Novinky

Festival Konvergencie 2022 opäť prinesie nevšedné hudobné zážitky

Konvergencie 2022

Klasika, avantgarda, world music, hudba slovenských skladateľov aj škandinávsky jazz. Aj o tom bude medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie. Návštevníkom opäť prinesie nevšedné hudobné zážitky.

Hravá i hĺbavá, no najmä bezhranične pestrá, taká bude hudba na aktuálnom ročníku medzinárodného festivalu komornej hudby Konvergencie 2022, ktorý sa uskutoční 13. – 25. septembra v dvoch západoslovenských mestách – v Bratislave a Piešťanoch.

Otvárací koncert už v utorok 13.9.2022

Dvadsiaty tretí ročník festivalu zaháji, ako sme vás informovali v aktuálnom prehľade tipov kam za kultúrou, už v utorok 13.9.2022. Otvárací koncert komorného orchestra Convergence Players pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška prinesie diela Valentina Silvestrova, Ludwiga van Beethovena a Johannesa Brahmsa. Ako sólista koncertu v bratislavskom Veľkom evanjelickom kostole sa v orchestrálnej úprave Beethovenovej Violončelovej sonáty A dur predstaví umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták.

Martin Adámek
Martin Adámek. Zdroj: © Boris Németh

Harlekýn s výnimočným Martinom Adámkom

Výnimočným podujatím bude exkluzívna slovenská premiéra Stockhausenovej skladby Harlekýn pre klarinetistu, míma a tanečníka v podaní sólistu prestížneho Ensemble intercontemporain Martina Adámka. Tento koncert je na programe 20. 9. 2022 v Elektrárni Piešťany. Portál resmusica.com o parížskom uvedení diela nemeckého skladateľa napísal: „Martin Adámek je známy ako vynikajúci klarinetista, bravúrny interpret s dokonalým tónom, hrou vyváženou vo všetkých polohách a bohatým farebný zvukom, ktorými uchvacuje publikum. Nepoznali sme ho však ako talentovaného tanečníka s ladnosťou pohybu mačky...“ Keďže za zážitkami sa oplatí cestovať, exkluzívne stretnutie so Stockhausenovým Harlekýnom bude v nádherných industriálnych riestoroch Elektrárne Piešťany.

Špičkový škandinávsky jazz

Umelecký riaditeľ festivalu Jozef Lupták má veľkú radosť z tohtoročného stretnutia s nórskym kontrabasistom a pesničkárom Steinarom Raknesom. „Je to autentický, výrazný a nesmierne talentovaný  hudobník, skladateľ a spevák,“ povedal po prvej vzájomnej spolupráci. Kontrabasový virtuóz, ktorý v súčasnosti cestuje po celom svete ako člen jazzového tria Torda Gustavsena, stál na pódiu s osobnosťami ako Chick Corea a Michael Brecker, ale má na konte aj originálne projekty so sámskymi speváčkami Ingou Juuso a Sarou Marielle Gaup. Steinar Raknes vystúpi na tohtoročných septembrových Konvergenciách dva razy v rámci slovensko-nórskeho večera. Okrem projektu Building Bridges si ho vychutnajú festivaloví návštevníci aj v duu s oceňovaným saxofonistom Torem Brunborgom. Brunborg, ktorého meno jazzoví fanúšikovia často zmieňujú v jednej vete s menom legendárneho Jana Garbareka, je na medzinárodnej jazzovej scéne známy zo spoluprác s Jonom Balkem, Billym Cobhamom alebo Manu Katchém. 

Slovensko-nórsky večer s tvorbou romantikov

Slovensko-nórsky večer symbolicky otvorí komorná hudba romantikov Jána Levoslava Bellu a Edvarda Hagerupa Griega, ktorí svojou tvorbou položili základy národnej hudobnej kultúry. V Griegovej dramatickej Husľovej sonáte č. 3 c mol sa predstavia huslista Milan Paľa a klaviristka Katarína Paľová.

Konvergencie uvedú aj mimoriadny program Building Bridges

Spoločne s Jozefom Luptákom, Borisom Lenkom (akordeón, bandoneón) a Branislavom Dugovičom (klarinet) vytvorili v júni tohto roku v Banskej Bystrici originálny program Building Bridges zložený z nových aranžmánov slovenských, ukrajinských, rómskych a židovských melódií. Predstavia ho v bratislavskej premiére v rámci nórsko-slovenského večera vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu aj s hosťami, mladou ukrajinskou huslistkou Juliou Roshko a raperom Čavalenkym. Koncert je na programe v nedeľu 18. 9. 2022.

Hudba bez hraníc

Vďaka komorným dielam Clauda Debussyho, Maurica Ravela a Césara Francka vás Konvergencie počas jedného večera zavedú do Francúzska. Na koncerte, ktorého program tvoria poetické Debussyho Faunovo popoludnie (vo verzii pre dva klavíry), bluesom inšpirovaná Husľová sonáta Ravela a vášnivé Klavírne kvinteto Césara Francka, sa stretnú ukrajinský huslista Andrej Bielow, taliansky klavirista Claudio Trovajoli a poprední slovenskí umelci Jordana Palovičová (klavír), Peter Biely (husle), Martin Ruman (viola) a Jozef Lupták. Tento koncert na vás čaká 22. 9. 2022 v bratislavskom Primaciálnom paláci.

Lunch s BassBandom

Originálnym zážitkom bude poludňajší, tzv. lunch koncert kontrabasového kvarteta BassBand, súčasťou ktorého bude aj ľahké obedové menu v priestoroch novej kaviarne Emil na nádvorí Galérie Mesta Bratislavy 23. 9. 2022. Ďalším nevšedným hudobným zážitkom bude koncert inšpirovaný hudbou k filmu Interstellar. Zaznejú na ňom komorné úpravy skladieb Hansa Zimmera zo soundtracku k oskarovému filmu Christophera Nolana a moderné audiovizuálne koncertné spracovanie súčasnej elektronickej hudby z albumu Stroon – Temple Timbre Embers vo forme site-specific performance. Stane sa tak 17. 9. 2022 v Kostole Panny Márie Snežnej na Kalvárii.

Konvergencie myslia aj na deti a rodičov

Festival má každý rok vo svojom programe aj koncert pre deti a ich rodičov. Tentoraz ním bude hravý projekt Spoločné ihriská, na ktoré pozývajú Tibor Feledi Kairos Quintet, sláčikové kvarteto a Detský a dievčenský spevácky zbor Slovenského rozhlasu pod taktovkou Adriana Kokoša. Originálne skladby inšpirované tradíciou detských ľudových piesní a riekaniek v spojení s jazzom zaznejú v novej interaktívnej koncertnej podobe v sobotu 24. 9. 2022 na Nádvorí Starej radnice.

Bratislavská noc komornej hudby

K úspešným tradíciám festivalu Konvergencie už roky patrí Bratislavská noc komornej hudby. Vo svojom programe opäť ponúkne známe i menej známe komorné diela domácich a zahraničných skladateľov. Tešiť sa možno napríklad na virtuózne a hravé Flautové trio od talianskeho skladateľa Nina Rotu, ktorého širšia verejnosť pozná najmä ako úspešného autora filmovej hudby, napríklad k ikonickej tvorbe Federica Felliniho. Keďže si slovenská hudba tento rok pripomína 90. výročie narodenia Ilju Zeljenku, na festivale zaznie z jeho tvorby Klavírne kvinteto č. 2, ktorým sa zaradil medzi priekopníkov avantgardy na Slovensku.

Myšlienkový svet Ilju Zeljenku priblíži Robert Roth

A aby sme lepšie spoznali myšlienkový svet tohto originálneho umelca, Robert Roth prečíta v záhrade Domu Albrechtovcov úryvky z jeho textov, ktoré vybral dramaturg festivalu Andrej Šuba. Aj pri tejto príležitosti bude znieť Zeljenkova hudba pre akordeón a gitaru v interpretácii Borisa LenkaOndreja Veselého. Súčasťou programu Bratislavskej noci komornej hudby bude aj koncert z diel laureátov 2. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie: Adama Hudeca, Michala Blažeka, Mareka Fóru Šimona Lučeniča, o ktorej sme informovali TU. Večer napokon symbolicky uzatvoria Blumentálsky tanec č. 2 Petra Zagara a Nokturná amerického skladateľa Georga Crumba. Ak vás toto podujatie zaujalo, poznačte si ho na sobotu 24. 9. 2022. Dejiskom bude Primaciálny palácZáhrada Domu Albrechtovcov.

Od hudby k slovu a späť

Súčasťou festivalu nebudú len koncerty. Monodráma Patricka Süskinda Kontrabas v hlavnej úlohe s charizmatickým Martinom Hubom s Konvergenciami ladí, témou i intimitou. Jozef Lupták, ktorý sa niekoľko rokov usiloval o uvedenie tohto predstavenia na festivale, hovorí: „Keď sme sa dozvedeli, že po desaťročnej pauze pán Huba monodrámu znova naštudoval a uvedie ju v limitovanom počte desiatich predstavení, ani na okamih som nezaváhal.“ Na programe bude 23. 9. 2022 v Primaciálnom paláci. Konvergencie v roku 2022 vydali spoločne s vydavateľstvom Artforum knihu Alesandra Baricca: Hegelova duša a kravy z Wisconsinu. Preložil ju Stanislav Vallo, ktorý spoločne s Andrejom Šubom, podieľajúcim sa na príprave titulu redaktorsky, Bariccove eseje predstaví. Úryvky z nej prečíta moderátor večera, Mário Gešvantner. Súčasťou literárneho večera v Primaciálnom paláci bude vo štvrtok 22. 9. 2022 aj hudba v podaní talianskeho klaviristu Claudia Trovajoliho.  

#nievojne #нівійні #нетвойне

Aj napriek radosti z hudby a spoločných stretnutí na Konvergenciách, temným pozadím festivalu je vojna na Ukrajine. Preto Konvergencie opäť vyslovia na záverečnom koncerte jasné NIE VOJNE prostredníctvom hudby ukrajinských skladateľov Valentina Silvestrova a Valentina Bibika. Ten sa uskutoční 25. 9. 2022 v Slovenskom rozhlase. Pozvanie na festival okrem huslistu Andreja Bielowa prijala aj ukrajinská klaviristka Natacha Kudritskaya. Spoločne s nimi sa na pódiu predstavia aj slovenskí hudobníci Peter Biely, Milan Paľa, Katarína PaľováJozef Lupták, ktorý je nesmierne rád, že do Bratislavy príde aj legendárny ruský klavirista Alexei Lubimov. Ako prezradil: „Bude hrať recitál z diel ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova, s ktorým sú priatelia, pomáhal aj pri jeho evakuácii z Kyjiva. Jeho hudbu hral aj v Moskve, kde koncert predčasne ukončila polícia. Konvergencie sú najmä o vzťahoch a spájaní. Je to oslava hudby a priateľstiev, ktoré sa vďaka festivalu prehlbujú.“ Program koncertu doplnia Dumky pre husle a klavír Jána Levoslava Bellu a Klavírne trio „Dumky“ Antonína Dvořáka.

Program festivalu

Konvergencie 2022 / program

Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal – TU.

Zdroj: MFKH Konvergencie

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »