Novinky

Slovenský filharmonický zbor pod taktovkou Jozefa Chabroňa i poslucháčov HTF-VŠMU

Slovenský filharmonický zbor

Slovenská filharmónia prináša počas 20. kalendárneho týždňa roka 2023 viacero atraktívnych koncertov so zaujímavými účinkujúcimi. Po utorkovom komornom koncerte s exkluzívnym obsadením, štvrtkovom večere s Erbenovými Baladami a Dvořákovými symfonickými básňami prichádza v piatok rad aj na mladých. V piatkový večer (19.5.) sa uskutoční koncert Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou Jozefa Chabroňa a poslucháčov HTF-VŠMU.

V rámci cyklu Junior ponúkne Slovenská filharmóniav piatok 19. mája 2023 výnimočný koncert, na ktorom budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli. Počas prvej polovice večera sa Slovenský filharmonický zbor predstaví pod taktovkou zbormajstra Jozefa Chabroňa. Druhá polovica predstavuje príležitosť mladým postaviť sa pred profesionálne teleso. Tú dostanú traja poslucháči zborového dirigovania na HTF-VŠMU –  Gabriela Vávrová, Yelyzaveta Yanko a Peter Rezník. Po boku Slovenského filharmonického zboru vystúpia, ako sme avizovali v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, aj ďalší účinkujúci. Konkrétne to budú Filharmonické trombónové trio (Albert Hrubovčák, Michal Jaško, Michal Motýľ), sopranistka Eva Dovcová, popredný slovenský organista Marek Štrbák, huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: Ján Lukáš

Počas piatkového koncertu si môžete vychutnať umelecké kvality výnimočného Slovenského filharmonického zboru (SFZ), ktorý  vo februári tohto roku získal ocenenie Oper! Awards 2023 v kategórii Najlepší spevácky zbor. Ocenili najlepšie osobnosti a inštitúcie medzinárodnej opernej scény v 20 kategóriách v Dortmunde.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Slovenský filharmonický zbor získal prestížne nemecké ocenenie OPER! Awards 2023

Unikátny zborový opus aj s Evou Dovcovou

Koncert otvoria Motetá (výber) Antona Brucknera, skladateľa druhej polovice 19. storočia, ktorý sa venoval okrem symfonickej aj cirkevnej zborovej tvorbe. Svoje prvé moteto skomponoval ako dvanásťročný a posledné ako sedemdesiatročný. Výber šiestich skladieb tohto druhu predstaví chronologický prierez autorovej motetovej tvorby tvoriacej 34 opusov.

Jozef Chabroň
Jozef Chabroň. Foto: Peter Brenkus

V programe večera bude nasledovať skladba Romance z pampelišek Bohuslava Martinů. Vznikla v roku 1957 vo francúzskom Nice a jej vznik inšpirovala báseň Miloslava Bureša, skladateľovho spolurodáka z Poličky. V unikátnom zborovom opuse sa ako sólistka predstaví sopranistka Eva Dovcová.

Veľkolepá rozlúčka Jozefa Chabroňa

Prvá časť piatkového a cappella programu zaznie v naštudovaní zbormajstra Jozefa Chabroňa, ktorý bude od septembra 2023 zastávať post hudobného asistenta riaditeľa zboru Viedenskej štátnej opery. Piatkové vystúpenie je jeho záverečným vo funkcii zbormajstra Slovenského filharmonického zboru na pôde Slovenskej filharmónie. Našu zborovú jednotku bude sprevádzať v nasledujúcich mesiacoch na zahraničných umeleckých zájazdoch do Istanbulu, Litomyšle a Prahy. V nadchádzajúcich koncertných sezónach bude v spolupráci pokračovať ako hosťujúci zbormajster.

Popri skúsených profesionálov dostanú priestor aj mladí

Inzercia
Dni starej hudby

Počas druhej polovice koncertu budú vedľa seba stáť profesionáli i budúci profesionáli, zatiaľ študenti VŠMU. Pred Slovenský filharmonický zbor sa postavia postupne traja poslucháči zborového dirigovania HTF-VŠMU. Stane sa tak v rámci spolupráce Slovenskej filharmónie s Vysokou školou múzických umení. Koncertnou sieňou SF zaznie aj éterické dielo O Magnum mysterium súčasného amerického skladateľa Mortena Lauridsena. Ten o ňom povedal: “Chcel som, aby skladba bezprostredne a hlboko zarezonovala v poslucháčovi, aby ho osvietila zvukom.” Nasledovať bude Missa brevis, op. 176 českého skladateľa Zdeňka Lukáša. Na záver si vypočujete aj jeho vokálny cyklus Pocta tvůrcům, op. 147 na verše Václava Fišera. V nej so Slovenským filharmonickým zborom spoluúčinkujú huslista Juraj Tomka a klaviristka Petra Torkošová.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Ján Lukáš, Peter Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »