Náš tip: Výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

Výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet

SNM – Múzeum židovskej kultúry sprístupnilo 26. mája v priestoroch Zsigrayovej kúrie ďalšiu zo svojich monotematických výstav. Nová výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet predstavuje inšpiratívne ženy židovského pôvodu späté s územím dnešného Slovenska. Pripravilo ju SNM – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Záštitu nad výstavou prevzala prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová.

Výstavný projekt Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet prináša jedenásť silných a inšpiratívnych príbehov žien židovského pôvodu. Verejnosti predstavuje osudy zaujímavých žien, ktoré sa tu narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod. Všetky spája aj to, že ich pôsobenie malo medzinárodný dosah. Skrátka, výstava, o ktorej sme vás informovali už TU, sa oplatí vidieť.

Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet / SNM

Výnimočné ženy a ich výnimočné príbehy

Boli to výnimočné ženy, späté so Slovenskom, ktoré zanechali stopu v zahraničí v rôznych oblastiach života. V danom prípade šlo o skutočne náročný výber. Kurátor výstavy Michal Budaj sa  zameral na osobnosti z oblasti vedy, umenia či podnikania. Tento „zoznam“ žien nie je ani zďaleka úplný. Jeho snahou bolo vybrať príbehy, ktoré návštevníka oslovia a zaujmú. Reprezentatívny výber zahŕňa 11 osobností, z toho dve žijúce. Ide o akési premostenie do súčasnosti, pretože ženy, ktoré dosahujú významné spoločenské úspechy sú medzi nami aj dnes.

Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet / SNM

Toto sú presne tie príbehy, ktoré dnes potrebujeme počuť: príbehy odvahy, odhodlania, múdrosti, ktoré prispeli k rozvoju ľudstva a sú inšpiráciou a nádejou,” uviedol pre TASR šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok počas slávnostnej vernisáže výstavy.

Spoznajte príbeh hollywoodskej herečky z Bratislavy

S výnimočnými ženami sú spojené aj ich výnimočné príbehy, s ktorými sa na výstave zoznámite. Nájdete medzi nimi Marie Pappeheim – revolucionárku na poli sexuálneho poradenstva a sexuálneho výskumu a výnimočnú libertistku Arnolda Schoenberga. Ďalšou je zakladateľka židovského feministického hnutia v Nemecku Bertha Pappenheim. Na výstave spoznáte aj príbeh  divadelnej divy, filmovej herečky a speváčky Gizely Werbezirk, ktorá sa dostala z rodnej Bratislavy až do Hollywoodu. Sú medzi nimi aj Melanie Klein, jedna zo zakladajúcich osobností psychoanalýzy a priekopníčka analýzy psychológie detí.

Ženy, ktoré ovplyvnili svet / SNM - Múzeum židovskej kultúry

So Slovenskom je spätá aj luxusná značka Estée Lauder

Ak ste to doposiaľ nevedeli, tak sa na výstave dozviete, že so Slovenskom je spätá i podnikateľka Estée Lauder. Práve ona dala meno legendárnej značke. Značka symbolizuje kvalitu a luxus. Mottom kozmetiky Estée Lauder je jednoduchá filozofia: každá žena môže vyzerať krásne.

Nechýba ani hlas Slobodnej Európy

K ďalším výnimočným ženám, ktoré ovplyvnili svet, patrí aj medzinárodne uznávaná vedkyňa v odbore fyziológia Gerta Vrbová.  Rovnako aj fotografka Irena Blühová. V reprezentatívnej encyklopédii ju zaradili medzi osobnosti, ktoré ovplyvnili vývoj svetovej fotografie. Nemožno opomenúť ani výnimočnú ženu, prvú dámu slovenskej filmovej kritiky a hlas Slobodnej Európy, Agnešu Kalinovú. Ďalšou z nich je aj Ružena Bajcsy, svetová kapacita v oblasti robotiky. Časopis Discovery ju zaradil medzi 50 najdôležitejších žien vo vede.

Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet / SNM

Aj hollywoodska herečka Aylet Zurer má slovenské korene

Svoju spojitosť so Slovenskom má aj hollywoodska herečka Aylet Zurer.  Zahrala  si po boku Toma Hanksa či Ewana McGregora, no zahrala si tiež úlohu Milady v rovnomernej dráme. Film Milada režiséra Davida Mrnka sa inšpiroval osudom a životom JUDr. Milady Horákovej, ďalšej inšpiratívnej ženy. Tá sa stala symbolom odvážneho boja za slobodu. Snímka sa pýši 10-timi nomináciami na ocenenie Český lev.

Anna Lesznai / Ženy - príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet
Anna Lesznai - aj o nej sa viac dozviete na novej výstave v SNM - Múzeu židovskej kultúry. Zdroj: Wikimedia Commons

Aj o osobnosti medzivojnového umeleckého života

Jedenástku inšpiratívnych žien na výstave Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet v priestoroch Múzea židovskej kultúry uzatvára Anna Lesznai. Poetka, spisovateľka, výtvarníčka je významnou osobnosťou medzivojnového umeleckého života na Slovensku a v Maďarsku. Patrí k jedným z najvýznamnejších poetiek. Kľúčová postava umeleckej avantgardy pochádzala z Nižného Hrušova.  Jeho krásou  a krásou dedinky Lesné sa vo svojej tvorbe inšpirovala. V roku 1939 odišla do Spojených štátov amerických, kde aj zomrela. Pochovaná je v Maďarsku.

Rezort diplomacie spolu s Múzeom židovskej kultúry predstaví túto výstavu na Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme, ale aj v New Yorku a v ďalších mestách v zahraničí.​

Zdroj foto: Michal Budaj / SNM – Múzeum židovskej kultúry

Zdroj: SNM – Múzeum židovskej kultúry, TASR, LIC

Redakciu o výstave informoval kurátor výstavy Michal Budaj / SNM – Múzeum židovskej kultúry

 

***aktualizácia 2022-07-18 (red) ***

Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Slovenský komorný orchester
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenský komorný orchester uvedie koncert v Slovenskej filharmónii a v Paríži

V nedeľu 27. novembra sa uskutoční v Malej sále Slovenskej filharmónie druhý koncert cyklu SKO o 16.00. O pár dní neskôr, vo štvrtok 1. decembra odcestujú členovia komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom a harfistkou SF Katarínou Turnerovou na umelecký zájazd do Francúzska. Na úvod nedeľného popoludnia zaznie Koncert pre sláčikový orchester Nina Rotu, […]

Read More
Translate »