Novinky

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Kam za kultúrou

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP kultúrnych tipov. Kam za kultúrou v posledný septembrový týždeň? Slovensko je festivalové - a to ako vo svete hudby, tak aj divadla. Tento týždeň prinesie aj výnimočné tituly či premiéru. Veď pozrite sa s nami a nechajte sa nami opäť inšpirovať!

Odpovede na známu otázku „Kam za kultúrou?“ hľadá redakcia portálu Art & History Magazine týždeň čo týždeň. S tými najčerstvejšími tipmi na zaujímavé kultúrne podujatia pre najbližší týždeň sme už tu. Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? Pozrite sa s nami, čo si svet kultúry – divadelného i hudobného umenia na nasledujúce dni pre vás a aj pre nás nachystal. Nechýbajú ani sľúbené výstavy, ktoré stíhate navštíviť už len do konca tohto mesiaca. Práve nimi začneme naše tipy tentoraz.

K storočnici návštevy prvého československého prezidenta v Topoľčiankach

Nitriansky región si tohto roku pripomína návštevu prvého československého prezidenta. Prvým výstavným tipom je zaujímavá výstava Letné sídlo prezidentov – Masaryk a Topoľčianky, ktorú pripravilo OZ Letné sídlo pri príležitosti 100. výročia T. G. Masaryka do Topoľčianok. Niekdajšie keglevičovské sídlo sa stalo letným sídlom prezidenta ČSR. Prvý československý prezident si ho zamiloval, a tak niet divu, že ho navštevoval pravidelne každý rok. Pobýval v ňom niekoľko mesiacov, a na tohto svojho obyvateľa sú Topoľčianky právom hrdé. Zámok Topoľčianky, ktorý dnes slúži ako hotel a len sčasti ako múzeum, na výstave sprístupňuje aj bežne neprístupné trakty. Súčasťou výstavy je množstvo zapožičaných predmetov, dokumentov a korešpondencie, ktoré sa viažu k pobytu prezidenta na zámku. Do konca septembra si môžete pripomenúť túto vzácnu osobnosť československých dejín na Zámku Topoľčianky.

Zámok Topoľčianky / Kam za kultúrou
Pohľad do expozícií Zámku Topoľčianky. Foto: Masarykovo múzeum v Hodoníne cez OZ Letné sídlo

100 rokov od návštevy prvého československého prezidenta T. G. Masaryka v Nitre si pripomína výstavou aj Ponitrianske múzeum v Nitre. Výstava Návšteva T. G. Masaryka v Nitre zachytáva tri hodiny zo života prezidenta, nakoľko približne tak dlho prezident v Nitre pobudol. Po 100 rokoch sa tak T. G. Masaryk symbolicky vracia do Nitry, ktorú navštívil 12. augusta 1923 počas svojho letného pobytu na Zámku v Topoľčiankach. Cieľom výstavy je pripomenúť osobnosť prvého československého prezidenta, jeho životné osudy a odkaz pre súčasnosť.

Na výstavy k 200. výročiu Gyula Andrássyho

Už len pár dní máte možnosť zavítať do Kaštieľa Betliar na výstavu In Effigie: Rozprávanie o živote Júliusa Andrássyho st., najväčšieho uhorského Európana. Organizátori ju venovali jednej z významných osobností európskej histórie. Je ním Július Andrássy, ktorého 200 rokov narodenia si tento rok pripomíname. Výstava približuje fascinujúci život a odkaz jedného z najväčších politikov 19. storočia grófa Júliusa Andrássyho. Tento významný uhorský politik, predseda vlády, palatín na jeden raz a neskorší minister zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska, pochádzal z aristokratickej rodiny, ktorá sa zlatými písmenami zapísala do veľkých dejín i dejín dnešného východného Slovenska. 

In Effigie /  Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou

Rezonuje nielen na Betliari, ale aj v Trebišove. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja si ho v spolupráci s Mestom Trebišov, ako sme tiež neraz informovali, pripomína výstavou Andrássy 200.

Život i osobnosť palatína Andrássyho približuje aj Trebišov

Životné osudy palatína Andrássyho približuje aj výstava v Trebišove. Prevedie vás životom grófa Andrássyho od jeho narodenia v marci roku 1823 cez jeho politickú kariéru až po jeho smrť vo februári 1890. Okrem iného sa návštevníci dozvedia aj o jeho rodinnom živote či o jeho vzťahu k cisárskemu páru (cisárovi Františkovi Jozefovi I. a cisárovnej Alžbete – Sisi). Medzi vystavovanými zbierkovými predmetmi uvidíte napríklad trónne kreslo, ktoré dal vyrobiť Július Andrássy pre cisára Františka Jozefa I. pri príležitosti pobytu cisára v trebišovskom kaštieli v roku 1887. Uvidíte tiež jurácku šabľu, ktorú gróf Andrássy daroval podžupanovi Zemplínskej župy. Nechýbajú ale ani repliky korunovačných šiat cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety (Sisi), svätoštefanskej koruny, ktorou Andrássy korunoval cisára a cisárovnú za uhorského kráľa a kráľovnú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Pozriete si aj maľbu, ktorá pochádza z osobnej zbierky cisára Františka Jozefa I. a mnohé iné lukratívne exponáty. Prostredníctvom rôznych zaujímavostí či pikantérií „zabrdnete“ aj do intímneho života grófa Andrássyho. Spoznáte ho tak nielen ako významného politika „dlhého“ storočia, ale ako manžela, otca, dobrého priateľa a  vtipného človeka. Musíte sa ponáhľať, aj táto výstava potrvá iba do 30. septembra 2023

Kam za kultúrou? Na výstavy v divadelnom šate

Niekoľko výstavných tipov v tomto prehľade Kam za kultúrou má divadelný rozmer. Pripravil ich Divadelný ústav a nájdete ich po celkom Slovensku. Absolútnou topkou je výstava Z pozostalosti Edity Gruberovej, ktorú tentoraz nájdete v priestoroch Spišského múzea v Levoči.

Edita Gruberova, Divadelný ústav
Z pozostalosti Edity Gruberovej. Foto: Divadelný ústav

Divadelný ústav pripomína aj ďalšie osobnosti. Na Andreja Bagara si zaspomínate na výstave v priestoroch Súkromného konzervatória v Nitre a Evu Jaczovú zase na Súkromnom konzervatóriu D. Kadroša v Prešove. Jozefa Gregora Tajovského zase približuje výstava na Gymnáziu Ján Baltazára Magina vo Vrbovom.  Ak milujete baletné umenie, je našim tipom výstava Pas de deux / Ikonické páry baletu 20. storočia v SND. Pozrieť si ju môžete na Tanečnej fakulte VŠMU v Bratislave. Múzy v chrámoch alebo Ján Palárik v premenách slovenskej profesionálnej réžie prináša Divadelný ústav na pôdu Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Ivana Stodolu ako majstra slovenskej drámy spoznáte v Múzeu Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Kam za kultúrou? Slovensko žije festivalmi

A teraz sa pozrite s nami na najčerstvejšie tipy pre hudobné zážitky, ktoré sľubujú festivaly. Začneme ich tohto týždňovými koncertmi Bratislavských hudobných slávností, ktoré, ako sme informovali, začali ešte minulý týždeň. Pozrite sa s nami na zaujímavé koncerty najbližších dní!

BHS / Kam za kultúrou

S prestížnymi hosťami

Na festivalovej pôde v bratislavskej Redute vystúpi už v pondelok 25. septembra 2023 aj Národný symfonický orchester Ukrajiny s dirigentom Volodymyrom Sirenkom a sólistom Dmytrom Tkachenkom, ktorí uvedú diela svetových i ukrajinských skladateľov. Rovnaký koncert zaznie aj na pôde Domu umenia SF v Piešťanoch v utorok 26. septembra 2023

Národný symfonický orchester Ukrajiny
Národný symfonický orchester Ukrajiny

Ďalším z ťahákov tohto týždňového programu 58. ročníka festivalu BHS je koncert v stredu 27. 9., na ktorom vystúpi súbor Pavel Haas Quartet. Vo svojom odbore patrí k svetovej špičke. Bratislava si ich výnimočnú interpretáciu vychutná v dielach Josefa Suka a Ericha Wolfganga Korngolda, ktorých osudy zasiahla 2. svetová vojna. Na programe je ale aj Dvořákovo Sláčikové kvarteto č. 11 C dur.

Pavel Haas Quartet. Foto: Petra Hajská
Pavel Haas Quartet. Foto: Petra Hajská

Festivalový návrat operných zážitkov

Tento rok na návštevníkov BHS čaká návrat operných zážitkov. Najbližšie sa tak stane v podaní Slovenskej filharmónie pod taktovkou Daniela Raiskina so Slovenským filharmonickým zborom. Už vo štvrtok 29.8. si vypočujeme Čajkovského ostatnú dramatickú operu Jolanta. Pre bratislavské publikum pôjde o výslovnú lahôdku. Sprostredkuje im výnimočne kvalitné prevedenie tejto opery Slovenským filharmonickým zborom, ktorému právom patrí titul najlepší zbor Európy. Zo spolupráce s Berlínskou filharmóniou si za interpretáciu tejto opery na festivale v Baden-Badene odniesol, ako sme informovali, prestížnu cenu Oper! Awards.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

V hlavných úlohách sa predstavia Peter Mikuláš, Evelina Dobraceva a Dmytro Popov, Andrei Zhilikhovsky, Vladimír Chmelo, Tomáš Šelc, Terézia Kružliaková, Zoya Petrova, Michaela Šebestová a Jaroslav Březina.

Sobota v Redute s Drážďanskou filharmóniou

Zaujímavé hudobné zážitky prinesie do Reduty aj ostatná septembrová sobota. Na BHS sa vracia Drážďanská filharmónia, ktorá sa na festivale predstavila naposledy v roku 2016. Na aktuálnom koncerte vystúpi s energickým, mladým poľským dirigentom Krzysztofom Urbańskim, ktorého – rovnako ako sólistku koncertu Juliu Hagen – privíta festival po prvý raz. Z poľskej tvorby si dirigent vybral pre BHS skladbu Wojciecha Kilara inšpirovanú folklórom a hýriacu spontánnosťou, temperamentom a energiou. Mladá violončelistka, salzburská rodáčka Julia Hagen, patrí medzi najvýraznejšie interpretačné zjavy svojej generácie. Technickú ekvilibristiku, ktorú nadobudla aj v triede legendárneho Heinricha Schiffa, predvedie v obľúbenom violončelovom koncerte Camilla Saint-Saënsa. Štvrtú symfóniu venoval Čajkovskij svojej mecenáške Nadežde von Meckovej. Na jej žiadosť k symfónii pripísal program a v liste Tanejevovi dodal, že dielo je zároveň akousi reflexiou Beethovenovej Osudovej. Podobne ako jeho klasicistický vzor, pracuje naprieč dielom so signálnym fanfárovým motívom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére / Tomáš Ondriáš
Bratislavská Dúbravka oslávila 300. výročie kostola koncertom v radostnej atmosfére

Nedeľa so Štátnym komorným orchestrom Žilina

Priestor v bratislavskej Redute dostane v nedeľu 1.10.2023 žilinský Štátny komorný orchester. Pod taktovkou Mariana Lejavu uvedie Koncert pre husle a orchester op. 15 Jána Zimmera v podaní nášho popredného interpreta Milana Paľu. V druhej časti tohto koncertu sú na programe Suchoňove Spevy a spievanky v interpretácii speváckeho zboru Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová), ktorý účinkuje na BHS pri príležitosti 75. výročia svojho vzniku.  Ostatne, tento program v predpremiére zaznie v Žiline, a to už vo štvrtok 28. septembra 2023 o 19.00 hod..

Týždeň s BHS v znamení klavírnych recitálov

V poradí 58. ročník sľubuje dvojicu atraktívnych klavírnych recitálov, ktoré sú stabilnou dramaturgickou súčasťou tohto festivalu. Prvý sprostredkuje už v utorok 26.9. interpretačné umenie skvelého súrodeneckého dua Arthura a Lucasa Jussena, ktorí nadchýnajú publikum v koncertných sálach po celom svete. Do Bratislavy prídu s bohatým programom a interpretáciou, ktoré zataja dych. Medzi iným sú to diela Mozarta, Schuberta, Ravela, Debussyho i Rachmaninova.

Druhý večer v znamení klavíru prinesie poslucháčom v podaní slovenských umelcov diela pre klavír sólo a pre 2 klavíry od Petra Machajdíka, Ľuboša Bernátha, Dezidera Kardoša, Jána Cikkera a ďalších skladateľov. S týmto výberom zo slovenskej tvorby sa v nedeľu 1.10.2023 predstavia naši etablovaní klaviristi Jordana Palovičová a Jakub Čižmarovič

Tipy pre milovníkov organového umenia

Aj v posledné septembrové dni pokračuje vo viacerých lokalitách východného Slovenska prestížny Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Čaka nás už len päť koncertný stretnutí. V utorok 26. 09. o 18:00 hod. sa dejiskom stane Evanjelický kostol v Spišskej Novej Vsi. Jeho programom je vystúpenie chýrneho improvizátora Stéphana Mottoula.

Stredapiatok prinesie vystúpenia všestranného umelca a laureáta významných súťaží Balázsa Szabóa.Košiciach, v tamojšom Seminárnom kostole sv. Antona z Padovy odohrá v poradí štvrtý koncert zo série Bachova organová tvorba (In memoriam Ivan Sokol). Jeho koncert v Kežmarku sa uskutoční 29.9. o 18:30 hod. a taktiež bude venovaný 150. výročiu narodenia Maxa Regera. Zaznie postupne v dvoch kostoloch – v Drevenom artikulárnom i v Novom evanjelickom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Sacra Samariensis 2023 / Kam za kultúrou
Odštartoval festival Musica Sacra Samariensis

V predvečer stého ročníka Medzinárodného maratónu mieru sa v sobotu 30.9.2023 môžu priaznivci organovej hudby poprechádzať v centre Košíc a zapojiť sa do organového maratónu. Postupne sa v košických chrámoch predstavia traja domáci organisti – František Beer, Juraj Křemen a Tomáš Mihalik –  v troch kostoloch s krátkych programom. Organový maratón zakončia spoločným koncertom v Dóme svätej Alžbety. Návštevníkov tak čakajú štyri koncerty, trocha pohybu a zážitok z rozmanitých chrámov. Vstup na podujatie je voľný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Festival duchovnej hudby v Senci

V sobotu 30. septembra si na svoje prídu priaznivci duchovnej hudby aj v Senci. Začína  totiž IV. ročník Festivalu duchovnej hudby v Senci, ktorý sa koná v termíne od 30.9. – 28.10.2023. Otvárací koncert v seneckom katolíckom kostole bude od 19:30 patriť Zboru ZUŠ Senec a organistovi Richardov Vörösovi.

Jesenná edícia regionálnych festivalov Pro musica nostra štartuje už tento týždeň

Obľúbený medzinárodný hudobný festival Pro musica nostra zavíta začiatkom októbra už po piatykrát do Nitrianskeho kraja. Priestor Synagógy v Nitre bude na otváracom koncerte festivalu v nedeľu 1. 10. patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, pod vedením Magdalény Rovňákovej, Gabriela Rovňáka mladšieho a s klavírnym sprievodom Dany Hajóssy. Čaká vás pestrý program, v ktorom zaznejú gregoriánske nápevy, vhodne upravené diela klasikov Dvořáka, Haydna, Schuberta, Délibesa, Francka, gospely, spirituály i diela súčasných autorov. Tie sú v interpretácii tohto telesa s viac ako 40-ročnou tradíciou prísľubom nevšedného zážitku.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

Kam za kultúrou? Na koncerty pomimo festivalov

V našom prehľadnom výber tipov Kam za kultúrou nechýbajú ani koncerty pomimo zmienených festivalov. Už vo štvrtok 28. septembra 2023 sa vo Vodných kasárňach SNG v Bratislave svojho pokračovania dočká cyklus Hudba dneška. Počas neho zaznie významné hudobné dielo amerického velikána Steva Reicha. Po 18 rokoch od jeho slovenskej premiéry ho v SNG uvedie mladý slovenský súbor Spectrum Quartett. 

Koncertná oslava narodenín

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou. V prvej časti koncertu odznejú diela a cappella a v druhej sa o hudobný sprievod postará orchester Štátnej filharmónie Košice. Pod taktovkou Jakuba Kleckera sa v úlohe sólistov predstavia sopranistka Michaela Várady a basista Marek Gurbaľ. Koncert sa uskutoční vo štvrtok 28. septembra o 19:00 v Dome umenia.

Collegium Technicum
Collegium Technicum

Kam za kultúrou? TOP divadelné tipy v znamení festivalu

Divadelné tipy začíname vo festivalovej nálade. Už o tri dni sa začína komorná prehliadka slovenských profesionálnych divadiel a zahraničných hostí s názvom Divadelný Spiš. Koná sa v termíne 28. septembra – 8. októbra 2023 v Spišskej Novej Vsi nielen na scéne Spišského divadla. Počas tohto týždňa sa môžeme tešiť na štyri tituly. Otváracím predstavením vo štvrtok 28. septembra 2023 v Dome kultúry Mier budú Ťapákovci Boženy Slančíkovej-Timravy. Predstavenie v réžii Viktora Vinczeho st. bude hereckým koncertov mien ako Marek Majeský, Andrea Karnasová, Danica Jurčová, Marián Labuda ml. či Erik Peťovský.

Ťapákovci / Kam za kultúrou
Ťapákovci

Piatok prinesie vystúpenie Slovenského vojvodinského divadla z Báčskeho Petrovca. Na Spiš si dováža inscenáciu podľa klasickej predlohy Ferka Urbánka, Kamenný chodníček. Režisér inscenácie Mgr. Emil Spišák, ArtD., dlhoročný riaditeľ Spišského divadla, posilnil tento Urbánkov odkaz o nové interpretačné súvislosti, ktoré je možné odhaliť v Urbánkovom texte.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

Príjemný večer sľubuje aj sobotňajší festivalový program. Tým sú Riaditeľky zemegule z bratislavského Divadla GunaGU, ktoré vás zaručene pobavia. Predstavia sa v ňom tri generácie slovenských herečiek – Božidara Turzonovová, Darina Abrahámová a Monika Horváthová  v brilantnej komédii o intímnom aj verejnom svete okolo nás. „Svet by bol o čosi lepší, keby mal krásne upratané ministerstvá.“

Riaditeľky zemegule v GUnaGU / Kam za kultúrou
Riaditeľky zemegule v GUnaGU. Foto: Ctibor Bachratý

Mestské divadlo Actores z Rožňavy prináša v nedeľné predpoludnie na festivalový Divadelný Spiš detský titul inšpirovaný rozprávkami Pavla Dobšinského. Prešibaný kocúr v čižmách dýcha vtipom a humorom a tvorcovia ho obdarili piesňami, prísloviami, porekadlami a ľudovými obyčajmi. V hlavnej úlohe je odvážny kocúr (Róbert Kobezda), ktorý rozumie všetkému. Nielen ľudskej reči, lež i tomu, čo sa ukrýva v srdci človeka. 

Večer však patrí bratislavskému Divadlu Aréna. To na festival prichádza so súčasnou francúzskou konverzačnou komédiou vynikajúcej dramatičky Yasminy Rezy. Bella figura rieši naše vzťahy, pretvárku a zúfalú snahu o nájdenie zmyslu života.

Slovenské národné divadlo s prvou premiérou novej sezóny

Počas posledných septembrových dní so zaujímavým programom prichádza aj naša prvá scéna. Konkrétne aj s prvou opernou premiérou 104. divadelnej sezóny, ktorá sa uskutoční už v piatok 29. septembra. Tou je biblický príbeh o slobode, moci a láske pretavený do opernej podoby. Tretia opera Giuseppe Verdiho Nabucco priniesla skladateľovi prvý úspech. Historická operná freska je zmesou histórie a fikcie a jej úspech spočíva najmä v pôsobivých masových scénach, efektných belkantových áriách a zborových výstupoch. Babylončania pod vedením kráľa Nabucca vtrhnú do Jeruzalema, zničia Šalamúnov chrám a židovský národ odvlečú do zajatia. Boh však potrestá kráľa tým, že naňho zošle šialenstvo. Nabucco, ktorý musí čeliť aj intrigám svojej domnelej dcéry Abigail, napokon rozpozná svoju vinu, uzná moc a vznešenosť Boha a vráti Židom slobodu. Známy Zbor Židov sa v období vzniku opery stal aktualizovaným symbolom túžby Talianov po slobode a nezávislosti.

SND sa k Verdiho Nabuccu vracia po čase opäť. Tentoraz ju uvedie v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa. Hudobne ju v Bratislave naštudoval Pietro Rizzo. V hlavných úlohách sa predstavia domáci i zahraniční umelci ako Daniel Luis de Vicente, Tomáš Juhás, Peter Mikuláš, Maida Hundeling, Monika Fabianová, Martin Mikuš, Andrea Vizvári či Róbert Remeselník a ďalší. 

Štátna opera v znamení baletu aj operety

Pre priaznivcov divadla v Banskej Bystrici a okolí máme počas tohto týždňa dvojicu tipov z programu Štátnej opery Banská Bystrica. Na svoje si už v utorok prídu milovníci baletu s titulom Anna Karenina, ktorý patrí medzi repertoárové prírastky z minulej sezóny. Javiskovú podobu slávnemu literárnemu príbehu o veľkej láske i o osude, ktorému nemožno uniknúť dal v Štátnej opere choreograf a režisér Peter Dedinský. Inscenácia je prvým samostatným titulom baletného súboru po jeho zmene na samostatné umelecké teleso.

Dvojicu tipov z programu Štátnej opery uzatvára Kálmánova opereta Grófka Marica. Uskutoční sa v piatok 29. septembra 2023 a dozaista poteší priaznivcov operety.

Grófka Marica sa spája s neskorším obdobím Kálmánovej tvorby. Dostala prívlastok ako „najmaďarskejšia opereta“ a radí sa k posledným veľkým klasickým dielam svojho žánra. Dejovo nás prenáša do začiatku 20. storočia na maďarské panstvo krásnej a bohatej grófky Marice. Práve sem sa nechá inkognito najať za správcu schudobnený gróf Tasilo. Chce tak zarobiť peniaze na veno svojej sestry. Ako inak, medzi mladými ľuďmi vzplanie láska, no tá je komplikovaná viacerými zauzleniami a peripetiami, ale napokon sa príbeh končí šťastne. V Theatri an der Wien, kde mala premiéru, ľudia šaleli: hitom sa stalo každé jedno hudobné číslo diela.

SND v sobotu pre deti

Priestor dostanú v Slovenskom národnom divadle v poslednú septembrovú sobotu deti. Stane sa tak na najbližšom vydaní sympatického podujatia Soboty v divadle. Tentoraz to bude workshop hereckej tvorivosti pre deti vo veku 10 – 15 rokov. Deti si zábavnou formou precvičia prácu s telom, so slovom a objavia mimiku. Vyskúšajú si osvedčené herecké cvičenia so zameraním na pantomímu, vyjadrovanie emócií a jazykolamy. Naučia sa vnímať tempo i rytmus reči a objavia koordináciu reči s pohybom. Workshop vedie režisér a dlhoročný herecký pedagóg Peter Weinciller z Teatro Colorato.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Veľká divadelná prespávačka / Slovenské národné divadlo
SND s fokusom na divákov naprieč generáciami

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Hudobné centrum, OZ Letné sídlo, Ponitrianske múzeum, Slovenská filharmónia, Slovenská národná galéria, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Trebišovské múzeum

Rodinný koncert SF / Reduta / Slovenská filharmónia
Community Culture Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Slovenská filharmónia bude plná detí a mladých umelcov

Slovenská filharmónia bude plná detí a mladých umelcov. Ponúka prvú Hudobnú akadémiu tejto sezóny a deti poteší dobrodružstvom s Karnevalom zvierat.

Read More
Gotická cesta / Henckovce / Nadácia VÚB
Architektúra Community Culture História News PR Udalosti Výtvarné umenie

Gotická cesta v Henckovciach sprístupnila verejnosti unikátnu nástennú maľbu sv. Juraja

Gotická cesta pomocou reštaurátorov zachránila v stredovekom kostole Všetkých svätých v Henckovciach jedinečnú veľkorozmernú maľbu sv. Juraja…

Read More
MittelCinemaFest píše 22. ročník a vzdáva hold silným ženským postavám
Culture Eventy Film News PR

MittelCinemaFest píše 22. ročník a vzdáva hold silným ženským postavám

22. ročník festivalu MittelCinemaFest sa nezadržateľne blíži. Svojím programom vzdáva hold silným ženským postavám…

Read More
Translate »