Novinky

Kam za kultúrou koncom marca 2023?

Kam za kultúrou

Kladiete si otázku kam za kultúrou počas najbližších dní? My sme si ju položili aj za vás. Aj teraz Vám prinášame najnovšiu dávku zaujímavých tipov na kultúrne podujatia. Okrem fajnšmekrov myslíme aj na rodiny s deťmi.

Nový týždeň je už tu. A keďže ani počas neho nesmie chýbať najnovšia výberovka tipov, prichádzame s ďalším vydaním nášho seriálu. Zodpovieme si v ňom našu tradičnú otázku “Kam za kultúrou?”. Pozreli sme sa do ponuky divadiel i koncertných siení. V poradí 12. kalendárny týždeň prináša výnimočné koncerty, úchvatnú show k pocte legendám a mnoho iného. Osobitne atraktívnymi sú jedinečný zážitok s rozprávkovou atmosférou v Košiciach či bratislavská Reduta v znamení radosti a oslavy. Nechajte sa inšpirovať!

Kam za kultúrou? Na koncerty klasickej hudby

Začneme tentoraz s hudbou a ako obvykle sa pozrieme do sveta vážnej hudby. S koncertnými tipmi začíname v Košiciach. Prvou odpoveďou na otázku Kam za kultúrou je Mimoriadny symfonický koncert Opery ŠDKE. Zaznie už v pondelok 20.3.2023. Opera ŠDKE pripravila pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča a v interpretácii svetového basbarytonistu Thomasa Gazheliho mimoriadny koncert na pamiatku obetí vojen a totalitných režimov a k 105. výročiu narodenia významného skladateľa Bernda Aloisa Zimmermanna.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Do Orientu za rozprávkou s košickou filkou

Štátna filharmónia Košice je jedným z absolútnych TOP tipov týždňa. Tá sa po minulotýždňovej téme cestovania a šumu mora v hudbe ponorí do rozprávkovej atmosféry Orientu. Koncertnú dramaturgiu štvrtkového večera (23.3.) inšpirovala rozprávka Tisíc a jedna noc. Meno krásnej Šeherezády dalo tomuto stretnutiu s hudbou nielen program, ale aj názov.

Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom. / ŠFK
Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom.

A mimochodom, tešiť sa môžete na výnimočne talentovanú slovenskú sopranistku, ktorá si svojou interpretáciou získava srdcia publika po celom svete. Sólistka Viedenskej štátnej opery, Slávka Zámečníková, vystúpi v košickom Dome umenia po boku Orchestra ŠFK a pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru. Bude to večer, ktorý, ak ste na východnom Slovensku, musíte zažiť!

Slávka Zámečníková
Slávka Zámečníková. Zdroj: slavkazamecnikova.com

Žilina mieri na turné, predstaví sa ale aj doma

Príťažlivý program sľubuje aj Štátny komorný orchester v Žiline. Predtým, než zamieri na nemecké turné, vystúpi s programom z diel klasicizmu a romantizmu aj na domácej pôde. Štvrtkový večer prinesie okrem predohry Mozartovho Dona Giovanniho, cez malebné a svižné Brahmsove Uhorské tance, aj Sholem-Alekhem, Rov Feidman! Bélu Kovácsa či Symfóniu č. 4 B dur op. 20 Nilsa Gadeho. Tešiť sa môžete tiež aj na medzinárodne renomovaných hosťujúcich umelcov z Nemecka a Ukrajiny. Vo Weberovom sa Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73 sólisticky predstaví Oleg Shebeta-Dragan z Ukrajiny.

V znamení radosti v Bratislave

Kam za kultúrou a hudbou v Bratislave? Výnimočné stretnutie s hudbou v radostnej nálade prináša program do bratislavskej Reduty. Stane sa tomu taktiež vo štvrtok, 23.3.2023. V Koncertnej sieni SF vystúpia dve umelecké telesá Slovenskej filharmónieorchester SFprestížnou opernou cenou ovenčený aktuálny laureát Slovenský filharmonický zbor.

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sa predstavia domáci sólisti –  sopranistka Eva Hornyáková, mezzosopranistka Alena Kropáčková, tenorista Ondrej Šaling a basista Tomáš Šelc. Lejtmotívom koncertného stretnutia je radosť i oslava 30. výročia Slovenskej republiky. Konkrétne Óda na radosť v dvoch verziách. S pojmom „Óda na radosť“ je neodmysliteľne spätá aj osobnosť Ludwiga van Beethovena. Jeho zhudobnenie Schillerovho básnického textu je majestátnym vyvrcholením Beethovenovej poslednej symfónie – jedného z najveľkolepejších diel klasickej hudby vôbec. Práve toto dielo zaznie v druhej polovici večera.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Prvá časť večera však patrí mladšej Óde na radosť. Oratórium na slová Milana Rúfusa pre sóla, recitátora, miešaný zbor a orchester napísal významný slovenský skladateľ Ján Cikker. Poprední slovenskí umelci – Ján Cikker a Milan Rúfus – boli blízkymi priateľmi a tiež susedmi v bratislavskom Fialkovom údolí. Po prečítaní Rúfusovho básnického diela Óda na radosť začal Cikker rozmýšľať o vytvorení rovnomenného oratória. Ďalším iniciačným momentom bola objednávka od vtedajšieho umeleckého riaditeľa lipského Gewandhausorchestra, Kurta Masura, aby Cikker skomponoval slávnostné oratórium pri príležitosti 200. výročia slávneho telesa. Hudba sa so slovami prepojí v prednese populárneho recitátora Štefana Bučka. Vstupenky zakúpite v Pokladni SF, ale aj v sieti Ticketportal.

Článok pokračuje pod reklamou
Paganini / Štátna opera Banská Bystrica

Pôst v znamení koncertov Lúčnice

Obdobie 40 dní pred Veľkou nocou charakterizuje pôst. Nie je len duchovným stíšením sa pre kresťanov, či fyzickým odriekaním. Odrazil sa aj v hudbe. Hudobní skladatelia vo svojich dielach vyjadrovali širokú škálu emócií spojených s pokáním, utrpením a bolesťou Ježiša Krista…  V programe Pôstneho koncertu Speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou Eleny Matušovej zaznie okrem iných sakrálnych kompozícií výber zo Stabat Mater G. B. Pergolesiho, LacrimosaRequiem W. A. Mozarta. V premiére uvedú Pašie podľa Jána súčasného slovenského autora Mariána Kittnera. Za organového sprievodu organistu Mareka Janka sa slova ujme recitátor Jozef Šimonovič.  V sólových partoch vystúpia Vladimíra Babeľová (soprán) a Martin Mikuš (barytón). Počas pôstu sa uskutoční niekoľko koncertov. Ten najbližší už v sobotu 25.3. v Gréckokatolíckom chráme sv. Cyrila a Metoda v Trenčíne.  Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Spevácky zbor Lúčnica / Kam za kultúrou
Spevácky zbor Lúčnica. Foto: Vladimir Yurkovic

Kam za kultúrou? Do divadla!

Tento týždeň prináša v divadelných tipoch bohatú nádielku. Od činohry, baletu, operety a opery až po muzikály. V aktuálnom vydaní Kam za kultúrou sa nepozrieme na to, čo prinášajú jednotlivé divadla, ale pôjdeme na to trochu inak…

Do divadla za operou

Divadelné tipy začíname s operou a operetou. Štátne divadlo Košice po mimoriadnom symfonickom koncerte pripravilo atraktívny program pre operných priaznivcov. Slávne Verdiho RIGOLETTO uvádza už v utorok (21.3.). V úlohe Vojvodu vystúpi tenorista Gergely Boncsér, Gildou bude Michaela Várady, Rigolettom Ludovik Kendi a Sparafucilem Michal Onufer. 

Na svoje si prídu v Košiciach aj priaznivci klasickej operety. Posledná marcová sobota (25.3.) totiž patrí GRÓFKE MARICI od Emmericha Kálmána. V titulnej postave sa predstaví Tatiana Paľovčíková – Paládiová. V ďalších úlohách to budú Jaroslav Dvorský, Oľga Bezačinská, Titusz Tóbisz či Marek Gurbaľ a ďalší.

Grófka Marica / Kam za kultúrou

O láske dva razy inak

Pre mladých i dospelých operných fajnšmekrov pripravuje zaujímavé predstavenia aj Opera SND. Jedinečné dielo slovenskej opery Mira Bázlika PETER A LUCIA v úprave Dušana Štefánka uvedie Opera SND v utorok a stredu (21. a 22.3.2023), ktorej recenziu si môžete prečítať TU.

Peter a Lucia / SND
Robin Červinek v titulnej postave Petra v bratislavskej inscenácii Peter a Lucia. Zdroj: SND

V programe nájdete ale aj slávnu Pucciniho TURANDOT v réžii Jozefa Bednárika, ktorej venovali piatoknedeľu (24. a 26.3.2023). Tešiť sa môžete v titulnej úlohe na Maidu Hundeling, Michala Lehotského v úlohe Calafa či Orsolyu Sáfár, Tomáša Juhása, Daniela Čapkoviča a ďalších účinkujúcich.

Turandot / Katarína Hano / Opera SND / Kam za kultúrou
Katarína Flórová (Liu). Foto: Alena Klenková

Pocta legendám

Vo svete divadla, hudby a tanca ešte zostávame. Jedným z TOP tipov je Queen show – pocta legende, ktorá, ako sme avizovali, tento týždeň v pondelokutorok (20. a 21.3.) prichádza do Žiliny. V hudobno-tanečnej show so skvelým obsadením venovanej pocte legendárnemu spevákovi Freddiemu Mercurymu a skupine Queen zaznie osemnásť najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny v originálnej úprave. Uvidíte tiež efektívne choreografie rôznych tanečných žánrov v prevedení mladých muzikálových tanečníkov a samozrejme pútavú Lightshow s efektným scénickým vizuálom, ktorý dopĺňajú zábery zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke. A navyše, čaká na vás atraktívne obsadenie pod režisérskou taktovkou Patrika Vyskočila. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Queen show / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Foto: Zdenko Hanout

Muzikálovo to tento týždeň bude aj v Michalovciach. Chemkostav Aréna Michalovce bude totiž v piatok a v sobotu (24. a 25.3.) hostiť známy muzikál z divadelných dosiek Novej scény – VODA A KRV NAD VODOU. Ide o druhý muzikál so slávnymi piesňami legendárnej skupiny Elán, ktorého príbeh postavili tvorcovia na parafráze slávneho románu Monte Christa od Alexandra Dumasa. Noví hrdinovia, emócie a dynamická výprava a skvelé obsadenie sľubujú strhujúci večer!  Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Voda (a krv) nad vodou / Kam za kultúrou
Patrik Vyskočil a spol. v inscenácii muzikálu Voda (a krv) nad vodou. Zdroj: Collavino / DNS

Kam za kultúrou s deťmi? Do opery a aj na muzikál

Inzercia
Tučniaky / Divadlo Nová scéna

Na detských divákov pamätá Štátna opera Banská Bystrica. V piatok (24.3.) a v sobotu (25.3.) uvedie opernú rozprávku Xaviera Montsalvatgea KOCÚR V ČIŽMÁCH. Opera v slovenskom jazyku v dvoch dejstvách na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697 na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci. Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak známy Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára – s krásnou princeznou. Výnimočného Kocúra stvárni Dušan Šimo, chudobného Mlynára Csaba Kotlár a princeznú Darina Benčová.

V znamení rozprávok

Pre rodiny s deťmi je tu aj atraktívny muzikálový príbeh dvoch sestier, Elsy a Anny. Ich láska nepozná hranice. Milý a vtipný snehuliak Olaf prinesie na scénu smiech a zábavu. Stačí zatvoriť oči a vďaka talentovaným herečkám, ktoré nadabovali a naspievali slovenské verzie piesní Andrey Somorovskej (Elza) a Lucie Bugalovej (Anna), sa ocitneme v ľadovom kráľovstve. Rozprávkový muzikál ĽADOVÉ KRÁĽOVSTVO prinesie skutočný zážitok nielen deťom, ale aj dospelým. Stane sa tak už v nedeľu v Dome kultúry v Hurbanove. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Kam za kultúrou? Na balet!

Od opery, operety a muzikálu prejdime do sveta baletu. Priaznivcov baletu poteší nesmrteľné LABUTIE JAZERO, v ktorom sa snúbia nádherná hudba, excelentné tanečné umenie s dokonalou choreografiou, krásna scénografia i príťažlivé kostýmy. Balet SND ho svojím návštevníkom dávkuje v tento týždeň celkom trikrát, a to v stredu a v sobotu večer a vo štvrtok predpoludním. Rozhodne sa toto predstavenie oplatí vidieť!

Labutie jazero / SND / Kam za kultúrou
Foto: Peter Brenkus

Činoherné tipy na záver

Nemôžeme opomenúť ani niekoľko činoherných tipov. Klenotu slovenskej literatúry – RYSAVEJ JALOVICI patrí stredaSpišskom divadle. Piatok v trnavskom Divadle Jána Palárika prináša nedávno premiérované BÚRLIVÉ VÝŠINY Emily Brontëovej. Posledný marcový víkend patrí v Divadle Nová scéna obľúbenej komornej komédii SEX PRE POKROČILÝCH. Ukazuje ako vyzerá manželský život po viac ako 25 rokoch. Napriek šteklivému názvu prináša omnoho viac. Tvorcovia pozývajú návštevníka nahliadnuť do vlastnej duše či spoznať aj seba samého. Dvojica výnimočných hercov – Lucia VráblicováPavol Topoľský sú umocnenou garanciou skvelého zážitku.

Sex pre pokročilých / Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský / Divadlo Nová scéna / Kam za kultúrou
Lucia Vráblicová a Pavol Topoľský v novinke Divadla Nová scéna Sex pre pokročilých. Zdroj: Robert Tappert / Divadlo Nová Scéna

Veríme, že ste si svojho favorita našli a že prežijete krásny a inšpiratívny týždeň so slovenskou kultúrou.

Zdroj: Divadlo Nová scéna, Divadlo Jána Palárika, Idoly, Lúčnica, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »