Novinky

Kam na výstavu? Toto sa oplatí vidieť!

Kam na výstavu

Máme pre vás aj zopár tipov na výstavy. Vybrali sme pre vás z bohatej ponuky nielen nových výstav. Budú poučné i zábavné pre deti aj dospelých.

V tomto článku prinášame tipy, kam sa vybrať na výstavy či výlety. Z našich tipov výstav si vyberie každý. Priaznivci starých majstrov, histórie a tradícií či záujemcovia o dejiny železníc.

Svadba jej pristane

Téma svadby rezonuje okrem Gemersko-malohontského múzea (viac informácií k výstave „Príbeh nevesty. Svadobné šaty zo zbierky Jany Mládek Rajniakovej“ si prečítate TU – pozn. red.) aj vo Svidníku. Neoddeliteľnou súčasťou rodinných zvykov bola, je a hádam aj bude svadba. V dnešnej uponáhľanej dobe sa upúšťa od mnohých svadobných zvykov. No zachovali sa nielen v pamäti našich predkov, ale aj v pamäťových inštitúciách. Výstava Svadba jej pristane prezentuje  svadobné zvyky, odevy zo zbierkového fondu SNM – Múzea ukrajinskej kultúry, ale i svadobné fotografie z Ukrajiny a Rumunska. V Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku ju nájdete od 17. 6. 2022.

Pozor, pozor, prichádza vlak!

Výstava pri príležitosti 100. výročia Oznamovacej a zabezpečovacej techniky na Slovensku na košickej železničnej stanici určite zláka nielen malých chlapcov. Je prístupná každý deň od 8:00 do 18:00 pre celú cestujúcu verejnosť v priestoroch na 1. poschodí vedľa predajne Present for you.

Výstava pri príležitosti 100. výročia Oznamovacej a zabezpečovacej techniky na Slovensku  / OC Stanica Košice / Kam na výstavu
Výstava pri príležitosti 100. výročia Oznamovacej a zabezpečovacej techniky na Slovensku. Zdroj: OC Stanica Košice

Poznáte regióny podľa krojov?

V Mestskej knižnici vo Svite sprístupnili pre verejnosť na výstavu Krojované bábiky. Výstava návštevníkom predstaví rozmanitosť a pestrofarebnosť krojov regiónov Slovenska. Krojovanú bábiku  dostávali nevesty ako symbol ukončenia detstva a začiatku nového života spojeného so založením rodiny. Mala svoje miesto na nádherne ustlanej posteli. Bola symbolom krásy, ľudovej tradície spojenej s odkazom predkov. Výstava potrvá do 30. júna 2022.

Na výstavu sa dostala aj mužská košeľa

SNM-Múzeu Slovenských národných rád v Myjave sprístupnili 15. júna výstavu Košieľočka dorúbaná. Výstava vznikla v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine. Košeľa bola základnou odevnou súčiastkou každého muža v minulosti. Široká variabilnosť jej výzdoby, strihu a materiálu predstavovala regionálne či lokálne špecifiká. Výstava predstaví rozsiahlu kolekciu mužských košieľ zo zbierok ľudového odevu Slovenského národného múzea v Martine. Jej cieľom je mužskú košeľu priblížiť z historického a geografického hľadiska, symboliky znakov a ornamentov i z pohľadu jej používania. Výstava poskytuje komplexné informácie o mužskej košeli v širších kultúrno-historických súvislostiach. Kolekcie mužských košieľ zo zbierok Etnografického múzea v Martine doplnia veľkoformátové fotografie zo zbierok významného slovenského fotografa a etnografa Pavla Socháňa. Výstavu si môžete prezrieť do 19. septembra 2022. Mimochodom, výstava je súčasťou 62. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2022. Myjavský sviatok folklóru sa uskutoční v termíne 15. – 19. júna 2022 v podobe, na akú boli jeho návštevníci zvyknutí v predošlých (predpandemických) rokov. 

Milovníkov kartografie potešia na Bratislavskom hrade

Zaujímavú výstavu s názvom  Tekuté územia. Mapy Podunajska, 1650 – 1800 prináša od 10. júna do 4. septembra Historické múzeum SNM v Bratislave. Zorganizovala ju Slovenská národná galéria, Slovenské národné múzeum, Hlavný krajinský archív Baden-Württemberg v Karlsruhe a IDLG Tübingen. Doteraz bola výstava prezentovaná na viacerých miestach v Nemecku, Rumunsku, Maďarsku a po Bratislave ju čaká presun do Rakúska. S „krásnym modrým Dunajom“ spájame nielen valčík Johanna Straussa, ale aj rozsiahly priestor, ktorého chrbticou je hlavný európsky tok. Keď v bojoch s Osmanskou ríšou bola dobitá rozsiahla oblasť juhovýchodnej Európy, vytvorili kartografi obrazy toku, ktorý spája nielen krajiny, mestá a ľudí, ale aj dva svety: Západ a Východ, Orient a Okcident. Obrazové svety tvorcov máp vypovedajú aj o mocenských nárokoch, vojenských konfliktoch a o náboženských vymedzeniach. Putovná výstava mapuje územia Podunajska v 17. a 18. storočí cez detailné mapy území okolo rieky Dunaj. Od prameňa až po jeho deltu, jeho prítokov, pôdorysy miest a pevností či plány bitiek.

Tekuté územia / SNM / Kam na výstavu

Výstavu dopĺňa 400-stranový katalóg s bohato ilustrovanými textami. Slovenská národná galéria obohatila výstavu o 21 originálnych diel zo 16. až 19. storočia z vlastnej grafickej zbierky.

Tri zážitkové tipy pre malé aj večné deti

Všetkým rodičom, ktorí hľadajú zábavné aktivity pre svoje deti, odporúčame prvý ročník festivalu WOW pre deti. Detský WOW festival bude prebiehať 18.6.-22.8.2022 v Nitre, Trenčíne, Prievidzi, Žiline a 28.8. aj v Senci. Organizátori sľubujú festival plný hudobných vystúpení najobľúbenejších detských interpretov, ako sú Paci Pac, Spievankovo a mnoho ďalších aktivít pre deti. Účinkovať budú už 18. a 19.6. v Trenčíne na Výstavisku EXPO Center Trenčín. Viac informácií o programe i vstupenky na jednotlivé aktivity?

Nech žije stredovek!

Pre milovníkov stredoveku máme dobrú správu. Hoci časostrojom nikto z nás nedisponuje, stredovek ožije v bratislavskom Sade Janka Kráľa už v sobotu 18. júna 2022! Tento rok píše Stredovek v Sade Janka Kráľa druhý ročník. Prinesie dobový tábor a remeslá, šermiarske vystúpenia, detskú arénu, tanečné a hudobné vystúpenia. Historický tábor bude návštevníkom Sadu Janka Kráľa prístupný už od 9:00. Môžu si pozrieť jednotlivé šermiarske zoskupenia. Sami okúsite, aké ťažké boli časti zbroje a meče, keď si ich vyskúšate. Nebudú chýbať ani remeselníci. Tí budú zhotovovať svoje výrobky priamo na mieste, a to zo železa, dreva, kože a skla. Nebude chýbať ani turnaj družín, lukostrelecký turnaj či detská aréna. Hlavným bodom programu bude rekonštrukcia stredovekej poľnej bitky. Zúčastní sa jej viac ako 120 bojovníkov z 25 skupín. Podujatie spestrí tanečné zoskupenie Tón a zakončí turnaj v stredovekej hre soule a následne hudobné vystúpenie kapely Strigôň. Je sa na čo tešiť!

S deťmi aj do bratislavskej Medickej záhrady

Máme tipy aj pre naše ratolesti. Letná čitáreň Medická záhrada v Bratislave pripravuje aj toto leto detské divadelné predstavenia, rozhovor v kaviarni Štefánka i výtvarný workshop. Najbližšie – už 16.6.2022 má na programe organizované detské predstavenie divadla Tuš – Mačka Líza. Večer o 17.00 hod. spoznajú deti fenomén japonského komiksu. Anna Lehelová deťom predstaví dejiny, estetiku, autorov a jej rolu v (nielen) japonskej pop-kultúre.  

Snáď sme vás inšpirovali aj tento raz. 

Zdroj: TS, programové ponuky múzeí a galérií

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »