Novinky

Klavírna súťaž J. N. Hummela má víťaza

Hummel 21

Vavrín víťazstva putuje tento rok do Českej republiky. Víťazom 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela sa stal mladý český klavirista Robert Bílý. Porota mu udelila aj Cenu za najlepšiu interpretáciu klavírneho tria J. N. Hummela. Druhé miesto získali Sunah Kim z Južnej Kórey a Leo de María zo Španielska.

Medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela sa tradične konáva na pôde organizátora – Slovenskej filharmónie. Zámerom súťaže je napomáhať aktívnemu pestovaniu odkazu tohto veľkého skladateľa a klavírneho virtuóza a prešporského (bratislavského) rodáka. Súčasne je aj želaním organizátorov napomôcť štartu koncertnej kariéry pozoruhodných mladých klaviristov.

Známa po šírom svete

Slovenská filharmónia
Budova Slovenskej filharmónie. Zdroj: Wikimedia

Prvý ročník súťaže, venovaný pamiatke slávneho bratislavského rodáka, skladateľa a klavírneho virtuóza Johanna Nepomuka Hummela (1778 – 1837), sa uskutočnil pred tromi desaťročiami. Odvtedy pokračovala najskôr s dvojročnou, neskôr trojročnou periodicitou. Dodnes je  jedinou slovenskou hudobnou súťažou, ktorá je členom Svetovej federácie hudobných súťažíNadácie Alink – Argerich. A to je zárukou povedomia o tomto podujatí po celom svete. Počas svojej existencie významne napomohla popularizácii Hummelovho diela. Podnietila aj záujem hudobníkov ostatných žánrov o naštudovanie a nahrávanie jeho skladieb. Iniciátorom vzniku a prezidentom súťaže je popredný slovenský klavirista, vysokoškolský pedagóg a organizátor slovenského hudobného života prof. Marian Lapšanský.

Jubilejný 10. ročník zasiahla pandémia

Medzinárodný rozmer má nielen porota, ale aj súťažiaci. Tento rok nebol – a to aj napriek pandémie – výnimkou.  Prvé kolo sa uskutočnilo online. Do súťaže sa prihlásilo 47 klaviristov z pätnástich krajín Európy a Ázie. Na základe vyhodnotenia zaslaných videonahrávok vybrala šesťčlenná medzinárodná porota na čele s prof. Pavlom Gililovom z Nemecka postupujúcu pätnástku súťažiacich.

Do druhého kola postúpil iba jeden Slovák

V pätnástke postupujúcich do druhého kola súťaže dominovali klaviristi z Českej republiky a Ázie. Pripomeňme si ich: Robert Bílý (Česká republika), Yi-Yang Chen (Taiwan), Young Sun Choi (Južná Kórea), Anastasiia Chzhan (Rusko), Sunah Kim (Južná Kórea), Shinho Lee (Južná Kórea), Leo de María (Španielsko), Simon Popp (Nemecko), domáci Pavol Praženica, Eliška Tkadlčíková (Česká republika), Boris Uzunov (Bulharsko), Jan Wachowski (Poľsko), Zifan Ye (Čína), Kaiwen Zhao (Čína) a Matouš Zukal (Česká republika). 

Druhé a tretie kolo súťaže sa odohralo opäť v Slovenskej filharmónii

Druhé a tretie kolo tohto jubilejného ročníka sa uskutočnilo v priestoroch Slovenskej filharmónie v Bratislave. V rámci 2. kola, ktoré prebehlo 24. – 25. novembra v Malej sále Slovenskej filharmónie, odznelo pätnásť klavírnych recitálov prístupných verejnosti. Porota vybrala finálovú trojku:  Robert Bílý, Sunah KimLeo de María.

Hummelove tria mladých klaviristov s filharmonikmi

Finále súťaže sa konalo v sobotu 27. novembra. Spolu s členmi orchestra Slovenských filharmonikov – huslistom Jozefom Horváthom a violončelistom Borisom Bohóm sa predstavili ako interpreti Hummelových klavírnych trií (video nájdete TU). Sunah Kim sa predviedla  s Klavírnym triom G dur, op. 35. Klavírne trio E dur, op. 83 zaznelo v podaní Roberta Bílého. Španielsky klavirista Leo de María zahral Hummelovo Klavírne trio F dur, op. 22.

Sunah Kim / Hummel 21
Sunah Kim sa predviedla po boku členov Slovenskej filharmónie s Klavírnym triom G dur, op. 35 Johanna Nepomuka Hummela. Zdroj: Slovenská filharmónia

Finále v tieni lockdownu

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu, núdzový stav a slovenský lockdown sa finále zrealizovalo vo forme živého streamu. V živom streame sa finalisti predstavili v rámci koncertného cyklu Mimoriadne koncerty ako sólisti v klavírnych koncertoch. V interpretácii každého z finalistov a orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou Rastislava Štúra zaznel Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur op. 58. Ako ho interpretovali jednotliví súťažiaci si môžete pozrieť aj vy. Videozáznam nájdete TU.

Víťazom sa mohol stať každý z nich

Robert Bílý, Sunah KimLeo de María  zabojovali o prvenstvo. O víťazovi rozhodovala medzinárodná porota zložená z prestížnych klaviristov a pedagógov. Predsedom bol Pavel Gililov (Nemecko). Medzi členmi poroty boli Eugen Indjič (Francúzsko/USA), Ivo Kahánek (Česká republika) a Torleif Torgersen z Nórska. Slovensko v nej zastupovali Marian Lapšanský, Marcel Štefko a Peter Pažický. Porota rozhodla o troch laureátoch jubilejného 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela.

Prvé miesto obsadil mladý český klavirista Robert Bílý. Víťazovi súťaže taktiež udelili Cenu Národnej banky Slovenska.  Získal aj Cenu za najlepšiu interpretáciu klavírneho tria J. N. Hummela. Dve druhé miesta obsadila juhokorejská klaviristka Sunah Kim a Španiel Leo de María.  Všetci traja ocenení študujú  na Univerzite Mozarteum v Salzburgu a sú držiteľmi mnohých národných a medzinárodných ocenení. Atmosféru vyhlásenia výsledkov súťaže si vychutnáte TU.

Oceneni Hummel 21
Slávnostné vyhlásenie výsledkov 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela. Zdroj: Slovenská filharmónia

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »