Novinky

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Ministerka kultúry Silvia Hroncová udelila v utorok večer, 19. 9. 2023, v Stĺpovej sieni Slovenskej filharmónie Cenu ministerky kultúry SR pre jednotlivcov, kolektívy a umelecké inštitúcie. Medzi laureátmi žiari aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý slávnostný večer umocnil interpretáciou známeho hymnického zboru Eugena Suchoňa Aká si mi krásna.

Ocenenie, ktorého autorom je slovenský výtvarník Pavol Macho, si pre Slovenský filharmonický zbor z rúk ministerky kultúry prevzal generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner.  Som hrdý na Slovenský filharmonický zbor, ktorý cenu získal za spoluprácu s Berlínskymi filharmonikmi, jedným z najlepších orchestrov sveta a ich šéfdirigentom Kirilom Petrenkom v operách  Piotra Iľjiča Čajkovského Piková dáma a Jolanta. Slovenský filharmonický zbor je dôkazom, že aj zo Slovenska sa dá byť svetový,povedal pri preberaní ocenenia Marián Turner.

Cena MK SR 2022 / S. Hroncová & M. Turner
Ministerka kultúry SR, pani Silvia Hroncová s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie, pánom Mariánom Turnerom. Foto: A. Trizuljak

Spomenuté účinkovanie v nemeckom Baden-Badene a Berlíne v apríli 2022, kde teleso sprevádzal zbormajster Jozef Chabroň a manažérka Mariana Kušková, prinieslo, ako sme informovali, Slovenskému filharmonickému zboru aj prestížne nemecké ocenenie „OPER! AWARDS“  v kategórii „Najlepší spevácky zbor“.

Piková dáma so Slovenským filharmonickým zborom na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene. / Slovenský filharmonický zbor
Piková dáma so Slovenským filharmonickým zborom na Veľkonočnom festivale v Baden-Badene.

Slovenský filharmonický zbor pravidelne vystupuje na popredných zahraničných koncertných a operných scénach. Pochváliť sa môže vyše tridsaťročnou spoluprácou s Viedenskou štátnou operou, či účasťou na najväčšom festivale klasickej hudby  BBC PROMS v londýnskej Royal Albert Hall pod taktovkou jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti  Semyona Bychkova, dodáva Marián Turner.

Cena MK SR 2022 / Marián Turner / SF
Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner počas preberania ocenenia. Foto: A. Trizuljak

Okrem Slovenského filharmonického zboru si ocenenie v kategórii výnimočný prínos inštitúcií v oblasti kultúrneho dedičstva alebo kultúrno-osvetovej činnosti odniesli aj Slovenská národná galéria, Stredoslovenské múzeum a Slovenská ústredná hvezdáreň. Ocenenie získali aj režisérka Tereza Nvotová, dramaturg a autor komiksov Daniel Majling, kurátorka Gabriela Garlatyová, prekladateľka Julia Sherwood či divadelný scénograf Boris Kudlička. „Ste neoceniteľní kultúrni ambasádori doma aj v zahraničí,“ povedala laureátom ministerka kultúry Silvia Hroncová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Ocenený Slovenský filharmonický zbor sa, ako sme už avizovali, najbližšie predstaví spolu so Slovenskou filharmóniou na 58. ročníku medzinárodného hudobného festivalu Bratislavské hudobné slávnosti. Vo štvrtok 28. septembra zaznie v ich interpretácii aj v Bratislave koncertné uvedenie Čajkovského jednodejstvovej opery Jolanta v naštudovaní šéfdirigenta Daniela Raiskina a 2. októbra sa predstaví v dielach Beethovena, Pärta a Skriabina po boku Filharmónie Brno a ich šéfdirigenta Dennisa Russella Daviesa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dúbravka / 300. výročie kostola / Ružovičová & Ondriáš
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. (red) ***

Posledná aktualizácia (oprava technickej chyby): 2023-09-23 (adm) 

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »