
Dňa 18. 10. 2022 si pripomíname prvé výročie úmrtia opernej divy, ktorej pri nohách ležal celý svet. Titulovali ju ako kráľovná belkanta, diva divissima. Bola sólistkou najprestížnejších operných scén a na konte mala bohatú diskografiu: Edita Gruberová (23. 12. 1946 – 18. 10. 2021).
Na deň presne, takto pred rokom nás z ďalekého Švajčiarska zarmútila správa o úmrtí opernej legendárnej sopranistky Edity Gruberovej, ktorú poznal celý svet, o čom sme vás aj my informovali. Na umení Edity Gruberovej nefascinuje len zázračný talent, ale aj spôsob zaobchádzania s ním. Vďaka dokonalému poznaniu svojich dispozícií, mimoriadnej vokálnej inteligencii a v neposlednom rade aj vďaka obdivuhodnej pracovitosti a profesionalite spievala vyrovnane vo vynikajúcej forme štyri desaťročia. Obrovský arzenál výrazových prostriedkov, jedinečné zvládnutie technickej bravúry, spojenie lyrickej koloratúry s neobyčajnou mierou frapujúcej zvukovosti robia z Edity Gruberovej jednu z najväčších koloratúrnych sopranistiek 20. storočia a súčasne absolútnu „jednotku“ nedlhých slovenských operných dejín.

Z pozostalosti slávnej sopranistky získali niekoľko kúskov aj DIvadelný ústav či SNM
V septembri sa v známom aukčnom dome vo Viedni konala aukcia z pozostalosti Edity Gruberovej. Ministerstvo kultúry SR poskytlo Divadelnému ústavu a Slovenskému národnému múzeu prostriedky na zakúpenie niekoľkých artefaktov. Divadelný ústav získal na aukcii umeleckých predmetov z osobnej pozostalosti Edity Gruberovej, ktorá sa konala v aukčnej sieni Dorotheum dňa 7. 9. 2022 o 16.00 hod., vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu. Medzi nimi by ste našli koncertné šaty, autorom ktorých je: Ateliér Rainer Fürnsinn vo Viedni. Ďalším prírastkom Múzea Divadelného ústavu sa stal divadelný kostým, v ktorom stvárnila postavu anglickej kráľovnej Alžbety v Donizettiho opere Roberto Devereux na doskách Bavorskej štátnej opere. Autorom kostýmu je Herbert Murauer.
