Novinky

O hlave v BIBIANE hravo

Hlava / BIBIANA

BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti, prináša novú výstavu „Hravá hlava“. Na svoje si tu prídu všetky zvedavé deti, ktoré chcú spoznávať, skúmať a objavovať zákutia ľudskej hlavy. Skrátka, o hlave hravo.

Hlava je úchvatný orgán. Akési „riaditeľstvo“ nášho tela. Informuje nás o všetkom okolo nás. Je jediným miestom na Zemi, kde môže byť človek sám so svojimi myšlienkami. Tu sa rodia jedinečne nápady, ktoré menia svet… Hlava je najdôležitejšou časťou ľudského tela. BIBANA  preto venuje hlave aktuálnu výstavu plnú interaktívnych prvkov (o jej konaní informujeme aj TU).

Inšpirovali sa rovnomennou knihou

Inšpiráciou pre Katarínu Kosánovú, Barboru Peuch a dramaturgičku Valériu Marákyovú na vytvorenie tejto nápaditej výstavy bola krásna kniha českých autorov Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa Hlava v hlavě. Výstava očarí nespočetnými variáciami na tému hlava, jej poňatím z  výtvarného, filozofického a anatomického hľadiska. Umožní návštevníkom získať ucelený pohľad na to, čo sa skrýva v jej najtajnejších zákutiach. Inštalovali ju v 5 miestnostiach a v každej sa deti dozvedia niečo nové a zaujímavé.

Oči, uši, ústa, nos

Na úvod sa malí návštevníci edukatívnou formou oboznámia s jednotlivými časťami hlavy (oči, ústa, nos…) a prostredníctvom hry na detektíva sa pokúsia vyskladať identikit páchateľa. Zistia, že detektív musí mať na ľudí čuch a že na svete neexistujú dvaja identickí ľudia. Objavia, že opísať tvár nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Nájdu odpovede na otázky – Na čo nám slúžia zmyslové orgány? Dá sa žiť aj bez niektorého z nich? Dokážeme ho nahradiť inými zmyslami? Naučia sa rozoznávať vône, identifikovať melódie, ktoré lahodia ich ušiam, rozpoznať svoje obľúbené ovocie či nájsť vankúš príjemný na dotyk.

Koľko grimás vieš, toľkokrát si človekom

Druhá miestnosť je venovaná rôznym zobrazeniam hlavy vo výtvarnom umení. Deti tu môžu zistiť, čo je portrét, karikatúra či busta. Nekonečné množstvo podôb hláv môžu preskúmať na obrazoch – od masky faraóna, historickej fotografie, akademickej skice alebo balónových smajlíkov. Inšpirácia je všade navôkol. A predstavivosti sa medze nekladú. Pred zrkadlom si môžu podľa návodu skúšať aj grimasy. Pretože ako sa hovorí, koľko grimás vieš urobiť, toľkokrát si človekom.

Hlava / BIBIANA

O hlave v umení taktiež hravo

Už starí majstri vedeli zobraziť proporčnú hlavu. V tretej miestnosti sa oboznámia s technikami týchto majstrov a môžu zapojiť aj svoju fantáziu do vlastnej kresby či modelovania. Neexistuje predsa iba jeden spôsob, ako správne nakresliť alebo vymodelovať hlavu. A znalosť zaužívaných proporcionálnych pravidiel tu môže dodať detskej fantázii krídla.

Hlava je aj kapustná či dutá

Neobvyklé slovné spojenia dokážu v deťoch prebudiť predstavivosť. Práve tie ponúka štvrtá miestnosť, v ktorej sú vyobrazené slovné spojenia týkajúce sa hlavy. Deti tu nájdu kapustnú i dutú hlavu alebo si môžu poskladať vlastné vymyslené novotvary.

Hlava / BIBIANA

Cesta do hlbín hlavy

V poslednej miestnosti sa malí návštevníci ocitnú priamo v hlave. Vyskúšajú si, ako sa v hlave býva, dozvedia sa, ako sa rodí myšlienka, koľko váži mozog a aká je hlava tvrdá. Všetky kuriozity nájdu na mape s názvom Hlavozem a poprechádzajú sa po krásnej krajine plnej kurióznych nápadov. Ako hovorí dramaturg BIBIANY Mgr. art.  Martin Dubravay: „Je krásne poprechádzať sa zákutiami mysle a objavovať tajomstvá, ktoré v sebe hlava ukrýva. Nazrieť do jej vnútra a vyskúšať si formou interaktívnych hier, ako taká hlava funguje. Objavovať vnútorný kúzelný svet tejto časti tela, v ktorej sa zrodili všetky fascinujúce nápady, ktoré nájdete na našej výstave. Je úchvatné podnecovať tvorivosť a prispieť aspoň malým dielom ku kultivácii každého jedného detského návštevníka. A to je hlavnou filozofiou a snahou BIBIANY.

O hlave až do septembra

Výstava inšpirovaná knihou Davida Böhma a Ondřeja Buddeusa Hlava v hlavě (Labyrint, 2013 & 2020) prináša aj viaceré vizuálne i textové časti tejto knihy. V BIBANE si výstavu Hravá hlava môžete s deťmi pozrieť od 18. 2.  do 18. 9. 2022.

 

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažér BIBIANA/BIB/BAB

Zdroj foto: BIBIANA

 

Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Slovenská filharmónia
Culture News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia prináša abonentku na klasiku

Najlepšie miesta za najlepšie ceny. Klasická alebo na mieru – abonentka na klasiku sa oplatí. Pozrite, čo prináša Slovenská filharmónia…

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Translate »