Novinky

Dnes si pripomíname 1. výročie úmrtia Edity Gruberovej

Edita Gruberová

Dňa 18. 10. 2022 si pripomíname prvé výročie úmrtia opernej divy, ktorej pri nohách ležal celý svet. Titulovali ju ako kráľovná belkanta, diva divissima. Bola sólistkou najprestížnejších operných scén a na konte mala bohatú diskografiu: Edita Gruberová (23. 12. 1946 – 18. 10. 2021).

Na deň presne, takto pred rokom nás z ďalekého Švajčiarska zarmútila správa o úmrtí opernej legendárnej sopranistky Edity Gruberovej, ktorú poznal celý svet, o čom sme vás aj my informovali.  Na umení Edity Gruberovej nefascinuje len zázračný talent, ale aj spôsob zaobchádzania s ním. Vďaka dokonalému poznaniu svojich dispozícií, mimoriadnej vokálnej inteligencii a v neposlednom rade aj vďaka obdivuhodnej pracovitosti a profesionalite spievala vyrovnane vo vynikajúcej forme štyri desaťročia. Obrovský arzenál výrazových prostriedkov, jedinečné zvládnutie technickej bravúry, spojenie lyrickej koloratúry s neobyčajnou mierou frapujúcej zvukovosti robia z Edity Gruberovej jednu z najväčších koloratúrnych sopranistiek 20. storočia a súčasne absolútnu „jednotku“ nedlhých slovenských operných dejín.

Edita Gruberova
Edita Gruberová na Pražskej jari 2012. Zdroj: Pražské jaro – Ivan Malý

Z pozostalosti slávnej sopranistky získali niekoľko kúskov aj DIvadelný ústav či SNM

V septembri sa v známom aukčnom dome vo Viedni konala aukcia z pozostalosti Edity Gruberovej. Ministerstvo kultúry SR poskytlo Divadelnému ústavu a Slovenskému národnému múzeu prostriedky na zakúpenie niekoľkých artefaktov. Divadelný ústav získal na aukcii umeleckých predmetov z osobnej pozostalosti Edity Gruberovej, ktorá sa konala v aukčnej sieni Dorotheum dňa 7. 9. 2022 o 16.00 hod., vybrané predmety kultúrnej hodnoty do zbierkového fondu. Medzi nimi by ste našli koncertné šaty, autorom ktorých je: Ateliér Rainer Fürnsinn vo Viedni. Ďalším prírastkom Múzea Divadelného ústavu sa stal divadelný kostým, v ktorom stvárnila postavu anglickej kráľovnej Alžbety v Donizettiho opere Roberto Devereux na doskách Bavorskej štátnej opere. Autorom kostýmu je Herbert Murauer. 

Edita Gruberova, Divadelný ústav
Ďalším “úlovkom” v aukcii bola portrétna fotografia Edity Gruberovej s vertikálnym, strieborným podpisom.  Prírastky Divadelného ústavu uzatvára predmet kultúrnej hodnoty – secesný notový stojan. „Edita Gruberová, ktorá patrila k svetovej opernej špičke, na najvyššej úrovni reprezentovala slovenské hudobno-dramatické umenie. Je pre nás nesmiernym prínosom, že sme mohli získať niektoré unikátne kostýmy a predmety múzejnej hodnoty, ktoré sprevádzali jej jedinečnú umeleckú kariéru,“ doplnila Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu. 
 
Zdroj: Divadelný ústav
Redakciu informovala Ing. Jana Dugasová, PR manažérka Divadelného ústavu

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia
Culture Divadlo

Divadlo z Ivano-Frankivska príde už 28.9.2023 do Košíc s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia

Divadlo z Ivano-Frankivska príde do Národného divadla Košice s legendárnou inscenáciou Sladká Darusia už v posledný septembrový štvrtok.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Translate »