SNM – Múzeum židovskej kultúry sprístupnilo 26. mája v priestoroch Zsigrayovej kúrie ďalšiu zo svojich monotematických výstav. Nová výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet predstavuje inšpiratívne ženy židovského pôvodu späté s územím dnešného Slovenska. Pripravilo ju SNM – Múzeum židovskej kultúry s podporou Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky. Záštitu nad výstavou prevzala prezidentka Slovenskej republiky, pani Zuzana Čaputová.
Výstavný projekt Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet prináša jedenásť silných a inšpiratívnych príbehov žien židovského pôvodu. Verejnosti predstavuje osudy zaujímavých žien, ktoré sa tu narodili sa tu, žili tu alebo majú slovenský pôvod. Všetky spája aj to, že ich pôsobenie malo medzinárodný dosah. Skrátka, výstava, o ktorej sme vás informovali už TU, sa oplatí vidieť.
Výnimočné ženy a ich výnimočné príbehy
Boli to výnimočné ženy, späté so Slovenskom, ktoré zanechali stopu v zahraničí v rôznych oblastiach života. V danom prípade šlo o skutočne náročný výber. Kurátor výstavy Michal Budaj sa zameral na osobnosti z oblasti vedy, umenia či podnikania. Tento „zoznam“ žien nie je ani zďaleka úplný. Jeho snahou bolo vybrať príbehy, ktoré návštevníka oslovia a zaujmú. Reprezentatívny výber zahŕňa 11 osobností, z toho dve žijúce. Ide o akési premostenie do súčasnosti, pretože ženy, ktoré dosahujú významné spoločenské úspechy sú medzi nami aj dnes.
“Toto sú presne tie príbehy, ktoré dnes potrebujeme počuť: príbehy odvahy, odhodlania, múdrosti, ktoré prispeli k rozvoju ľudstva a sú inšpiráciou a nádejou,” uviedol pre TASR šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok počas slávnostnej vernisáže výstavy.
Spoznajte príbeh hollywoodskej herečky z Bratislavy
S výnimočnými ženami sú spojené aj ich výnimočné príbehy, s ktorými sa na výstave zoznámite. Nájdete medzi nimi Marie Pappeheim – revolucionárku na poli sexuálneho poradenstva a sexuálneho výskumu a výnimočnú libertistku Arnolda Schoenberga. Ďalšou je zakladateľka židovského feministického hnutia v Nemecku Bertha Pappenheim. Na výstave spoznáte aj príbeh divadelnej divy, filmovej herečky a speváčky Gizely Werbezirk, ktorá sa dostala z rodnej Bratislavy až do Hollywoodu. Sú medzi nimi aj Melanie Klein, jedna zo zakladajúcich osobností psychoanalýzy a priekopníčka analýzy psychológie detí.
So Slovenskom je spätá aj luxusná značka Estée Lauder
Ak ste to doposiaľ nevedeli, tak sa na výstave dozviete, že so Slovenskom je spätá i podnikateľka Estée Lauder. Práve ona dala meno legendárnej značke. Značka symbolizuje kvalitu a luxus. Mottom kozmetiky Estée Lauder je jednoduchá filozofia: každá žena môže vyzerať krásne.
Nechýba ani hlas Slobodnej Európy
K ďalším výnimočným ženám, ktoré ovplyvnili svet, patrí aj medzinárodne uznávaná vedkyňa v odbore fyziológia Gerta Vrbová. Rovnako aj fotografka Irena Blühová. V reprezentatívnej encyklopédii ju zaradili medzi osobnosti, ktoré ovplyvnili vývoj svetovej fotografie. Nemožno opomenúť ani výnimočnú ženu, prvú dámu slovenskej filmovej kritiky a hlas Slobodnej Európy, Agnešu Kalinovú. Ďalšou z nich je aj Ružena Bajcsy, svetová kapacita v oblasti robotiky. Časopis Discovery ju zaradil medzi 50 najdôležitejších žien vo vede.
Aj hollywoodska herečka Aylet Zurer má slovenské korene
Svoju spojitosť so Slovenskom má aj hollywoodska herečka Aylet Zurer. Zahrala si po boku Toma Hanksa či Ewana McGregora, no zahrala si tiež úlohu Milady v rovnomernej dráme. Film Milada režiséra Davida Mrnka sa inšpiroval osudom a životom JUDr. Milady Horákovej, ďalšej inšpiratívnej ženy. Tá sa stala symbolom odvážneho boja za slobodu. Snímka sa pýši 10-timi nomináciami na ocenenie Český lev.
Aj o osobnosti medzivojnového umeleckého života
Jedenástku inšpiratívnych žien na výstave Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet v priestoroch Múzea židovskej kultúry uzatvára Anna Lesznai. Poetka, spisovateľka, výtvarníčka je významnou osobnosťou medzivojnového umeleckého života na Slovensku a v Maďarsku. Patrí k jedným z najvýznamnejších poetiek. Kľúčová postava umeleckej avantgardy pochádzala z Nižného Hrušova. Jeho krásou a krásou dedinky Lesné sa vo svojej tvorbe inšpirovala. V roku 1939 odišla do Spojených štátov amerických, kde aj zomrela. Pochovaná je v Maďarsku.
Rezort diplomacie spolu s Múzeom židovskej kultúry predstaví túto výstavu na Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme, ale aj v New Yorku a v ďalších mestách v zahraničí.
Zdroj foto: Michal Budaj / SNM – Múzeum židovskej kultúry
Zdroj: SNM – Múzeum židovskej kultúry, TASR, LIC
Redakciu o výstave informoval kurátor výstavy Michal Budaj / SNM – Múzeum židovskej kultúry
***aktualizácia 2022-07-18 (red) ***
2 thoughts on “Náš tip: Výstava Ženy – príbehy žien, ktoré ovplyvnili svet”
Comments are closed.