Novinky

Decembrová BIBIANA nie je len o Vianociach

Decembrová Bibiana

Hoci momentálne na Slovensku vládne lockdown a neveľmi priaznivá epidemiologická situácia, skoro všetci dúfame, že sa po 9. decembri 2021 vráti do relatívne normálnych koľají. Takých bez tvrdého lockdownu. Presne v to verí aj BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti. Prezradíme jej decembrový program.

Ak sa situácia po tomto dátume  uvoľní a  neprídu obmedzenia z Úradu verejného zdravotníctva SR, čaká na naše ratolesti veľmi hravý i kreatívny program. Bude sa niesť aj v predvianočnom duchu. Ste zvedaví?

Decembrová BIBIANA k vám príde až domov

Doma s Bibianou / kam s deťmi

Keďže sa predvianočný čas nútene stíšil BIBIANA presúva svoje aktivity do online priestoru. Opäť sa vracia cyklus DOMA S BIBIANOU.  Ale teraz bude mať nový trochu vianočný šmrnc. Prinesie mnoho inšpirácií pre deti i dospelých. Či ste doma alebo v škole, tešte sa na veselú tvorivosť! Každý štvrtok a sobotu to bude čosi nové a inšpiratívne. Presný program nájdete TU.

Tajný recept na medovník

Voňavé medovníky patria k Vianociam, že? Viete aká dlhá cesta vedie k voňavému medovníkovému cestu? BIBIANA prezradí 4. decembra aj svoj tajný recept na chutné medovníky.

Nepečené vianočné ozdoby si môžete vyrobiť už teraz. Recepty odtajnili v dvoch videách. Deťúrence (a rodičia) nezabudnite si recepty spolu aj vyskúšať!

Máte už darčeky? Mali by ste ich aj krásne zabaliť.

Máte už darčeky? Ak nie poponáhľajte sa. Vianoce sú predo dvermi. Ak ich už máte, mali by ste si ich aj krásne zabaliť. Tipov je neúrekom. Darčeky si viete zabaliť svojpomocne do jedinečného vlastnoručne vyrobeného baliaceho papiera. Čo budete k tomu potrebovať sú zemiaky. Aký je postup sa dozviete 11. decembra V ateliéri s ilustrátorkou Hedvigou Gutierrez.

Z rozprávky do rozprávky

Do rozprávok nás 16. decembra vtiahne online Obrazáreň bratov Grimmovcov. Prevedie nás pestrým svetom nemeckých ľudových rozprávok zozbieraných a prerozprávaných bratmi Grimmovcami. Výber z mnohorakého ilustračného stvárnenia v podaní popredných svetových a slovenských umelcov ukáže, že okrem známych titulov o Červenej Čiapočke, Snehulienke alebo Šípovej Ruženke patria sem aj ďalšie strhujúce rozprávkové príbehy plné čarov, napätia i lásky.

S poéziou a divadlom porazíš chmáry

Na vlnu poézie naskočíme 19. decembra 2021. Každý môže z nich čerpať novú inšpiráciu, nádej, radosť, lásku a mnoho iného. Básne v tieni prinášajú novinku.  Tou je poeticko-vizuálne predstavenia pre malých. Vzniklo s pomocou štipendia Fondu na podporu umenia v tieni nútenej pandemickej odluky. Zrkadlí sa v ňom tvorba slovenských básnikov píšucich pre deti. Pomocou tieňového divadla dostávajú básne svoju vizuálnu podobu. Tiene i chmáry smútku či starostí tak celkom zaženiete.    

Aj deň pred Štedrým dňom môže byť štedrý

O tom sa presvedčíte s cyklom BIBIANA online už 23. decembra. Oživne známy príbeh o stratenej rukavičke. Na textilných dielňach si deti budú môcť vyrobiť vlastné bábky. Spolu s rodičmi si tak hoc aj pod stromčekom môžu jej príbeh aj sami zahrať.

S tučniakom po Antarktíde

O tucniakovi / Bibiana
Do príbehu o tučniakovi vtiahne deti divadlo. Zdroj: BIBIANA

Prvý sviatok vianočný môžete s deťmi prežiť v znamení rozprávkovej poznávacej jazdy na najjužnejšie miesto sveta, Antarktídu. Je to svet oslepujúco bielej krajiny, pokrytej večným snehom a ľadom. Deň-noc tam duje mrazivý vetrisko. Uprostred planiny sedí tučniak a ani sa nepohne… Reč bude o ňom, o tučniakovi. Zistíte, prečo sa pred snehovou búrkou neskryje. Dozviete sa, či mu zima nevadí, či je otužilec. Odpovede prinesie príbeh o objavovaní krás chladného ostrova plného extrémov. Deti sa môžu tešiť na divadelnú hru inšpirovanú rozprávkovým príbehom Tomiko Inui: Tučniačatá Puk a Kuk.

Do BIBIANY za krajinou medovníkov

Medovníky k Vianociam patria a po roku opäť ovládnu predvianočnú BIBIANU. Návštevníci interaktívnej výstavy sa dozvedia zaujímavosti z histórie medovníkov. Spoznajú exotické korenia, ktoré sa pri ich pečení používajú. A čo by to bolo za medovníkovú výstavu, keby sa nedali spoznávať vlastnými zmyslami. Tie na výstavu vyrobili medovnikárky zo Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov.

V krajine medovníkov / Bibiana / kam s deťmi
Voňavá krajina medovníkov ožíva v BIBIANE. Zdroj: BIBIANA
V krajine medovníkov / Bibiana
V krajine medovníkov. Zdroj: BIBIANA

Do krajiny medovníkov sa deti dostanú pomocou komiksovej rozprávky O malom medovníčati, ktoré ešte nikdy nezažilo Vianoce. Vanilková víla by mu o Vianociach aj porozprávala rozprávku, ale potrebuje k tomu cinkanie zvončeka, a to medovníkové zvončeky nevedia. Medovníča sa tak spolu s vílou vydávajú do sveta, aby našli to pravé cinkanie. Putujú oceánom aj vesmírom, až sa dostanú do sveta medovníkových nepodarkov. Aj keď nie sú dokonalé, patria tiež do tejto rozprávky. Či sa podarí zvuk zvončeka nájsť, to sa deti dozvedia práve vo vianočnej výstave.

POZOR: medovníková súťaž

A to nie je všetko. Na deti čaká aj súťaž, v rámci ktorej môžu splniť jednoduchú úlohu:

  • Vykroj a upeč doma medovníkové strašidlo
  • Odfoť strašidlo a pošli ho aj s menom a kontaktom na: kniznica@bibiana.sk

Samozrejme, na výhercov čaká malá odmena.

Pokračujú aj staršie výstavy

V BIBIANE až do 27. februára 2022 nájdete aj výstavu OD HRAČKY PO HRAČKU. Je príspevkom BIBIANY k Roku slovenského dizajnu, vyhláseného Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky (písali sme o tom TU).

Od hracky po hracku / Bibiana / kam s deťmi
V kráľovstve hry a hračiek. Zdroj: BIBIANA

Dobre navrhnutá a kvalitne vyrobená hračka podporuje a rozvíja cit pre krásu, účelnosť i empatiu. Prehliadka výstavy začína reprodukciou obrazu Pietera Brueghela, na ktorej deti môžu hľadať hry, ktoré sa hrajú dodnes. Spoznajú aj repliky historických hračiek podľa archeologických nálezov. Nechýba ani ikonická technická hra Merkur, ktorá sa nepretržite vyrába už od roku 1920. Nájde sa tam aj  mesto z veľkej farebnej skladačky, domček pre bábiky a plyšový medveď či plastové hračky z minulého storočia od známej návrhárky Libuši Niklovej. Deti sa zoznámia aj s hračkami našich súčasných dizajnérov.

Veselo a inšpiratívne o BIBIANE

Do 30. januára 2022 trvá aj výstava B ako BIBIANA k okrúhlym 30. narodeninám BIBIANY. Hravou formou predstavuje jednotlivé tvorivé oddelenia, ktoré deťom približujú umenie už celé roky. Deti tu nájdu napr. veľký obraz BIBIANY s okienkami, za ktorými sa skrývajú rôzne prekvapenia. Zoznámia sa s filmovou technikou v priestore venovanom Bienále animácie Bratislava (BAB), objavia ilustrácie z Bienále ilustrácií Bratislava (BIB). Na narodeninovom stole s „tvorivými dobrotami“ nájdu  aj knižné zázraky a rôzne výtvarné techniky. Napokon nazrú i do ďalekej budúcnosti BIBIANY.  Písali sme o tom aj TU.

B ako Bibiana / Bibiana
B ako BIBIANA. Zdroj: bibiana.sk

BIB 2021 pokračuje na Hrade

Bratislavský hrad stále ovláda Bienále ilustrácií Bratislava 2021 (informovali sme o tom TU). Po dvadsiaty ôsmy raz  je unikátnou prehliadkou toho najlepšieho, čo v detskej ilustrácii vo svete za posledné dva roky vzniklo. Na tohtoročné bienále sa prihlásilo takmer 380 ilustrátorov zo 42 krajín, ktorí zaslali viac ako 2 700 ilustrácií a takmer 500 kníh. Medzinárodná súťažná prehliadka originálov ilustrácií kníh pre deti Bienále ilustrácií Bratislava potrvá do 9. januára 2022. Vzhľadom na epidemiologickú situáciu sú všetky sprievodné aktivity BIB pre deti zrušené. Návštevníci výstavy na Bratislavskom hrade sa musia riadiť aktuálnym covidovým semaforom a príslušnými opatreniami.

2 thoughts on “Decembrová BIBIANA nie je len o Vianociach

Comments are closed.

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »