MOFIS rozozvučí organ 11 kostolov v ôsmich mestách

MOFIS

Kráľovský nástroj, ako sa organ nazýva, je už 51 rokov spojený so septembrom v Košiciach a ďalších mestách. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola (MOFIS) skladá poctu nielen najväčšiemu hudobnému nástroju, ale aj svojmu zakladateľovi a nadšenému propagátorovi organovej hudby – Ivanovi Sokolovi. Tento rok rozozvučí 11 organov v 8 východoslovenských mestách.

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) ako hlavný organizátor festivalu ho odštartuje organovým koncertom so sprievodom orchestra už 15. septembra v košickom Dóme sv. Alžbety, ako avizujeme v aktuálnom prehľade koncertných tipov. Séria podujatí bude pokračovať s piatimi sólistami do 2. októbra 2022. Špecialitou aktuálneho ročníka MOFIS je organový workshop, koncert venovaný pamiatke Jozefa Podprockého či séria Bachovej organovej tvorby a nové lokácie. Viac približuje organista a dramaturg festivalu MOFIS, Štefan Iľaš: „Premyslenou dramaturgiou a výberom nástrojov chceme návštevníkom ukázať organ a organovú hudbu v jej najrozličnejších podobách. Od monumentálnych nástrojov v Dóme sv. Alžbety či Konkatedrále sv. Mikuláša po maličký pozitív v Kostole Zoslania Ducha Svätého. Od hudby renesančnej po tú najsúčasnejšiu. Každý koncert tak bude jedinečný a nezabudnuteľný. Štátna filharmónia Košice a naši partneri sú prísľubom toho, že kvalita festivalu bude aj naďalej rásť.“

#51MOFIS: prepojí mestá Košice – Spišská Nová Ves – Kežmarok – Sabinov – Jasov – Prešov – Rimavská Sobota – Poprad

MOFIS privíta tento rok päticu sólistov. Ako sólisti sa tento rok predstavia Bernadetta Šuňavská, Rainer Oster, François Espinasse, Johannes Zeinler a Adriaan Hoek.  Každý zo sólistov festivalu sa predstaví v Košiciach či v Jasove a zároveň aj v partnerskom meste. Festival oslávi 200. výročie narodenia Césara Francka nielen koncertne, kedy sa diela v programoch interpretov blysnú, ale aj vlastným workshopom. Sleduje tiež napĺňanie zámeru počas 10 ročníkov festivalu uviesť v sérii Bachova organová tvorba kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha. Jeho tvorba pre organ je mimoriadne obsiahla a tak bude tematicky rozdelená do programu 20 koncertov. Projekt vyvrcholí počas 60. ročníka MOFISu. Tento rok tak odznie dvojica koncertov. Prvý recitál je na pláne už 25. 9. v interpretácii mladého rakúskeho organista Johannesa Zeinlera. Jeho dejiskom bude prešovská Konkatedrála sv. Mikuláša. Druhý je naplánovaný na 30.9. v Kostole sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom, ktorý uvedie holandský organista Adriaan Hoek.

Návrat festivalu do košického Dómu sv. Alžbety po rokoch

Dóm sv. Alžbety
Dóm sv. Alžbety v Košiciach. Foto: Dávid Hanko

Otvárací koncert MOFISu sa uskutoční 15. 9. v nádhernom gotickom Dóme sv. Alžbety v Košiciach v podaní nemeckého organistu Rainera Ostera a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou Mariána Lejavu. Orchester ŠFK hral v Dóme sv. Alžbety v rámci organového festivalu len dvakrát, naposledy v roku 1977. Nemec Rainer Oster otvorí MOFIS v sprievode orchestra ŠFK pod taktovkou Mariána Lejavu v ikonickom Dóme svätej Alžbety.

V slovenskej premiére zaznie Concerto od Jona Laukvika. Zaujímavosťou je, že i svetovú premiéru skladby hral priamo Rainer Oster, ktorý zároveň u Jona Laukvika študoval a neskôr ho pedagogicky zastupoval na akademickej pôde.

Program koncertu Rainera Ostera v Kežmarku bude zostavený výlučne z diel nemeckej romantickej organovej literatúry – Brahmsa, Schumanna, Mendelssohna-Bartholdyho.

Rainer Oster
Rainer Oster

15. 09. | 20:00 | Dóm sv. Alžbety Uhorskej, Košice
17. 09. | 18:00 | Nový evanjelický kostol, Kežmarok

Bernadetta Šuňavská
Bernadetta Šuňavská Foto: Gudrun Böblitz

16. 09. | 18:00 | Evanjelický kostol, Spišská Nová Ves 
18. 09. | 19:00 | Seminárny kostol sv. Antona Paduánskeho, Košice 

Strhujúca Slovenska rozozvučí organ v Spišskej Novej Vsi i v Košiciach

Slovenka Bernadetta Šuňavská je celosvetovo obdivovaná pre jej majstrovstvo a hráčsku techniku. Svojou výnimočnou technickou brilantnosťou a vycibrenou muzikalitou dokáže strhnúť publikum k standing ovation už uprostred koncertu. To je skutočný príbeh z jej recitálu v Hildesheimer Dom a návštevníci sa o tom budú môcť presvedčiť na jej dvoch festivalových koncertoch. Po pauze sa MOFIS opäť vracia späť do zrekonštruovaného Evanjelického kostola v Spišskej Novej Vsi (16. 9.). Pozvanie účinkovať prijala Bernadetta Šuňavská, ktorá pochádza z neďalekej Levoče.

K pamiatke Jozefa Podprockého

Koncert Bernadetty Šuňavskej v Seminárnom kostole v Košiciach (18. 9.) bude venovaný pamiatke Jozefa Podprockého. Významný košický skladateľ a pedagóg bol nielen blízky priateľ Ivana Sokola, skomponoval aj mnoho skladieb pre organ. Na koncerte zaznie jeho Suita rediviva (podľa zápisov v levočskom “Pestrom zborníku” zo XVII. stor.) op. 14 č. 5. Program recitálu ďalej počíta s dielami  Johanna Gottfrieda Walthera, Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Kaspara Kerlla, Girolama Frescobaldiho, Carla Phillipa Emmanuela Bacha a Nikolausa Bruhnsa.

Aj s workshopom k výročiu Césara Francka

Francúz François Espinasse je profesorom na Conservatoire National Supérieur v Lyone a od roku 2010 titulárnym organistom v Kráľovskej kaplnke paláca vo Versailles. 

François Espinasse sa podujal viesť počas festivalu aj organový workshop venovaný tvorbe Césara Francka. Skladateľ patrí medzi najvýznamnejších skladateľov pre organ a tento rok si pripomíname dvesté výročie jeho narodenia. Výnimočné tak budú aj podujatia v Opátskom chráme v Jasove. Tento rok si pripomíname 200. výročie narodenia skladateľa Césara Francka, a tak bude koncert 23. 9. venovaný jeho osobnosti.

21. 09. | 19:30 | Farský kostol Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa, Sabinov 
23. 09. | 19:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov 
24. 09. | 09:00 | Opátsky chrám sv. Jána Krstiteľa, Jasov – workshop

François Espinasse
François Espinass. Foto: Louis Nespoulous
Johannes Zeinler
Johannes Zeinler. Foto: Theresa Pewal

Predstaví sa aj mladý výrazný talent z Rakúska aj s prvou festivalovou poctou Bachovi

Rakúšan Johannes Zeinler je posledným víťazom prestížnej Grand Prix de Chartres v roku 2018. Okrem toho zvíťazil aj na Medzinárodnej súťaži v St. Albans v roku 2015 a je vôbec prvým Rakúšanom, ktorému sa podarilo zvíťaziť na týchto dvoch súťažiach. Patrí medzi najvýraznejšie talenty mladej generácie organistov. Na festivale sa predstaví dvojicou koncertov. V Prešove odohrá prvý tohtoročný festivalový recitál zložený iba z diel Johanna Sebastiana Bacha zo série Bachova organová tvorba. Jeho ďalší recitál v Košiciach už ponúkne program s dielami Dietricha Buxtehudea, Franza Danksagmüllera Jana Pieterszoona Sweelincka, Williama Byrda, Wolfganga Amadea Mozarta a Georga Muffata.

25. 09. | 19:00 | Konkatedrála sv. Mikuláša, Prešov 
27. 09. | 19:00 | Kostol Zoslania Ducha Svätého, Košice – Juh

Oceňovaný holandský organista príde tiež na MOFIS

Holanďan Adriaan Hoek je držiteľom viacerých ocenení z medzinárodných organových súťaží, vrátane štyroch prvých cien z roku 2015 zo súťaží v Korschenbroich, Alkmaare, Lübecku a Brede. Zároveň získal v roku 2016 titul “The Young ECHO Organist of the Year 2016”.

Predstaví sa s trojicou recitálov

Na recitáli v Rimavskej Sobote uvedie diela šestice skladateľov Guya Boveta, Johanna Sebastiana Bacha, Césara Francka, Felixa Mendelssohn Bartholdyho, Berta Mattera a Franza Liszta. V Kostole sv. Košických mučeníkov na Sídlisku Nad jazerom uvedie druhý koncert zo série Bachova organová tvorba (30. 9.). Tretí koncert v Poprade opäť predstaví tvorbu viacerých skladateľov. Okrem iných zaznejú diela Hansa Friedricha Micheelsena, Jana Pieterszoona Sweelincka,  Johanna Sebastiana Bacha či Petra Planyavského.

28. 09. | 18:00 | Kostol sv. Jána Krstiteľa, Rimavská Sobota 
30. 09. | 19:30 | Kostol sv. Košických mučeníkov, Košice – Nad jazerom
02. 10. | 18:00 | Kostol sv. Egídia, Poprad 

 

Adriaan Hoek
Adriaan Hoek

PR článok

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala  a fotografie poskytla  Lucia Radzová, PR manažérka ŠfK

One thought on “MOFIS rozozvučí organ 11 kostolov v ôsmich mestách”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »