
Jedenáste pokračovanie našej rubriky Kam za kultúrou je už tu. Pozrieme sa spolu na divadelné, hudobné i výstavné tipy. Okrem atraktívnych koncertov s inšpiratívnymi účinkujúcimi sú tu zaujímavé divadelné predstavenia pre všetkých. A núdza nie je ani o opernú premiéru v Košiciach. Poďte sa s nami inšpirovať aj tentoraz.
Nový týždeň sa nezadržateľne blíži, a ako tradícia velí, je to tiež ten správny čas na nové pokračovanie našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Aj nový diel, ktorý vám teraz prinášame, mapuje najzaujímavejšie kultúrne podujatia druhého marcového týždňa. V poradí 11. kalendárny týždeň roka 2024 nám opätovne nachystal nielen atraktívne divadelné zážitky v podobe premiéry či repertoárových chuťoviek, ale núdza nie je ani o inšpiratívne koncerty a výstavy. Najnovšiu nádielku tipov pre vás spracoval tradičný tandem našich redaktoriek, ktorých cieľom je vás i tentoraz inšpirovať. TOTO sú naše tipy pre týždeň od pondelka 11. marca 2024.

Kam za kultúrou? Do divadla nielen na premiéru
Prehľadovú výberovku top kultúrnych tipov Kam za kultúrou odštartujeme divadelnými tipmi. Aj to sa ponajprv pozrieme na trochu netradičný divadelný kinozážitok. Operno-baletná sezóna z Kráľovskej opery a Kráľovského baletu v Londýne na striebornom plátne pokračuje, ako sme už dávnejšie avizovali, aj v marci. O výnimočné zážitky sa postará veľkolepý balet Manon.
Rozpoltená medzi svojou túžbou po živote plnom bohatstva a prepychu a oddanosťou k svojej skutočnej láske zaplatí rozmarná Manon najvyššiu cenu. Choreograf Kenneth MacMillan prináša majstrovskú naratívnu choreografiu, a zároveň aj ostrý pohľad do ľudskej psychológie. Inscenáciu uvádza Kráľovský balet pri príležitosti neuveriteľného 50. výročia od premiéry tejto kultovej inscenácie, ktorá sa stala doslova symbolom Kráľovského baletu v Londýne. Do kín CINEMAXu prichádza v stredu 13. marca 2024.
Týždeň s premiérou? Zaiste, ale tentoraz v Košiciach
Ani v tomto pokračovaní rubriky Kam za kultúrou chýbať divadelné lahôdky v podobe premiéru. Prináša ju tentoraz Národné divadlo Košice. V piatok a sobotu (15. a 16. marca) uvádza Opera NDKE premiéru Verdiho opery Macbeth. Opera z roku 1847 spadá do ranej etapy tvorby Giuseppe Verdiho. Je jeho prvým operným titulom, ktorý vznikol na námet veľkého anglického dramatika. Shakespearovo dielo i Verdiho opera sú temnou drámou moci, tyranie, násilia, paranoje vládcov, ale i jedného nenaplneného manželstva. Pominuteľnosť moci a bezprávie samovlády s neúprosnou logikou vedú k rozkladu spoločnosti, k šialenstvu tyranov a k ich pádu.
Nejde len o muzeálnu rekonštrukciu slávneho príbehu
Verdi prepracoval operu pre uvedenie v Paríži v roku 1865 a z tejto verzie prevažne vychádza aj nová košická inscenácia v réžii Antona Korenčiho a v naštudovaní Petra Valentoviča. Podľa tvorcov nechce byť len muzeálnou rekonštrukciou slávneho príbehu. Prenáša tento príbeh bližšie k súčasnosti a robí z neho intímnu, osobnú a každodennú drámu. Nachádza v ňom aj štipľavý humor, vďaka čomu v ňom môžu diváci omnoho zreteľnejšie reflektovať seba i svet. Diváci sa v novej inscenácii môžu tešiť na domácich i hosťujúcich umelcov. Spomeňme z nich Mareka Gurbaľa, Ludovika Kendiho, Tatianu Paľovčíkovú Paládiovú, Elišku Weissovú, Michala Onufera, Mihálya Podkopájeva, Jaroslava Dvorského, Juraja Hollého, Maksyma Kutsenka, Antona Baculíka a ďalších.
V znamení muzikálov
Divadelné tipy pokračujeme aj ďalšími tipmi, ktoré pozostávajú z repertoárových titulov slovenských divadiel. Z tohto týždňového programu Divadla Nová scéna v Bratislave vyberáme zaujímavú dvojicu muzikálov i jednu komornú komédiu. V stredu a vo štvrtok (13. a 14.3.) pozve návštevníkov do jednej malebnej, minulosťou dýchajúcej, secesnej bratislavskej kaviarne. Muzikál Bonviván ponúkne divákom silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Zaznejú retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého so živým orchestrom. Tešiť sa môžete tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty.
Piatok bude patriť na Novej scéne komornej komédii o priateľstve dvoch absolútne odlišných žien, o vnútornej slobode a novej nádeji s názvom Škrupinka. A napokon, náš výber z programu Divadla Novej scény doplní novinka – rodinný muzikál Oliver! inšpirovaný strhujúcim príbehom malého Olivera Twista. Malí aj veľkí diváci sa naň môžu tešiť už najbližší víkend. A to v sobotu (16.3.) celkom v dvoch termínoch a v nedeľu (17.3.) večer.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenské národné divadlo si pripomenie maestra Jozefa Kronera

Štvrtok 14. 3. 2024 bude v Modrom salóne SND patriť spomienke na slávnu hereckú osobnosť, ktorej storočnicu narodenia si pripomenieme práve v marci tohto roka. Reč je o osobnosti maestra Jozefa Kronera (1924 – 1998). Jeho umelecké kvality si dodnes pripomíname vďaka desiatkam filmov a televíznych a rozhlasových inscenácií. Takmer tridsať rokov bol pevnou súčasťou činoherného ansámblu SND.
Majstrovstvo Jozefa Kronera si pripomenú v SND archívnym záznamom komédie Johanna Nepomuka Nestroya Strach z pekla z roku 1968 v réžii Karola L. Zachara. Okrem Kronera v nej účinkujú aj ďalšie legendy slovenského herectva – Karol Machata, Štefan Kvietik, Oldo Hlaváček, Beta Poničanová, Božidara Turzonovová, Emília Vášáryová a mnohí ďalší. Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy CVU SAV. Pri návšteve podujatia Hommage à Jozef Kroner si nezabudnite vo foyeri pozrieť celkom novučičkú výstavu, ktorú SND a Divadelný ústav venovali práve tejto osobnosti.
Kam za kultúrou mapuje aj divadelné tipy pre stredné a východné Slovensko
V divadelnej časti tipov rubriky Kam za kultúrou pokračujeme na strednom Slovensku. Banskobystrická Štátna opera počas týždňa od pondelka 11. marca prináša svojmu publiku zaujímavý program. Malým aj veľkým prichystali na pondelok a utorok (11. a 12. marca) rozprávkový baletný titul Ferdo Mravec na motívy rozprávkovej knižky Ondřeje Sekory. Veď, kto by nepoznal Ferda Mravca? Táto rozprávka je o mravcovi, ktorého nebavilo mravenisko a chcel spoznávať aj iné chrobáčiky. Prečo? No aby mal viac kamarátov. Veď keď je niekto sám tak mu je smutno.

Smutno bolo aj jednému chalanovi, ktorého do príbehu dopísala pani režisérka Danka Dinková. Dopísala ho tam preto, lebo vedela, že na Ferda sa dá spoľahnúť a chalanovi pri hľadaní kamarátov pomôže. Chcete vedieť ako to celé dopadlo? Príďte sa pozrieť do divadla!
Štátna opera mieri do Ružomberku
Program Štátnej opery pokračuje v stredu 13.3. zájazdovým predstavením v Dome kultúry Ružomberok. Ružomberčania si budú môcť pozrieť operetné predstavenie banskobystrického skladateľa a hoteliéra Jána Móryho s textami obdivovaného herca a režiséra prvorepublikových filmov Oldřicha Nového Slečna vdova. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho. Tešiť sa môžete na Katarínu Procházkovú, Michaelu Kuštekovú, Dušana Šima, Petra Račka a ďalších.
Sobota 16.3.2024 bude v banskobystrickej Opere patriť Mozartovi a jeho poslednej opere spájajúcej rozprávku, mýty i nadpozemskosť – Čarovnej flaute. Operný hit obsahuje v príbehu zakódované rôzne životné postoje a filozofie. Nastoľuje otázky hraníc slobody a neslobody, pravdy a morálky. Láska princa Tamina a princeznej Paminy je vystavená rôznym skúškam, na konci ktorých stojí spoločné šťastie. Kontrastný pár predstavuje humorný párik Papageno a Papagena, ktorí vnesú do deja nemálo žartov. Démonickým zjavom príbehu je Kráľovná noci s fenomenálnymi hudobnými číslami. Tešiť sa môžete na Dušana Šima, Michaelu Kuštekovú, Ivana Zvaríka, Marianu Sajko, Šimona Svitoka, Petra Račka a ďalších.
Spišské divadlo cieli na juniorov a bude opäť rozprávkové
Stálicou divadelných tipov Kam za kultúrou je tradične Spišské divadlo. Z programu ďalšieho marcového týždňa sme pre vás vybrali niekoľko divadelných titulov. Utorok a streda dopoludnia priblíži zvlášť juniorskému publiku klenot slovenskej literatúry – Rysavú jalovicu.

Humorne ladený príbeh mnohí poznajú vďaka jeho filmovej podobe, v ktorej zažiaril Jozef Kroner. Nezabudnuteľná klasická slovenská komédia, v ktorej sa stretnú dvaja kmotrovia Adam Krt a Adam Trnka v čase vianočných sviatkov na mrhanovskom jarmoku. Slovo dá slovo a Krt od Trnku kúpi mladú jalovičku. Pri výdatnom zapíjaní dobrého obchodu, im však jalovica zmizne priamo spred krčmy. Duchovní kmotrovia sa rýchlo rozkmotria. Adama Krta čaká strastiplná cesta domov, na konci ktorej ho čakajú výčitky jeho jazyčnatej ženy Evy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Verné detskému divákovi zostáva Spišské divadlo aj v ďalšie dni. Už vo štvrtok 14.3. marca uvedie kultovú rozprávku Janko Hraško, ktorú iste nikomu nemusíme predstavovať. Napokon, v nedeľné popoludnie na deti a rodičov čaká Perníková chalúpka aj s parádnymi pesničkami.
Amadeus na turné
K TOP divadelným tipom, ktoré sme si pre vás vybrali do tohto vydania Kam za kultúrou, patrí aj oslňujúca baletná novinka Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Aj tento týždeň predstavuje Slovenské divadlo tanca príbeh inšpirovaný géniom W. A. Mozartom v ďalších slovenských mestách. S moderným, no hlavne úspešným baletom vystúpia v sobotu v Starej Ľubovni a v nedeľu ho uvedú v Dome kultúry Poprad. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Na koncerty, z ktorých si vyberie každý
Týždeň od pondelka 11. marca praje nadovšetko svetu hudby. Ponúka najrôznejšie koncertné zážitky, ktoré rozhodne stoja za návštevu. Priestor dostane komorná hudba, symfonický koncert, klavírny aj organový recitál, a ďalšie skvelé zaujímavosti. Pozrieme sa do Slovenskej filharmónie, zavítame do košickej filky a nevynecháme ani nový festival Domus Artis či podujatia najstaršieho slovenského konzervatória.
Týždeň so Slovenskou filharmóniou
Stálicou Kam za kultúrou je Slovenská filharmónia. Počas najbližšieho týždňa pripravuje tri zaujímavé hudobné stretnutia. Ponúkne klavírny recitál, organový koncert aj symfonickú dvojicu s Radkom Baborákom tentoraz v trojúlohe.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Utorok s klavírom
Na programe bratislavskej Reduty je v utorok 12. marca o 19.00 v Malej sále Slovenskej filharmónie piaty Klavírny recitál jubilejnej sezóny. Hosťom Slovenskej filharmónie bude francúzsky klavírny virtuóz Éric Le Sage, laureát mnohých medzinárodných interpretačných súťaží, víťaz Medzinárodnej súťaže Roberta Schumanna v Zwickau v roku 1989. Už ako 20-ročného ho Financial Times označil za „veľmi kultivovaného žiaka veľkej francúzskej tradície Schumannovho klavíra.“ Práve jeho klavírne dielo umelec celé nahral a odohral v mnohých sálach po celom svete.
Verný je aj francúzskej hudbe, ktorá znie v jeho interpretácii autenticky. Takto zostavený program ponúkne umelec aj návštevníkom klavírneho recitálu – v jeho interpretácii zaznie výber zo Schumannovho klavírneho odkazu a viaceré Nokturná Gabriela Faurého.
Radek Baborák na trikrát
Vo štvrtok 14. a v piatok 15. marca o 19.00 pokračuje v Koncertnej sieni SF symfonická dvojica koncertov. Filharmonici na nej privítajú vzácneho hosťa – českého hráča na lesnom rohu Radka Baboráka, bývalého člena Berlínskych filharmonikov. Radek Baborák sa v Bratislave predstaví po prvýkrát v trojúlohe sólistu, dirigenta a autora uvádzaného diela. Fenomenálny hráč na lesnom rohu zbieral do svojich 18-tich rokov ocenenia na domácich i zahraničných interpretačných súťažiach. Ako 12-ročný sa stal víťazom Concertina Praga, v 15-tich získal 3. cenu na Pražskom jare. Nasledovala rozhlasová súťaž UNESCO Ženeva, Mníchov, Markneukirchen, ocenenie Grammy Classic pre Českú republiku, Cena Davidoff 2001 a Mostly Classic Award 2002.
Už ako 18-ročný sa stal najmladším prvým hráčom na lesnom rohu Českej filharmónie, po dvoch rokoch pôsobil ako sólohornista Mníchovskej filharmónie, neskôr sa stal členom Berlínskej filharmónie. Od roku 2010 sa venuje sólovej hre a je členom komorných zoskupení. V jeho naštudovaní zaznejú tri diela – Akademická slávnostná predohra Johannesa Brahmsa, L’Orangerie, burleska pre lesný roh a sláčiky Radka Baboráka a Symfónia d mol Belgičana Césara Francka.
Nedeľná chvíľka organu
Aj počas tohto týždňa máme tip pre milovníkov organovej hudby. V nedeľu 17. marca o 16.00 h sa uskutoční prvý organový recitál v prebiehajúcej 75. koncertnej sezóne Slovenskej filharmónie. Sólistom popoludnia bude Daniel Gabčo, hlavný organista v Katedrále sv. Martina v Bratislave. Okrem aktívnej umeleckej činnosti a tvorby hudobnej dramaturgie je činný aj v oblasti smerovania liturgickej hudby na Slovensku. Niektoré diela z programu koncertu uvedie umelec v sprievode Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom.

V premiére zaznie Sinfonia pre organ a sláčikový orchester Ľuboša Gabča, organistovho brata. Program bude pestrou mozaikou diel pre organ od viacerých autorov – švajčiarskeho skladateľa a kňaza Thea Fluryho, Oliviera Messiaena, Jeana Guilloa, Jehana Alaina a ďalších. Nedeľné popoludnie bude prienikom organových koncertov a koncertov Slovenského komorného orchestra.
Operné gala v Košiciach s Puccinim
V polovici marca uvedie orchester ŠFK operné Puccini gala. Pod vedením skúseného operného dirigenta Martina Leginusa zaznie výber z troch opier od Giacoma Pucciniho. Sólisticky sa počas koncertného večera, ktorý sa uskutoční 14. marca o 19:00 v Dome umenia, predstavia sopranistka Maida Hundeling a tenorista Boldizsár László.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Žilina so slávnymi umelcami
V tradičnom termíne – vo štvrtok a piatok sa v žilinskom Dome umenia Fatra uskutoční koncert so slávnymi umelcami. Aj v tejto sezóne sa pred žilinským publikom predstaví mladý český dirigent, finalista prestížnych dirigentských súťaží Donatelly Flick 2014 a Salzburg Festival Young Conductors 2016 – Jiří Rožeň. Ako jedného zo šiestich mimoriadne úspešných českých dirigentov si ho vybrala v minulom roku ČT Art, ktorá o ňom natočila polhodinový dokument.

Pod taktovkou mladej českej dirigentskej hviezdy Jiřího Rožňa sa v sprievode Štátneho komorného orchestra Žilina predstavia exkluzívni sólisti. Do Žiliny si pozval exkluzívnych sólistov – huslistu Pavla Šporcla s Koncertom č. 1 Jana Kubelíka a sopranistku ukrajinsko-gréckeho pôvodu Victoriu Khoroschunovu s talianskymi opernými áriami Verdiho, Pucciniho a Mascagniho.
Kam za kultúrou? Na komorné koncerty po celom Slovensku
Koncertná ponuka na týždeň od pondelka 11. marca ani z ďaleka nekončí. Z ďalších koncertov pre vás vyberáme aj niekoľko zaujímavých koncertov. V stredu (13.3.) o 18:00 hod. pokračuje 15. ročník cyklu (Ne)známa hudba ďalším komorným koncertom. Tentoraz v bratislavskom Dome Albrechtovcov vystúpi Mucha Quartet, v interpretácii ktorého zaznejú sláčikové kvarteta Ludwiga van Beethovena, ktoré predstavujú jeden z kompozičných vrcholov tohto hudobného žánru nielen v rámci klasicizmu.

Sláčikové kvarteto č. 6 B dur, op. 18/6 (cca. 1800) je posledné z jeho raných kvartet, plné sviežosti a mladíckej energie. Klasický štvorčasťový cyklus narúša pomalá vstupná časť Finále s podtitulom “Malinconia”, ktorá vnáša do hudby záhadnú, tajomnú atmosféru. Sláčikové kvarteto č. 13 B dur op. 130 (1825) je jedno z Beethovenových neskorých kvartet, ktoré je zakončené Veľkou fúgou. Ide o monumentálne dielo, ktorého 6 častí má svoj výrazný charakter a spolu vytvárajú impozantný kompozičný a myšlienkový oblúk. Fúga bola v tej dobe odmietnutá vydavateľstvom Artaria pre svoju komplikovanosť a skladateľ skomponoval namiesto nej alternatívne finále. Na koncerte zaznie predvedenie, ktoré zachováva pôvodný autorov zámer so záverečnou fúgou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Večer s mladým umením
V tom istom termíne a čase (v stredu 13.3. so začiatkom o 18:00 hod.) sa uskutočnia aj ďalšie dva zaujímavé koncerty, ktoré poskytnú pohľad na vývoj mladých interpretov. Prináša ich najstaršie slovenské konzervatórium. Prvým z nich je ďalší koncert z obľúbeného cyklu Konzervatórium v Pistoriho paláci, kde budú bok po boku účinkovať nielen študenti, ale aj pedagógovia školy. Spolupráca Univerzitnej knižnici v Bratislave a Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava pokračuje tiež a najbližšie „zhmotnenie“ spolupráce symbolizuje Vokálny koncert v Seminárnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Zaznejú na ňom árie a piesne slovenských a zahraničných skladateľov v podaní študentov a v klavírnom sprievode pedagógov školy.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Klavírny maratón 2024
Zaujímavé podujatie ponúka aj Cirkevné konzervatórium v Bratislave. Organizuje ich v rámci X. ročníka festivalu klavírnej tvorby Klavírny maratón, ktorý sa koná v termíne od 12. do 21. marca 2024 ako súčasť projektu Students Meet Professionals 2024. Pozvanie organizátorov prijali viacerí lektori – etablovaní slovenskí i zahraniční umelci: Tomáš Boroš, Ivan Šiller a taliansky klavirista Giuliano Adorno.

Aj v jubilejnom X. ročníku si Klavírny maratón zachováva svoj tradičný formát- semináre a tvorivé dielne pre žiakov a pedagógov ZUŠ, koncert Detský klavírny maratón s účasťou žiakov zo ZUŠ z celého Slovenska, semináre a majstrovské kurzy klavírnej hry pre študentov konzervatórií. Neoddeliteľnou súčasťou sú verejné koncerty lektorov a aktívnych účastníkov kurzov. Podujatie sa koná v spolupráci s ISCM- Slovenská sekcia, o.z. InMusic a Učiteľským kolégiom. Nevynecháme ho tak ani my v prehľadovej výberovke Kam za kultúrou.
Štvrtok s talianskym hosťom
Giuliano Adorno je významný taliansky klavirista svetového mena, ktorý sa okrem vlastnej interpretačnej činnosti venuje organizácii medzinárodnej klavírnej súťaže „Orbettello International Competition“, hudobného festivalu v Orbetello, je prizývaný do porôt medzinárodných súťaží, venuje sa pedagogickej činnosti a je lektorom majstrovských interpretačných kurzov po celom svete. V rámci Klavírneho maratónu 2024 sa okrem seminára a majstrovských kurzov bude prezentovať aj sólovým klavírnym recitálom. Giuliano Adorno ho odohrá v Koncertnej sále Cirkevného konzervatória, Beňadická 16, Bratislava už vo štvrtok o 18:00 h. Návštevníkom sa predstaví s programom, ktorý pozostáva z diel J. Haydna, L. van Beethovena, A. Skrjabina a S. Rachmaninova.
Unikátne spojenie poézie a hudby na zámku v Halíči
Unikátne spojenie poézie a hudby zažijete v sobotu 16. marca 2024 večer na koncerte s názvom Dáma v rýchliku. Básne Miroslava Válka patria do zlatého fondu slovenskej poézie. Jeho básne ako napríklad Po písmenku, Smutná ranná električka, sú známe melódie z albumu Zelená pošta Mariána Vargu a Pavla Hammela. Taktiež nezabudnuteľná Jesenná láska v podaní legendy Miroslava Žbirku. Poéziu básnika Miroslava Válka zhudobnil aj organista Stanislav Šurin, ktorá zaznie vo Dvorane historického zámockého hotela Galicia Nueva v Haliči.
Návštevníci si ju vychutnajú v interpretácii speváka, muzikanta, skladateľa a herca Kamila Mikulčíka v sprievode výnimočných hudobníkov Stanislava Palúcha a Marcela Comendanta. Okrem pôsobivých zhudobnených básní Miroslava Válka z albumu “Dáma v rýchliku“, ktorý spolu pripravili v roku 2013, do koncertného repertoáru tejto formácie medzičasom pribudlo aj niekoľko nových Kamilových pesničiek. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nedeľa 17. marca 2024 večer bude patriť úvodu nového festivalu komornej hudby Domus Artis. Bratislavský Dom Albrechtovcov privíta návštevníkov komorného koncertu, ktorého program vyplní Klavírne kvinteto C dur Sz. 23 (1903-04, rev. 1970) Bélu Bartóka a Klavírne kvinteto c mol op. 1 (1895) Ernsta von Dohnányiho. Program zaznie v interpretácii klaviristky Aleny Hučkovej a medzinárodného zoskupenia V4 String Quartet. Toto vystúpi v zložení 1. huslistky Mirandy Liu (USA/HU), 2. huslistu Daniela Rumlera (SK), violistu Tomáša Krejbicha (CZ) a violončelistu Bartosza Koziaka (PL).
Kam na výstavu?
V Kam za kultúrou nevynecháme ani pár tipov na zaujímavé výstavy. Okrem už spomenutej novej výstavy k storočnici Jozefa Kronera v SND nevynecháme ani ďalšie. Divadelný ústav v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany v jej priestoroch umiestnil reinštaláciu výstavy Klasika v grafickom románe – Romeo a Júlia / Antigona / Kráľ Ubu, ktorú môžete v piešťanskej knižnici navštíviť do 3. 4. 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Trenčianskom hrade prezentujú kaligrafiu, teda krasopis. Navyše sa dozviete i to, ako písmo vznikalo počas stáročí v rôznych častiach sveta. Návštevníci si môžu napísať text v klinovom písme, poskladať obrázkové vety z hieroglyfov alebo si precvičiť ozdobné písanie štetcom či zrezaným perom. Pre tých, ktorí ešte nevedia písať, pripravili našu najznámejšiu abecedu – Maľovaná abeceda od Jána Smreka. Detský návštevník tejto výstavy dostane jedinečnú príležitosť k objavovaniu príbehov ukrytých v obrázkoch. 130 titulov z celého sveta, od leporel až po dobrodružné príbehy a grafické romány, prináša široké spektrum pozoruhodných kníh rôznych umeleckých žánrov od svetových ilustrátorov. Navštíviť ju môžete už len do 24. marca 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na výstavy do BIBIANY
Zaujímavé výstavy pre malých aj veľkých prináša BIBIANA, a tak ich nevynecháme ani my v tomto pokračovaní rubriky Kam za kultúrou. V Galérii Dušana Rolla na prízemí BIBIANY nájdete originálne modely a makety z dávnejšej aj nedávnejšej minulosti medzinárodného domu umenia pre deti. Zaspomínajte si na najstaršie slovenské strašidlá inšpirovanej knihou Kataríny Nádaskej a ilustrátora Svetozára Košického, ktorá BIBIANU zaplnila v roku 2017, alebo spoznajte krajinu čiernobieleho sveta komiksu z výstavy v roku 2017. Nahliadnite tiež na výstavu o mostoch, ich stavaní i symbolickom spájaní v roku 2011. O spájaní so sebou samým, svojím vnútrom bola výstava Emócie z roku 2017, nazrite a nechajte sa naladiť sviatočne, výnimočne. Pomôžu vám pritom aj spomienky na výstavu Sen o bielych Vianociach z roku 2010 či staršiu výstavu z roku 1999 Ako u nás slávime Vianoce. Výstava v kufríku predstaví aj niečo z plánov BIBIANY.
Článok pokračuje pod reklamou
Okrem nej si môžete pozrieť aj Laboratórium farieb. Jednotlivé miestnosti BIBIANY sa zaodeli do základných farieb, a tak nadchnú aj poučia zároveň. Priblížia symboliku, delenie farieb, pravidlá, hry kontrastov, fyzikálne zákony, objavy. Žltá ako farba slnka a šťastia nám dodá energiu, teplo, červená zrýchli tep, vystresuje aj rozhýbe zároveň, modrá upokojí, ochladí, prenesie k vode, k moru.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Strach prekonáte v BIBIANE
Strach je prirodzený a poznáme ho všetci. Pozrime sa mu však do očí, spoznajme jeho podoby a naučme sa, ako s ním bojovať a ako sa ho nebáť. To všetko ponúka výstava Nebojím sa strachu, ktorú nájdete na prvom poschodí Medzinárodného domu umenia pre deti. Spoznávanie strachu, jeho podôb, foriem až k zóne odolnosti – týmito zákutiami vedie návštevníkov výstava rozdelená do troch miestností. Musia prejsť miestnosťou rôznych emócií, navštíviť stany strachu a nakoniec nájsť pokoj v zóne bezpečia. Prostredníctvom pátracích úloh si budujú štít odolnosti, ktorý im pomôže strachu čeliť. Na svojej ceste musia poskladať puzzle, kocky, hľadať a pátrať vo výstave, spoznať príbehy a knižných hrdinov či mapu strachu aj odvahy. Zdolávaním jednotlivých aktivít sa štít odolnosti stáva pevnejším. Aký pevný a aký odolný bude, záleží na každom návštevníkovi.

Ďalšie zaujímavé výstavy nájdete v marcovom vydaní špeciálu Kam za kultúrou – TOP tipy na výstavy. Jedenásta časť tohtoročnej rubriky Kam za kultúrou je za nami. Veríme, že ste si z našej rozmanitej ponuky kultúrnych podujatí vybrali svojho favorita. Ďakujeme za vašu priazeň a nechajte sa inšpirovať aj novými týždennými vydaniami tejto rubriky či ďalšími podnetnými článkami z diania v kultúre, z histórie, životného štýlu či umenia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Foto: Katarína Baranyai, Peter Brenkus, Marcel Plavec, Robert Tappert; foto z archívu Daniela Gabča, Divadelného ústavu, HC, Slovenskej filharmónie, ŠKO Žilina, Štátnej filharmónie Košice, Štátnej opery, Spišského divadla, Divadla Nová scéna, Národného divadla Košice, Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava
Zdroj: Albrecht forum, BIBIANA, Cinemax, Cirkevné konzervatórium Bratislava/Klavírny odbor, Divadlo Nová scéna, Hudobné centrum, Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava, Národné divadlo Košice, OZ Albertina, Slovenské divadlo tanca, slbagency, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Trenčianske múzeum, Univerzitná knižnica Bratislava
Kam za kultúrou č. 11 / 2024 spracovali: Mária Kleinová (výstavy), Silvia Mária Petrovits (divadlo, koncerty, koláž)
*** Posledná aktualizácia: 2024-03-11 (smp) ***