Novinky

Leo de María: prvý Španiel, ktorý vyhral 2. cenu v klavírnej súťaži J. N. Hummela

Leo de María

Prednedávnom bol hosťom koncertu Slovenskej filharmónie mladý, no veľmi talentovaný španielsky klavirista a virtuóz, Leo de María. Publikum po celom svete obľubuje jeho hudobnú interpretáciu. Jeho hra sa vyznačuje skvelou technikou, invenciou, bravúrou i farebnosťou.

Leo de María sa narodil v Madride. Študuje u maestra Pavla Gililova na Mozarteu v Salzburgu. Je nositeľom početných významných ocenení a koncertuje po šírom svete. A dnes bol našim hosťom. Prezradil nám čosi o sebe, pospomínali sme si a neobišiel ani svoje plány.

Leo de María: "Bola to pre mňa veľká príležitosť!"

  • Vitaj, Leo! Prednedávnom si ťa slovenská verejnosť mohla vychutnať ako sólistu na koncerte v Bratislave. No nebol si tu po prvý raz. Už na jeseň 2021 si sa zúčastnil medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Pomyselný bronz dostal v roku 2014 španielsko-izraelský klavirista Michael Davidov. Ty si získal striebro (písali sme o tom TU). Si prvým španielskym klaviristom, ktorý získal na tejto súťaži 2. miesto. Gratulujem! Ako si na to spomínaš?

Mám na to výborné spomienky. Klavírna súťaž J. N. Hummela bola skvelo zorganizovaná! Koncertovať po boku popredného orchestra vašej krajiny, Slovenskej filharmónie, pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra, bolo pre mňa výnimočnou príležitosťou. Cítil som silnú vzájomnú súhru aj s orchestrom a aj s dirigentom. A tak, vrátiť sa do Bratislavy, aby som si s nimi zahral Prokofievov Tretí klavírny koncert, bol pre mňa skutočne splneným snom.

Oceneni Hummel 21
Laureáti 10. ročníka medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela (2021). Leo de María v strede. Zdroj: Slovenská filharmónia

Bol to súzvuk vízií

  • 3. a 4. februára 2022 si po boku Slovenských filharmonikov vystupoval ako sólista s debutujúcim dirigentom Jiřím Rožňom. (O koncertoch sme informovali TU.) Ako si spomínaš na tento koncert, spoluprácu s mladým dirigentom, filharmonikmi a na bratislavské publikum?

Bol to koncert mladých umelcov: dirigenta i sólistu. Snáď aj preto sa niesol vo vzájomnej súhre našich vízií. Orchester bol – ako vždy – excelentný. Myslím si, že aj publikum to takto vnímalo. Vychádzam z pokoncertných reakcií a komentárov… Aký je váš názor?

Leo de María
Španielsky klavirista Leo de María bol sólistom dvojice koncertov so Slovenskou filharmóniou a českým dirigentom Jiřím Rožňom. Zdroj: Leo de María
  • Tiež si myslím, že koncert v Slovenskej filharmónii oslovil publikum. A mal si aj nejaký voľný čas pozrieť si mesto?

Popravde, žiaľ, nie. Nemal som mnoho voľného času, aby som si mohol popozerať mesto. Ale podarilo sa mi zájsť na UFO, a to na mňa spravilo skutočný dojem!

Leo de María
Sólista Leo de María počas svojho koncertu v Slovenskej filharmónii. Zdroj: Leo de María

Lásku k hudbe vznietila mladá klaviristka

  • Snáď nabudúce sa Ti podarí pozrieť si mesto. J Ale, povedzme si teraz niečo o tebe. Hudbu máš v krvi. Začal si ju študovať vo svojich 11 rokoch. Aká vlastne bola Tvoja cesta k hudbe a kto je tvoj vzor?

Celá moja rodina z otcovej strany sú hudobníci. Môj otec, Leonel Morales, je tiež klavirista. Práve on bol mojim učiteľom, keď som ako 11-ročný s klavírom začínal. A tak to bolo až do mojich 23 rokov, kedy som pokračoval v štúdiách u prof. Pavla Gililova na salzburskom Mozarteu. Keď som mal 10 rokov, šiel som počas dovolenky na niekoľko majstrovských kurzov, ktoré môj otec viedol v Granade. Tam som spoznal jedno portugalské dievča, Catalinu, ku ktorej som mal veľmi blízko. Možno povedať, že šlo o moju prvú – takú detskú – lásku. Ona hrala na klavíri veľmi dobre, hoci mala vtedy len 11 rokov. Keď som ju počúval pri rozohrávaní pred vyučovaním, opýtala sa ma, či aj ja hrám na klavíri. Odvetil som, že nie. A pozrela sa na mňa opovržlivo a moja hrdosť bola preč. Cestou domov z majstrovských kurzov som povedal otcovi : Otec, ja chcem byť klaviristom! Môj otec bol veľmi prekvapený a tak som dodal : Nechcem sa už viac cítiť tak ponížený, oci, ja musím vedieť hrať na klavíri!   To bola iskra, ktorá zapálila oheň môjho zanietenia pre hudbu a klavír.

Koncertuje po celom svete

Leo de María
Leo de María v čínskom Dongguane (2019). Zdroj: leodemaria.es
  • Wow, To je milé! Odvtedy si už koncertoval v mnohých krajinách sveta. V ktorej krajine najradšej koncertuješ?

Nemám žiadnu preferenciu. Každá krajina má svoju fantastickú kultúru a publikum. Milujem cestovať a spoznávať tento prekrásny svet.

  • Ozaj, hrávaš len klasickú hudbu alebo aj ďalšie žánre?

Ako hobby rád improvizujem, ale profesionálne sa venujem iba klasickej hudbe.

Leo de María: "Schumann und Prokofiev sú moji favoriti"

  • Diela ktorých skladateľov máš najradšej a prečo?

Roberta Schumanna und Sergeia Prokofieva. Schumann má v sebe veľkú teatrálnosť. Jeho hudba dýcha fantáziou i poetikou. Citlivo pracuje so zmenami charakterov. Ale čo mňa osobne najväčšmi fascinuje, je to, aká je jeho hudba poetická a intímna.

Naopak Prokofiev je neoklasik. Interpretačné možnosti jeho diel nie sú také rozsiahle, ako pri Schummanovi. Ale tiež má v sebe elementy plné fantázie a rozprávkovosti, ktoré si veľmi cením.

Myslím si, že práve fantázia a predstavivosť u oboch skladateľov je to, čo ma na nich najväčšmi priťahuje a prečo sú mojimi favoritmi.

"4 piliere výchovy hudobníka" podľa Lea de Maríu

  • Čo by si odkázal mladým ľuďom – umelcom, ktorí práve začínajú svoje štúdia hudby?

Nuž, hudba je jedna z najkrajších vecí na svete. Ale, ak by som im mal poradiť tak, keď sa chcú venovať hudbe, mali by to brať naozaj veľmi vážne. Ako vždy hovorím, človek potrebuje splniť štyri veci, aby sa stal dobrým hudobníkom. Sú to takpovediac 4 piliere výchovy hudobníka. Po prvé je to podpora rodiny, potom nadanie a dobrý učiteľ (alebo dobrá učiteľka). Tým štvrtým a najdôležitejším je mať čas na cvičenie, nadšenie a trpezlivosť.

  • S ktorým umelcom / umelkyňou by si raz chcel spoločne koncertovať?

To naozaj neviem povedať. (Úsmev) Nie je dôležité s kým. O mnoho dôležitejšie je hrať s niekým, s kým sa cítiš po hudobnej stránke prepojený.

V septembri 2022 príde opäť do Bratislavy

  • Ďakujem. A aké máš plány pre najbližšiu budúcnosť?

Už čoskoro ma čakajú viaceré koncerty v Španielsku, v mestách Zaragoza, Córdoba, Granada, Madrid a Málaga. Okrem toho budem viesť majstrovské kurzy v Granade a v americkom Connecticute. Takisto budem porotcom v súťaži Santa Cecilia v Porto. A v septembri sa vrátim opäť do Bratislavy, aby som koncom leta účinkoval na hudobnom festivale v Slovenskej filharmónii.

Leo de María rád športuje

  • To je výborné! Tešíme sa na Tvoju ďalšiu návštevu! A na záver by som sa Ťa ešte rada spýtala. Študuješ, koncertuješ a s úspechmi sa zúčastňuješ na rôznych klavírnych súťažiach. To stojí veľa síl. Ako najradšej tráviš svoj voľný čas? Aké máš záľuby?

Rád športujem, trávim čas s priateľmi a chodím do kina. Ale keď sa pripravujem na súťaž, neostáva mi veľa voľného času.

Milý Leo, srdečná vďaka za rozhovor! Želám aj v mene našich čitateľov naďalej mnoho úspechov a spokojné publikum!

Leo de María
Zdroj: leodemaria.es

Leo de María (*1995, Madrid)

Leo de María sa narodil v roku 1995 v Madride. Najprv študoval na Universidad Alfonso X el Sabio – UAX vo svojom rodisku u svojho otca, tiež známeho klaviristu. V súčasnosti študuje na Mozarteu v Salzburgu. Jeho profesorom je Pavel Gililov. Ako 15-ročný debutoval s Prokofievovym 1. klavírnym koncertom v Turecku. O rok neskôr s Čajkovského koncertom b mol. Zúčastnil sa početných klavírnych súťaží a je nositeľom viac ako 30 ocenení. Spomeňme medzinárodnú súťaž v Lyone (2016), MozARTè/ v Nemecku (2016) a súťaž v Ciudad de Ferrol / Španielsko (2017). V máji 2015 získal na medzinárodnej súťaži vo Valencii najvyššie ocenenia. Za ostatný rok si odniesol striebro z medzinárodnej súťaže v Bratislave, v Porto a San Remo. Získal tiež 3. cenu na medzinárodnej súťaže Ettore Pozzoli v Taliansku. Absolvoval majstrovské kurzy u Vicenza Balzana, Borisa Bermana, Pierra Reacha, Ilju Schepsa, Yuriho Didenka, Piotra Paleczneho, Andrea Bonatta i Pavla Gililova. Leo de María pôsobí ako profesor v Madride. Každoročne vedie vlastný majstrovský kurz v americkom Connecticute.

Leo de María a jeho top 10 naj

  • skladateľ: Prokofiev a Schumann
  • diela: Schumannove Humoresky Op. 20 a Prokofievova Sonáta č. 8
  • umelci: Grigory Sokolov, Yuja Wang, Daniel Baremboim, Gustavo Dudamel, Radu Lupu…
  • divadelné predstavenie: Romeo a Júlia
  • kniha: Harry Potter
  • film: Krstný otec (The God Father)
  • športovec: Rafa Nadal
  • dovolenková destinácia: Ostrov Bora Bora
  • hobby / voľnočasové aktivity: Návšteva kina, plávanie a beh v prírode
  • jedlo: Nemám. Vždy rád skúšam nové pokrmy.

Rozhovor nájdete aj v nemeckom origináli TU.

One thought on “Leo de María: prvý Španiel, ktorý vyhral 2. cenu v klavírnej súťaži J. N. Hummela”

Comments are closed.

Štátna opera
Culture Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Štátna opera si počas Noci divadiel s poctou Nežnej revolúcie i Roku českej hudby

Štátna opera Banská Bystrica si počas tohtoročnej edície podujatia Noc divadiel poctí aktuálny Rok českej hudby.

Read More
ŠFK
Culture Hudba Koncerty News PR

Štvrtok do ŠFK prinesie typického Beethovena. V sprievode filharmonikov zaznie i klavír

Štvrtok do košickej filky prinesie typického Beethovena. V sprievode košických filharmonikov sa Domom umenia ponesie aj sólový klavír.

Read More
UMZE Ensemble
Culture Eventy Hudba News PR

Na festivale Melos-Étos 2024 sa už zajtra predstaví UMZE Ensemble s premiérovým programom

Festival Melos-Étos 2024 pokračuje aj utorňajším koncertom v Moyzesovej sieni, kde sa predstaví vynikajúci UMZE Ensemble z Maďarska…

Read More
Translate »