Novinky

Kam za kultúrou? Týždeň (7.-13.3.) je opäť pestrý

Kam za kultúrou 7.-13.3.2022

Máme pre vás zaujímavé tipy na kultúrne podujatia. Čo prináša druhý marcový týždeň? Na svoje si prídu fanúšikovia francúzskeho filmu, výstav, koncertov i divadiel. Nebudeme napínať, tu sú naše tipy!

Opäť si povieme, kam za kultúrou v týždni 7. – 13. marca na západnom, strednom i východnom Slovensku. Tento raz začíname na západe. Čo týždeň prináša a aké tipy máme?

Vo francúzskom šarme a ušľachtilým cieľom

Aktuálny týždeň prináša do slovenských kín i do sály SND festival francúzskeho filmu. Na svoje si prídu fanúšikovia francúzskej kinematografie. Je tu totiž Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022 (píšeme o tom TU). Prehliadku Crème de la Crème organizuje mediálna spoločnosť Film Europe v spolupráci s Francúzskym inštitútom na Slovensku. Už po 8-krát ovládne kiná po celom Slovensku. V Bratislave to budú kiná Lumière, Film Europe, Mladosť, Nová Cvernovka i Nová budova SND. Ktoré slovenské kiná a inštitúcie sa zapájajú do Týždňa francúzskeho filmu, sa aj s presným programom jednotlivých kín dozviete TU.

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 2022

Naše tipy kam na západnom Slovensku

Na západnom Slovensku si opäť na svoje prídu nielen fanúšikovia klasickej hudby, muzikálov, činohry či baletu. Pozrieme sa do Slovenskej filharmónie, na Novú scénu, do programu SND či iných nielen bratislavských scén.

Veľký operný návrat s mladými hviezdami

Pondelok sa oplatí stráviť v novej budove SND. Prináša kúsky francúzskej kinematografie s dobročinným cieľom.  Pozrite si otvárací film podujatia OĽGA i Balzacové STRATENÉ ILÚZIE. Ak máte radi operu, spozornite. Na javisko Sály opery a baletu SND sa v utorok 8.3.2022 po pandemickej pauze vracia slávna opera Wolfganga Amadea Mozarta DON GIOVANNI. Skvostná inscenácia opery W. A. Mozarta v réžii divadelného mága Jozefa Bednárika má v repertoári Opery SND čestné miesto už viac ako desaťročie.

W. A. Mozart: Don Giovanni / Opera SND / Naše tipy kam za kultúrou
W. A. Mozart: Don Giovanni. Scéna v Opere SND. Autor: Alena Klenková / SND

Tento raz bude s mladými hviezdami, ktorí sa presadzujú na prestížnych pódiách. V titulnej postave zvodcu Dona Giovanniho uvidíme basbarytonistu Borisa Prýgla, ktorý po absolvovaní bratislavskej VŠMU zbieral prvé javiskové skúsenosti práve v SND.

Hereckého chameleóna vysokých kvalít uvidíme v úlohe Leporella

V tejto opere naštudoval sólista Viedenskej štátnej opery, basista Peter Kellner celkom tri postavy – vie byť Donom Giovannim, Leporellom i Masettom. “V utorok ho uvidíme v úlohe Leporella, postave, ktorej okrem svojho skvelého speváckeho stvárnenia vdýchne aj jemu vlastnú divadelnú hravosť,” avizuje SND účinkovanie Petra Kellnera. Kellner je žiadaným hosťom na mnohých svetových scénach, účinkoval na festivale v Salzburgu, Covent Garden v Londýne, spolupracoval s Viedenskými filharmonikmi či Liverpool Philharmonic. V januári hosťoval v Metropolitnej opere v New Yorku v sérii predstavení ako Colline v Pucciniho Bohéme.

W. A. Mozart: Don Giovanni / Opera SND, Jana Juríčková (Zerlina)
Jana Juríčková ako Zerlina v opere Don Giovanni. Foto: Alena Klenková / SND

Pod taktovkou Ondreja Olosa stvárni Donnu Annu Mariana Sajko, Donnu Elvíru Eva Hornyáková, Donna Ottavia Martin Gyimesi, Komtúra Jozef Benci, Masetta Martin Mikuš a Zerlinu Jana Juríčková.

Popoluška na doskách SND

Prokofievova POPOLUŠKA dodnes patrí k najkrajším baletným opusom. Melodicky bohaté dielo plné emócií, krehkosti, melanchólie a nádherných tanečných obrazov na príťažlivosti netratí. Poteší nielen malých, ale aj veľkých. V podaní Baletu SND ju uvidíme vo štvrtok a v piatok tento týždeň.

Popoluška / Balet SND / Naše tipy kam za kultúrou
Artemyj Pyzhov (princ) a Tatum Shoptaugh (Popoluška) v predstavení Popoluška na doskách SND. Zdroj: Juraj Žilinčár, SND

Nemáte chuť na balet, ale na klasickú hudbu áno?

Vo štvrtok a v piatok (10. a 11.3.2022) je naporúdzi aj koncert v Slovenskej filharmónii. Slovenská filharmónia vystúpi pod taktovkou jej niekdajšieho šéfdirigenta, charizmatického anglického dirigenta Jamesa Judda. Predstavia sa s programom  Symfónie č. 8 c mol Antona Brucknera. Hoci Anton Bruckner túto symfóniu viac raz prepracoval, zaradil ju popredný BBC Music Magazine ako trinástu vo svojom rebríčku „The 20 Greatest Symphonies of all time“.

Symfónia všetkých čias

Brucknerova Symfónia č. 8 c mol, niekedy nazývaná aj „Apokalyptická“, je vizionárskym dielom. Spája sa v nej monumentálna architektúra s prenikavou emocionalitou, siahajúcou od démonických hlbočín k transcendentnému svetlu. Finále symfónie, v ktorom sa prelínajú témy z predchádzajúcich častí, je jedným z najodvážnejších uchopení sonátovej formy vôbec. Sám Bruckner ho označil za „najdôležitejšiu skladbu môjho života“.

„Gigantická a nádherne hlboká 8. Brucknerova symfónia má medzi jeho symfóniami a v rámci celého orchestrálneho repertoáru veľmi dôležité miesto. Skladba obsahuje veľkú vieru v ľudského ducha. Nie je otázkou, či ste ako Anton Bruckner hlboko veriaci človek. V čokoľvek veríte, veríte v ľudského ducha, veríte v schopnosť ľudstva prežiť a dostať sa na nadpozemské miesto. Táto hudba nás tam zavedie. V skladbe si môžete vypočuť nádherné Adagio, jedno z najkrajších vôbec. Na koncertoch odznie dielo samostatne, pretože zážitok z neho je jedinečný a existuje len sám osebe,“ hovorí o symfónii James Judd.

Týždeň s legendárnymi muzikálmi

Piatok a nedeľa (11. a 13.3.2022) veľkodušne prajú muzikálovým nadšencom. V Divadle Nová scéna ožívajú tento týždeň aj nesmrteľní BEDÁRI. Nestarnúci príbeh o láske, zásadách, kamarátstve, úspechoch a pádoch s moderným jazykom a tempom príde na rad v nedeľu.

CYRANO Z PREDMESTIA – to je náš tip na nedeľný program. Prvý slovenský rockový muzikál z pera libretistky Alty Vášovej, textárov Jána Štrassera, Kamila Peteraja a autorov hudby Pavla HammelaMariána Vargu, sa stal legendárnym už v roku 1977.

Muzikál pramení z Rostandovho novoromantického veršovaného Cyrana z Bergeracu. Alte Vášovej sa skvele podarilo preniesť dej do prostredia rockových kapiel a hudobných klubov, nájsť moderný jazyk, vlastnosti a kultúru mladých ľudí. Vytvorila tak dielo, ktoré je aktuálne a pre diváka atraktívne.  

Saxophobia 2022 / Naše tipy kam za kultúrou

Naše tipy kam za kultúrou v Trnave

V Trnave bude veselo i netradične s klasickou hudbou. Divadlo Jána Palárika pripravuje priaznivcom detektívnej komédie z pera Agathy Christie sobotňajšie predstavenie PAVUČINA.

Do Trnavy netradične prichádza aj klasická hudba na koncerte RASCHÈR SAXOPHONE QUARTET  & LADISLAV FANČOVIČ. Prinesú ju nekorunovaní králi saxofónu Raschèr Saxophone Quartet vo výnimočnom spojení s popredným slovenským klaviristom Ladislavom Fančovičom. Počas svojho slovenského miniturné zavítajú po Bratislave a Košiciach aj do Trnavy. Klasickú hudbu netradične s klavírom a saxofónmi si môžete vychutnať 9.3.2022 v Malom Berlíne o 19:00 hod. Stane sa tak v rámci festivalu SAXOPHOBIA BRATISLAVA 2022.

Nedeľa ovládne západ Slovenska rozprávkami

Kam s deťmi? Na výstavu do BIBIANY ale aj za rozprávkou do divadla. Bratislavské divadlo DPOH prináša zaujímavé rozprávkovo-pesníčkové predstavenie ZVIERATKA NA LETISKU. Rozpráva o zvieratkách, ktoré z neznámej príčiny uviazli na letisku. Nikto netuší prečo. Keď tu prichádza líška, ktorá je známa falošnica. Deti sa znovu presvedčia o starobylej pravde, že lož má krátke nohy a klamať sa nevypláca.

DPOH zostáva v rozprávkovom duchu aj v nedeľu. Na poradu dňa sa dostane známa rozprávka o TROCH PRASIATKACH.

Tri prasiatka v DPOH / Naše tipy kam za kultúrou s deťmi
Tri prasiatka v DPOH. Zdroj: DPOH

Za rozprávkami zájdite aj do Trnavy či Nitry. Divadlo Jána Palárika uvedie detské predstavenie TRAJA TUČNIACI. Ide o rozprávku s pesničkami, ktorá rozpráva o sile priateľstva a jeho schopnosti prekonávať všetky prekážky. Nitrianske Nové divadlo prináša pre deti a dospelých rozprávkové príbehy. Nielen cez víkend, ale počas celého týždňa. Tento raz sa môžeme nechať strhnúť príbehmi KOZLIATOK S VLKOM (9., 10. a 12.3.) či CISÁROVÝMI NOVÝMI ŠATAMI (11.3.2022).

Rozprávky pre celé Slovensko

Staré divadlo Karola Spišáka prináša rozprávky ešte stále aj do online sveta. Príbeh LUSKÁČIKA ožíva 9. a 12. marca, no DLHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ prídu deti zabaviť aj 13. marca 2022, vždy prostredníctvom platformy Návštevník.online

Naše tipy na kultúrne podujatia pre stredné Slovensko

Vybrali sme pre vás aj trojicu hudobných tipov a nevynecháme ani džez. Začnime v Banskej Bystrici. Tento týždeň prináša Štátna opera pre publikum operný a operetný klenot. Verdiho RIGOLETTO je na programe 9. marca. V hlavných úlohách sa predstavia Martin Popovič, Katarína Procházková a Dušan Šimo.

G. Verdi: Rigoletto v Štátnej opere / Naše tipy kam za kultúrou
G. Verdi: Rigoletto v Štátnej opere. Zdroj: Štátna opera

Operetou tohto týždňa je Kálmánová ČARDÁŠOVÁ PRINCEZNÁ. Titulné postavy na sobotňajšom predstavení stvárnia Katarína Procházková a Dušan Šimo.

Ďalší tip máme v Žiline. Dom umenia Fatra Štátneho komorného orchestra v Žiline ovládne v nedeľu 13. marca jazz a duch oslavy (viac TU). Bratislava Hot Serenaders predstaví na koncerte žilinskému publiku v slovenskej premiére svoj najnovší album! Je vyvrcholením 30-ročnej práce orchestra pod vedením fenomenálneho trubkára a hudobníka Juraja Bartoša. Budú to hity 20. a 30. rokov. Ako prídavky môžu na koncerte zaznieť skladby, ktoré preslávil F. K. Veselý.

Naše tipy dnes zúžime len na Košice

Košice ovládne 7.3.2022 výnimočná belcanto opera Gaetana Donizettiho ROBERTO DEVEREUX.  Námet čerpá z anglických dejín. Je portrétom kráľovnej Alžbety I., dcéry Henricha VIII. a Anny Boleynovej. V tejto opere stojí v popredí jej vzťah ku grófovi z Essexu. Pre zaujímavosť uvádzame, že operný súbor ŠDKE sa s operou predstaví aj v tento štvrtok na Festivale OPERA 2022 v Prahe.

Nasadia nám chrobáka do hlavy?

Za návštevu stojí aj brilantná komédia Georga Feydeaua CHROBÁK V HLAVE. Príbeh o nevere verných, ktorým ktosi nasadí chrobáka do hlavy, baví publikum po celom svete. Nestarnúca klasika prekypujúca humorom a vtipom poteší košické publikum už v utorok 8. marca.

Gaetano Donizetti: Roberto Devereux / Opera ŠDKE
Eva Bodorová v inscenácii operyy Gaetana Donizettiho Roberto Devereux (Štátne divadlo Košice). © Joseph Marčinský

Priaznivcov klasickej hudby poteší dvojica koncertov

Štátna filharmónia Košice prináša dva výnimočné koncerty (viac TU). Budú sa niesť v duchu premiérového vystúpenia, saxofónového festivalu i mladého talentu. Priaznivcom klasickej hudby ale v „neošúchanej“ podobe príde akiste vhod komorný koncert v Štátnej filharmónii Košice. V hlavnej úlohe sa v utorok 8. marca 2022 predstavia saxofóny nekorunovaných kráľov saxofónu Raschèr Saxophone Quartet. Zaznejú vo výnimočnom spojení s popredným slovenským klaviristom Ladislavom Fančovičom.

Rascher Quartett
Rascher Quartett. Zdroj: FeliXbroede / ŠfK

Druhý na hudobné zážitky tiež bohatý koncert zaznie vo štvrtok 10. marca. Po boku košických filharmonikov pod taktovkou Ondreja Lenárda dostane sólistický priestor mladý fenomenálny klavirista Ryan Martin Bradshow. Zaznie program bohatý na virtuozitu i emócie.

Peter Mazalán
Peter Mazalán. Zdroj: sdke.sk

Naše tipy zakončíme výnimočným projektom Petra Mazalána

Nedeľa prinesie na javisko Historickej budovy ŠDKE premiéru jedinečného divadelného projektu Petra Mazalána UŽ STAČÍ / ICH HABE GENUG. Autor, režisér a zároveň sólista Peter Mazalán v ňom spojil hudbu jednej z kantát Johanna Sebastiana Bacha s textami držiteľa Nobelovej ceny za literatúru za rok 1946, švajčiarskeho spisovateľa a esejistu Hermana Hesseho. 

Inšpirovali sme vás? Ak áno, tešíme sa.

 

Zdroj: TS a programy divadiel 

One thought on “Kam za kultúrou? Týždeň (7.-13.3.) je opäť pestrý”

Comments are closed.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »