Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou Jozefa Chabroňa i poslucháčov HTF-VŠMU

Slovenský filharmonický zbor

Slovenská filharmónia prináša počas 20. kalendárneho týždňa roka 2023 viacero atraktívnych koncertov so zaujímavými účinkujúcimi. Po utorkovom komornom koncerte s exkluzívnym obsadením, štvrtkovom večere s Erbenovými Baladami a Dvořákovými symfonickými básňami prichádza v piatok rad aj na mladých. V piatkový večer (19.5.) sa uskutoční koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Jozefa Chabroňa a poslucháčov HTF-VŠMU.

V rámci cyklu Junior ponúkne Slovenská filharmóniav piatok 19. mája 2023 výnimočný koncert, na ktorom budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli. Počas prvej polovice večera sa Slovenský filharmonický zbor predstaví pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. Druhá polovica predstavuje príležitosť mladým postaviť sa pred profesionálne teleso. Tú dostanú traja poslucháči zborového dirigovania na HTF-VŠMU –  Gabriela Vávrová, Yelyzaveta Yanko a Peter Rezník. Po boku Slovenského filharmonického zboru vystúpia, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, aj ďalší účinkujúci. Konkrétne to budú Filharmonické trombónové trio (Albert Hrubovčák, Michal Jaško, Michal Motýľ), sopranistka Eva Dovcová, popredný slovenský organista Marek Štrbák, huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Počas piatkového koncertu si môžete vychutnať umelecké kvality výnimočného Slovenského filharmonického zboru (SFZ), ktorý  vo februári tohto roku získal ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor. Ocenili najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v 20 kategóriách v Dortmunde.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor získal prestížne nemecké ocenenie OPER! Awards 2023

Unikátny zborový opus aj s Evou Dovcovou

Koncert otvoria Motetá (výber) Antona Brucknera, skladateľa druhej polovice 19. storočia, ktorý sa venoval okrem symfonickej aj cirkevnej zborovej tvorbe. Svoje prvé moteto skomponoval ako dvanásťročný a posledné ako sedemdesiatročný. Výber šiestich skladieb tohto druhu predstaví chronologický prierez autorovej motetovej tvorby tvoriacej 34 opusov.

Jozef Chabroň
Jozef Chabroň. Foto: Peter Brenkus

V programe večera bude nasledovať skladba Romance z pampelišek Bohuslava Martinů. Vznikla v roku 1957 vo francúzskom Nice a jej vznik inšpirovala báseň Miloslava Bureša, skladateľovho spolurodáka z Poličky. V unikátnom zborovom opuse sa ako sólistka predstaví sopranistka Eva Dovcová.

Veľkolepá rozlúčka Jozefa Chabroňa

Prvá časť piatkového a cappella programu zaznie v naštudovaní zbormajstra Jozefa Chabroňa, ktorý bude od septembra 2023 zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Piatkové vystúpenie je jeho záverečným vo funkcii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru na pôde Slovenskej filharmónie. Našu zborovú jednotku bude sprevádzať v nasledujúcich mesiacoch na zahraničných umeleckých zájazdoch do Istanbulu, Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci pokračovať ako hosťujúci zbormajster.

Popri skúsených profesionálov dostanú priestor aj mladí

Inzercia
Dni starej hudby

Počas druhej polovice koncertu budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli, zatiaľ študenti VŠMU. Pred Slovenský filharmonický zbor sa postavia postupne traja poslucháči zborového dirigovania HTF-VŠMU. Stane sa tak v rámci spolupráce Slovenskej filharmónie s Vysokou školou múzických umení. Koncertnou sieňou SF zaznie aj éterické dielo O Magnum mysterium súčasného amerického skladateľa Mortena Lauridsena. Ten o ňom povedal: “Chcel som, aby skladba bezprostredne a hlboko zarezonovala v poslucháčovi, aby ho osvietila zvukom.” Nasledovať bude Missa brevis, op. 176 českého skladateľa Zdeňka Lukáša. Na záver si vypočujete aj jeho vokálny cyklus Pocta tvůrcům, op. 147 na verše Václava Fišera. V nej so Slovenským filharmonickým zborom spoluúčinkujú huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Ján Lukáš, Peter Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »