Novinky

Kam do divadla v 38. týždni (19.-25.9.2022)?

Kam do divadla - 38/2022

Kam za kultúrou? Na koncert, do divadla či na výstavu? S deťmi či bez nich? Nový týždeň prináša nové tipy a tie máme pre vás aj tentoraz. Kam do divadla v 38. týždni roka 2022?

Je tu ďalší septembrový týždeň. Kam za kultúrou v 38. týždni roka 2022? Slovensko je v týždni od 19. septembra v znamení festivalov, skvelých koncertov, zaujímavých výstav či divadelných predstavení. A s novým týždňom sú tu aj naše tipy. V tejto časti sa pozrieme kam do divadla. Ktoré sú top divadelné predstavenia týždňa, ktoré sa oplatí vidieť?

Radošinci prezradia či existuje idylka na dedine

Radošinci sú legendou. Ak sa chcete dobre zabaviť na legendárnom humore a nadhľade dramatika Stanislava Štepku, máme dobrú poprázdninovú správu. Tou je Štepkova komédia SPEV KOHÚTA s piesňami a prekvapujúcimi príbehovými zvratmi v originálnej réžii Ondreja Spišáka a s hudbou Juraja Haška. Predstavenie si môžete pozrieť v Radošinskom naivnom divadlev pondelok v utorok (19. a 20.9.2022) večer. A o čom bude reč? Sú takí, čo v meste túžia po idylickom živote v dedine i takí, ktorí túžia po živote v idylickom meste. Chcú žiť na dedine, kde je dobrý vzduch, zdravé životné prostredie a írečité, dôverné medziľudské, naozaj susedské vzťahy. To si myslia aj mestskí Bečkovci, ktorí sa presťahujú do vysnívaného typického dedinského domu, kde spolu so susedmi  z rôznych aj protichodných spoločenských vrstiev chcú inak a nanovo žiť vidiecky idylický život. Všetko zmení spev kohúta… A ako to dopadne? Dozviete sa v divadle. Vstupenky kúpite TU.

Konfrontácia dvoch verzii jedného príbehu v SND

Divadelným tipom týždňa je mimoriadna dvojica titulov HRIECH/JEJ PASTORKYŇA, ktoré Činohra SND uvedie v Štúdiu už v stredu 21. 9. 2022. Hriech i Její pastorkyňa patrili k prvým premiéram v dejinách Slovenského národného divadla. Ich spojenie a nové naštudovanie je ďalším príspevkom činohry k oslavám jeho storočnice.

Tajovského jednoaktovka Hriech nie je možno taká známa ako jeho Statky-zmätky alebo Ženský zákon, je to však dramaticky vynikajúco vystavaná komédia. Podobne rozpracovaný príbeh má aj Její pastorkyne, ktorá však končí tragicky. Konfrontáciu dvoch verzií jedného základného príbehu – jednej komickej a druhej tragickej, konfrontáciu dvoch bratských národných dramatík, dvoch prístupov k životu, dvoch národných pováh… uvidíte v SND už tento týždeň. Podrobnosti i vstupenky nájdete TU.

Kam do divadla? Odporúčame slávny muzikál o Bedároch

Príbeh o Jeanovi Valjeanovi, galejníkovi na úteku, vychádza z kultového románu francúzskeho klasika Victora Huga „Les Misérables” (1862). Ako videl Victor Hugo svet svojich postáv si prečítate v článku Pavla Blaha TU. Absolútne adekvátne spracovanie našiel v javiskovom muzikálovom stvárnení. Muzikál BEDÁRI francúzskych autorov – libretistu Alaina Boublila a skladateľa Claude-Michel Schőnberga patrí k muzikálovým legendám, ako píšeme TU

Aj na javisku Divadla Nová scéna sa jeden z najslávnejších svetových muzikálov všetkých čias teší diváckej popularite. Najbližšie si ho môžete vychutnať už v utorok 20.9.2022. Bulletin i vstupenky nájdete TU.

Kam do divadla so školákmi a študentmi? Odporúčame hry, ktoré nájdete v zozname povinnej literatúry a aj v divadle

Kto by nepoznal anglického dramatika Williama Shakespeara a jeho Veselé paničky windsorské? Ak ju vaše deťurence v škole preberajú alebo majú pred maturitou, tak šup-šup do divadla! Klasická shakespearovská komédia o záletnom rytierovi Falstaffovi okrem činohry časom získala aj operný šat. V repertoári Činohry SND sa po prázdninovej pauze objavujú VESELÉ PANIČKY WINDSORSKÉ aj v 103. divadelnej sezóne. V septembri sa v programe objavuje dva razy, a to už v tento štvrtok a v piatok (22. a 23. 9. 2022). Zaujíma vás obsadenie a kde si kúpite lístky – všetko nájdete TU.

Veselé paničky windsorské / SND / Kam do divadla
Gabirela Dzuríková (Alice Fordová), Diana Mórová (Pageová) a Branislav Bystriansky (Falstaff) v hre Veselé paničky windsorské na doskách SND. Autor: Peter Chvostek, SND

Dielo zo zoznamu povinnej literatúry ponúka aj Mestské divadlo v Žiline. Veľká sála prichádza 21. septembra s klenotom ruskej literatúry ANNA KARENINA. Intímne a originálne spracovanie jedného z najznámejších románov L. N. Tolstého od popredného nemeckého dramatika a režiséra Armina Petrasa. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Z programu banskobystrickej Štátnej opery tentoraz vyberáme svetoznámy balet Sergeja Prokofieva ROMEO A JÚLLIA. Ten patrí dodnes k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. Dielo vďaka vynikajúcim kvalitám pretrvalo a dnes je jasné, že disponuje vynikajúcim shakespearovským námetom a strhujúcou, nadčasovou hudbou. A najbližšie si ho vychutnáte už v piatok 23.9.2022 v Banskej Bystrici. Vstupenky zakúpite TU.

V znamení hviezd

Hudobno-tanečná feéria Jána Ďurovčíka „CIGÁNI IDÚ DO NEBA“ inšpirovaná legendárnym príbehom moldavského režiséra Emila Loteanu sa vydáva na turné. Počas najbližšieho víkendu (24. – 25.9.2022) zavíta do Košíc. Tu ho prichýli košické Divadlo Grand. Toto predstavenie je tak top podujatím pre región Košíc. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Máme tip aj na poprázdninový návrat bláznivej sexy muzikálovej komédie na hity Petra Nagya v réžii Jána Ďurovčíka v úplne novom obsadení. ČAJOČKY ovládnu v nedeľu 25. septembra Žiar nad Hronom a už v pondelok – 26. septembra 2022 aj Galantu. Vstupenky zakúpite taktiež v sieti Ticketportal.

Za históriou na Hrad Červený Kameň

SNM-Múzeum Červený Kameň v spolupráci s divadlom Tropos chystá v sobotu 24. septembra 2022  divadelné predstavenie FELČIARKA – svet za bylinkami. Divadelná hra priblíži divákom historickú dobu 17. storočia. Témou divadelnej hry sú čarodejnícke procesy, ktoré neblaho preslávili obdobie baroka. Väčšinu obžalovaných predstavovali ženy vyhnané na okraj spoločnosti ako liečiteľky, bylinkárky, pôrodné baby, či dobovým jazykom, felčiarky. Stačil okamih, v ktorom sa stretol dostatok vypočítavosti, závisti či hnevu a zo ženy poskytujúcej pomoc sa ľahko stal symbol hriechu a strachu spoločnosti. Divadlo Tropos priblíži divákom túto tému prostredníctvom divadelného predstavenia hraného netradičnou formou spojením činohry, tieňohry a hudby. Predstavenie sa za večer odohrá v pivničných priestoroch Hradu Červený Kameň trikrát, začiatok predstavenia je o 18:00, 19:30 a 21:00 hod.

Cerveny Kamen
Červený Kameň v Malých Karpatoch priťahuje pozornosť turistov. Foto: Silvia Mária Petrovits

Kam do divadla s deťmi?

Do divadla sa chodí aj s deťmi. Slovenské národné divadlo i Štátne divadlo Košice pripravujú tento týždeň viacero zaujímavých detských predstavení. Z nich vyberáme jedno pre Košice a druhé pre Bratislavu.

Košice s hudobnou rozprávkou Peter a vlk

Už v utorok (20.9.) patrí Malá scéna ŠDKE detskej interaktívnej hudobnej rozprávke pre deti a ich rodičov Sergeja Prokofjeva PETER A VLK. Samotná hudobná rozprávka Sergeja Prokofjeva, ozrejmuje jednoduché fungovanie orchestra, prácu s motívmi a predstavuje základné hudobné nástroje v orchestri. Predstavenie počíta s interaktívnou komunikáciou s deťmi-divákmi, ktorí sa môžu zapájať do vytvárania samotného deja rozprávky, priestoru i postáv. Tie charakterizujú hudobné nástroje. Divadlo pripravuje aj malý súťažný test o hudobných nástrojoch a pod. Deti sa naučia pomenúvať jednotlivé hudobné nástroje a dozvedia sa aj viac o fungovaní orchestra. Zistia i to, prečo musí mať orchester dirigenta. Deti si môžu odskúšať napríklad dirigovanie telesa, alebo riešiť zvukové hudobné hádanky. Všetky potrebné informácie i vstupenky nájdete  TU.

O tajomnom svete chrobáčikov v SND

Tipom pre Bratislavu je pôvodná baletná rozprávka na hudbu slovenského skladateľa Tibora Freša. Balet NARODIL SA CHROBÁČIK odkrýva najmenším divákom svet roztancovaných chrobáčikov. Tajomným svetom, v ktorom chrobáčikovia žijú, prevedie deti ochranca lesa Pepe. Ten im predstaví dobrodružstvá nezbedného mušiaka Svätojanka. Príbeh hlavného hrdinu sa odohráva počas jedného roka, striedajúce ročné obdobia sú hlavným výtvarným motívom jednotlivých obrazov. Kolobeh prírody je inšpirujúcou kulisou tajného života svätojánskych mušiek. Toto predstavenie je na programe Baletu SND už v sobotu 24. 9. 2022 v dvoch termínoch od 11:00 – 13:00 a 17:00-19:00 hod. Vstupenky nájdete TU.

Narodil sa chrobáčik / SND
Narodil sa chrobáčik. Obraz 1. dejstva. Foto: Juraj Žilinčár / SND

Kam na koncert? Tento týždeň sú naše tipy aj vďaka početným festivalom naozaj veľmi štedré. A nájdete ich TU. Neopomíname ani výstavy. Dvadsiatku najzaujímavejších z nich nájdete TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

Zdroj: DNS, MD ZA, ŠO BB, SND, ŠDKE, RND, Hrad Červený Kameň

*** aktualizácia 2022-09-19 (mk) ***

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »