Štátne divadlo Košice slávi 75. výročie s premiérami

Štátne divadlo Košice slávi 75. výročie s premiérami

Štátne divadlo Košice slávi tento rok 75. výročie. Významný míľnik sme si pripomenuli v nedeľu 1. mája 2022. Presne v tento deň uplynulo rovných 75 rokov od vzniku Národného divadla v Košiciach. Oslavy jubilea sprevádzajú štyri premiéry i ďalšie podujatia. Na prvú z nich sa môžeme tešiť už v utorok 3. mája 2022.

Hoci od vzniku slovenského profesionálneho divadla uplynulo 102 rokov, dôvod na oslavu je tu aj tento rok. Presne pred 75 rokmi vznikla jedna z popredných slovenských scén – Štátne divadlo Košice. So svojím činoherným, operným a baletným súborom teší divákov krásnymi titulmi vo svojom repertoári. Svoje publikum (i to z celého Slovenska) neopustila ani počas pandemických rokov. Programovú ponuku spestrila o mimoriadne koncerty a multižánrové programy. A aj oslavy významného míľnika budú skvostné.

Národné divadlo je živá ustanovizeň, nie múzeum

Pojem „národné divadlo“ je na Slovensku často nesprávne chápané. Národné divadlo nie je akýmsi muzeálnym artefaktom, ale živou inštitúciou. Ako pojem predstavuje typus divadla, jeho charakter a nie výsadu byť jediným a jedinečným reprezentatívnym kultúrnym stánkom národa. Svoje meno si získava svojím umeleckým a spoločenským dosahom, rozvíjaním národného dedičstva, ale aj konfrontáciou so súčasným umením a svetom. Národné divadlá vďačia za svoje meno historickým podmienkam, v ktorých vznikli. Vďačia tiež významu, ktorý im pripisujú v rámci kultúrneho života národa.

Myšlienka národných divadiel vznikla koncom 18. storočia

Friedrich Schiller
Friedrich Schiller (1759–1805). Olejomaľba Ludoviky Simanowiz z cca. 1793/94. Zdroj: Neue Deutsche Biographie, Band. 22, 2005.

Národné divadlá v minulosti reprezentovali scény, ktorých úlohou bolo uvádzať diela národného charakteru v národných jazykoch. V Európe vznikali od konca 18. storočia. Ich úlohou bolo prekonať medzeru medzi dvornými a ľudovými divadlami. Príslušnosť k spoločenstvu jazyka tu stála nad príslušnosťou k stavu alebo štátnou príslušnosťou. Pôvodná myšlienka národného divadla vznikla v nemeckých krajinách. Pri jej zrode stáli Friedrich Schlegel a Friedrich Schiller. Ich snahou nebolo vytvorenie jedného reprezentatívneho „Národného divadla“ v rámci Nemecka. V dobe pred zjednotením Nemecka v roku 1871 bolo ich ideou kultivovanie ducha prostredníctvom nemeckých hier a opier. Dosahovali to najmä uvádzaním diel v nemeckom jazyku. Považovali ich za protiváhu dramatických a operných diel francúzskej a talianskej proveniencie. Práve tie sa totiž vtedy tešili veľkej popularite hlavne v aristokratických kruhoch.

Národnými divadlami za národnú identitu

V slovanských a vo viacerých východoeurópskych krajinách, ktoré nemali vlastný štát, panovala v 19. storočí odlišná situácia. Úsilie o založenie národného divadla (divadiel) sa spájalo so zápasom o národnú identitu a slobodu.

Popri ochotníckych a kde-tu mestských divadlách, začali sa presadzovať myšlienky založenia národných divadelných súborov. V priebehu 19. storočia tak postupne vznikali národné divadlá vo Varšave, Budapešti, Bukurešti, Belehrade, Prahe, Záhrebe či v Ľubľane. U nás na území Slovenska prvé divadlo, ktoré malo vo svojom názve slovo „národné“, bolo tzv. Slovenské národné divadlo nitrianske v Sobotišti. Založili ho štúrovci, a tým položili základ rozvoja ochotníckeho divadla na Slovensku.

102 rokov profesionálneho slovenského divadelníctva

Situácia na Slovensku po vzniku prvej Československej republiky bola do istej miery odlišná. Dovtedy na našom území neexistoval profesionálny slovenský divadelný súbor. K jeho vzniku napomohol vzor českého profesionálneho divadelníctva i priama pomoc českých divadelníkov. V roku 1920 vzniklo Slovenské národné divadlo v Bratislave a v roku 1924 Východoslovenské národné divadlo v Košiciach. Hoci po vzniku ČSR išlo o dve najväčšie slovenské mestá, ich dovtedajší prevládajúci národný a kultúrny element bol neslovenský. Divadelné budovy prv fungovali pod maďarskou kuratelou – v Bratislave ako Városi színház (Mestské divadlo) a v Košiciach už vtedy ako Nemzeti színház (Národné divadlo).

Štátne divadlo Košice slávi míľnik v dejinách

To košické zažilo obdobie horthyovskej okupácie. Po skončení 2. svetovej vojny sa obnovilo najskôr ako Východoslovenské národné divadlo a v roku 1947 na Národné divadlo v Košiciach. „1. mája 1947 získalo naše divadlo názov: Národné divadlo v Košiciach. Tento krok bol logickým zavŕšením viac ako dvojročného úsilia vybudovať v Košiciach profesionálne divadlo schopné prinášať kvalitné divadelné umenie mestu i širokému regiónu. Napriek skutočnosti, že pojem „národné“ sa neskôr z názvu divadla vytratil, jeho význam a prínos pre rozvoj národnej kultúry sa nijak nezmenšil. Práve naopak. Košické divadlo oslavuje umenie svojou tvorbou už dlhé desaťročia,“ hovorí generálny riaditeľ ŠDKE Ondrej Šoth.  

Štátne divadlo Košice (ŠDKE)
Štátne divadlo Košice (ŠDKE). Zdroj: IG ŠDKE

Od Národného k Štátnemu

Janko Borodáč ako vtedajší riaditeľ divadla  mal ambíciu budovať košické divadlo ako národné divadlo a nie ako regionálnu scénu. V roku 1955 v období komunistickej centralizácie premenovali divadlo na Štátne divadlo v Košiciach. Tento názov nesie dodnes. Teda až na krátke obdobie v 90-tych rokoch, kedy sa krátkodobo spojilo s divadlom v Prešove.

Štátne divadlo Košice oslávi výročie štvoricou premiér

Prvou májovou premiérou bude v utorok 3. mája 2022. Divákom prináša nový autorský balet Andreja Petroviča a Ondreja Šotha – ORBIS PICTUS. Tvorcovia ho venujú pamiatke všetkých nevinných obetí vojny na Ukrajine (viac TU).

ORBIS PICTUS / Štátne divadlo Košice (ŠDKE)

V nedeľu 8. mája uvedie činohra inscenáciu Sofoklovho OIDIPA v réžii Antona Korenčiho. Ten patrí k základnom mytologického odkazu antickej i našej civilizácie. V titulnej úlohe uvidíme Mateja Marušina.

Veľký návrat po 2 dekádach

Historická budova ŠDKE zažije po 20 rokoch aj návrat jednej z najpopulárnejších opier svetovej literatúry – Pucciniho TOSCY. Slávnostný premiérový návrat príde v utorok 10. mája. Režisérom novej inscenácie je Anton Korenči, kostýmy pripravil Boris Hanečka a scénickú podobu výtvarníčka Lucia Tallová. Nosným prvkom scény je monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”, ktorý Lucia Tallová vytvorila špeciálne pre operu Tosca a Štátne divadlo v Košiciach.

Operu Giacoma Pucciniho uvedú  v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča. Ako Toscu uvidíme v alternácii Tatianu Paľovčíkovú Paládiovú a Karine Babajanyan. Maliara Maria Cavaradossiho stvárňujú alternanti Jaroslav Dvorský, Hovhannes Ayvazyan či Michal Lehotský. V úlohe Scarpia sa predstavia Marek Gurbaľ či Marián Lukáč.

Štátne divadlo Košice vzdáva hold ukrajinským ženám

Štvrtou premiérou v rámci osláv 75. výročia vzniku Národného divadla v Košiciach bude v stredu 11. mája nová pôvodná tanečná inscenácia Andreja Petroviča EXTÁZA / OBRAZY O NEJ. Pôvodná tanečná inscenácia s hudbou Vladislava Šarišského vzdáva hold ukrajinským ženám. Predstavuje rôzne podoby ženy inšpirované fázami mesiaca, ktorý je magickou bránou k cyklu (znovu)zrodenia.  Dominujú v nej obrazy extatickej sily, lásky, schopnosti obetovania sa, odhodlania, neopísateľnej bolesti zo straty a nezlomnosti kráčať ďalej…

Zdroj: TS ŠDKE

One thought on “Štátne divadlo Košice slávi 75. výročie s premiérami”

Comments are closed.

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022
Hudba News Odporúčame

Jún v znamení Pro Musica Nostra už aj v Trnave

Festival Pro musica nostra sa blíži! Prináša 22 koncertov vynikajúcej, predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou silu rozozvučať nádherné historické pamiatky regiónov. Už v júni zavíta do troch regiónov Slovenska. Začne v Trnavskom kraji, presunie sa do Žilinského a svoju púť v druhej polovici mesiaca zavŕši v Prešovskom kraji. Medzinárodný hudobný festival Pro musica […]

Read More
Nová dráma/New Drama 2022
Divadlo News

Víťazi festivalu Nová dráma sú známi

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal minulý týždeň v bratislavských divadlách. Poukázal pritom na nové prúdy a tendencie. Hlavný program dopĺňalo niekoľko sprievodných podujatí – vrátane tradičnej súťaže Dráma. Tá už pozná svojich víťazov. Počas víkendu ocenili šesť inscenácií a ďalších víťazov súťaže DRÁMA 2021. Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal […]

Read More
Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája 2022 / Kam na výstavu?
História News Odporúčame Výtvarné umenie

Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája

Máme pre vás aj zopár tipov na výstavy. Nuž, aby sme odľahčili článok s tipmi na koncertné a divadelné podujatia, rozhodli sme sa, že tie výstavné vám tento raz ponúkneme v samostatnom článku. To, ktoré divadelné predstavenia za návštevu stoja a skvelé tipy na koncertné podujatia rôznych žánrov a divadelné predstavenia v posledný májový týždeň […]

Read More
Translate »