teréne.
Peter Lipa oslávi 80. narodeniny špeciálnym koncertom na festivale Viva Musica!
Ikona slovenského jazzu a rešpektovaný hlas doma i v zahraničí, Peter Lipa, odohrá na festivale Viva Musica! veľkolepý narodeninový koncert s orchestrom. Hoci vyštudoval stavebnú fakultu a žurnalistiku, láska k hudbe napokon zvíťazila. Z Petra Lipu sa rokmi práce, nahrávania a koncertovania stala najvýznamnejšia osobnosť slovenskej jazzovej scény. Jeho hudba vychádza zo spojenia jazzu a blues a ako prvý spevák začal v tomto žánri uplatňovať krásu a zvukomalebnosť slovenského jazyka. Podarilo sa mu vytvoriť osobitý vokálny prejav s dôrazom na text, ktorého rytmické možnosti zároveň prenáša do hudobného prejavu. Koncert v rámci festivalu Viva Musica! bude nielen oslavou jeho 80. narodenín, ale aj oslavou hudby samotnej.
Bude to hudobný príbeh človeka, ktorý hudbe a jej popularizácii zasvätil celý svoj život. „Vďaka festivalu Viva Musica! budem zase stáť na veľkej scéne a za mnou les sláčikových a dychových nástrojov. Takáto príležitosť sa nám, obyčajným smrteľníkom z druhej strany hudobnej zemegule, tak často nenaskytne. A znieť budú všetky moje piesne v nových úpravách. Už teraz mám trému. Nemôžem len počúvať tú krásu, nesmiem pri tom zabudnúť, že musím spievať tak, aby aj všetci muzikanti mali radosť z toho, že sme tam spolu. A to podstatné sú diváci. Sedieť v hľadisku a byť súčasťou toho momentu, keď sa to celé rozozvučí, je zážitok jedinečný. V takýchto chvíľach máme my na scéne šancu povedať vám o živej hudbe o niečo viac, než vie internet a telefón. A my tú šancu využijeme,“ teší sa na koncert Peter Lipa.
Osláviť životné jubileum ikony slovenského jazzu prídu aj ďalší hudobníci
Spolu s ním na jednom pódiu vystúpia aj ďalší hudobní hostia. Pozvanie prijali hudobníci Svetlana Rymarenko, Simona Hulejová, Samuel Hošek, Peter Lipa ml., Pavol Bereza, Richard Csino, Michal Fedor či Radovan Tariška. Celý čas bude všetkých menovaných sprevádzať Orchester Viva Musica na čele s dirigentkou Michaelou Rózsa Růžičkovou: „Nesmierne sa teším, že budem mať možnosť spolupracovať s takými výnimočnými hudobníkmi a že budem mať tú česť vzdať hold nezameniteľnému Petrovi Lipovi. Chystá sa nezabudnuteľný, elektrizujúci koncert a ja sa už nemôžem dočkať, keď sa všetci spolu zídeme na pódiu. Bude to veľké!“ Koncert Peter Lipa Symphony sa uskutoční 28. júla o 20:00 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu.
Nový program na festivale predstaví aj fenomenálna Iva Bittová
Ďalší koncert s prívlastkom neopakovateľný sa udeje 29. júla 2023 o 19:00 v Letnej čitárni u Červeného raka. Jeho návštevníkov si podmaní diva, ktorá koncertovala aj s Kronos Quartet a ktorej autentickosť sa nezmestí do žiadnej zo zaužívaných umeleckých škatuliek. Volá sa Iva Bittová a už desiatky rokov vo svojej tvorbe – zakaždým úplne netradične a neopakovateľne, ale vždy umelecky presvedčivo – ukazuje, s akou ľahkosťou sa dotýka hraníc mnohých hudobných žánrov ako jazz, folklór či klasická hudba. A hoci je jej spôsob tvorby a interpretácie takmer neuchopiteľný, to, čo do neho Iva Bittová vnáša, je vždy bytostne ľudské, zrozumiteľné a pravdivé.
V znamení návratu
Iva Bittová je umelkyňa, ktorej talent, aura a charizma presahuje akýkoľvek konvenčný opis. Svojou muzikálnosťou a pokorou s ľahkosťou prekračuje hranice hudobných žánrov. Jej koncerty sa všade vo svete stávajú pastvou pre všetky ľudské zmysly. Tak tomu bude i na festivale Viva Musica!, na ktorom predstaví svoj nový hudobný projekt s názvom Čo mi otec spieval. Na festivale Viva Musica! účinkovala Iva Bittová už dvakrát – prvýkrát v kantáte Vladimíra Godára Mater so súborom pre starú hudbu Solamente naturali (2012, Stará tržnica) a o päť rokov neskôr so sláčikovým kvartetom Mucha Quartet, s ktorým uviedla Slovenské spevy (2017, Veľký evanjelický kostol). Sekundovať jej tentoraz bude violončelista, skladateľ a improvizátor Anil Eraslan.
Spoločne s Anilom Eraslanom odohrá svoj nový hudobný projekt Čo mi otec spieval (What my father sang to me) nesúci jej jedinečný umelecký rukopis a zároveň pripomínajúci minulosť. Reflektuje v ňom zabudnuté svety našich rodičov a starých rodičov či vplyvy národnostne bohatého kultúrneho prostredia Strednej Európy. Cestou k pochopeniu týchto svetov môže byť jeden z najjednoduchších hudobno-vyjadrovacích prostriedkov – ľudová pieseň a jej takmer nekonečná možnosť interpretácie. Ako Iva Bittová o ľudových melódiách sama hovorí: „Melódie nám pripomínajú, aby sme zostali v spojení s naším detstvom, rodičmi, tradíciami, vášňami a emóciami; naučili sa, ako povzbudiť a utíšiť temné chvíle v našich životoch a ako premieňať každý malý záchvev inšpirácie na umenie.“
Záverečný koncert festivalu Viva Musica! bude patriť excelentnému Radkovi Baborákovi a jeho Orquestrine
Záver 19. ročníka bude mať v rukách rovnako svetoznámy český hudobník a excelentný hráč na lesnom rohu, Radek Baborák. Do Bratislavy privezie melódie kultových amerických skladateľov 20. storočia. Podmanivé čaro americkej hudby vyrastajúcej z tradície jazzu a jeho spojenia s klasickou hudbou s uvoľnenou americkou dramaturgiou prinesie záverečný koncert 19. ročníka festivalu Viva Musica! Uskutoční sa 17. augusta 2023 o 20:00 v Slovenskom rozhlase.
Vystúpi na ňom dlhoročný sólo hornista Berlínskej filharmónie a dirigent Radek Baborák so svojím súborom Orquestrina, ktorý je zložený z vynikajúcich sólistov a hráčov popredných orchestrálnych a komorných telies ako huslisti Adam Novák, Milan AlAshhab a Martina Bačová, violista Karel Untermüller, kontrabasista David Pavelka, basklarinetista Petr Valášek, hornista Mikuláš Koska, klavirista Václav Krahulík, harfistka Roxana Hädler či perkusionisti Jiří Stivín Jr. a Ladislav Bilan.
V ich podaní a v novej inštrumentácii zaznie neopakovateľná hudba Leonarda Bernsteina z muzikálu West Side Story, virtuózna predohra k operete Candide či jazzom ovplyvnená tvorba Georga Gershwina v podobe legendárnych diel ako Rapsódia v modrom, Američan v Paríži či Kubánska predohra. „S veľkou radosťou som opäť prijal pozvanie na festival Viva Musica! v Bratislave. Tentoraz prídem so svojím súborom Orquestrina, s ktorým zahráme najznámejšie posolstvo kultových amerických skladateľov 20. storočia Leonarda Bernsteina a Georgea Gershwina – v originálnych aranžmánoch, ktoré mali premiéru v Berlínskej filharmónii, a ktoré sa tešia obľube publika na celom svete,“ uviedol ku koncertu Radek Baborák.
INZERCIA
Novinka v znamení návratu k tradícii
Novinkou 19. ročníka festivalu budú open-air koncerty s podtitulom Hudobné záhrady odkazujúce na úplne prvý ročník festivalu. Koncerty na netradičných miestach so špeciálnou dramaturgiou boli od založenia festivalu Viva Musica! v roku 2005 vždy jeho silnou doménou. Symbolickým návratom k prvému ročníku, ktorý sa uskutočnil ešte pod názvom Hudobné záhrady Bratislavy. Open-air koncerty v bratislavských mestských záhradách a parkoch predstavia návštevníkom nielen známych umelcov, ale aj mladé talenty. Zároveň si budú môcť užiť ich vystúpenia v nádherných priestoroch vždy inej bratislavskej záhrady. Táto myšlienka zároveň nadväzuje na úspešnú koncertnú sériu Hudba v sade (všade), ktorá sa konala v Sade Janka Kráľa.
V Lisztovej záhrade predstaví mladých hudobníkov
Teraz si predstavíme júlový program Hudobných záhrad. Hneď v prvý deň prázdnin, 1. júla o 17:00, sa tak v nádherných priestoroch Lisztovej záhrady predstaví komorný orchester Sinfonietta Bratislava pod vedením huslistu Pavla Bogacza ml. s tromi výnimočnými mladými sólistami. Poľsko-slovenská huslistka Miriam Minková, ktorú si môžete pamätať ako finalistku minuloročného vydania medzinárodnej súťaže Virtuózi V4+.
Miriam je študentkou Pražského konzervatória a na svojom konte má i napriek veľmi mladému veku niekoľko medzinárodných úspechov. Huslista Ferdinand Slezák študuje na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni a je držiteľom ocenení z viacerých súťaží. Violončelista Juraj Škoda je študentom Akadémie múzických umení v Prahe a zároveň členom Orchestrálnej akadémie Českej filharmónie, v rámci ktorej má možnosť spolupracovať s významnými svetovými dirigentmi a sólistami. S komorným orchestrom Sinfonietta Bratislava uvedú program zložený z diel Antonia Vivaldiho, Josepha Haydna či Piotra Iľjiča Čajkovského.
Záhrada Domu Albrechtovcov ožije dielami slovenských autorov
Ďalší koncert zo série Hudobné záhrady sa uskutoční 8. júla o 17:00 v Záhrade Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici. Vystúpi na ňom zoskupenie Cello Appassionato, ktoré tvoria violončelisti Katarína Zajacová a Branislav Bielik. Obaja pôsobia v orchestri Opery Slovenského národného divadla, ale okrem orchestrálnej hry sa intenzívne venujú aj komornej hre v rôznych formáciách. Práve spoločné umelecké zanietenie ich inšpirovalo k založeniu violončelového dua, v rámci ktorého sa venujú predovšetkým interpretácii bohatej pôvodnej literatúry pre toto zoskupenie. Dramaturgia ich koncertu prinesie aj zaujímavé prekvapenie v podobe diel dvoch slovenských autorov – Ladislava Kupkoviča a Ilju Zeljenku.
Od inšpirácie zvukmi mesta až po americký minimalizmus
V súčasnosti jeden z najvýraznejších a najaktívnejších domácich súborov špecializujúcich sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia, EnsembleSpectrum, predstaví na festivale Viva Musica! dielo Femenine amerického skladateľa Juliusa Eastmana (1940 – 1990), ktorého tvorba sa radí k hudobnému minimalizmu, hoci sám sa za člena skupiny minimalistov nikdy nepovažoval. Eastman patril k excentrickým postavám newyorskej umeleckej scény. Bol elektrizujúcim spevákom, klaviristom a performerom, no najmä jedinečne svojským a originálnym skladateľom, vyžadujúcim absolútne odovzdanie sa veci. Zároveň však bol charizmatickým a nesmierne talentovaným interpretom a spevákom, čo dokazujú jeho spolupráce s Newyorskou filharmóniou, dirigentmi Pierrom Boulezom či Zubinom Mehtom a ď. Koncert EnsembleSpectrum sa uskutoční 15. júla o 17:00 v Barokovej záhrade na Bratislavskom hrade.
Urban Fusions
Ďalší koncert z cyklu Hudobné záhrady sa uskutoční v obľúbenej Prügerke – Prüger-Wallnerovej záhrade na Nekrasovovej ulici v blízkosti Horského parku. V nedeľu 23. júla o 17:00 tam vystúpi zvukovo netradičné a na našej hudobnej scéne ojedinelé zoskupenie, ktorého tvorba sa dá zaradiť do žánru jazz fusion. Hovoria si S.V.A. Trio, pôsobia v Prahe a hrajú v zložení Alexey Aslamas (husle), Vladan Malinjak (viola) a Šimon Marek (violončelo).
Trio sa zameriava primárne na autorskú tvorbu, ktorú sami popisujú ako urban fusion. Reflektujú v nej nielen spoločné hudobné vplyvy a prejavy, ale aj špecifikum života vo vnútri veľkomesta, akúsi fúziu všetkého, čo môže človek v meste počuť. Na Viva Musica! festivale trio predstaví hudbu zo svojho rovnomenného debutového albumu Urban Fusions, ktorý vyšiel v roku 2021. Umelci na festivale účinkovali aj v roku 2020 spoločne s dvojicou Lash & Grey.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Augustová silná dvojka s jedinečnými zoskupeniami
Prvým augustovým koncertom tohto cyklu bude koncert klarinetového kvarteta Aurum Quartet. Diváci sa tak budú mať možnosť bližšie zoznámiť s klarinetom ako nástrojom so špecifickým a zvukovo bohatým svetom. Zoskupenie vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave a jeho členmi sú absolventi a pedagógovia tejto inštitúcie. Kvarteto účinkuje v zložení Albín Blaho (1. klarinet), Šimon Štímel (2. klarinet), Martina Lišková (3. klarinet) a Jozef Eliáš (basklarinet). V roku 2021 vydal Aurum Quartet debutové CD s názvom Ouverture, na ktorom predstavil rôzne skladby klasickej hudby v zvukovo netypickej, ale o to zaujímavejšej úprave. Aurum Quartet vystúpi 5. augusta 2023 o 17:00 v Medickej záhrade.
Hudobné záhrady uzavrie netradične duo huslí a bicích
Týždeň po koncerte Aurum Quartet sa 12. augusta 2023 o 17:00 v Sade Janka Kráľa uskutoční posledný koncert zo série Hudobných záhrad. Vystúpi na ňom slovenská huslistka Lucia Harvanová a bulharský hudobník Kiril Stoyanov, ktorých umelecké cesty sa spojili práve v Bratislave, kde sa zoznámili ako kolegovia v Slovenskej filharmónii. Spoločná vášeň pre komornú hru vyústila do vzniku netradičného dua huslí a bicích nástrojov. Kiril Stoyanov v rámci tohto komorného zoskupenia hrá najmä na melodické bicie nástroje ako je marimba, vibrafón či xylofón. Spojenie huslí a bicích nástrojov je aj napriek atraktívnej zvukovej kombinácii z hľadiska podobných zoskupení vo svete veľmi ojedinelé a pre takéto hudobné zoskupenie takmer neexistuje originálna hudobná tvorba. V rámci koncertu na festivale Viva Musica! predstavia diela Johanna Sebastiana Bacha, Astora Piazzollu, Bélu Bartóka, ale aj menej známu tvorbu Petra Hristokova či Richarda Galliana.
19. ročník festivalu Viva Musica! sa uskutoční od 29. júna do 17. augusta 2023 na rôznych miestach v Bratislave. Vstupenky sú k dispozícii na www.vivamusica.sk a v sieti Ticketportal.
Koncerty 19. ročníka festivalu Viva Musica! sa uskutočnia pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej a primátora Hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Zmena programu vyhradená.
—
TS, Festival Viva Musica!
Zdroj: Viva Musica!
Redakciu informoval Marek Kučera, PR manažér Viva Musica!
*** Správu sme redakčne upravili. ***
Posledná aktualizácia: 2023-06-28 (mk)