Novinky

Dnes si pripomíname 1. výročie úmrtia Edity Gruberovej

Edita Gruberová

Dňa 18. 10. 2022 si pripomíname prvé výročie úmrtia opernej divy, ktorej pri nohách ležal celý svet. Titulovali ju ako kráľovná belkanta, diva divissima. Bola sólistkou najprestížnejších operných scén a na konte mala bohatú diskografiu: Edita Gruberová (23. 12. 1946 – 18. 10. 2021).

Na deň presne, takto pred rokom nás z ďalekého Švajčiarska zarmútila správa o úmrtí opernej legendárnej sopranistky Edity Gruberovej, ktorú poznal celý svet, o čom sme vás aj my informovali.  Na umení Edity Gruberovej nefascinuje len zázračný talent, ale aj spôsob zaobchádzania s ním. Vďaka dokonalému poznaniu svojich dispozícií, mimoriadnej vokálnej inteligencii a v neposlednom rade aj vďaka obdivuhodnej pracovitosti a profesionalite spievala vyrovnane vo vynikajúcej forme štyri desaťročia. Obrovský arzenál výrazových prostriedkov, jedinečné zvládnutie technickej bravúry, spojenie lyrickej koloratúry s neobyčajnou mierou frapujúcej zvukovosti robia z Edity Gruberovej jednu z najväčších koloratúrnych sopranistiek 20. storočia a súčasne absolútnu „jednotku“ nedlhých slovenských operných dejín.

Edita Gruberova
Edita Gruberová na Pražskej jari 2012. Zdroj: Pražské jaro – Ivan Malý

Z pozostalosti slávnej sopranistky získali niekoľko kúskov aj DIvadelný ústav či SNM

V septembri sa v známom aukčnom dome vo Viedni konala aukcia z pozostalosti Edity Gruberovej. Ministerstvo kultúry SR poskytlo Divadelnému ústavu a Slovenskému národnému múzeu prostriedky na zakúpenie niekoľkých artefaktov. Divadelný ústav získal na aukcii umeleckých predmetov z osobnej pozostalosti Edity Gruberovej, ktorá sa konala v aukčnej sieni Dorotheum dňa 7. 9. 2022 o 16.00 hod., vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu. Medzi nimi by ste našli koncertné šaty, autorom ktorých je: Ateliér Rainer Fürnsinn vo Viedni. Ďalším prírastkom Múzea Divadelného ústavu sa stal divadelný kostým, v ktorom stvárnila postavu anglickej kráľovnej Alžbety v Donizettiho opere Roberto Devereux na doskách Bavorskej štátnej opere. Autorom kostýmu je Herbert Murauer. 

Edita Gruberova, Divadelný ústav
Ďalším “úlovkom” v aukcii bola portrétna fotografia Edity Gruberovej s vertikálnym, strieborným podpisom.  Prírastky Divadelného ústavu uzatvára predmet kultúrnej hodnoty – secesný notový stojan. „Edita Gruberová, ktorá patrila k svetovej opernej špičke, na najvyššej úrovni reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie. Je pre nás nesmiernym prínosom, že sme mohli získať niektoré unikátne kostýmy a predmety múzejnej hodnoty, ktoré sprevádzali jej jedinečnú umeleckú kariéru,“ doplnila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. 
 
Zdroj: Divadelný ústav
Redakciu informovala Ing. Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
NDKE / Kam za kultúrou
Culture Divadlo News Podujatia PR

Opera Národného divadla Košice oslávi Rok českej hudby koncertným Daliborom

Opera NDKE oslávi Rok českej hudby koncertným uvedením opery Dalibor Bedřicha Smetany. Viac o chystanom predstavení sa dozviete v článku…

Read More
Translate »