Novinky

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou

Už o pár dní, v predposledný septembrový piatok, sa začína prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník, nad ktorým záštitu prevzala ministerka kultúry SR, Silvia Hroncová. V termíne od 22. 9. do 8. 10. 2023 ovládne budovu bratislavskej Reduty. Zároveň tri koncerty prinesie aj do Domu umenia SF v Piešťanoch. Opäť nadchne lukratívnym, a zároveň atraktívnym programom i s výberom svetových a domácich účinkujúcich. Veď posúďte sami!

Bratislavské hudobné slávnosti sú festivalom interpretačného umenia špičkových telies, ansámblov a interpretov z domova i zo zahraničia. No zároveň sú tiež miestom prezentácie diel, ktoré nie sú bežnou súčasťou dramaturgií koncertných cyklov v rámci bežných sezón. Ambíciou organizátorov BHS, ktorý je ako jediný slovenský reprezentant uznávaným členom Asociácie európskych festivalov/EFA so sídlom v Bruseli, bolo i tohto roku pripraviť dramaturgicky príťažlivý festivalový ročník. Bratislavské hudobné slávnosti sú povestné jedinečnými, exkluzívnymi, neopakovateľnými a veľmi atraktívnymi dramaturgiami jednotlivých ročníkov.

Bratislavské hudobné slávnosti / 58. BHS / 2023
O aktuálnom ročníku informovali zástupcov médií Izabela Pažítková a Marián Turner z festivalového výboru BHS. Foto: archív SF
BHS / Kam za kultúrou

S festivalovým výborom sa snažíme dramaturgiu vystavať tak, aby sa v programe diela neopakovali a aby neboli ani opakovaním z minulých ročníkov. Diapazón hudobnej literatúry je obrovský a výber je vždy veľmi veľký a ponuka tiež. Dnes sú telesá pripravené špičkovo interpretovať diela od starej hudby až po súčasnú tvorbu a my sa snažíme, aby sme ponúkli návštevníkom čo najväčšie spektrum. Festival je zaujímavý nielen skladbou, ale vždy ho charakterizuje aj nejaká myšlienka. V tomto roku je to pripomienka 30. výročia úmrtia profesora Eugena Suchoňa. Ten, ako viete, bol nielen jedným zo zakladateľov tohto festivalu, ale aj Slovenskej filharmónie,“ približuje generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner. Vizuálom festivalu sa tohto roku stalo dielo jubilujúceho maliara, ilustrátora, pedagóga, teoretika a kurátora Ľudovíta Hološku (1943). 

V znamení veľkých mien

Organizátori aj teraz pozvali zaujímavých zahraničných hostí – orchestre, dirigentov a sólistov. A zároveň prezentujú BHS našich renomovaných umelcov a zoskupenia. Súčasne však dostanú priestor aj mladí umelci – študenti vokálnej interpretácie, aby spoločne svojím umením ozvláštnili jeseň nevšednými hudobnými večermi. Festivalový výbor sa zameral popritom aj na jedinečnosť a neopakovateľnosť repertoárovej ponuky jednotlivých koncertov. 58. ročník prináša so sebou i novinky, ktoré nadväzujú na prerušenú tradíciu. Čo nás v tomto ročníku čaká?

58. ročník festivalu Bratislavské hudobné slávnosti pripomenie Eugena Suchoňa

Bratislavské hudobné slávnosti ponúkajú rok čo rok pestrý, inšpiratívny, neopakovateľný a exkluzívny program. Každý jeden z koncertov je unikátom a klenotom v kultúrnom kalendári. A túto povesť potvrdzuje festival svojím programom aj teraz.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Hneď na prvom koncerte BHS si ho pripomenieme predohrou z jeho opery Svätopluk. Je to skladba pre veľký orchester a bude ju interpretovať Slovenská filharmónia pod vedením bývalého šéfdirigenta E. Villaumea. Tento koncert má okrem slovenského úvodu aj trochu francúzsky nádych, pretože na ňom vystúpi jeden z najväčších sólistov – hráčov na harfu. Je to Emmanuele Ceysson, rodený Francúz, ktorý je špičkový virtuózny hráč a sóloharfista v Los Angeles. Uvedie v slovenskej premiére Koncert pre harfu a orchester c mol francúzskej skladateľky Henriette Renié. Ďalej v programe otváracieho koncertu zaznie Mahlerova Symfónia č. 1 D dur Titan. Je to jedno z vrcholných diel pre symfonický orchester, kde sa ukážu všetky zložky orchestra. Keď spomínam Eugena Suchoňa, tak jeho tvorba zaznie ešte na dvoch ďalších festivalových koncertoch,” priblížil Marián Turner.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Nielenže štvoricou koncertov reflektuje 30. výročie úmrtia skladateľa Eugena Suchoňa, ale vytvára väčší priestor na prezentáciu slovenskej hudby. Tá vypĺňa program viacerých koncertov. „Jedným z nich bude aj koncert Slovenského komorného orchestra, kde sólistom bude Václav Hudeček, tohtoročný jubilant a v spolupráci s českou violistkou Kristínou Nouzouvskou Fialovou.   Slovenský komorný orchester uvedie na festivale dve diela slovenských skladateľov. Okrem už spomenutého Eugena Suchoňa aj dielo Vladimíra Godára. Vždy je veľmi vzácne, keď zahraniční umelci sa podujmú naštudovať dielo slovenského skladateľa. Pretože ako vieme, v ich prípade ide často o jedinú interpretáciu tohto diela práve na našom festivale. Niekedy ale uvedú tieto diela aj v zahraničí, čo je pre nás o to potešujúcejšie,dodal k tejto otázke Marián Turner. 

Kam za kultúrou / Slovenský komorný orchester a Ewald Danel.
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: Peter Brenkus

Slovenská hudba z diel skladateľov spojených s Bratislavou zaznie v podaní Notos Quartett, ale aj českých hudobníkov huslistu Václava Hudečka a violistky Kristíny Nouzovskej Fialovej. Zarezonuje tiež počas klavírneho koncertu v podaní domácich klaviristov Jordany Palovičovej a Jakuba Čižmaroviča.

Každý koncert je klenotom

Vybrať z programu 58. ročníka festivalu Bratislavské hudobné slávnosti iba highlighty, nie je jednoduché. Každý koncert je totiž výnimočným klenotom, ktorý treba navštíviť. Festival obohatí od aktuálneho ročníka pravidelné koncertné uvádzanie opery. „Ideou Bratislavských hudobných slávnosti je prezentovať široké spektrum programu. Festivalový výbor sa rozhodol vrátiť do programu BHS koncertné uvádzanie opier. Hoci v programoch predošlých ročníkov nájdete veľmi často vokálne recitály, rozhodli sme sa po novom uvádzať minimálne jednu operu v koncertnom prevedení. Myslím si, že je to veľkým obohatením, pretože jednak opera je vrcholné vokálne umenie, a zároveň ním nekopírujeme program Opery Slovenského národného divadla alebo ďalšieho slovenského operného domu. Veríme, že to umocní poslucháčsky zážitok návštevníkov BHS,“ približuje rozhodnutie Marián Turner. Koncertným uvedením opery sa BHS vracia k prerušenej tradícii uvádzania operných opusov, ktorých tvárou bývala zosnulá operná kráľovná, Edita Gruberová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia prináša abonentky na jubilejnú 75. koncertnú sezónu

Dvojitá dávka operných zážitkov

Tento rok na návštevníkov čaká dvojitá dávka operných zážitkov. V programe BHS má vokálne umenie svoje miesto. Veríme, že obidva tohtoročné tituly sú obohatením a rozšírením obzorov v oblasti dramatického vokálneho umenia u bratislavského publika. S novou tradíciou chceme pokračovať aj ďalej,objasňuje Marián Turner. V podaní Slovenskej filharmónie pod taktovkou Daniela Raiskina so Slovenským filharmonickým zborom si vypočujeme Čajkovského ostatnú dramatickú operu Jolanta.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Pre bratislavské publikum pôjde o výslovnú lahôdku. Sprostredkuje im výnimočne kvalitné prevedenie tejto opery Slovenským filharmonickým zborom, ktorému právom patrí titul najlepší zbor Európy. Zo spolupráce s Berlínskou filharmóniou si za interpretáciu tejto opery na festivale v Baden-Badene odniesol, ako sme informovali, prestížnu cenu Oper! Awards. V hlavných úlohách sa predstavia Evelina Dobraceva a Dmytro Popov.

zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023 / Slovenský filharmonický zbor
Zástupcovia Slovenskej filharmónie s ocenením Oper!Awards 2023

Operné umenie dostane v programe festivalu priestor aj v piatok 6.10.2023. Bratislava po prvý raz ožije poloscénickým uvedením opery Karola Szymanowskeho Kráľ Roger. Naštudovala ju v minulej sezóne Opera Národného divadla Košice. Pod taktovkou Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho sa predstavia sólisti Michał Partyka, Gabriela Hrženjak, Maksym Kutsenko, Juraj Hollý, Michal Onufer, Myroslava Havryliuk a André Tatarka.

Bratislavské hudobné slávnosti hostia aj zahraničné orchestrálne jednotky

Zaujímavou témou sú aj účasti zahraničných orchestrov. Tohto roku sa nám podarilo opäť pozvať vynikajúce telesá. Budú to hráči milánskej opery, ktorí sa symfonickému repertoáru venujú ako Filharmonia della Scala. K nám na festival sa vracia po druhý raz a teraz ju povedie kolumbijský dirigent Andrés Orozco-Estrada. Prinesú k nám klasický repertoár Rossiniho, Mozarta a Beethovena. Ďalším zaujímavým telesom je Národný symfonický orchester Ukrajiny, ktorý prezentuje ukrajinskú kultúru a umenie na európskom turné. Hosťom bude aj Drážďanská filharmónia, ktorá patrí medzi najlepšie filharmonické telesá. Na festivalovej pôde vystúpi po boku Slovenského filharmonického zboru Filharmónia Brno. Pre fajnšmekrov bude lahôdkou i koncert B´Rock Orchestra, ktorého v Bratislave uvedieme po prvý raz. Ďalším tipom je aj vystúpenie Rotterdamskej filharmónie, ktorá sa teší titulu jedného z najlepších filharmonických telies vo svete. Pod taktovkou izraelského dirigenta Lahava Shania budú sprevádzať klaviristu Kirilla Gersteina,“ približuje Marián Turner.

Rezidenčný orchester vystúpi trikrát

Zastúpenie v programe majú aj domáce orchestre, súbory a umelci. Jedným z najvýraznejších, je rezidenčný orchester festivalu Slovenská filharmónia. Na 58. ročníku BHS vystúpi na troch koncertoch. Otvorí ho 22.9. s dielom nestora slovenských skladateľov Eugena Suchoňa (1908 – 1993), ktorého výročie narodenia i 30 rokov od smrti si tento rok pripomíname. Zaznie pod taktovkou francúzskeho dirigenta Emmanuela Villauma, bývalého dlhoročného šéfdirigenta SF, ktorý sa do Bratislavy rád vracia.

Emmanuel Villaume
Emmanuel Villaume. Foto: Pavel Hejny

V programe uvedú Mahlerovu Symfóniu č. 1 D dur TitanKoncert pre harfu a orchester c mol od francúzskej skladateľky Henriette Renié v podaní brilantného umelca Emmanuela Ceyssona. Okrem spomenutého koncertného uvedenia opery Jolanta sa orchester Slovenská filharmónia predstaví aj na záver BHS. V prvej časti záverečného koncertu tohtoročných BHS bude sólistom náš popredný huslista Dalibor Karvay. Koncertný majster Viedenských symfonikov bude interpretovať Brahmsov koncert D dur. Monumentálne Metamorfózy Eugena Suchoňa pod taktovkou Tomáša Netopila, jedného z najobsadzovanejších českých dirigentov v zahraničí, uzavrú 58. ročník BHS.

Dalibor Karvay
Dalibor Karvay

Zo slovenských orchestrov sa predstaví aj ŠKO Žilina

Koncert na BHS patrí pravidelne aj ďalšiemu telesu Slovenskej filharmónie Slovenskému komornému orchestru. Po jeho boku sa 24.9.2023 predstaví svetoznámy huslista Václav Hudeček a violistka Kristina Nouzovská Fialová.

Václav Hudeček
Václav Hudeček. Zdroj: Festival Krumlov

Priestor dostane 1.10. i Štátny komorný orchester. Uvedie Koncert pre husle a orchester op. 15 Jána Zimmera v podaní nášho popredného interpreta Milana Paľu. V druhej časti tohto koncertu sú na programe Suchoňove Spevy a spievanky v interpretácii speváckeho zboru Lúčnica (zbormajsterka Elena Matušová), ktorý účinkuje na BHS pri príležitosti 75. výročia svojho vzniku. 

ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Vokálny recitál s hviezdnym tenoristom

Súčasťou programu BHS  bude od aktuálneho ročníka bývať aj vokálny recitál. Na BHS privítajú už 3.10. mimoriadne vzácneho umelca, hosťa tých najprestížnejších operných a koncertných scén, poľského tenoristu Piotra Beczału.

Slávny tenorista Piotr Beczała počas nezabudnuteľnej árii Cavaradossiho.
Slávny tenorista Piotr Beczała počas nezabudnuteľnej árii Cavaradossiho. Foto: Navstevnik.sk - SND/Printscreen

Významným medzníkom je vokálny koncert slávneho Piotra Beczału, jedného z najlepších tenoristov dneška vo vrcholnej forme a s tradične výnimočnou interpretačnou kvalitou. Akcent bratislavského koncertu stojí na piesňovom repertoári, hoci si v programe vypočujeme aj árie. Rád by som zdôraznil, že tento galakoncert je predzvesťou novinky 75. jubilejnej sezóny SF, a tou sú piesňové večery napríklad s mezzosopranistkou Janou Kurucovou a ďalšími. Vrcholné vokálne umenie vo fajnovom prevedení špičkového tenoristu,“ pozýva návštevníkov na hudobný festivalový diamant Marián Turner.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Organový recitál tohto roku nebude

Priaznivci organovej hudby sa v tomto ročníku organového recitálu na BHS nedočkajú. Z technických príčin tak zaznie zvuk organu v Koncertnej sieni SF len ako súčasť jubilejného koncertu Umeleckého súboru Lúčnice. Dostane krásny priestor v Omši A dur, op. 12 Césara Francka, kedy sa organového partu ujme Marek Janko.

Komorné koncerty nechýbajú

Festival pokračuje v tradícii uvádzania slovenskej tvorby pre jednotlivé hudobné nástroje resp. komorné zoskupenia. Tento rok je to opäť klavír, ktorý hrá prím na dvojici klavírnych recitálov. Prvý sprostredkuje už v utorok 26.9. interpretačné umenie skvelého súrodeneckého dua Arthura a Lucasa Jussena, ktorí nadchýnajú publikum v koncertných sálach po celom svete. Do Bratislavy prídu s bohatým programom a interpretáciou, ktoré zataja dych. Medzi iným sú to diela Mozarta, Schuberta, Ravela, Debussyho i Rachmaninova.

Druhý večer v znamení klavíru prinesie poslucháčom diela pre klavír sólo a pre 2 klavíry od Petra Machajdíka, Ľuboša Bernátha, Dezidera Kardoša, Jána Cikkera a ďalších skladateľov. S týmto výberom zo slovenskej tvorby sa v nedeľu 1.10.2023 predstavia etablovaní klaviristi Jordana PalovičováJakub Čižmarovič

Jakub Cizmarovic / SFK
Jakub Čižmarovič v Štátnej filharmónii Košice

Ďalšou lahôdkou je klavírne kvarteto Notos Quartet, ktoré pôsobí na koncertných pódiách od roku 2007. Účinkuje v známych koncertných sálach a festivaloch po celom svete a za relatívne krátky čas od svojho vzniku získali šesť prvých cien a početné špeciálne ceny na medzinárodných súťažiach. V programe ich koncertu 24.9.2023 zaznejú diela štyroch skladateľov, ktorých štúdium a tvorba sa spája s Bratislavou – Zoltán Kodály, Ernö Dohnányi, Béla BartókAlexander Albrecht. „Pomôžu medzinárodne zviditeľniť aj slovenskú hudbu. Medzinárodná inšpiratívna špička a výnimočné dramaturgické ťaháky budú prínosom pre publikum i krásnym odkazom slovenského umenia svetu,vyjadruje svoju radosť Marián Turner.

Prestížnym hosťom programu 58. ročníka festivalu BHS bude v stredu 27. 9. súbor Pavel Haas Quartet, ktorý patrí vo svojom odbore k svetovej špičke. Bratislava si ich vychutná v dielach Josefa Suka a Ericha Wolfganga Korngolda, ktorých osudy zasiahla 2. svetová vojna, ale aj v Dvořákovom Sláčikovom kvartete č. 11 C dur.

Na piesňovom recitáli sa 23.9. predstavia štyria poslucháči spevu na Vysokej škole múzických umení z triedy Dagmar Podkamenskej-Bezačinskej a Petra Mikuláša. Pre mladých umelcov Vanesu Čiernu, Andreu Pietrovú, Alžbetu Rehákovú a Martina Morháča to bude premiérové vystúpenie na BHS.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

PR článok, Bratislavské hudobné slávnosti, www.bhsfestival.sk, www.filharmonia.sk

Foto: J. Lukáš, P. Brenkus/ archív SF, archív ŠFK, archív SND/Návštevník.online, Roderik Kučavík/ŠKO Žilina, archív Festival Krumlov, archív Dalibora Karvaya, Pavel Hejný

Zdroj: Izabela Pažítková a Marián Turner / BHS, Slovenská filharmónia

Redakciu informovali Izabela Pažítková a Marián Turner, festivalový výbor BHS

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »