Novinky

Kateřina Kněžíková s Glagolskou omšou po svete

Kateřina Kněžíková

Kateřina Kněžíková sa v októbri vydala na turné s Glagolskou omšou. Po Ríme, Bamberku i Tokyu s ňou vystúpila aj vo Viedni a dnes večer zaznie aj v rozhlasovom éteri ORF.

Po prvý raz zaspievala prestížnou cenou BBC Music Magazine Award ovenčená sopranistka Kateřina Kněžíková dielo Leoša Janáčka Glagolská omšu pod vedením dirigenta Jakuba Hrůšu v Ostrave ešte v roku 2018. „Elektrizujúce boli chvíle, v ktorých sa hlubinami Katedrály Božského Spasiteľa rozoznel hlas Kateřiny Kněžíkovej,“ uviedol vtedy internetový portál Ostravan. Nasledovalo osobité vystúpenie na pôde festivalu Janáček Brno 2022, ktoré sa uskutočnilo v spojení s operou Z mrtvého domu.

Oceňovaný český dirigent Jakub Hrůša sa s poprednou českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou znovu stretli po dlhých štrnástich rokoch pri opernej inscenácii režiséra Jiřího Heřmana. Za hranice sa tandem Hrůša – Kněžíková po prvý raz vydal v júni tohto roka, kedy Glagolská omša zaznela v koncertnom prevedení v rímskej Accademii Nazionale di Santa Cecilia (Národná akadémie svätej Cecílie). A rovnako sa tak  stalo aj v septembri v Bamberku s Bamberským symfonickým orchestrom, kde Kněžíková pravidelne hosťuje.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC. Zdroj: Eva Jasanovská

Janáčkova hudba a špeciálne Glagolská omša, ma nikdy nenechá ísť rovnakou cestou. Zakaždým v nej nájdem novú krásu a skúsenosť. I po niekoľkých rokoch spievania a interpretovania tohto diela nachádzam zákutia, ktorá odkrývajú bohatstvo a originalitu tvorby Janáčka. Popri diele Antonína Dvořáka je práve Glagolská omše najčastejším dielom, ktoré s veľkou radosťou interpretujem ako doma, tak i v zahraničí,“ hovorí Kněžíková.

Rusalka / Štátna filharmónia Košice / ŠFK
Hviezdna Rusalka v košickej filke vzbudila veľké ohlasy. Foto: Miriama Fencíková

Kateřina Kněžíková s Glagolskou omšou na cestáchv

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Sopranistka Kateřina Kněžíková po tohtoročnom vystúpení  na Svatováclavskom hudobnom festivale v Ostrave pod taktovkou Roberta Kružíka sa vydala na ďalšie zahraničné vystúpenia. 14 a 15. októbra debutovala s Janáčkovou Glagolskou omšou v Tokiu, v Muza Kawasaki Hall pod taktovkou Jonathana Notta (šéfdirigenta Tokyo Symphony orchestra). „V Tokiu som naposledy bola pred mnohými rokmi, ako čerstvá členka ansámblu Národného divadla. Vtedy som spievala part Zuzanky v Mozartovej opere Figarova svadba. Od tej doby som tam nebola. Ale hovorí sa, že ten, kto raz uvidí Fudži, vráti sa na misto činu znovu, dodáva Kateřina Kněžíková. 

Po Tokiu zamierila do Rakúska, kde ju 22. októbra čakala Glagolská omša v prestížnom Musikvereine. Vystúpila po boku altistky Leny Belkina, tenoristu Aleša Brisceina, basistu Jána Martiníka v sprievode Viedenského spevokolu a Symfonického orchestra rozhlasu ORF vo Viedni. A to všetko pod taktovkou dirigentky Kariny Kanellakis. Karina Canellakis je šéfdirigentka Netherlands Radio Philharmonic Orchestra a stála hosťujúcí dirigentka-London Philharmonic Orchestra a Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin. 

Glagolská omša aj v rozhlasovom éteri rakúskej Jednotky

Práve toto vystúpenie v utorok 7. novembra 2023 od 19:30 hod. zo záznamu uvedie rakúska rozhlasová Jednotka – Ö1. Na programe prenosu sú okrem Janáčkovej Glagolskej omši aj Bartókove Štyri kusy pre orchester op. 12 Sz 51 a Dvořákova symfonická báseň Holoubek c mol op.110 na motívy Erbenovej zbierky Kytice. Prenos môžete sledovať online alebo v aplikácii.

INZERCIA

TS, Kateřina Kněžíková, PR servis 

Zdroj: Eva Jasanovská,  PR servis Kateřiny Kněžíkovej, ORF

Redakciu informovala Eva Jasanovská,  PR servis Kateřiny Kněžíkovej

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »