Novinky

Do Bratislavy prichádza Biela noc, o týždeň aj do Košíc

Biela noc

Najväčší a najnavštevovanejší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc opäť prichádza. Aj tentoraz ponúka návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom. Bude to cesta plná zážitkov a nových vnemov, ktorá trvá od západu až do východu slnka. Za atraktívnym programom a moderným umením sa vydáte počas septembra v dvoch mestách. Biela noc bude v Bratislave už v termíne od 16. do 18. septembra a v Košiciach 23. – 25.9.2022.

Biela noc je prestížny medzinárodný projekt, ktorého cieľom je priblížiť verejnosti súčasné formy umenia. Predstavuje tiež netradičné, nepoznané alebo významné miesta európskych metropol. Podujatie vzniklo v roku 2002 v Paríži, odkiaľ sa rýchlo rozšírilo do ďalších krajín.  Na Slovensku mala Biela noc premiéru v Košiciach a po piatich úspešných ročníkoch na východnom Slovensku sa rozšírila do hlavného mesta spájajúc východ a západ krajiny súčasným umením.

Prepája umenia i mestá

Pravidelne ponúka svojím návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom, ktorá dýcha množstvom zážitkov a nových vnemov. Tá trvá od západu až do východu slnka. Počas jedného výnimočného víkendu sa noc stáva dňom a ulice nočného mesta sa zaplnia ľuďmi a umením. Každý návštevník dostane umeleckú mapku, ktorá ho bude sprevádzať rôznymi umeleckými zastávkami. Prináša vizuálne atraktívne inštalácie, literárne chvíľky, koncerty, filmy, rozličné divadelné predstavenia, tanec a rôzne performance… Pestrá ponuka rozličných umeleckých žánrov zaručí každému spoznať najnovšie trendy v rozličných umeleckých disciplínach. Popri umení návštevníci objavia zaujímavé priestory. Tie výnimočne prichýlia súčasné formy umenia ako napríklad nádvoria, parky, stanice, mosty, nábrežia, metrá, plavárne, nákupné centrá, parkoviská, súkromné priestory a rôzne ľuďom bežne neprístupné miesta. Svoje obľúbené miesta v programe si nájdu nároční diváci aj rodiny s deťmi.

Aká bude Biela noc 2022?

Tento rok sa Biela noc uskutoční v Bratislave v termíne od 16. do 18. septembra a v Košiciach 23. – 25.9.2022. Participovať na ňom bude Festival BAB z produkcie Medzinárodného domu umenia pre deti BIBIANA s bohatým programom (ako sme avizovali už TU) či Štúdio 12 (viac o tom TU). V košickej časti sa môžete tešiť na Štátnu filharmóniu Košice. S ňou sa vydáte spoznávať príbeh hudby. Zajíma vás program? Ten bratislavský číta celkom 50-tku podujatí (všetko si viete pozrieť TU). Program košickej Bielej noci prinesie viac ako 30 atraktívnych programov (podrobnosti nájdete TU).

Zdroj: Biela noc

One thought on “Do Bratislavy prichádza Biela noc, o týždeň aj do Košíc”

Comments are closed.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »