Prvý májový týždeň v znamení Piano Days 2022

Prvý májový týždeň bude patriť druhému ročníku festivalu Piano Days

Prvý májový týždeň v znamení Piano Days 2022. Po úspešnom pilotnom online ročníku festivalu Piano Days sa občianske združenie InMusic rozhodlo zopakovať maratón sólových klavírnych recitálov aj v roku 2022.

Ideou festivalu Piano Days 2022 je prepojiť mestá po celom Slovensku individuálnymi koncertmi niekoľkých generácií slovenských etablovaných i mladých klaviristov, odchovancov slovenskej klavírnej pedagogiky. Jednotnou myšlienkou spája významné kultúrne inštitúcie – Slovenskú filharmóniu, Slovenský rozhlas, Nitriansku galériu, Štátny komorný orchester v Žiline a Štátnu filharmóniu Košice. Celkovo sa počas jedného týždňa medzi  2. – 8. májom 2022 uskutoční osem koncertov.

Ivan Šiller ním nadviazal na projekt Nilsa Frahma

Vznik festivalu inšpiroval medzinárodný projekt Piano Day Nilsa Frahma, ktorý sa od roku 2015 koná vždy v marci po celom svete. Otcom slovenského festivalu je Ivan Šiller, ktorému bolo počas pandémie ľúto, že kvalitné nástroje stáli nemé a nevyužité v prázdnych sálach. Na rozdiel od minulého online ročníka už môžete prísť na koncerty osobne aj vy. Započúvajte sa do zvukov klavíra, zaplňte koncertné siene, prejavte priazeň a podporu tejto na Slovensku jedinečnej myšlienke a tak opäť spoločne s aktérmi naštartujte koncertný život roku 2022.

Prinášame podrobný program Piano Days 2022

Festival Piano Days 2022 otvorí 2. mája recitál manželov Buffovcov na najvýchodnejšom kultúrnom centre Slovenska v Štátnej filharmónii Košice. V utorok 3. mája sa v bratislavskej Redute predstaví Jakub Čižmarovič. Počas stredajšieho večera 4. mája obohatia svojou hrou rodné publikum v Nitre mladí klaviristi Emanuel Maňuch a Marek Lukáč.  Dom umenia Fatra v Žiline privíta v štvrtok 5. mája dvoch klaviristov – Kamila Mihalova a Ivana Šillera. Festival uzavrú 8. mája nedeľné koncerty Petra Pažického a Daniely Varínskej, ktoré sa budú konať v priestoroch Slovenského rozhlasu. 

Koncert aj v rámci Košickej hudobnej jari

Piano Days 2022 zaháji otvárací recitál manželskej dvojice Ivana a Diany Buffocov. Ten sa koná ako súčasť Košickej hudobnej jari. Koncert 2. mája o 19.00 hod. v Dome umenia Košice v ich podaní prináša aj dvojicu premiérových diel.

Program tvorí zaujímavá dramaturgia. Prvý večer otvorí  Scherzo č. 1 h mol, op. 20 Fryderyka Chopina. Zaznie tiež Sonata 1960 Romana Bergera, Passacaglia piccola, op. 51 Jozefa Podprockého  či  Sonáta pre klavír, Sz. 80 Bélu Bartóka. Vo verzii pre dva klavíry zaznie Prelúdium k faunovmu popoludniu Claudea Debussyho či  Ravelova La Valse.  Na programe je tiež Silence of the Falling Snow Justé Janulyté. V premiére zaznie od Daniela Mosera Albireo a Jany Kmiťovej Dážď v Ravene.

Festivalový návrat do Slovenskej filharmónie

3. mája 2022 sa o 19.00 hod. v Malej sále Slovenskej filharmónie uskutoční druhý festivalový recitál. Tento raz v podaní popredného európskeho koncertného klaviristu a pedagóga Jakuba Čižmaroviča. Rodák zo Slovenska žijúci v Kolíne nad Rýnom má hudbu v krvi. Na oči verejnosti sa dostal už v útlom detstve svojím hudobným nadaním. Ako 11-ročný začal zbierať v hre na klavíri prvé ocenenia. V 13. rokoch už koncertoval s orchestrom. V Nemecku sa veľmi rýchlo presadil vďaka víťazstvám na celoštátnych súťažiach (Klavírna súťaž Steinway, Junge Musiziert). Z ďalších ocenení je to napr. víťazstvo na medzinárodnej súťaži Festa Ueda v japonskom Nagane v roku 2001, či tiež udelenie Ceny Ľudovíta Rajtera na Slovensku v roku 2009. S kolínskym Gürzenich Orchestrom a dirigentom Jamesom Conlonom debutoval už ako 16-ročný (pod taktovkou toho istého dirigenta debutoval tiež v USA s Chigaco Symphony Orchestra). V súčasnosti pravidelne spolupracuje s nemeckými orchestrami, účinkuje na nemeckých i zahraničných festivaloch, významné je taktiež jeho pravidelné účinkovanie na japonských pódiách a v Južnej Kórei. Zároveň pedagogicky pôsobí na bratislavskej VŠMU.

Pre festivalový recitál si pestrý program aj s dielami slovenských skladateľov. Večer otvorí Partita č. 5 Myrovslava Skoryka. Zaznie aj dvojica sonát od Sergeja Prokofieva. Zaznejú Sonáty č. 7 a 8, obe v B dur, op. 83 a 84. Od Dušana Martinčeka zaznejú Dve romantické prelúdiá, op. 8  a výber z Dvanásť prelúdií (III. Allegretto grazioso, con umore, V. Molto moderato a VI. Allegretto con umore). Od výnimočnej slovenskej skladateľky Ľubici Čekovskej uvedie Five miniatures for piano, op. 1.

Nitrianska galéria s dvojicou koncertov

4. máj 2022 prináša dvojicu festivalových koncertov. Dejiskom sa stane Nitrianska galéria. Prvý recitál sa uskutoční už o 17. hod. a predstaví sa na ňom Emanuel Maňuch. Zaznie  Sonáta Es dur op. 81a ,,Les adieux” Ludwiga van Beethovena, Ravelova Pavana za mŕtvu infantku či Aprés une lecture du Dante (Po čítaní Danteho) od Franza Liszta. Na programe je aj trojica etúd od Alexandra Skriabina, Fryderyka Chopina a Sergeja Rachmaninova.

Večerný recitál v stredu odohrá Marek Lukáč s programom hudby niekoľkých storočí. Na úvod zaznie hudba baroka –  Prelúdium a fúga d mol, WTK II, BWV 875 Johanna Sebastiana Bacha. Klasicizmus zastúpi Ludwig van Beethoven. Konkrétne jeho Sonáta č. 7 D dur, op. 10, č. 3, I. Presto.  Frederyk Chopin s Etudou As dur, op. 25, č. 1, Scherzo č. 1 h mol, op. 20 zastúpi romantizmus.  Z ďalšieho programu spomeňme Etudu Es dur, op. 33, č. 4 Sergeja Rachmaninova či Variations sérieuses, op. 54 od Felix Mendelssohn-Bartholdy. Diela súčasných skladateľov zastúpi 6 epigramov Miroslava Bázlika.

Festival Piano Days 2022 v Žiline s dvojicou koncertov

Dom umenia Fatra v Žiline hostí vo štvrtok 5. mája 2022 dvojicu festivalových koncertov. O 17.00 hod. pódium a klavír patrí klaviristovi Kamilovi Mihalovi. Od Johanna Sebastiana Bacha v úprave Ferruccia Busoniho zaznie na úvod Chaconne z Partity č. 2 d mol. Ďalším bodom v programe tohto recitálu je Es war einmal ein Baum Jany Kmiťovej. Na záver zaznie od Sergeja Rachmaninova Moments musicaux, op. 16.

Večer patrí otcovi myšlienky festivalu klaviristovi, iniciátorovi a organizátorovi širokej škály rôznych hudobných a edukačných projektov, Ivanovi Šillerovi. Svoj recitál otvorí Sonatinou Mauricea Ravela a bude pokračovať Piatimi prstami (Les cinq doigts) Igora Stravinského. Na programe sú Piano studies No. 22 a No. 23 Charlesa Ivesa. Uvedie tiež klavírny cyklus V mlhách Leoša Janáčka. Na záver zaznie jediné Bergovo dielo opatrené opusovým číslom. Teda Sonáta, op. 1 Albana Berga.

Záver v Slovenskom rozhlase

Festival vyvrcholí v nedeľu 8. mája 2022 dvojicou recitálov v Slovenskom rozhlase v Bratislave. Popoludní o 17:00 hod. bude mať recitál koncertný klavirista a vysokoškolský pedagóg Peter Pažický. Festivalovému publiku sa predstaví dvojicou sonát Fryderyka Chopina.

Večerný koncert v Slovenskom rozhlase bude patriť klavírnej pedagogičke Daniele Varínskej. Daniela Varínska sa venuje sólistickej i komornej hre. Koncertuje a pravidelne vystupuje na popredných hudobných festivaloch v Európe, Kanade, v USA a v Ázii. Spolupracovala s domácimi a zahraničnými telesami pod taktovkami slovenských, českých i zahraničných dirigentov. Popri klavíri je uznávanou čembalistkou a hráčkou na kladivkovom klavíri, pričom ju ako sólistku na týchto nástrojoch pozývajú aj na zahraničné festivaly. Jej recitál s programom Sonáta c mol, D 958 Franza Schuberta a Sonáta č. 30 E dur, op. 109 Ludwiga van Beethovena dá bodku za druhým ročníkom festivalu Piano Days 2022. 

Koncert sa koná v rámci projektu InMusic – celoročná činnosť 2022, ktorý z verejných zdrojov ako hlavný partner podporil Fond na podporu umenia. S podporou SOZA. S finančným príspevkom Hudobného fondu.

Redakciu informovala Kristína Gotthardt / InMusic, o.z.

One thought on “Prvý májový týždeň v znamení Piano Days 2022”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »