Novinky

Návrat opery La Traviata na dosky SND

La Traviata / SND

La Traviata, opera Giuseppe Verdiho sa vracia do Bratislavy. Jedno z najpopulárnejších diel opernej literatúry nechýba v repertoári skoro žiadnej opernej scény. Načas sa vytratila z ponuky SND, aby sa po krátkej pauze na javisko Opery Slovenského národného divadla vrátila opäť. Svoju premiéru bude mať 29. a 30. októbra 2021.

Dnes populárny operný evergreen zaznamenal v čase svojej benátskej premiéry v roku 1853 úplne fiasko. Opera skladateľa Giuseppe Verdiho s libretom Francesca Maria Piaveho na motívy slávneho románu Alberta Dumasa Dáma s kaméliami bola vtedajšej verejnosti skôr provokácia. Hlavná hrdinka – kurtizána sa síce úprimne zamiluje do muža, no pre spoločnosť je to neprijateľné. A nepochybne, ukazujú výsledky výskumov muzikológov, nie je to iba psychologická sonda do duše a skrytého podvedomia večného maestra Verdiho, ale aj jeho zámer…   

La Traviata, stálica repertoáru aj našich operných domov

Tento príbeh vnímame v súčasnosti ako krásny dojemný príbeh plný lásky, zrady, smútku a bolesti. Na Slovensku sa od roku 1922 hrá skoro nepretržite. Uvádza ho Štátna opera Banská Bystrica a v zaujímavej zmesi činoherno-opernej aj Opera Štátneho divadla v Košiciach. Na doskách Opery SND sa objavil už v šestici rôznych stvárnení. Nateraz poslednú premiérovali v roku 1992. Počas dvadsiatich siedmych rokov mala cez tri stovky repríz, až kým v júni 2019 neprišla derniéra. Zásluhu na jej návrate na dosky Opery SND má niekdajší umelecký riaditeľ Opery SND, barytonista Dalibor Jenis. Siedma bratislavská inscenácia tohto operného evergreenu bude otváracou premiérou 102. divadelnej sezóny SND.  

Prvá operná premiéra tejto sezóny v SND a s novou koncepciou

La Traviata - SND
Monika Fabianová (Flora), Martin Morháč (Marchese d’Obigny), Ján Galla (Dottore Grenvil), Adriana Kučerová (Violetta), Zbor Opery SND. Zdroj: Marek Olbrzymek/Opera SND

Novú inscenáciu uvádza Opera Slovenského národného divadla v réžii u nás debutujúceho 36-ročného talianskeho režiséra Roberta Catalana. O hudobné naštudovanie v novej koncepcii sa postaral český dirigent Robert Jindra, ktorý od tejto sezóny pôsobí ako šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice. Atraktívnu scénu v sviežom, modernejšom skôr minimalistickom duchu navrhol tím vyhľadávaného operného dizajnéra a scénografa Emanuela Sinisiho. Kostýmy pochádzajú zo skíc Ilarie Ariemme. Hviezdne bude aj obsadenie trojice hlavných postáv. Hlavnú hrdinku Violettu Valéry stvárnia sopranistky Adriana Kučerová, Mariana SajkováĽubica Vargicová. Mimochodom, posledne menovaná sopranistka ju stvárňovala aj v staršej inscenácii. V úlohe Alfreda uvidíme Pavla Bršlíka, Tomáša JuhásaOndreja Šalinga. Pavol Bršlík aj Tomáš Juhás sú v tejto postave „doma“. Alfredovho otca stvárni španielsko-americký barytonista Daniel Luis De Vicente či naši barytonisti Daniel Čapkovič a Filip Tůma. A venovali ju nedávno zosnulej kráľovnej belkanta, sopranistke Edite Gruberovej.

La Traviata s hviezdnym obsadením

Dirigent Robert Jindra je zárukou profesionálneho a originálneho prístupu. Violettu mala na prvej premiére pôvodne spievať Adriana Kučerová, no pre chorobu ju vystrieda Mariana Sajko. Tá stvárnila Violettu v Banskej Bystrici. Ako Alfreda budeme počuť Pavla Bršlíka. Jeho otca Giorgia Germonta stvárni Daniel Luis De Vicente. Na druhej, sobotňajšej premiére vystúpia Ľubica Vargicová, Ondrej Šaling a Daniel Čapkovič.

Aká bude tá najnovšia bratislavská La Traviata? Dozvieme sa na premiérach 29. a 30. októbra 2021 v novej budove SND. Či nová koncepcia bude lepšia od predošlej a aké budú ohlasy kritikov i verejnosti, ukážu nielen reflexie, ale odrazí sa aj na návštevnosti v najbližšom čase.

2 thoughts on “Návrat opery La Traviata na dosky SND

Comments are closed.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »