Novinky

Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Štátna filharmónia Košice spustila crowdfunding, chce vydať vinyl

Pri príležitosti 200. narodenín Bedřicha Smetanu chce Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vydať vinyl. Do spolufinancovania projektu oslovuje širokú verejnosť prostredníctvom svojej prvej crowdfundingovej kampane. Ak bude úspešná, ikonické dielo Má vlast pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru vyjde na dvoch LP v limitovanom počte 200 kusov.

Svojich podporovateľov v prvej crowdfundingovej kampane láka Štátna filharmónia Košice na zaujímavé odmeny. Okrem vinylovej limitky či dirigentskej taktovky môžu záujemcovia získať aj nevšedné zážitky – exkluzívnu večeru so šéfdirigentom či výnimočnú exkurziu po zákulisí košickej filky. 

Prečo crowdfunding?

Koncert s názvom Má vlast odohrá Štátna filharmónia Košice 18. apríla 2024 o 19:00 v Dome umenia. Orchester ŠFK povedie šéfdirigent Robert Jindra. Z koncertu vznikne nahrávka, ktorú košická filharmónia vydá na CD. Zdroje vyhradené z rozpočtu na koncert Má vlast pokryjú náklady na samotný koncert, nahrávanie a vydanie CD. Na to, aby mohla filharmónia vydať aj vinyl, potrebuje podporu svojich fanúšikov prostredníctvom crowdfundingu. Kampaň na platforme StartLab.sk pobeží 30 dní, čiže do 20. marca 2024. Kvalitný hudobný zážitok z výnimočného diela tak ponúkne aj ľuďom, ktorí si ho nebudú môcť vypočuť naživo na koncerte.

ŠfK a šéfdirigent Robert Jindra
Štátna filharmónia Košice so šéfdirigentom Robertom Jindrom. Foto: Miriama Fencíková / ŠfK

Crowdfunding už využili aj iné európske kultúrne inštitúcie. Viac približuje projektová manažérka ŠFK Katarína Kandriková: Podobne ako v hudbe, aj vo financovaní sa snažíme v Štátnej filharmónii Košice skúšať nové prístupy a invencie. Crowdfunding je svetovým trendom, po úspešných kampaniach Viedenskej filharmónie či napríklad aj Národného divadla Brno sme sa svoju kampaň rozhodli spustiť aj my v Košiciach. Veríme, že projektom zaujmeme nielen našich skalných priaznivcov, ale podarí sa nám osloviť aj nových poslucháčov.“

Z výnimočného koncertu vinyl

Štátna filharmónia Košice už teraz očakáva, že koncert s uvedením Smetanovej Mé vlasti bude nezabudnuteľný. Prečo? Pretože okrem autentickosti živej hudby spája hneď niekoľko významných okolností. Jedným z nich je oslava 200. narodenín Bedřicha Smetanu, Rok českej hudby 2024 i skutočnosť, že šéfdirigentom ŠFK je vyhľadávaný český dirigent. Popri vzácne širokom repertoári Smetanových opier to bude pre šéfdirigenta Roberta Jindru úplne prvé naštudovanie tohto ikonického diela.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Robert Jindra / Štátna filharmónia Košice
Robert Jindra: Mojím cieľom je prispieť k hudobnej edukácii

Dôkazom výnimočnosti plánovaného koncertu je aj podpora českého veľvyslanca Rudolfa Jindráka, ktorý nad koncertom prevzal záštitu.

Nahrávka ako trvalá hodnota

V košickej filharmónii majú za to, že významné koncerty je potrebné nahrať, a tým ich natrvalo zaznamenať. Po nahrávkach slovenskej hudby z posledných sezón sa tak archív ŠFK rozrastie o jedno zo základných symfonických diel – Smetanovu Mou vlast.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice

Lucia Potokárová, generálna riaditeľka ŠFK, zdôrazňuje význam tohto počinu: Nahrávku považujem za trvácnu pamiatku, vďaka ktorej bude dnešné interpretačné umenie Štátnej filharmónie Košice zaznamenané aj pre ďalšie generácie.“ V prípade úspešnej kampane vydá Štátna filharmónia Košice vinyl v limitovanom počte 200 kusov.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto/Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »