Novinky

MOFIS rozozvučí organ 11 kostolov v ôsmich mestách

MOFIS

Kráľovský nástroj, ako sa organ nazýva, je už 51 rokov spojený so septembrom v Košiciach a ďalších mestách. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS) skladá poctu nielen najväčšiemu hudobnému nástroju, ale aj svojmu zakladateľovi a nadšenému propagátorovi organovej hudby – Ivanovi Sokolovi. Tento rok rozozvučí 11 organov v 8 východoslovenských mestách.

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) ako hlavný organizátor festivalu ho odštartuje organovým koncertom so sprievodom orchestra už 15. septembra v košickom Dóme sv. Alžbety, ako avizujeme v aktuálnom prehľade koncertných tipov. Séria podujatí bude pokračovať s piatimi sólistami do 2. októbra 2022. Špecialitou aktuálneho ročníka MOFIS je organový workshop, koncert venovaný pamiatke Jozefa Podprockého či séria Bachovej organovej tvorby a nové lokácie. Viac približuje organista a dramaturg festivalu MOFIS, Štefan Iľaš: „Premyslenou dramaturgiou a výberom nástrojov chceme návštevníkom ukázať organ a organovú hudbu v jej najrozličnejších podobách. Od monumentálnych nástrojov v Dóme sv. Alžbety či Konkatedrále sv. Mikuláša po maličký pozitív v Kostole Zoslania Ducha Svätého. Od hudby renesančnej po tú najsúčasnejšiu. Každý koncert tak bude jedinečný a nezabudnuteľný. Štátna filharmónia Košice a naši partneri sú prísľubom toho, že kvalita festivalu bude aj naďalej rásť.“

#51MOFIS: prepojí mestá Košice – Spišská Nová Ves – Kežmarok – Sabinov – Jasov – Prešov – Rimavská Sobota – Poprad

MOFIS privíta tento rok päticu sólistov. Ako sólisti sa tento rok predstavia Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek.  Každý zo sólistov festivalu sa predstaví v Košiciach či v Jasove a zároveň aj v partnerskom meste. Festival oslávi 200. výročie narodenia Césara Francka nielen koncertne, kedy sa diela v programoch interpretov blysnú, ale aj vlastným workshopom. Sleduje tiež napĺňanie zámeru počas 10 ročníkov festivalu uviesť v sérii Bachova organová tvorba kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha. Jeho tvorba pre organ je mimoriadne obsiahla a tak bude tematicky rozdelená do programu 20 koncertov. Projekt vyvrcholí počas 60. ročníka MOFISu. Tento rok tak odznie dvojica koncertov. Prvý recitál je na pláne už 25. 9. v interpretácii mladého rakúskeho organista Johannesa Zeinlera. Jeho dejiskom bude prešovská Konkatedrála sv. Mikuláša. Druhý je naplánovaný na 30.9. v Kostole sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom, ktorý uvedie holandský organista Adriaan Hoek.

Návrat festivalu do košického Dómu sv. Alžbety po rokoch

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Otvárací koncert MOFISu sa uskutoční 15. 9. v nádhernom gotickom Dóme sv. Alžbety v Košiciach v podaní nemeckého organistu Rainera Ostera a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Mariána Lejavu. Orchester ŠFK hral v Dóme sv. Alžbety v rámci organového festivalu len dvakrát, naposledy v roku 1977. Nemec Rainer Oster otvorí MOFIS v sprievode orchestra ŠFK pod taktovkou Mariána Lejavu v ikonickom Dóme svätej Alžbety.

V slovenskej premiére zaznie Concerto od Jona Laukvika. Zaujímavosťou je, že i svetovú premiéru skladby hral priamo Rainer Oster, ktorý zároveň u Jona Laukvika študoval a neskôr ho pedagogicky zastupoval na akademickej pôde.

Program koncertu Rainera Ostera v Kežmarku bude zostavený výlučne z diel nemeckej romantickej organovej literatúry – Brahmsa, Schumanna, Mendelssohna-Bartholdyho.

Rainer Oster
Rainer Oster

15. 09. | 20:00 | Dóm sv. Alžbety Uhorskej, Košice
17. 09. | 18:00 | Nový evanjelický kostol, Kežmarok

Bernadetta Šuňavská
Bernadetta Šuňavská Foto: Gudrun Böblitz

16. 09. | 18:00 | Evanjelický kostol, Spišská Nová Ves 
18. 09. | 19:00 | Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho, Košice 

Strhujúca Slovenska rozozvučí organ v Spišskej Novej Vsi i v Košiciach

Slovenka Bernadetta Šuňavská je celosvetovo obdivovaná pre jej majstrovstvo a hráčsku techniku. Svojou výnimočnou technickou brilantnosťou a vycibrenou muzikalitou dokáže strhnúť publikum k standing ovation už uprostred koncertu. To je skutočný príbeh z jej recitálu v Hildesheimer Dom a návštevníci sa o tom budú môcť presvedčiť na jej dvoch festivalových koncertoch. Po pauze sa MOFIS opäť vracia späť do zrekonštruovaného Evanjelického kostola v Spišskej Novej Vsi (16. 9.). Pozvanie účinkovať prijala Bernadetta Šuňavská, ktorá pochádza z neďalekej Levoče.

K pamiatke Jozefa Podprockého

Koncert Bernadetty Šuňavskej v Seminárnom kostole v Košiciach (18. 9.) bude venovaný pamiatke Jozefa Podprockého. Významný košický skladateľ a pedagóg bol nielen blízky priateľ Ivana Sokola, skomponoval aj mnoho skladieb pre organ. Na koncerte zaznie jeho Suita rediviva (podľa zápisov v levočskom “Pestrom zborníku” zo XVII. stor.) op. 14 č. 5. Program recitálu ďalej počíta s dielami  Johanna Gottfrieda Walthera, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Kaspara Kerlla, Girolama Frescobaldiho, Carla Phillipa Emmanuela Bacha a Nikolausa Bruhnsa.

Aj s workshopom k výročiu Césara Francka

Francúz François Espinasse je profesorom na Conservatoire National Supérieur v Lyone a od roku 2010 titulárnym organistom v Kráľovskej kaplnke paláca vo Versailles. 

François Espinasse sa podujal viesť počas festivalu aj organový workshop venovaný tvorbe Césara Francka. Skladateľ patrí medzi najvýznamnejších skladateľov pre organ a tento rok si pripomíname dvesté výročie jeho narodenia. Výnimočné tak budú aj podujatia v Opátskom chráme v Jasove. Tento rok si pripomíname 200. výročie narodenia skladateľa Césara Francka, a tak bude koncert 23. 9. venovaný jeho osobnosti.

21. 09. | 19:30 | Farský kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, Sabinov 
23. 09. | 19:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov 
24. 09. | 09:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov – workshop

François Espinasse
François Espinass. Foto: Louis Nespoulous
Johannes Zeinler
Johannes Zeinler. Foto: Theresa Pewal

Predstaví sa aj mladý výrazný talent z Rakúska aj s prvou festivalovou poctou Bachovi

Rakúšan Johannes Zeinler je posledným víťazom prestížnej Grand Prix de Chartres v roku 2018. Okrem toho zvíťazil aj na Medzinárodnej súťaži v St. Albans v roku 2015 a je vôbec prvým Rakúšanom, ktorému sa podarilo zvíťaziť na týchto dvoch súťažiach. Patrí medzi najvýraznejšie talenty mladej generácie organistov. Na festivale sa predstaví dvojicou koncertov. V Prešove odohrá prvý tohtoročný festivalový recitál zložený iba z diel Johanna Sebastiana Bacha zo série Bachova organová tvorba. Jeho ďalší recitál v Košiciach už ponúkne program s dielami Dietricha Buxtehudea, Franza Danksagmüllera Jana Pieterszoona Sweelincka, Williama Byrda, Wolfganga Amadea Mozarta a Georga Muffata.

25. 09. | 19:00 | Konkatedrála sv. Mikuláša, Prešov 
27. 09. | 19:00 | Kostol Zoslania Ducha Svätého, Košice – Juh

Oceňovaný holandský organista príde tiež na MOFIS

Holanďan Adriaan Hoek je držiteľom viacerých ocenení z medzinárodných organových súťaží, vrátane štyroch prvých cien z roku 2015 zo súťaží v Korschenbroich, Alkmaare, Lübecku a Brede. Zároveň získal v roku 2016 titul “The Young ECHO Organist of the Year 2016”.

Predstaví sa s trojicou recitálov

Na recitáli v Rimavskej Sobote uvedie diela šestice skladateľov Guya Boveta, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Felixa Mendelssohn Bartholdyho, Berta Mattera a Franza Liszta. V Kostole sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom uvedie druhý koncert zo série Bachova organová tvorba (30. 9.). Tretí koncert v Poprade opäť predstaví tvorbu viacerých skladateľov. Okrem iných zaznejú diela Hansa Friedricha Micheelsena, Jana Pieterszoona Sweelincka,  Johanna Sebastiana Bacha či Petra Planyavského.

28. 09. | 18:00 | Kostol sv. Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota 
30. 09. | 19:30 | Kostol sv. Košických mučeníkov, Košice – Nad jazerom
02. 10. | 18:00 | Kostol sv. Egídia, Poprad 

 

Adriaan Hoek
Adriaan Hoek

PR článok

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala  a fotografie poskytla  Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “MOFIS rozozvučí organ 11 kostolov v ôsmich mestách”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »