Novinky

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Smetana Gala

V znamení Roku českej hudby sa nesie celá česká hudobná a divadelná scéna. Pre divákov prichystali veľké množstvo atraktívnych kultúrnych zážitkov. Veľkolepou oslavou 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu sa stane špeciálny galakoncert s hviezdami hudobnej scény. Národní divadlo v Prahe naplánovalo pri tejto príležitosti chystá na 2. marca 2024, presne v deň narodenín Bedřicha Smetanu, galakoncert Smetana Gala. Opera Národního divadla v Prahe toto výročí aj patrične oslávi programom s exkluzívnymi hosťami.

Rok českej hudby je v plnom prúde. Jeho témou je aj tohtoročné 200. jubileum narodenia velikána českej opery Bedřicha Smetanu, ktorého diela patria v svetovom meradle k často hrávaným a veľmi populárnym. Národní divadlo v Prahe na deň jeho narodenia chystá veľkolepý galakoncert, ktorého interpretmi budú domáci českí, slovenskí umelci s puncom svetových hviezd. Podujatie s príznačným názvom Smetana Gala sľubuje inšpiratívne a veľkolepé hudobné zážitky s melódiami zo známych Smetanových diel v podaní excelentných domácich i zahraničných umelcov svetových mien.

Narodeninový darček Smetanovi

Bedřich Smetana, významná skladateľská osobnosť, je neodmysliteľne spojená s rozvojom českej hudby, opery aj pražského Národního divadla. Ako skladateľ a prvý kapelník Prozatímního divadla formoval vtedajšie hudobné prostredie a operný ansámbel, ktorý sa stal základom pre rozšírený súbor pôsobiaci vo vytúženej reprezentatívnej budove Národního divadla. Pod taktovkou hudobného riaditeľa Opery ND Roberta Jindru a ďalších dirigentských hostí sa návštevníci prenesú do doby, kedy Bedřich Smetana formoval české hudobné prostredie a opernú scénu.

Šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra
Robert Jindra. Foto: Miriama Fenciková / ŠfK

Počas slávnostného koncertu zaznejú perličky z jeho operní tvorby pod vedením svetovo známych českých dirigentov Roberta Jindru, Tomáša Netopila, Jiřího Rožňa a slovenského hosťa, Rastislava Štúra. Vynikajúci sólisti z České republiky a zo Slovenska za sprievodu najstaršieho orchestra v Českej republike s históriou od čias Prozatímního divadla – Orchestru Národního divadla a Zboru Národního divadla prítomných hostí galakoncertu prevedú svetom Smetanových skladieb.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr patrí k skúseným operným dirigentom. Foto: A. Trizuljak / SF

Medzi účinkujúcimi sa môžete tešiť na domácich sólistov renomovaných aj vo svete. Patrí k ním aj prestížnou cenou BBC Music Magazine Award ovenčená Kateřina Kněžíková. Ďalej sa môžete tešiť na Danu Burešovú, Evu Urbanovú, Alžbětu Poláčkovú, Štěpánku Pučalkovú, Kateřinu Jalovcovú, Aleša Brisceina, Pavla Černocha, Adama Plachetku i Svatopluka Sema.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC
Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC. Zdroj: Eva Jasanovská

Zo slovenských operných spevákov to budú Peter Mikuláš, diva Adriana Kučerová i dvojica sólistov Viedenskej štátnej opery Slávka Zámečníková  a Peter Kellner. K ďalším sólistom slávnostného večera patria Michaela Zajmi, Pavol Kubáň, Richard SamekFrantišek Záhradníček. Kompletný program slávnostného koncertu nájdete TU.

Program Roku českej hudby pokračuje. A nielen v Českej republike

Na nasledujúci deň po skladateľových narodeninách je na pláne opäť slávnostné predstavenie skladateľovej opery Libuša, ktorou oslavy Roku českej hudby 2024 v Národnom divadle ešte na Nový rok aj začali. Pestrý program Roku českej hudby bude pokračovať počas celého roka nielen na pôde Národného divadla v Prahe ale aj ďalších českých divadiel, filharmónií či v Českých centrách. Rok českej hudby však reflektujú aj slovenské koncertné domy a divadlá. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice
Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Jeho pripomienka pretkáva dramaturgiu početných koncertov jubilejnej sezóny Slovenskej filharmónie. Rezonuje tiež v programoch Štátnej filharmónie Košice, Štátneho komorného orchestra Žilina, ale aj na slovenských operných scénach. Štátna opera Banská Bystrica už v aktuálnej sezóne uviedla zakladateľské  dielo českej modernej opery Predaná nevesta Bedřicha Smetanu. Opera Slovenského národného divadla si Rok českej hudby pripomína opernými titulmi, ktorých má na svojom repertoári, ale aj novinkou. Pri príležitosti Roku českej hudby a 200. výročia narodenia Bedřicha Smetanu uvedie v prvých dvoch marcových dňoch premiéru skladateľovej ďalšej slávnej opery Hubička.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Foto: archív Národního divadla Praha

Zdroj: Národní divadlo Praha

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »