Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou Jozefa Chabroňa i poslucháčov HTF-VŠMU

Slovenský filharmonický zbor

Slovenská filharmónia prináša počas 20. kalendárneho týždňa roka 2023 viacero atraktívnych koncertov so zaujímavými účinkujúcimi. Po utorkovom komornom koncerte s exkluzívnym obsadením, štvrtkovom večere s Erbenovými Baladami a Dvořákovými symfonickými básňami prichádza v piatok rad aj na mladých. V piatkový večer (19.5.) sa uskutoční koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Jozefa Chabroňa a poslucháčov HTF-VŠMU.

V rámci cyklu Junior ponúkne Slovenská filharmóniav piatok 19. mája 2023 výnimočný koncert, na ktorom budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli. Počas prvej polovice večera sa Slovenský filharmonický zbor predstaví pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. Druhá polovica predstavuje príležitosť mladým postaviť sa pred profesionálne teleso. Tú dostanú traja poslucháči zborového dirigovania na HTF-VŠMU –  Gabriela Vávrová, Yelyzaveta Yanko a Peter Rezník. Po boku Slovenského filharmonického zboru vystúpia, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, aj ďalší účinkujúci. Konkrétne to budú Filharmonické trombónové trio (Albert Hrubovčák, Michal Jaško, Michal Motýľ), sopranistka Eva Dovcová, popredný slovenský organista Marek Štrbák, huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Počas piatkového koncertu si môžete vychutnať umelecké kvality výnimočného Slovenského filharmonického zboru (SFZ), ktorý  vo februári tohto roku získal ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor. Ocenili najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v 20 kategóriách v Dortmunde.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor získal prestížne nemecké ocenenie OPER! Awards 2023

Unikátny zborový opus aj s Evou Dovcovou

Koncert otvoria Motetá (výber) Antona Brucknera, skladateľa druhej polovice 19. storočia, ktorý sa venoval okrem symfonickej aj cirkevnej zborovej tvorbe. Svoje prvé moteto skomponoval ako dvanásťročný a posledné ako sedemdesiatročný. Výber šiestich skladieb tohto druhu predstaví chronologický prierez autorovej motetovej tvorby tvoriacej 34 opusov.

Jozef Chabroň
Jozef Chabroň. Foto: Peter Brenkus

V programe večera bude nasledovať skladba Romance z pampelišek Bohuslava Martinů. Vznikla v roku 1957 vo francúzskom Nice a jej vznik inšpirovala báseň Miloslava Bureša, skladateľovho spolurodáka z Poličky. V unikátnom zborovom opuse sa ako sólistka predstaví sopranistka Eva Dovcová.

Veľkolepá rozlúčka Jozefa Chabroňa

Prvá časť piatkového a cappella programu zaznie v naštudovaní zbormajstra Jozefa Chabroňa, ktorý bude od septembra 2023 zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Piatkové vystúpenie je jeho záverečným vo funkcii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru na pôde Slovenskej filharmónie. Našu zborovú jednotku bude sprevádzať v nasledujúcich mesiacoch na zahraničných umeleckých zájazdoch do Istanbulu, Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci pokračovať ako hosťujúci zbormajster.

Popri skúsených profesionálov dostanú priestor aj mladí

Inzercia
Dni starej hudby

Počas druhej polovice koncertu budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli, zatiaľ študenti VŠMU. Pred Slovenský filharmonický zbor sa postavia postupne traja poslucháči zborového dirigovania HTF-VŠMU. Stane sa tak v rámci spolupráce Slovenskej filharmónie s Vysokou školou múzických umení. Koncertnou sieňou SF zaznie aj éterické dielo O Magnum mysterium súčasného amerického skladateľa Mortena Lauridsena. Ten o ňom povedal: “Chcel som, aby skladba bezprostredne a hlboko zarezonovala v poslucháčovi, aby ho osvietila zvukom.” Nasledovať bude Missa brevis, op. 176 českého skladateľa Zdeňka Lukáša. Na záver si vypočujete aj jeho vokálny cyklus Pocta tvůrcům, op. 147 na verše Václava Fišera. V nej so Slovenským filharmonickým zborom spoluúčinkujú huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Ján Lukáš, Peter Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »