Novinky

Kam na koncert? Toto sú naše aktuálne tipy (38/2022)

Kam na koncert 38/2022

Kam za kultúrou? Na koncert, do divadla či na výstavu? S deťmi či bez nich? Nový týždeň pýta nové tipy a tie máme pre vás aj tentoraz. Kam za kultúrou v 38. týždni roka 2022?

Je tu ďalší septembrový týždeň. Kam za kultúrou v 38. týždni roka 2022? Slovensko je v týždni od 19. septembra v znamení festivalov, skvelých koncertov, zaujímavých výstav či divadelných predstavení. A s novým týždňom sú tu aj naše tipy. Slovenské je festivalové i koncertné. V tejto časti približujeme zaujímavé koncerty, ktoré sa oplatí vidieť. Tak, kam na koncert?

V znamení Bielej noci

Po Bratislave prichádza  obľúbený festival súčasného umenia Biela noc aj do Košíc tak, ako sme už avizovali TU. Výstavy, workshopy, hudba i kinematografia – aj na to sa môžete počas večerov posledného septembrového piatkovíkendu (23. – 25.9.2022) tešiť. Svoje zastúpenie bude mať BIBIANA prostredníctvom festivalu BABŠtátna filharmónia Košice. Kompletný program košickej časti Bielej noci nájdete TU.

Štartujú Bratislavské hudobné slávnosti

Už v tomto týždni sa začína prestížna udalosť v jesennom kalendári klasickej hudby – festival Bratislavské hudobné slávnosti. Bratislavské hudobné slávnosti sa po prvý raz okrem Bratislavy konajú aj v Piešťanoch. Tento ročník organizátori venujú festival Storočnici SOZA a 150. výročia narodenia M. Moyzesa.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Samotný Otvárací koncert 57. ročníka BHS je na pláne už 23.9.2022. V Koncertnej sieni SF v bratislavskej Redute patrí večer otváraciemu festivalovému koncertu. Ten zaznie v podaní orchestra Slovenskej filharmónie, Slovenského filharmonického zboru (pod vedením zbormajstra Jozefa Chabroňa) a sólistov. Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sa sólisticky predstaví sopranistka Slávka Zámečníková. Dejan Lazić vystúpi v Prvom Lisztovom Koncerte pre klavír. V Zeljenkovej kantáte Spievať? dostane pri dvoch zboroch, orchestri a sopranistke priestor poézia Jána Bottu v podaní známeho slovenského herca a recitátora Jána Galloviča.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Návrat španielskeho laureáta

Už v sobotu 24.9. o 16.00 hod. privíta festival v Malej sále SF  laureáta ostatného ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela 2021 (viac o súťaži TU), ktorý sa minulý rok úspešne prezentoval aj na ďalšej prestížnej súťaži Neue Sterne v Nemecku – mladého španielskeho klaviristu Lea de Maríu. Svoje interpretačné umenie predstaví v širokom spektre programu z diel majstrov klavírnej literatúry troch storočí. Mimochodom, rozhovor s ním v slovenčine a v nemčine nájdete TU. Leo de María sa predstaví v rámci festivalového recitálu aj v Dome umenia Piešťany večer o 19.00 v nedeľu 25.9.2022.

Leo de María
Zdroj: www.leodemaria.es

K pocte Juraja Filasa i Mikuláša Moyzesa

Piatok 23.9. v piešťanskom Dome umenia a sobotný večer (24.9.)  patrí v Koncertnej sieni Reduty koncertu s dielami nedávno zosnulého skladateľa a košického rodáka Juraja Filasa, ale aj Jána Zimmera a Mikuláša Moyzesa. Program zaznie v podaní jedinečného Štátneho komorného orchestra Žilina a Speváckeho zboru Lúčnica (Elena Matušová – zbormajsterka) pod taktovkou Leoša Svárovského so sólistom, huslistom Milanom Paľom.

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík
Predpremiéra programu otvorí aj novú sezónu ŠKO Žilina

Predpremiéra programu Štátneho komorného orchestra Žilina, Speváckeho zboru Lúčnice a huslistu Milana Paľu na Otvárací koncert 57. ročníka BHS zaznie už 21.9.2022 v Žiline. Týmto koncertom zároveň ŠKO Žilina zahajuje svoju 49. koncertnú sezónu. A tak aj v Dome odborov v Žiline odznejú reprezentačné diela slovenskej hudby, o. i. obnovená premiéra romantického koncertu Jána Zimmera v podaní skvelého Milana Paľu a prvé uvedenie 2. omše Mikuláša Moyzesa v podaní obľúbeného zboru Lúčnica.

Piesne slovenských skladateľov spestria nedeľu

Nedeľa 25.9. prinesie do Malej sále komorný koncert Z piesňovej tvorby slovenských skladateľov. Na programe sú piesne skladateľov Bélu Bartóka, Alexandra Moyzesa, Jána Zimmera, Mikuláša Schneidera-Trnavského, Bartolomeja Urbanca, Ladislava Holoubka a Eugena Suchoňa. Účinkujú Mária Tajtáková (soprán)  Ladislav Fančovič (klavír), Eva Garajová (mezzosoprán), Matej Arendárik (klavír), Tomáš Šelc (bas) a Peter Pažický (klavír).

Interpretácii diel slovenských skladateľov zahraničným orchestrom patrí nedeľa

Koncertná sieň SF v nedeľu večer privíta PKF – Prague Philharmonia. Pod taktovkou uznávaného poľského dirigenta Dawida Runtza sa sólisticky predstaví Camille Thomas z Francúzska. Mladá violončelistka je jednou z držiteliek Ceny New Talent Nadácie SPP, medzinárodnej súťaže mladých interpretov UNESCO, ktorú získala v roku 2014. Populárny program autorov nemeckej romantickej proveniencie (Mendelssohn, Schumann) doplní elegantná predohra Allegro sinfonico Ľudovíta Rajtera, ktorú skomponoval v roku 1988. Napĺňa sa tak ambícia organizátorov BHS presadzovať diela slovenských skladateľov v interpretácii zahraničných orchestrov.

Kam na koncert v nedeľu? Nedeľné predpoludnie bude v Bratislave aj s tradičným matiné

Nedeľné matiné v Mirbachovom paláci sú tu od septembra opäť. Už v poradí druhý septembrový koncert zaznie 25. septembra 2022. Hudobné centrum v spolupráci s Galériou mesta Bratislavy tentoraz pozvalo mladého klaviristu Pavla Praženicu. Pavol Praženica je držiteľom Ceny publika a Ceny primátora mesta Žilina pre najmladšieho účastníka festivalu Allegretto Žilina 2021. Na nedeľné matiné si pripravil zaujímavý program z diel Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Leoša Janáčka a Clauda Debussyho.

K narodeninám Maestra Petra Dvorského

Jedným z top podujatí týždňa je akiste pre pandémiu z minulého roka presunutý galakoncert k životnému jubileu Maestra Petra Dvorského. Štátne divadlo Košice ho pripravuje 24. septembra 2022, v predvečer narodenín Petra Dvorského slávnostný galakoncert na javisku Historickej budovy. Životná cesta Petra Dvorského je úzko spojená s Operou Štátneho divadla Košice, kde pôsobil aj ako jej riaditeľ a zanechal v nej svoju výraznú stopu. ŠDKE usporiada slávnostný galakoncert ako gratuláciu sólistov súboru a hostí Petra Dvorského, orchestra a zboru Opery ŠDKE, ale aj ako poctu veľkému majstrovi a pripomenutie si najväčších míľnikov jeho speváckej kariéry. 

Medzi gratulantmi sólisti košickej opery i hostia

Na koncerte zaznejú vybrané árie a scény z opier, v ktorých slávil svoje najväčšie úspechy doma i vo svete v podaní domácich a hosťujúcich sólistov a sólistiek pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča. Sólisticky budú účinkovať hostia Slávka Zámečníková, Božena Ferancová, Peter Kellner, Andrea Danková, Peter Berger, Eliška Weissová, Linda Ballová a Aneta Hollá.

Festivalové je aj východné Slovensku

François Espinasse
François Espinass. Foto: Louis Nespoulous

Festivalové je aj východné Slovensko. Aj tento týždeň tak pokračuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ktorý organizuje Štátna filharmónia Košice. Ako sme avizovali TU, na programe tohto týždňa sú tri recitály a workshop venovaný 200. jubileu narodenia Cesara Francka. V stredu 21.9. zaznie v Sabinove prvý z dvojice jeho recitálov. Francúzsky organista François Espinasse si pripravil program z diel skladateľov ako Nicolas de Grigny, Georg Muffat, Johann Sebastian Bach, Valéry Aubertin a Jehan Alain.

Uctia si Césara Francka

V poradí druhý organový recitál týždňa s názvom “Hommage à César Franck” je na pláne 23.9.2022. Francúzsky organista François Espinasse sa v Jasove predstaví s dielami Césara Francka, ktoré doplní dvojica Louis Vierne a Charles Tournemire. Nasledujúci deň bude v Jasove patriť workshopu. Celodenný Workshop zameraný na organové dielo Césara Francka pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Workshop je súčasťou 51. ročníka Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola.

Chýbať nebude ani Johann Sebastian Bach

Dejiskom festivalu bude aj Konkatedrála sv. Mikuláša v Prešove. V nedeľu 25.9.2022 odohrá mladý organista Johannes Zeinler prvý koncert zo série BACHOVA ORGANOVÁ TVORBA: Advent. Zároveň je tento organový recitál dedikovaný “IN MEMORIAM IVAN SOKOL”.

Kam na koncert s deťúrencami? No do košickej Filky

Máme tu aj tip pre rodičov s deťúrencami. Vyberte sa na cestu úchvatným neprebádaným svetom. Spoznajte našich hudobných skladateľov a ich diela v prvej časti unikátneho koncertu o slovenskej klasickej hudbe. Štátna filharmónia Košice, Bratislavský chlapčenský zbor, sólisti a dirigent a moderátor Gabriel Rovňák ml. sú zárukou pútavého a dynamického programu, ktorý, aj napriek náročnejšej téme, zaujme mladých poslucháčov a pomôže im odhaliť významnú súčasť našej kultúrnej identity. Na koncerte zaznejú diela hudobných skladateľov: H. Balgavá (svetová premiéra), J. L. Bella, J. Cikker, V. Gräffinger, J. Grešák, J. H. Hummel, A. Moyzes, M. Schneider-Trnavský, I. Parík, S. Stračina, E. Suchoň, I. Zeljenka a G. Zrunek.

Bratislavský chlapčenský zbor

Koncert je súčasťou najväčšieho slovenského hudobno-vzdelávacieho cyklu “Príbeh hudby“, ktorý vznikol v roku 2013 v Štátnej filharmónii Košice. Bratislavský chlapčenský zbor v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice uvádza prvú časť výnimočného koncertu o slovenskej klasickej hudbe pre celú rodinu. Koncert je súčasťou programu Festivalu súčasného umenia Biela noc 2022. Tento týždeň sa koncert uskutoční v troch termínoch: 22.9. o 18.00 hod. a 23.9. o 8.30 a 10.30 hod.

Bratislava žije Konvergenciami

Tento týždeň pokračuje a postupne vrcholí v Bratislave obľúbený medzinárodný festival komornej hudby – Konvergencie. Pokračuje osmičkou koncertov. Už v utorok 20.9.2022 je na programe výnimočné podujatie. V nádherných industriálnych priestoroch Elektrárni Piešťany zaznie exkluzívna slovenská premiéra Stockhausenovej skladby Harlekýn pre klarinetistu, míma a tanečníka v podaní sólistu prestížneho Ensemble intercontemporain Martina Adámka.

Večer s francúzskym šarmom

Vo štvrtok 22. septembra 2022 sa koncert v Primaciálnom paláci ponesie v duchu francúzskej hudby s dielami Debussyho, Ravela a Francka. Počas večera sa stretnú ukrajinský huslista Andrej Bielow, taliansky klavirista Claudio Trovajoli a poprední slovenskí umelci Jordana Palovičová (klavír), Peter Biely (husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták. Špeciálnou súčasťou večera je aj čítanie o hudbe (vstup voľný, začiatok od 18:00, trvanie približne 40 minút) Hegelova duša a kravy z Wisconsinu čítanie z knihy esejí o kultúre, hudbe a umení interpretácie Alessandra Baricca, ktorú vydali Konvergencie v spolupráci s Artforom. Úryvky z nej prečíta moderátor večera, Mário Gešvantner. Súčasťou literárneho večera v Primaciálnom paláci bude vo štvrtok 22. 9. 2022 aj hudba v podaní talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho.

Konvergencie prinesú originálne zážitky

Originálnym zážitkom bude poludňajší, tzv. lunch koncert kontrabasového kvarteta BassBand, súčasťou ktorého bude aj ľahké obedové menu v priestoroch novej kaviarne Emil na nádvorí Galérie Mesta Bratislavy 23. 9. 2022. Konvergencie myslia aj na deti a rodičov. Tentoraz ním bude hravý projekt Spoločné ihriská, a to už v sobotu 24. 9. 2022 na Nádvorí Starej radnice. K úspešným tradíciám festivalu Konvergencie už roky patrí Bratislavská noc komornej hudby. Čo všetko Konvergencie prinesú, sa dozviete TU.

Máme tu čosi aj z iných žánrov. Tentoraz sa pozrieme do sveta jazzu.

Veľké koncertné štúdio Slovenského rozhlasu sa v dňoch 23. – 24. septembra 2022 stane dejiskom 9. ročníka CITY SOUNDS FESTIVAL 2022. Počas víkendu sa na dvoch pódiách vystriedajú žánrovo pestrí interpreti, namixovaní z medzinárodne uznávaných hudobníkov ako aj etablovaných či vychádzajúcich pozoruhodných zjavov z našich končín. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal. Jazzové bude Slovensko aj cez víkend. Pravidelný profilový koncert orchestra Bratislava Hot Serenaders je tu opäť. Počas víkendu 24. – 25. septembra 2022 sa predstavia v Banskej Bystrici a v Bratislave. Vstupenky nájdete v sieti Ticketportal.

Kam do divadla? Máme pre vás aj aktuálne divadelné tipy, ktoré nájdete TU. Neopomíname ani výstavy. Dvadsiatku najzaujímavejších z nich nájdete TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

Zdroj: ŠDKE, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Hudobné centrum, Konvergencie, Ticketportal

3 thoughts on “Kam na koncert? Toto sú naše aktuálne tipy (38/2022)

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »